Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 kwietnia 2022 r.
w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 334 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa warunki oraz normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych, w tym ubiory cywilne żołnierzy zawodowych, możliwość stosowania zamienników oraz przypadki, w których można dokonywać zmian tych norm, przedmioty umundurowania i wyekwipowania, które przechodzą na własność żołnierzy z chwilą wydania, okresy używalności, po upływie których umundurowanie i wyekwipowanie przechodzi na własność, przedmioty umundurowania i wyekwipowania, które żołnierze otrzymują do bezpłatnego korzystania na czas wykonywania określonych czynności służbowych, a także organy wojskowe właściwe w tych sprawach.

Rozdział  2

Warunki otrzymywania umundurowania oraz wyekwipowania

§  2. 
1. 
Żołnierz zawodowy otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie zgodnie z normami określonymi w zestawach.
2. 
Warunki i normy umundurowania i wyekwipowania w zestawach są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Żołnierz zawodowy otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie:
1) 1
 zasadnicze, które jest określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 1-27 i 46;
2)
specjalistyczne, które jest określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 28-45.
§  4. 
Żołnierz zawodowy może otrzymać przedmioty umundurowania i wyekwipowania określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia, jeżeli uzasadniają to warunki, w jakich są wykonywane obowiązki służbowe.
§  5. 
1. 
Podstawą do wydania umundurowania i wyekwipowania zasadniczego dla żołnierza zawodowego w przypadku:
1)
powołania do zawodowej służby wojskowej - jest rozkaz personalny o powołaniu;
2)
wyznaczenia na stanowisko służbowe, mianowania lub przystąpienia do wykonywania określonych czynności służbowych - jest rozkaz dzienny (decyzja) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę, stwierdzający wyznaczenie go na stanowisko.
2. 
Podstawą do wydania umundurowania i wyekwipowania specjalistycznego jest rozkaz dzienny (decyzja) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową.
3. 
Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz zawodowy otrzymuje z jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostaje, lub z punktu zaopatrywania.
4. 
Podstawą rozliczenia żołnierza zawodowego z umundurowania i wyekwipowania jest rozkaz dzienny (decyzja) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową.
§  6. 
Żołnierz zawodowy otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie z przeznaczeniem do użytkowania na okres wskazany w załącznikach do rozporządzenia lub na czas wykonywania określonych czynności służbowych, zwany dalej "okresem używalności".
§  7. 
Umundurowanie i wyekwipowanie przechodzące na własność z chwilą wydania:
1)
żołnierza zawodowego z wyjątkiem studenta w akademii, szkole i uczelni wojskowej jest określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach 1-4, 9-12 i 17-20 oraz w uwagach pod pozostałymi zestawami;
2)
żołnierza - studenta w akademii, szkole i uczelni wojskowej jest określone w uwagach do poszczególnych zestawów należności.
§  8. 
1. 
Do okresu używalności umundurowania i wyekwipowania nie wlicza się okresu:
1)
przebywania w areszcie tymczasowym;
2)
odbywania kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu lub kary aresztu wojskowego;
3)
przebywania na urlopach wychowawczych, urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopach rodzicielskich;
4) 2
 przeniesienia do dyspozycji, jeżeli w tym czasie nie były wykonywane zadania służbowe.
2. 
Żołnierz zawodowy, w stosunku do którego prawomocnie umorzono postępowanie karne lub dyscyplinarne lub który został prawomocnie uniewinniony, otrzymuje należne umundurowanie i wyekwipowanie z zachowaniem ciągłości zaopatrywania, odpowiednio, od dnia:
1)
zastosowania aresztu tymczasowego;
2)
rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności lub kary aresztu wojskowego.
§  9. 
1. 
W przypadku utraty, zniszczenia lub obniżenia wartości użytkowej uprzednio wydanego umundurowania oraz wyekwipowania żołnierz zawodowy może otrzymać umundurowanie i wyekwipowanie przed upływem okresu używalności, z zachowaniem ciągłości okresu używalności.
2. 
Organem właściwym w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest dowódca jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje.
§  10. 
1. 
W przypadku śmierci żołnierza zawodowego dowódca wojskowej jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostawał, może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania galowego, wyjściowego, polowego lub ćwiczebnego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak stopni.
2. 
W przypadku śmierci żołnierza zawodowego przeniesionego do rezerwy lub w stan spoczynku dowódca jednostki budżetowej może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania galowego, wyjściowego, polowego lub ćwiczebnego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak stopni.
§  11. 
W przypadku wyznaczenia żołnierza zawodowego na tożsame stanowisko służbowe w innej jednostce wojskowej zatrzymuje on przedmioty umundurowania i wyekwipowania specjalistycznego stanowiące jego indywidualne wyposażenie.
§  12. 
Żołnierz zawodowy wyznaczony na stanowisko służbowe w jednostce wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych, w którym obowiązuje odmienny kolor umundurowania:
1)
nie otrzymuje dodatkowo umundurowania i wyekwipowania; przemundurowanie tego żołnierza następuje z upływem okresu używalności przedmiotów wydawanych w naturze na własność;
2)
może być zwolniony z obowiązku przemundurowania, o którym mowa w pkt 1, na jego wniosek, przez dowódcę (szefa, komendanta) jednostki wojskowej;
3)
otrzymuje umundurowanie galowe i wyjściowe w kolorze rodzaju Sił Zbrojnych, na którego noszenie uzyskał zgodę.
§  13. 
1. 
Jeżeli żołnierz zawodowy nabył uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania według innego zestawu, to:
1)
pozostawia się powtarzające się w obu zestawach lub występujące w poprzednim zestawie, zaliczając poprzedni okres używalności;
2)
uzupełnia się o występujące tylko w nowym zestawie na przewidziany okres używalności.
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się w przypadku powołania żołnierza pełniącego służbę zasadniczą do zawodowej służby wojskowej.
§  14. 
1. 
Okres używalności umundurowania i wyekwipowania, wchodzącego w skład ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego, liczy się od roku zaopatrzeniowego, w którym zostało pobrane, do roku, w którym mija okres używalności. Należności te realizuje się w trakcie trwania całego roku zaopatrzeniowego, zgodnie z planami opracowanymi w jednostkach zaopatrujących.
2. 
Okres używalności umundurowania i wyekwipowania, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach 1-4, 9-12 i 17-20, wydanych żołnierzowi zawodowemu, skraca się odpowiednio do dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym powstaje uprawnienie do wydania kolejnego umundurowania oraz wyekwipowania. Rok zaopatrzeniowy trwa od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia.
3. 
Żołnierz zawodowy uprawniony do umundurowania i wyekwipowania zasadniczego otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie przewidziane dla jego specjalności, a realizujący różne zadania - wymienione w różnych zestawach specjalistycznych - stosownie do specyfiki wykonywanych czynności służbowych.
§  15. 
1. 
Żołnierzom zawodowym w zamian za przedmioty określone w zestawach w załączniku nr 1 do rozporządzenia można wydawać zamienniki.
2. 
Wykaz przedmiotów wydawanych zamiennie oraz okresy ich używalności są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.  3
 Żołnierzom zawodowym można wydawać przedmioty określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, poza należnościami ujętymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w celu zabezpieczenia potrzeb szkoleniowych i operacyjnych.

Rozdział  3

Szczególne przypadki wydawania umundurowania i wyekwipowania

§  16. 
Czapki rogatywki, berety, furażerki, taśmy otokowe i sznury wydaje się żołnierzom stosownie do korpusu osobowego, do którego zostali zaliczeni, oraz rodzaju wojsk, w którym pełnią służbę.
§  17. 
Żołnierzowi zawodowemu mianowanemu na wyższy stopień wojskowy okres używalności wydanych przedmiotów liczy się od dnia mianowania.
§  18. 
Okres używalności oznak jest równy okresowi używalności przedmiotu, na którym są noszone.
§  19. 
W umundurowaniu i wyekwipowaniu żołnierzy zawodowych - kobiet w ciąży oraz żołnierzy o nietypowej budowie ciała - można dokonać poprawek krawieckich lub uszyć je na miarę.
§  20. 
Żołnierzy zawodowych wyposaża się w niezbędną odzież roboczą, ochronną i zapewniającą bezpieczeństwo i higienę podczas wykonywania obowiązków służbowych.
§  21. 
Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego, z wyjątkiem studenta w akademii, szkole i uczelni wojskowej, otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 1-4, 9-12 i 17-20 za rok zaopatrzeniowy, w którym jest zwalniany.
§  22. 
Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej, który otrzymał umundurowanie i wyekwipowanie przechodzące na własność po okresie używalności określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia zwraca je, jeżeli nie minął okres używalności przedmiotów.

Rozdział  4

Organy właściwe w sprawach zaopatrywania

§  23. 
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, jest organem właściwym w sprawach zaopatrywania w umundurowanie oraz wyekwipowanie.
§  24. 
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Szef Służby Wywiadu Wojskowego jest organem właściwym w sprawach zaopatrywania w umundurowanie oraz wyekwipowanie odpowiednio dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę wojskową na stanowiskach służbowych w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz w Służbie Wywiadu Wojskowego.
§  25. 
W przypadkach uzasadnionych względami higieniczno-sanitarnymi, wymogami przepisów bhp lub panującymi warunkami klimatycznymi organ logistyczny właściwy w zakresie przedmiotów umundurowania i wyekwipowania może ustalić inne należności niż wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  26. 
Do umundurowania i wyekwipowania wydanego żołnierzowi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się okresy używalności, na jakie umundurowanie i wyekwipowanie zostało wydane.
§  27. 
Umundurowanie i wyekwipowanie otrzymane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nieujęte w załączniku nr 1 do rozporządzenia, nie podlega zwrotowi.
§  28. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 4

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  5  

NORMY UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA

ZAŁĄCZNIK Nr  2  6  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW WYDAWANYCH ZAMIENNIE ORAZ OKRESY ICH UŻYWALNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  3  7  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW. KTÓRE MOŻNA WYDAWAĆ ŻOŁNIERZOM ZAWODOWYM W CELU ZABEZPIECZENIA POTRZEB SZKOLENIOWYCH DO WYCZERPANIA ZAPASÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  4  8  

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA. KTÓRE MOGĄ OTRZYMAĆ ŻOŁNIERZE ZAWODOWI. GDY UZASADNIAJĄ TO WARUNKI. W JAKICH SĄ WYKONYWANE OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE

1 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.
2 § 8 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.
3 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.
4 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. z 2021 r. poz. 1085), które zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
7 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
8 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 21/04/2022
Data ogłoszenia: 06/06/2022
Data wejścia w życie: 07/06/2022