Zawiadamianie wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawanie przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 czerwca 2004 r.
w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony

Na podstawie art. 50 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa zakres obowiązków pracodawców, rektorów uczelni, dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, a także innych jednostek organizacyjnych, oraz tryb postępowania w sprawach:
1)
zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień przez pracodawców, rektorów uczelni, dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej;
2)
wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
rektorach - należy przez to rozumieć rektorów uczelni;
3)
dyrektorach - należy przez to rozumieć dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych;
4)
szkołach - należy przez to rozumieć uczelnie, zakłady kształcenia nauczycieli, szkoły ponadgimnazjalne;
5)
jednostkach organizacyjnych - należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 132b ust. 3 ustawy.
§  2. 
1. 
Obowiązek zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień przez pracodawców, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy, dotyczy pracowników, którzy:
1)
posiadają nadany:
a)
przydział mobilizacyjny,
b)
pracowniczy przydział mobilizacyjny,
c)
przydział organizacyjno-mobilizacyjny,
d)
przydział kryzysowy;
2)
zostali przeznaczeni do wykonania świadczenia na rzecz obrony, których świadczeniobiorcą są Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
są osobami podlegającymi obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i nie stawili się do niej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia.
2. 
Pracodawca w zawiadomieniu podaje miejsce i datę jego sporządzenia oraz następujące dane dotyczące pracownika, o którym mowa w ust. 1:
1) 1
 imię i nazwisko;
2) 2
 miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL;
4)
miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
5)
datę zatrudnienia lub zwolnienia;
6)
kwalifikacje zawodowe i zajmowane stanowisko;
7)
nazwę i adres pracodawcy;
8)
określenie sposobu realizacji przez pracownika powszechnego obowiązku obrony.
3. 
(uchylony).
4. 
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Obowiązek zawiadamiania przez rektorów i dyrektorów dotyczy studentów lub uczniów podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
2. 
Rektor lub dyrektor w zawiadomieniu podaje miejsce i datę jego sporządzenia oraz następujące dane dotyczące studenta lub ucznia, o którym mowa w ust. 1:
1) 3
 imię i nazwisko;
2) 4
 miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL;
4)
miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
5)
rok studiów (nauki);
6)
nazwę i adres szkoły;
7)
kierunek studiów lub nauki oraz nazwę wydziału uczelni;
8)
datę przyjęcia do szkoły osoby podlegającej obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przewidywany czas studiów (nauki), powtarzanie roku lub semestru studiów (nauki), datę skreślenia z listy studentów (uczniów), wydalenia ze szkoły, uzyskania statusu absolwenta uczelni albo ukończenia nauki.
3. 
(uchylony).
4. 
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Obowiązek zawiadamiania:
1)
przez rektorów uczelni prowadzących następujące kierunki studiów:
a)
analityka medyczna,
b)
kierunek lekarski,
c)
kierunek lekarsko-dentystyczny,
d)
pielęgniarstwo,
e)
położnictwo,
f)
weterynaria,
g)
ratownictwo medyczne,
h)
psychologia

- dotyczy również kobiet, które w danym roku akademickim kończą naukę w tych szkołach, jeżeli kobiety zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

2)
przez dyrektorów szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii - dotyczy również kobiet, które w danym roku szkolnym kończą naukę w tych szkołach, jeżeli kobiety te zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
2. 
Zawiadomień, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w formie imiennych wykazów kobiet.
3. 
Rektor, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo dyrektor, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w imiennym wykazie kobiet podaje dane osobowe osób objętych tym wykazem, o których mowa w art. 48 ust. 3a ustawy.
4. 
Imienne wykazy kobiet przesyła się wojskowemu komendantowi uzupełnień, właściwemu ze względu na siedzibę szkoły, w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku.
5. 
(uchylony).
6. 
Wzór imiennego wykazu kobiet jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Zaświadczenia w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, wydają:
1)
pracodawcy - w stosunku do osób, o których mowa w § 2 ust. 1, na żądanie tych osób;
2)
szkoły - w stosunku do osób, o których mowa w § 3 ust. 1, na żądanie tych osób;
3)
jednostki organizacyjne - w stosunku do osób skierowanych do odbycia szkolenia (kursu), o którym mowa w art. 132b ust. 1 ustawy, oraz odbywających w tych jednostkach szkolenie (kurs) - na żądanie tych osób.
2. 
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się również na pisemne żądanie wojskowego komendanta uzupełnień, a w stosunku do osób odbywających czynną służbę wojskową - także dowódcy jednostki wojskowej.
3. 
W zaświadczeniach wydawanych przez pracodawców podaje się dane, o których mowa w § 2 ust. 2.
4. 
W zaświadczeniach wydawanych przez szkoły podaje się dane, o których mowa w § 3 ust. 2.
5. 
W zaświadczeniach wydawanych przez jednostki organizacyjne podaje się miejsce i datę sporządzenia oraz następujące dane osób, których te zaświadczenia dotyczą:
1) 5
 nazwisko i imię oraz miejsce urodzenia;
2)
numer PESEL;
3)
miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
4)
datę rozpoczęcia lub zakończenia szkolenia (kursu);
5)
określenie kwalifikacji, jakie zostaną lub zostały nabyte po ukończeniu szkolenia (kursu);
6)
nazwę i adres podmiotu prowadzącego szkolenie (kurs);
7)
planowany czas ukończenia szkolenia (kursu).
§  6. 
1. 
Zawiadomienia i zaświadczenia wydaje się w formie pisemnej opatrzonej własnoręcznym i czytelnym podpisem z podaniem imienia i nazwiska pracodawcy, kierownika właściwej jednostki organizacyjnej pracodawcy, rektora, dyrektora lub innej osoby przez nich upoważnionej albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
2. 
(uchylony).
3. 
W zakresie trybu postępowania przy wydawaniu zawiadomień i zaświadczeń stosuje się odpowiednio przepisy działu VII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187).
4. 
Postępowanie w sprawie wydawania zawiadomień i zaświadczeń jest zwolnione z kosztów i opłat administracyjnych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r. 6

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  7

WZÓR

ZAWIADOMIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8  

WZÓR

ZAWIADOMIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

IMIENNY WYKAZ KOBIET

................................., dnia .........r.

Wojskowy Komendant Uzupełnień

w ..................................................

....................................................................

(nazwa i adres szkoły)

IMIENNY WYKAZ KOBIET

Lp. Imię (imiona), nazwisko oraz

nazwisko rodowe (w przypadku zmiany nazwiska)

Numer ewidencyjny PESEL Miejsce urodzenia Seria

i numer dowodu osobistego

Miejsce pobytu stałego lub pobytu

czasowego trwającego ponad trzy miesiące

Adres do korespondencji Rok

i kierunek nauki oraz nazwa

i siedziba szkoły

Kwalifikacje przydatne do czynnej

służby wojskowej*)

...................................................................

(własnoręczny i czytelny podpis z podaniem

imienia i nazwiska rektora, dyrektora lub innej osoby przez nich upoważnionej)**)

* Posiadanie kwalifikacji skutkuje obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

**) W przypadku przesłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej wykaz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

)

1 § 2 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
3 § 3 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
4 § 3 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
5 § 5 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
6 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 54, poz. 256 oraz z 2001 r. Nr 50, poz. 514), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
7 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
8 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.563 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawiadamianie wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawanie przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.
Data aktu: 15/06/2004
Data ogłoszenia: 29/03/2021
Data wejścia w życie: 01/07/2004