Zmiana rozporządzenia w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 25 czerwca 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin 2

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2021 r. poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin (Dz. U. poz. 517, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) innych gatunków roślin uprawnych niż gatunek uprawiany, z wyjątkiem roślin podporowych, które pozwalają na właściwy wzrost i rozwój odmiany gatunku uprawianego;";

2)
w § 5 w ust. 5:
a)
wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Plantacje nasienne gatunków roślin uprawnych tworzących zwarty łan, w szczególności rzepaku, facelii błękitnej, gorczycy białej, grochu siewnego, buraka lub konopi, zakłada się w sposób, który umożliwia przeprowadzenie oceny polowej zgodnie z metodą określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 51 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie, z zachowaniem:",

b)
w pkt 1 lit. a otrzymuje brzmienie:

"a) w odstępach co 10-20 m - dla rzepaku, facelii błękitnej, gorczycy białej, grochu siewnego i buraka uprawianego metodą bezwysadkową, ";

3)
po § 19 dodaje się § 19a w brzmieniu:

"§ 19a. Przepisy części I ust. 51p. 4a, ust. 61p. 6 i ust. 9a załącznika nr 2 do rozporządzenia tracą moc z dniem 31 sierpnia 2029 r.";

4)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia w części I:
a)
w ust. 5 w tabeli po lp. 4 dodaje lp. 4a w brzmieniu:
4a - dla odmian pszenic mieszańcowych produkowanych z zastosowaniem cytoplazmatycznej męskiej sterylności (CMS) odległość od innych źródeł pyłku, które mogą spowodować niepożądane zapylenie - 25
- dla składników żeńskich CMS odległość od innych źródeł pyłku, które mogą spowodować niepożądane zapylenie 300 -
b)
w ust. 6 w tabeli dodaje się lp. 6 w brzmieniu:
6 odmiany mieszańcowe pszenic produkowanych z zastosowaniem CMS 99,7 851), 2)
c)
po ust. 9 dodaje się ust. 9a w brzmieniu:

"9a. Wymagania dodatkowe dla odmian mieszańcowych pszenicy produkowanej przy użyciu CMS:

1) która jest sprawdzana w następczej ocenie tożsamości odmianowej - materiał siewny w zakresie cech składników mieszańca powinien mieć wystarczającą czystość i tożsamość odmianową;

2) męska sterylność składnika żeńskiego w produkcji materiału siewnego nie może być niższa niż:

a) 99,7% - dla materiału siewnego kategorii elitarny,

b) 99,0% - dla materiału siewnego kategorii kwalifikowany;

3) w produkcji materiału siewnego kategorii:

a) elitarny - liczba roślin niebędących danym typem wyrażona procentowo nie powinna przekraczać:

– 0,1% - dla linii podtrzymującej i przywracającej płodność,

– 0,3% - dla składnika żeńskiego CMS,

b) kwalifikowany - liczba roślin niebędących danym typem powinna stanowić nie więcej niż:

– 0,3% - dla linii przywracającej płodność,

– 0,6% - dla składnika żeńskiego CMS,

– 0,6% - dla składnika żeńskiego CMS, jeżeli jest on mieszańcem pojedynczym;

4) materiał siewny kategorii kwalifikowany może być produkowany w uprawie mieszanej żeńskiego składnika męskosterylnego ze składnikiem męskim przywracającym płodność.",

d)
w ust. 10 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) plantacje nasienne roślin zbożowych powinny być praktycznie wolne od innych gatunków roślin uprawnych niż gatunek uprawiany, szczególnie od gatunków mogących stanowić źródło obcego pyłku lub chorób i szkodników, z wyjątkiem roślin podporowych, które pozwalają na właściwy wzrost i rozwój odmiany gatunku uprawianego;".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.
1Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2 Niniejsze rozporządzenie wdraża dyrektywę wykonawczą Komisji (UE) 2021/1927 z dnia 5 listopada 2021 r. zmieniającą załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/402/EWG w odniesieniu do wymogów dotyczących materiału siewnego mieszańców pszenicy produkowanego z zastosowaniem techniki cytoplazmatycznej męskiej sterylności (Dz. Urz. UE L 393 z 08.11.2021, str. 13).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1445

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin.
Data aktu: 25/06/2022
Data ogłoszenia: 08/07/2022
Data wejścia w życie: 01/09/2022