Zmiana ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.

USTAWA
z dnia 9 czerwca 2022 r.
o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw

Art.  1. 

W ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2022 r. poz. 1072 i 1261) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 164:
a)
w ust. 1 uchyla się pkt 3,
b)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych są organami nadzoru górniczego pierwszej instancji, chyba że ustawa stanowi inaczej.

3. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego jest organem nadzoru górniczego pierwszej instancji:

1) w sprawach dotyczących podziemnego składowania dwutlenku węgla;

2) w odniesieniu do podziemnych zakładów górniczych właściwym rzeczowo w sprawach:

a) górniczych wyciągów szybowych,

b) urządzeń transportowych, których środki transportu poruszają się po torze o nachyleniu powyżej 45°, w wyrobiskach górniczych,

c) szybów i szybików wraz z wyposażeniem,

d) centrali i dyspozytorni wraz z systemami łączności, bezpieczeństwa i alarmowania oraz magistralnymi sieciami telekomunikacyjnymi,

e) stacji wentylatorów głównych,

f) urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wysokiego i średniego napięcia, zasilających obiekty, maszyny i urządzenia, o których mowa w lit. a-e;

3) wykonującym zadania z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego właściwym rzeczowo w odniesieniu do następujących obiektów budowlanych podziemnych zakładów górniczych:

a) obiektów budowlanych maszyn wyciągowych,

b) szybowych wież wyciągowych,

c) budynków nadszybi,

d) obiektów budowlanych urządzeń, o których mowa w pkt 2 lit. b,

e) wolnostojących budynków centrali, dyspozytorni, systemów oraz sieci, o których mowa w pkt 2 lit. d,

f) obiektów budowlanych stacji wentylatorów głównych,

g) obiektów budowlanych przeznaczonych dla urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wysokiego i średniego napięcia, zasilających obiekty, maszyny i urządzenia, o których mowa w pkt 2 lit. a-e.";

2)
w art. 166 w ust. 1 w:
a)
pkt 1 skreśla się wyrazy "oraz dyrektora SUG",
b)
pkt 7 skreśla się wyrazy "oraz dyrektorowi SUG";
3)
w art. 167:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "i dyrektor SUG",
b)
w ust. 4 skreśla się wyrazy "lub SUG",
c)
w ust. 5 skreśla się wyrazy "i SUG",
d)
po ust. 5 dodaje się ust. 5a i 5b w brzmieniu:

"5a. W sprawach organizacyjno-finansowych, w tym w sprawach z zakresu prawa pracy, Wyższy Urząd Górniczy wraz z okręgowymi urzędami górniczymi stanowi jednostkę organizacyjną, w której zadania przewidziane w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1233, 2447 i 2448 oraz z 2022 r. poz. 655) dla dyrektora generalnego urzędu wykonuje dyrektor generalny Wyższego Urzędu Górniczego.

5b. W sprawach organizacyjno-finansowych, w tym w sprawach z zakresu prawa pracy, jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 5a, używa nazwy "Wyższy Urząd Górniczy".",

e)
uchyla się ust. 6,
f)
uchyla się ust. 8 i 9,
g)
w ust. 10 skreśla się wyrazy "i SUG",
h)
dodaje się ust. 11 i 12 w brzmieniu:

"11. Osoby wykonujące obowiązki służbowe w okręgowych urzędach górniczych, realizujące zadania należące do właściwości dyrektora okręgowego urzędu górniczego podlegają temu dyrektorowi.

12. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego nie może wydawać poleceń osobom, które wykonują obowiązki służbowe w okręgowym urzędzie górniczym, w indywidualnych sprawach należących do właściwości dyrektora okręgowego urzędu górniczego.";

4)
uchyla się art. 169.
Art.  2. 

W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504) wprowadza się następujące zmiany:

1)
po art. 50b dodaje się art. 50ba w brzmieniu:

"Art. 50ba. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) kopalni - oznacza to zakład górniczy w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2022 r. poz. 1072, 1261 i 1504);

2) odkrywce - oznacza to odkrywkowy zakład górniczy.";

2)
w art. 50d:
a)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) w przodkach bezpośrednio przy urabianiu, ładowaniu i zwałowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących, transportujących i zwałujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych;",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przez przodek rozumie się obszar wyrobiska górniczego, w którym są wykonywane prace bezpośrednio związane z wydobywaniem kopaliny lub drążeniem tego wyrobiska, w tym ścianę, a w odkrywkach również obszar związany bezpośrednio z urabianiem kopaliny, nadkładu lub skał otaczających oraz ze zwałowaniem, w tym formowaniem korpusu zwału, a także strefę przyprzodkową stanowiącą obszar bezpośrednio przyległy do przodka, ustalony w kopalni na podstawie organizacyjno-technicznych metod wykonywania robót górniczych, w której są wykonywane prace związane z odstawą urobku oraz utrzymaniem wyrobiska.".

Art.  3. 

W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973, 2127 i 2269 oraz z 2022 r. poz. 1079 i 1260) w art. 374 w ust. 1 w pkt 1 skreśla się wyrazy "albo specjalistycznego".

Art.  4. 

W ustawie z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2022 r. poz. 135 i 655) w art. 56 w ust. 1 w pkt 4 skreśla się wyrazy "i dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego".

Art.  5. 
1. 
Znosi się dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego.
2. 
Likwiduje się Specjalistyczny Urząd Górniczy.
Art.  6. 

Decyzje i postanowienia wydane przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego pozostają w mocy.

Art.  7. 
1. 
Sprawy wszczęte przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy toczą się przed Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
2. 
Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego przekazuje akta spraw, o których mowa w ust. 1, Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego.
Art.  8. 
1. 
Dyrektor generalny Wyższego Urzędu Górniczego przejmuje zadania wymienione w art. 167 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, przy czym czynności dokonane przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego pozostają w mocy.
2. 
Osoby, które do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy zajmowały stanowisko dyrektora oraz zastępcy dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego, stają się pracownikami służby cywilnej zatrudnionymi w Wyższym Urzędzie Górniczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
3. 
Dyrektor generalny Wyższego Urzędu Górniczego wyznaczy osobom, o których mowa w ust. 2, stanowisko pracy zgodne z ich kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymi.
4. 
Pracownicy, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wykonywali obowiązki służbowe w Specjalistycznym Urzędzie Górniczym, oraz pracownicy, którzy wykonują obowiązki służbowe w okręgowych urzędach górniczych, stają się pracownikami Wyższego Urzędu Górniczego w rozumieniu art. 167 ust. 5a i 5b ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
5. 
Dyrektor generalny Wyższego Urzędu Górniczego wyznaczy pracownikom wykonującym obowiązki służbowe w Specjalistycznym Urzędzie Górniczym, innym niż wymienieni w ust. 2, stanowisko pracy w komórce organizacyjnej Wyższego Urzędu Górniczego właściwej ze względu na dotychczas wykonywane obowiązki służbowe, uwzględniając kwalifikacje i umiejętności zawodowe tych pracowników, i za wynagrodzeniem nie niższym niż otrzymywane na stanowisku ostatnio zajmowanym w Specjalistycznym Urzędzie Górniczym.
Art.  9. 

Do postępowań w zakresie ustalania prawa do górniczej emerytury i jej wysokości wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 2 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Art.  10. 

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 167 ust. 10 ustawy zmienianej w art. 1 zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 167 ust. 10 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  11. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1504

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.
Data aktu: 09/06/2022
Data ogłoszenia: 18/07/2022
Data wejścia w życie: 19/10/2022