Sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych

Na podstawie art. 605 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;
2)
sposób sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;
3)
wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego.
§  2. 
1. 
Przydział organizacyjno-mobilizacyjny, zwany dalej "przydziałem", do jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje, w formie karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, zwanej dalej "kartą przydziału", oraz uchyla odpowiednio kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.
2. 
Przydział nadaje się na stanowiska służbowe ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, o którym mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 602 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą".
3. 
Kartę przydziału sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4. 
Kartę przydziału wydaje osobie, której nadano przydział, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.
5. 
Osobę, której nadano przydział, uznaje się za przeznaczoną do służby w jednostce zmilitaryzowanej z chwilą przyjęcia karty przydziału.
6. 
Potwierdzenie przyjęcia karty przydziału następuje przez złożenie, na obu egzemplarzach, własnoręcznego podpisu przez osobę, której wydano kartę przydziału.
§  3. 
1. 
Przed nadaniem przydziału kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej dokonuje ustaleń przeznaczenia osób.
2. 
Ustalenia przeznaczenia osób, o którym mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1)
sprawdzeniu, we współpracy z właściwym ze względu na siedzibę jednostki szefem wojskowego centrum rekrutacji, braku przesłanek, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy, wobec osób, którym planuje się nadać przydział;
2)
określeniu przydatności osób do objęcia stanowisk w jednostce zmilitaryzowanej, uwzględniając ich kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do pełnienia służby w jednostce zmilitaryzowanej.
3. 
Ustaleń, o których mowa w ust. 2, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji dokonuje w pierwszej kolejności spośród pracowników tej jednostki.
4. 
Po wyczerpaniu możliwości, o których mowa w ust. 3, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej sporządza zapotrzebowanie na uzupełnienie potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, zwane dalej "zapotrzebowaniem".
§  4. 
1. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej informuje właściwego ze względu na siedzibę jednostki szefa wojskowego centrum rekrutacji o nadanych i uchylonych przydziałach.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera dane osób, którym nadano lub uchylono przydział: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania, nr i serię wydanej karty przydziału oraz, w przypadku uchylenia, jego podstawę.
3. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej składa wniosek, o którym mowa w art. 541 ust. 5 pkt 2 ustawy, dotyczący osób, którym nadał przydziały.
§  5. 
1. 
Kierownik jednostki zmilitaryzowanej:
1)
ustala w porozumieniu z organem, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, datę i miejsce zgłoszenia się osób do służby w jednostce zmilitaryzowanej;
2)
wystawia wezwania, o których mowa w art. 606 ust. 1 ustawy, do służby w jednostce zmilitaryzowanej;
3)
przekazuje wezwania, o których mowa w pkt 2, organowi, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana.
2. 
Organ, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, dostarcza wezwania, o których mowa w ust. 1.
3. 
W wezwaniu określa się: datę zgłoszenia, nazwę jednostki zmilitaryzowanej, dane osobowe, w tym adresowe wzywanego, oraz nr i serię nadanej karty przydziału, datę i miejsce zgłoszenia się do służby w jednostce zmilitaryzowanej oraz informację dla osoby wezwanej, w tym pouczenie osoby, której nadano przydział, o odpowiedzialności karnej za niewykonanie obowiązku zgłoszenia się do służby.
§  6. 
W przypadku przeniesienia, o którym mowa w art. 610 ust. 2 ustawy, kierownik jednostki zmilitaryzowanej, do której następuje przeniesienie, wydaje osobie przenoszonej kartę przydziału do jednostki zmilitaryzowanej, w której osoba ta będzie pełnić służbę.
§  7. 
1. 
Przydział uchyla się:
1)
w przypadkach, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy;
2)
jeżeli osoba, której nadano przydział:
a)
została powołana do pełnienia służby wojskowej,
b)
zrzekła się obywatelstwa polskiego,
c)
została zwolniona ze służby w jednostce zmilitaryzowanej,
d)
została przeniesiona do pełnienia służby w innej jednostce zmilitaryzowanej;
3)
w przypadku, gdy stosunek pracy zawarty z pracodawcą, który nadał przydział, uległ rozwiązaniu lub wygasł;
4)
w przypadku śmierci osoby, której nadano przydział;
5)
w razie możliwości uzupełnienia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej innymi osobami o wyższych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, predyspozycjach do zajmowania stanowiska ujętego w etacie jednostki zmilitaryzowanej;
6)
po odstąpieniu od militaryzacji jednostki przewidzianej do militaryzacji.
2. 
Uchylone karty przydziału podlegają zwrotowi wydającemu, który, w terminie do 30 dni kalendarzowych, niszczy je protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji kart przydziału, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 602 ustawy.
§  8. 
1. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej, w celu zaspokojenia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, przesyła właściwemu ze względu na siedzibę jednostki szefowi wojskowego centrum rekrutacji zapotrzebowanie.
2. 
W zapotrzebowaniu ujmuje się:
1)
dane adresowe i nr identyfikacyjny jednostki;
2)
wykaz stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej z uwzględnieniem kwalifikacji wymaganych do ich zajmowania;
3)
stanowiska ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału;
4)
odpowiednio dane pracowników zatrudnionych w jednostce przewidzianej do militaryzacji lub osób służących w jednostce zmilitaryzowanej, którym nadano przydziały na stanowiska wymienione w wykazie, o którym mowa w pkt 2, obejmujące: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania oraz serię i nr karty przydziału.
3. 
W zapotrzebowaniu można wskazać pracodawcę, który zatrudnia pracowników o kwalifikacjach przydatnych do obsady stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, lub osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
4. 
Po otrzymaniu zapotrzebowania szef wojskowego centrum rekrutacji analizuje możliwości ukompletowania stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału, osobami znajdującymi się w ewidencji wojskowej lub może zwrócić się do kierowników właściwych urzędów pracy oraz pracodawców o wskazanie osób spełniających warunki do nadania przydziałów na stanowiska określone w zapotrzebowaniu.
5. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji, w terminie do 30 dni od otrzymania zapotrzebowania, na podstawie danych uzyskanych oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej przekazuje kierownikowi jednostki składającemu zapotrzebowanie listę osób spełniających wymagania do nadania przydziału.
6. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej wspólnie z szefem wojskowego centrum rekrutacji dokonują ustalenia przeznaczenia osób do nadania przydziałów.
7. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje przydziały osobom, o których mowa w ust. 6.
8. 
Nadanie przydziału szef wojskowego centrum rekrutacji ujmuje w prowadzonej ewidencji wojskowej.
§  9. 
1. 
W karcie przydziału określa się:
1)
miejsce i datę jej wydania;
2)
organ wydający;
3)
numer identyfikacyjny jednostki zmilitaryzowanej;
4)
imię i nazwisko, imię ojca, nr PESEL, adres zamieszkania osoby, której wydano kartę przydziału;
5)
informację dla posiadacza karty przydziału;
6)
adnotacje o służbie w jednostce zmilitaryzowanej, w tym daty i miejsca zgłoszenia się do służby oraz zwolnienia ze służby;
7)
datę i podpis osoby otrzymującej kartę przydziału.
2. 
Wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

KARTA PRZYDZIAŁU ORGANIZACYJNO-MOBILIZACYJNEGO

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2010 r. w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych (Dz. U. poz. 234), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 794) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych.
Data aktu: 24/05/2022
Data ogłoszenia: 06/06/2022
Data wejścia w życie: 07/06/2022