Tryb wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 30 stycznia 2002 r.
w sprawie trybu wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (Dz. U. z 2018 r. poz. 359) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów,
2)
Konwencji - należy przez to rozumieć Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzoną w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 63, poz. 703),
3)
podmiotach i przedsiębiorcach - należy przez to rozumieć podmioty i przedsiębiorców, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy,
4)
pozwoleniu - należy przez to rozumieć pozwolenie na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów wymienionych w Wykazie 1 Załącznika do Konwencji.
§  2. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb wydawania pozwoleń,
2)
wzory wniosków o wydanie pozwoleń,
3)
dokumenty, które powinny być dołączone do wniosków o wydanie pozwoleń,
4)
wzory pozwoleń.
§  3. 
1. 
Wniosek o wydanie pozwolenia składa się, z zastrzeżeniem ust. 2, do ministra właściwego do spraw gospodarki.
2. 
Wniosek o wydanie pozwolenia dla jednostek i komórek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także dla przedsiębiorstw państwowych, dla których jest on organem założycielskim, składa się do Ministra Obrony Narodowej.
§  4. 
1. 
Wzór wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
Wniosek o wydanie pozwolenia sporządza się osobno na każdy toksyczny związek chemiczny lub jego prekursor.
§  6. 
Do wniosku o wydanie pozwolenia, o którym mowa w § 3 ust. 1, dołącza się następujące dokumenty:
1)
odpis lub wyciąg z rejestru przedsiębiorców,
2)
kopię koncesji lub zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej, jeżeli są wymagane według odrębnych przepisów,
3)
kopię decyzji właściwego urzędu skarbowego o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
4)
(uchylony),
5)
pełnomocnictwo do reprezentowania podmiotu lub przedsiębiorcy, jeżeli jest wymagane według odrębnych przepisów,
6)
opinię dotyczącą spełnienia warunków technicznych, zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem, wydaną przez jednostkę organizacyjną upoważnioną przez ministra właściwego do spraw gospodarki,
7)
oświadczenie podmiotu lub przedsiębiorcy o spełnieniu warunków organizacyjnych i kadrowych, zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem.
§  7. 
1. 
Wzór pozwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Wzór pozwolenia wydawanego przez Ministra Obrony Narodowej określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8. 
Pozwolenie wydaje się w czterech egzemplarzach, przy czym:
1)
oryginał wraz z kopią otrzymuje wnioskodawca za potwierdzeniem odbioru,
2)
drugi i trzeci egzemplarz kopii zachowuje organ wydający pozwolenie, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 .

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

1 Obecnie działem administracji rządowej – gospodarka kieruje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 1718).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 marca 2002 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024