Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Energetyki, ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 2001 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Energetyki, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38 oraz z 2022 r. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Energetyki, zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom energetyki, członkom organizacji zawodowych i społecznych oraz innym osobom fizycznym, w tym cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w zakresie nowych rozwiązań technicznych, prac badawczych, we wdrażaniu najnowszych osiągnięć techniki światowej i produkcji urządzeń energetycznych.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw energii nadaje odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego,
2)
kierowników jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw energii;
3)
terenowego organu administracji rządowej bądź organu samorządu terytorialnego;
4)
organów statutowych krajowych organizacji zawodowych i społecznych działających na rzecz energetyki - w odniesieniu do pracowników i działaczy tych organizacji;
5)
jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz sektora energetycznego;
6)
stowarzyszenia, fundacji lub innej organizacji pozarządowej, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz sektora energetycznego;
7)
przedsiębiorstwa energetycznego w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385, 1723 i 2127) albo innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570), którego działalność dotyczy sektora energetycznego.
2. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  4. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera:
1)
dane wnioskodawcy - nazwę i adres siedziby;
2)
dane osobowe osoby przedstawionej do wyróżnienia - imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania;
3)
opis osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki;
4)
datę złożenia wniosku oraz podpis wnioskodawcy.
2. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw energii nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem jej wręczenia.
4. 
Wniosek o nadanie odznaki może być wniesiony w postaci elektronicznej, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP ministra właściwego do spraw energii.
5. 
Wniosek o nadanie odznaki wniesiony w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§  5. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 33 mm w kolorze srebrnym, wykonany w metalu. Pośrodku strony licowej pokrytej emalią niebieską widnieje stylizowany, biało emaliowany wizerunek słupa linii napowietrznej z zaznaczonymi przewodami elektrycznymi i z biegnącym poniżej łukiem napisem: "ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI". Na odwrotnej stronie medalu, pośrodku, są umieszczone inicjały: RP, poniżej wyodrębnione miejsce na numer kolejny nadanej odznaki. U góry medalu uszko, pierścień i kółko, do zawieszenia na wstążce. Wstążka o szerokości 30 mm wykonana z rypsu jedwabnego, z biało-czerwonym paskiem o szerokości 6 mm pośrodku i dwoma, równej szerokości, żółto-czarnymi paskami po bokach, przy czym paski zewnętrzne są w kolorze żółtym. Wstążka górą jest przeciągnięta przez podłużny otwór w metalowej listewce wysokości 12 mm i szerokości 33 mm, w kolorze srebrnym, ze stylizowanym wizerunkiem turbiny wodnej i falami po jej bokach; na odwrocie listewki jest zamocowane zapięcie.
2. 
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Odznakę, wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie, wręcza minister właściwy do spraw energii lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
§  7. 
Koszty odznaki oraz wydatki związane z jej nadaniem są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw energii.
§  8. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw energii.
§  9. 
Osoby, którym nadano odznakę "Zasłużony dla Energetyki" na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują prawo do jej noszenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 1 .

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA ENRGETYKI

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI

wzór

Objaśnienie:

Legitymacja ma wymiary 100 mm x 140 mm. Na zewnętrznej stronie legitymacji wydrukowane jest godło państwa.

1 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 12 grudnia 2001 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2229 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Energetyki, ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.
Data aktu: 30/11/2001
Data ogłoszenia: 02/11/2022
Data wejścia w życie: 27/12/2001