Materiał biologiczny wykorzystywany w rozrodzie zwierząt gospodarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 26 listopada 2009 r.
w sprawie materiału biologicznego wykorzystywanego w rozrodzie zwierząt gospodarskich 2

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 2132) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki zootechniczne, jakie powinien spełniać materiał biologiczny;
2)
wzory świadectw pokrycia;
3)
wzory zaświadczeń o wykonaniu zabiegu:
a)
sztucznego unasienniania,
b)
przeniesienia zarodków;
4)
warunki i tryb wydawania i przechowywania świadectw i zaświadczeń, o których mowa w pkt 2 i 3.
§  2. 
1. 
Wykorzystywane w sztucznym unasiennianiu nasienie rozpłodników powinno pochodzić od zwierząt wpisanych do ksiąg hodowlanych lub rejestrów.
2. 
Rozpłodniki, od których jest pobierane nasienie, powinny spełniać wymagania weterynaryjne określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
3. 
Wykorzystywane w sztucznym unasiennianiu nasienie rozpłodników powinno być pozyskane, poddane obróbce i przechowywane zgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi określonymi w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
4. 
Wykorzystywana w sztucznym unasiennianiu dawka nasienia powinna być przygotowana w sposób, który nie wpływa na obniżenie skuteczności wykonywanego zabiegu sztucznego unasienniania.
§  3. 
Wykorzystywana w rozrodzie komórka jajowa lub zarodek bydlęcy powinny pochodzić od zwierząt wpisanych do ksiąg hodowlanych.
§  4. 
1. 
Przeznaczone do sztucznego wylęgu jaja powinny:
1)
pochodzić od rodów drobiu wpisanych do ksiąg hodowlanych albo od mieszańców wpisanych do rejestrów;
2)
posiadać:
a)
odpowiednią dla gatunku masę oraz wielkość komory powietrznej zapewniające prawidłowy przebieg lęgu oraz wysoką jakość biologiczną wylężonych piskląt,
b)
nieruchomą komorę powietrzną znajdującą się na tępym końcu jaja,
c)
białko przezroczyste, bez ciał obcych i zmętnień,
d)
kulę żółtkową mało ruchliwą, centralnie położoną, bez krwistych plam.
2. 
Do sztucznego wylęgu nie przeznacza się jaj zdeformowanych, kulistych, wydłużonych, z uszkodzoną, zanieczyszczoną lub mytą skorupą lub z innymi wadami.
§  5. 
1. 
Ustala się wzory zaświadczeń sztucznego unasienniania:
1)
klaczy, z wyjątkiem klaczy czystej krwi arabskiej i klaczy szetlandzkiej, który jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
klaczy czystej krwi arabskiej, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
klaczy szetlandzkiej, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4)
krowy albo jałówki, który jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5)
lochy albo loszki, który jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
6)
owcy albo kozy, który jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
7)
samicy albo samic królika, który jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
2. 
Ustala się wzory świadectw pokrycia:
1)
klaczy, z wyjątkiem klaczy czystej krwi arabskiej, klaczy pełnej krwi angielskiej i klaczy szetlandzkiej, który jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia;
2)
klaczy czystej krwi arabskiej i klaczy pełnej krwi angielskiej, który jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia;
3)
klaczy szetlandzkiej, który jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia;
4)
buhajem, knurem, trykiem albo kozłem, który jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
3. 
Ustala się wzór zaświadczenia o przeniesieniu zarodka, który jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia.
4. 
Do oznaczania ras bydła w zaświadczeniach i świadectwie, o których mowa w ust. 1-3, stosuje się kody literowe określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
§  6. 
1. 
Jedną część oryginału zaświadczenia sztucznego unasienniania klaczy, z wyjątkiem klaczy czystej krwi arabskiej i klaczy szetlandzkiej, wystawianego bezpośrednio po zabiegu przez podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania, otrzymuje właściciel klaczy, a druga część oryginału jest przekazywana podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną lub rejestr, do których jest wpisany ogier - dawca nasienia.
2. 
Jedna część kopii zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przeznaczona dla właściciela klaczy jest przekazywana podmiotowi posiadającemu zezwolenie na pozyskiwanie, konfekcjonowanie, przechowywanie i dostarczanie nasienia lub przechowywanie i dostarczanie nasienia, zwane dalej "zezwoleniem", który dostarczył nasienie użyte do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, a druga część kopii zaświadczenia, przeznaczona dla prowadzącego księgę hodowlaną lub rejestr, pozostaje w dokumentacji prowadzonej przez podmiot wykonujący usługę w zakresie sztucznego unasienniania.
3. 
Prowadzący księgę hodowlaną lub rejestr, do których jest wpisany ogier - dawca nasienia, wydaje właścicielowi nasienia druki zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
4. 
W przypadku ogierów - dawców nasienia pochodzących z zagranicy i wpisanych do ksiąg hodowlanych lub rejestrów prowadzonych za granicą, dla których w Polsce nie są prowadzone księgi hodowlane lub rejestry, druki zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wydaje podmiot prowadzący księgę hodowlaną koni rasy polski koń zimnokrwisty.
5. 
W przypadku utraty oryginału zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który wykonał zabieg unasienniania, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
6. 
Podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania przechowuje kopię zaświadczenia, o której mowa w ust. 2, przez okres 5 lat od dnia wykonania zabiegu.
§  7. 
1. 
Zaświadczenie sztucznego unasienniania klaczy czystej krwi arabskiej jest wystawiane bezpośrednio po zabiegu przez podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania w czterech jednobrzmiących egzemplarzach przeznaczonych dla:
1)
właściciela klaczy - egzemplarz numer 1;
2)
właściciela lub dzierżawcy ogiera, którego nasienie zostało użyte do zabiegu - egzemplarz numer 2;
3)
podmiotu prowadzącego księgę hodowlaną, do której jest wpisana unasienniona klacz - egzemplarz numer 3;
4)
podmiotu prowadzącego księgę hodowlaną, do której jest wpisany ogier - dawca nasienia - egzemplarz numer 4.
2. 
Prowadzący księgę hodowlaną, do której jest wpisany ogier - dawca nasienia, wydaje właścicielowi nasienia druki zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
3. 
W przypadku utraty oryginału zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który wykonał zabieg unasienniania, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
4. 
Podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania przechowuje kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przez okres 5 lat od dnia wykonania zabiegu.
§  8. 
1. 
Oryginał zaświadczenia sztucznego unasienniania klaczy szetlandzkiej, wystawianego bezpośrednio po zabiegu przez podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania, otrzymuje właściciel klaczy.
2. 
Jedna kopia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywana podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną dla rasy kuc szetlandzki, a druga kopia zaświadczenia pozostaje w dokumentacji prowadzonej przez podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania.
3. 
W przypadku utraty oryginału zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który wykonał zabieg unasienniania, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
4. 
Podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania przechowuje kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przez okres 5 lat od dnia wykonania zabiegu.
§  9. 
1. 
Oryginał zaświadczenia sztucznego unasienniania:
1)
krowy albo jałówki,
2)
lochy albo loszki,
3)
owcy albo kozy,
4)
samicy albo samic królika

- wystawianego bezpośrednio po zabiegu przez podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania, otrzymuje posiadacz samicy.

2. 
Jedna kopia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywana podmiotowi posiadającemu zezwolenie, który dostarczył nasienie użyte do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, a druga kopia zaświadczenia pozostaje w dokumentacji prowadzonej przez podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania.
3. 
W przypadku dokonywania sztucznego unasienniania przez podmiot, który dostarczył nasienie użyte do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, oryginał zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje posiadacz samicy, a kopia pozostaje w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
4. 
W przypadku dokonywania sztucznego unasienniania krowy lub jałówki przez hodowcę w stadzie zwierząt będących w jego posiadaniu kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, hodowca przekazuje podmiotowi, który dostarczył nasienie użyte do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, a oryginał zaświadczenia pozostaje w prowadzonej przez niego dokumentacji.
5. 
Podmiot, który dostarczył nasienie użyte do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, przekazuje podmiotowi wykonującemu usługi w zakresie sztucznego unasienniania druki zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
6. 
W przypadku dokonywania sztucznego unasienniania krowy lub jałówki przez hodowcę w stadzie zwierząt będących w jego posiadaniu nasieniem buhaja zakupionym przez niego bezpośrednio w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej, hodowca sam zaopatruje się w druki zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
7. 
Hodowca, o którym mowa w ust. 6, wystawia zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w jednym egzemplarzu, który pozostaje w prowadzonej przez niego dokumentacji.
8. 
W przypadku utraty oryginału zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który wykonał zabieg unasienniania, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
9. 
Podmiot wykonujący usługi w zakresie sztucznego unasienniania lub hodowca, który dokonał zabiegu sztucznego unasienniania krowy lub jałówki w stadzie zwierząt będących w jego posiadaniu, przechowuje kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przez okres 5 lat od dnia wykonania zabiegu.
§  10. 
1. 
Świadectwo pokrycia klaczy, z wyjątkiem klaczy czystej krwi arabskiej, klaczy pełnej krwi angielskiej i klaczy szetlandzkiej, którego wzór jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia, wystawia podmiot prowadzący punkt kopulacyjny, w którym klacz została pokryta.
2. 
Jedną część oryginału świadectwa pokrycia klaczy, o którym mowa w ust. 1, wystawianego bezpośrednio po pokryciu, otrzymuje właściciel klaczy, a drugą część oryginału podmiot prowadzący punkt kopulacyjny przekazuje podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną lub rejestr, do którego jest wpisany ogier użyty do krycia.
3. 
Jeżeli pierwsze pokrycie ogierem nie było skuteczne, daty kolejnych pokryć tym ogierem wpisuje się na obu częściach oryginału świadectwa pokrycia klaczy.
4. 
W przypadku utraty oryginału świadectwa, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który prowadził punkt kopulacyjny, w którym klacz została pokryta, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
5. 
Prowadzący księgę hodowlaną lub rejestr, do której jest wpisany ogier znajdujący się w punkcie kopulacyjnym, wydaje prowadzącemu punkt kopulacyjny druki świadectwa pokrycia klaczy, o którym mowa w ust. 1.
§  11. 
1. 
Świadectwo pokrycia klaczy czystej krwi arabskiej i klaczy pełnej krwi angielskiej, którego wzór jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia, jest wystawiane w trzech jednobrzmiących egzemplarzach przez właściciela lub dzierżawcę ogiera bezpośrednio po pokryciu klaczy przez ogiera:
1)
właścicielowi klaczy - na egzemplarzu A;
2)
podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną, do której jest wpisany ogier - na egzemplarzu B;
3)
właścicielowi lub dzierżawcy ogiera - na egzemplarzu C.
2. 
Jeżeli pierwsze pokrycie ogierem nie było skuteczne, daty kolejnych pokryć tym ogierem wpisuje się na wszystkich egzemplarzach świadectwa pokrycia klaczy.
3. 
W przypadku utraty oryginału świadectwa, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje właściciel lub dzierżawca ogiera, który pokrył klacz, na podstawie oryginału świadectwa znajdującego się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
4. 
Prowadzący księgę hodowlaną, do której jest wpisany ogier znajdujący się w punkcie kopulacyjnym, wydaje właścicielowi lub dzierżawcy ogiera przeznaczonego do krycia klaczy pełnej krwi angielskiej lub klaczy czystej krwi arabskiej druki świadectwa pokrycia, o którym mowa w ust. 1.
§  12. 
1. 
Świadectwo pokrycia klaczy szetlandzkiej, którego wzór jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia, wystawia podmiot prowadzący punkt kopulacyjny, w którym klacz została pokryta.
2. 
Część A oryginału świadectwa pokrycia klaczy szetlandzkiej, wystawianego bezpośrednio po pokryciu, otrzymuje właściciel klaczy, a część B podmiot prowadzący punkt kopulacyjny przekazuje podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną dla rasy kuc szetlandzki.
3. 
W przypadku utraty oryginału świadectwa, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który prowadził punkt kopulacyjny, w którym klacz została pokryta, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
§  13. 
1. 
Podmiot prowadzący punkt kopulacyjny przechowuje kopię świadectwa, o którym mowa w § 10 ust. 1 i § 12 ust. 1, przez okres 5 lat od dnia pokrycia.
2. 
Właściciel lub dzierżawca ogiera użytego do pokrycia klaczy pełnej krwi angielskiej lub klaczy czystej krwi arabskiej przechowuje kopię świadectwa, o którym mowa w § 11 ust. 1, przez okres 5 lat od dnia pokrycia.
§  14. 
1. 
Świadectwo pokrycia buhajem, knurem, trykiem albo kozłem, którego wzór jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia, wystawia podmiot prowadzący punkt kopulacyjny, w którym dokonano pokrycia.
2. 
Oryginał świadectwa, o którym mowa w ust. 1, wystawianego bezpośrednio po pokryciu, otrzymuje posiadacz pokrytej samicy, a kopia pozostaje w dokumentacji podmiotu prowadzącego punkt kopulacyjny.
3. 
W przypadku utraty oryginału świadectwa, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który prowadził punkt kopulacyjny, w którym została pokryta samica, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
4. 
Podmiot prowadzący punkt kopulacyjny bydła przechowuje kopię świadectwa, o którym mowa w ust. 1, przez okres 5 lat od dnia pokrycia.
5. 
Podmiot prowadzący punkt kopulacyjny świń, owiec lub kóz przechowuje kopię świadectwa, o którym mowa w ust. 1, przez okres roku od dnia pokrycia.
§  15. 
1. 
Zaświadczenie o przeniesieniu zarodka, którego wzór jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia, wystawia podmiot dokonujący tego zabiegu.
2. 
Oryginał zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wystawianego bezpośrednio po zabiegu, otrzymuje posiadacz biorczyni, przy czym jedną kopię zaświadczenia podmiot dokonujący zabiegu przekazuje podmiotowi, który dostarczył zarodek wykorzystany do zabiegu, a drugą kopię zaświadczenia pozostawia się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
3. 
W przypadku utraty oryginału zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jego duplikat wydaje podmiot, który wykonał zabieg przeniesienia zarodka, na podstawie kopii znajdującej się w dokumentacji prowadzonej przez ten podmiot.
4. 
Podmiot dokonujący zabiegu przeniesienia zarodka przechowuje kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przez okres 5 lat od daty wykonania zabiegu.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA KLACZY, Z WYJĄTKIEM KLACZY CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ I KLACZY SZETLANDZKIEJ

(strona 1)
Data unasiennienia Data unasiennienia
w ....................................

(miejscowość)

ZAŚWIADCZENIE UNASIENNIANIA KLACZY

Nr ................

nasieniem ogiera

(numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze i nazwa)

w ..............................................

(miejscowość)

ZAŚWIADCZENIE

UNASIENNIANIA KLACZY

Nr ...................

nasieniem ogiera rasy

(numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze i nazwa)

...........................................................................................................

(numer identyfikacyjny ogiera)

pobranym w dniu przez

..........................................................................................

numer nasienia

unasienniono klacz

(numer identyfikacyjny oraz numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze* i nazwa)

rasy urodzona

...................................................................................

(numer identyfikacyjny ogiera)

rasy

pobranym w dniu

przez

numer nasienia

unasienniono klacz

......................................................................................

(numer identyfikacyjny oraz numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze* i nazwa)

rasy urodzona

maść

Rodowód klaczy:

Ojciec

maść

Rodowód klaczy:

M. O.

M.M. M.O. O.M. O.O.

Właściciel klaczy:

(imię i nazwisko)

.............................................................................

(nazwa i numer identyfikacyjny)

Matka

(nazwa i numer identyfikacyjny)

Adres:................................................................................

(miejscowość, gmina, poczta)

................................................................................

(imię i nazwisko właściciela klaczy)

................................................................................................................

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo pieczęć imienna

i podpis osoby wykonującej zabieg unasienniania)

..............................................................................

(adres)

.................................................................................

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej

zabieg unasienniania)

* Wpisuje się, gdy klacz jest wpisana do księgi hodowlanej lub rejestru.

Część przeznaczona dla właściciela klaczy

* Wpisuje się, gdy klacz jest wpisana do księgi hodowlanej lub rejestru.

Część przeznaczona dla prowadzącego księgę hodowlaną lub rejestr

(strona 2)

POŚWIADCZENIE URODZENIA ŹREBIĘCIA

Wymieniona na odwrocie klacz

Zaświadczenie

unasienniania

klaczy otrzymałem

...................................................................................................

(numer identyfikacyjny i numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze* i nazwa)

ogierka

urodziła w dn m-c ........... ............ r. źrebię **

klaczkę

................................

(data)

Właściciel klaczy w dniu jej wyźrebienia ...............................

(podpis)

................................................................................................................

(imię i nazwisko oraz adres zamieszkania)

* Wpisuje się, gdy klacz jest wpisana do księgi hodowlanej lub rejestru.
** Niepotrzebne skreślić.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA KLACZY CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ

(strona 1)
Egz. nr ..........

Zaświadczenie unasienniania Nr .......

Nazwa i numer identyfikacyjny OGIERA ...........................................................................
Nazwa i numer identyfikacyjny KLACZY ...........................................................................
Wpisany do księgi hodowlanej ................. Wpisana do księgi hodowlanej .......................
Numer zezwolenia PASB na inseminację .........................................................................
Data pobrania nasienia (dzień, miesiąc, rok) ....................................................................
Data wysłania nasienia (jeżeli dotyczy) ............................................................................
Imię i nazwisko lub nazwa właściciela

lub dzierżawcy ogiera

Imię i nazwisko lub nazwa właściciela klaczy
............................................................. ............................................................
............................................................. ............................................................
............................................................. ............................................................
Stwierdzam zgodność powyższych informacji

.............................................................................................

(data i podpis właściciela lub dzierżawcy ogiera)

(strona 2)

Wypełnia właściciel klaczy

Stwierdzam, że w dniu (dzień, miesiąc, rok) .....................................

otrzymałem nasienie ogiera (nazwa i numer identyfikacyjny ogiera)

...................................................................................................................................... ,

którym w dniu (dzień, miesiąc, rok) ................................................

unasienniona została klacz (nazwa i numer identyfikacyjny klaczy)

........................................................................................................................................

Ponadto zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących

sztucznego unasienniania.

.............................................................................................

(data i podpis właściciela klaczy)

.............................................................................................

(data i podpis wykonującego unasiennienie)

)

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA KLACZY SZETLANDZKIEJ

ZAŚWIADCZENIE UNASIENNIANIA KLACZY SZETLANDZKIEJ Nr

Nazwa ogiera.............................................. Numer identyfikacyjny ................................................

Nazwa księgi hodowlanej, do której jest wpisany ogier

Nazwa klaczy...........................................Numer identyfikacyjny

Nazwa księgi hodowlanej, do której jest wpisana klacz...................................................................

Miejsce i data pobrania nasienia (dd.mm.rr)

Miejsce i data unasiennienia klaczy (dd.mm.rr.)

Imię, nazwisko (nazwa) i adres właściciela/dzierżawcy* ogiera

........................................................................................................................................................

Imię, nazwisko (nazwa) i adres właściciela klaczy

.........................................................................................................................................................

Data i miejsce wystawienia zaświadczenia

........................................................................................................................................................

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo

pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej zabieg unasienniania)

* Niepotrzebne skreślić.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA KROWY ALBO JAŁÓWKI

ZAŚWIADCZENIE UNASIENNIANIA KROWY/JAŁÓWKI* Nr ..........

Data unasiennienia...........

Nazwa podmiotu Nazwa krowy/jałówki* rasa Numer

kartoteki1,2,3,4

ostatnie wycielenie**
numer identyfikacyjny
Posiadacz samicy ...............................................................................

(imię i nazwisko lub nazwa)

numer siedziby stada5)
Adres

.............................................................................................

numer stada pod oceną6)
Numer zabiegu Buhaj ..............................................................

nazwa - rasa

Numer weterynaryjny producenta
Data produkcji nasienia7)
Reinseminacja Numer identyfikacyjny buhaja
................................................................................

(podpis posiadacza samicy)

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej zabieg unasienniania)
* Niepotrzebne skreślić.
** Jeżeli jest znane.
Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania krowy albo jałówki:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który informuje o liczbie samic unasiennionych po raz pierwszy w danym roku.

2) Należy wpisać numer kartoteki obowiązujący do czasu porodu lub poronienia rozpoczynającego laktację, w przypadku gdy zaświadczenie unasienniania jest wystawiane po raz pierwszy w danym roku.

3) Należy wpisać w zaświadczeniu dotychczasowy numer kartoteki z dopisaną literą "a" w przypadku unasienniania samicy w okresie powyżej 60 dni od ostatniego nieskutecznego zabiegu, który nie zakończył się porodem lub poronieniem.

4) Należy wpisać numer kartoteki poprzedniego zabiegu w wystawionym nowym zaświadczeniu unasienniania w przypadku powtórnego zabiegu oraz reinseminacji.

5) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

6) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

7) Należy wpisać znajdującą się na słomce sześciocyfrową datę pozyskania nasienia, z której dwie pierwsze cyfry oznaczają rok po zyskania nasienia, trzy kolejne cyfry oznaczają kolejny dzień roku kalendarzowego, w którym pozyskano nasienie wykorzystane do zabiegu, a ostatnia cyfra po ukośniku oznacza kolejny numer ejakulatu pobranego w danym dniu.

)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania krowy albo jałówki:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który informuje o liczbie samic unasiennionych po raz pierwszy w danym roku.

2) Należy wpisać numer kartoteki obowiązujący do czasu porodu lub poronienia rozpoczynającego laktację, w przypadku gdy zaświadczenie unasienniania jest wystawiane po raz pierwszy w danym roku.

3) Należy wpisać w zaświadczeniu dotychczasowy numer kartoteki z dopisaną literą "a" w przypadku unasienniania samicy w okresie powyżej 60 dni od ostatniego nieskutecznego zabiegu, który nie zakończył się porodem lub poronieniem.

4) Należy wpisać numer kartoteki poprzedniego zabiegu w wystawionym nowym zaświadczeniu unasienniania w przypadku powtórnego zabiegu oraz reinseminacji.

5) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

6) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

7) Należy wpisać znajdującą się na słomce sześciocyfrową datę pozyskania nasienia, z której dwie pierwsze cyfry oznaczają rok pozyskania nasienia, trzy kolejne cyfry oznaczają kolejny dzień roku kalendarzowego, w którym pozyskano nasienie wykorzystane do zabiegu, a ostatnia cyfra po ukośniku oznacza kolejny numer ejakulatu pobranego w danym dniu.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA LOCHY ALBO LOSZKI

ZAŚWIADCZENIE UNASIENNIANIA LOCHY/LOSZKI* Nr ........

Data unasiennienia.............

Nazwa podmiotu Locha/loszka* numer wpisu do księgi/rejestru** rasa Numer w rejestrze pokryć1),2),3)
numer identyfikacyjny
Posiadacz samicy

(imię i nazwisko lub nazwa)

numer siedziby stada4)
Adres

.......................................................................................................

numer stada pod oceną5
Numer zabiegu Knur .......................................................

nazwa - rasa

Numer weterynaryjny producenta
Numer nasienia6
Reinseminacja Numer wpisu................................. Numer identyfikacyjny

do księgi/rejestru* knura

.....................................................................

* Niepotrzebne skreślić. (podpis posiadacza samicy)

** Wpisuje się, gdy zwierzę wpisane jest do księgi hodowlanej albo rejestru.

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo

pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej zabieg unasienniania)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania lochy albo loszki:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który informuje o liczbie samic unasiennionych po raz pierwszy w danym roku.

2) Należy wpisać numer kartoteki obowiązujący do czasu porodu lub poronienia rozpoczynającego laktację, w przypadku gdy zaświadczenie unasienniania jest wystawiane po raz pierwszy w danym roku.

3) Należy wpisać numer kartoteki poprzedniego zabiegu w wystawionym nowym zaświadczeniu unasienniania w przypadku powtórnego zabiegu oraz reinseminacji.

4) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

5) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

6) Należy wpisać znajdujący się na opakowaniu nasienia numer oznaczający kolejny w danym roku kalendarzowym dobry ejakulat pobrany w stacji unasieniania loch.

)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania lochy albo loszki:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który informuje o liczbie samic unasiennionych po raz pierwszy w danym roku.

2) Należy wpisać numer kartoteki obowiązujący do czasu porodu lub poronienia rozpoczynającego laktację, w przypadku gdy zaświadczenie unasienniania jest wystawiane po raz pierwszy w danym roku.

3) Należy wpisać numer kartoteki poprzedniego zabiegu w wystawionym nowym zaświadczeniu unasienniania w przypadku powtórnego zabiegu oraz reinseminacji.

4) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

5) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

6) Należy wpisać znajdujący się na opakowaniu nasienia numer oznaczający kolejny w danym roku kalendarzowym dobry ejakulat pobrany w stacji unasienniania loch.

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA OWCY ALBO KOZY

ZAŚWIADCZENIE UNASIENNIANIA OWCY/KOZY* Nr .........

Data unasiennienia..............

Nazwa podmiotu Nazwa owcy/kozy* rasa

Koza rożna/bezrożna* Symbol księgi/rejestru**

Numer kartoteki1,2,3,4
numer identyfikacyjny
Posiadacz samicy

(imię i nazwisko lub nazwa)

numer siedziby stada5)
Adres
numer stada pod oceną6)
Numer zabiegu Tryk/kozioł*.....................................................

nazwa - rasa

Numer

weterynaryjny producenta

Data produkcji nasienia7
Reinseminacja Numer identyfikacyjny tryka/kozła* kozioł rożny/bezrożny*
.....................................................

(podpis posiadacza samicy)

* Niepotrzebne skreślić.

** Wpisuje się, gdy zwierzę wpisane jest do księgi hodowlanej albo rejestru.

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo

pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej zabieg unasienniania)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania owcy albo kozy:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który informuje o liczbie samic unasiennionych po raz pierwszy w danym roku.

2) Należy wpisać numer kartoteki obowiązujący do czasu porodu lub poronienia rozpoczynającego laktację, w przypadku gdy zaświadczenie unasienniania jest wystawiane po raz pierwszy w danym roku.

3) Należy wpisać w zaświadczeniu dotychczasowy numer kartoteki z dopisaną literą "a" w przypadku unasienniania samicy w okresie powyżej 60 dni od ostatniego nieskutecznego zabiegu, który nie zakończył się porodem lub poronieniem.

4) Należy wpisać numer kartoteki poprzedniego zabiegu w wystawionym nowym zaświadczeniu unasienniania w przypadku powtórnego zabiegu oraz reinseminacji.

5) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

6) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

7) Należy wpisać znajdującą się na opakowaniu nasienia sześciocyfrową datę produkcji nasienia składającą się z dwóch cyfr oznaczających rok produkcji nasienia, a po myślniku trzech cyfr oznaczających kolejny dzień roku kalendarzowego, w którym wyprodukowano nasienie wykorzystane do zabiegu.

)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania owcy albo kozy:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który informuje o liczbie samic unasiennionych po raz pierwszy w danym roku.

2) Należy wpisać numer kartoteki obowiązujący do czasu porodu lub poronienia rozpoczynającego laktację, w przypadku gdy zaświadczenie unasienniania jest wystawiane po raz pierwszy w danym roku.

3) Należy wpisać w zaświadczeniu dotychczasowy numer kartoteki z dopisaną literą "a" w przypadku unasienniania samicy w okresie powyżej 60 dni od ostatniego nieskutecznego zabiegu, który nie zakończył się porodem lub poronieniem.

4) Należy wpisać numer kartoteki poprzedniego zabiegu w wystawionym nowym zaświadczeniu unasienniania w przypadku powtórnego zabiegu oraz reinseminacji.

5) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

6) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

7) Należy wpisać znajdującą się na opakowaniu nasienia sześciocyfrową datę produkcji nasienia składającą się z dwóch cyfr oznaczających rok produkcji nasienia, a po myślniku trzech cyfr oznaczających kolejny dzień roku kalendarzowego, w którym wyprodukowano nasienie wykorzystane do zabiegu.

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA SZTUCZNEGO UNASIENNIANIA SAMICY ALBO SAMIC KRÓLIKA

ZAŚWIADCZENIE UNASIENNIANIA SAMICY/SAMIC* KRÓLIKA Nr .........

Data unasiennienia......................

Nazwa podmiotu Samica/samice* królika: ilość sztuk ..........

Rasa ................... odmiana .............................................

Numer w

rejestrze

pokryć1

Numer identyfikacyjny**
Posiadacz samicy/samic*

(imię i nazwisko albo nazwa)

Numer siedziby stada2

Adres

Numer stada pod oceną3

Numer nasienia4 Dane dotyczące samca/samców* królika:

Rasa .................................. odmiana .........................................

Data produkcji nasienia5)
1. Numer identyfikacyjny samca** 6. Numer identyfikacyjny samca**
Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6) Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6)
2. Numer identyfikacyjny samca** 7. Numer identyfikacyjny samca**
Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6) Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6)
3. Numer identyfikacyjny samca** 8. Numer identyfikacyjny samca**
Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6) Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6)
4. Numer identyfikacyjny samca** 9. Numer identyfikacyjny samca**
Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6) Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6)
5. Numer identyfikacyjny samca** 10. Numer identyfikacyjny samca**
Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6) Numer wpisu stada do księgi hodowlanej lub numer wpisu samca do rejestru6)
Numer weterynaryjny producenta I I I I I I I I I I
.................................................................................

(podpis posiadacza samicy/samic*)

* Niepotrzebne skreślić.

** Wpisuje się, gdy zwierzę jest indywidualnie i trwale oznakowane.

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo

pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej zabieg unasienniania)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania samicy lub samic królika:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który jest wpisany w rejestrze pokryć.

2) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jeżeli taki numer został nadany temu stadu.

3) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej i hodowlanej stad królików, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

4) Należy wpisać znajdujący się na opakowaniu nasienia numer oznaczający kolejny w danym roku kalendarzowym dobry ejakulat lub mieszankę dobrych ejakulatów pobranych w stacji produkcji nasienia królików.

5) Należy wpisać znajdującą się na opakowaniu nasienia sześciocyfrową datę produkcji nasienia składającą się z dwóch cyfr oznaczających rok produkcji nasienia, a po myślniku trzech cyfr oznaczających kolejny dzień roku kalendarzowego, w którym wyprodukowano nasienie wykorzystane do zabiegu.

6) Należy podać numer wpisu do księgi stada, z którego pochodzi samiec dawca nasienia wykorzystanego do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, lub numer wpisu tego samca do rejestru.

)

Objaśnienia do wypełniania zaświadczenia sztucznego unasienniania samicy lub samic królika:

1) Należy wpisać numer kolejnego zaświadczenia unasienniania wydawanego w danym roku przez dany punkt unasienniania zwierząt, który jest wpisany w rejestrze pokryć.

2) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jeżeli taki numer został nadany temu stadu.

3) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej i hodowlanej stad królików, w przypadku gdy zabieg unasienniania jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

4) Należy wpisać znajdujący się na opakowaniu nasienia numer oznaczający kolejny w danym roku kalendarzowym dobry ejakulat lub mieszankę dobrych ejakulatów pobranych w stacji produkcji nasienia królików.

5) Należy wpisać znajdującą się na opakowaniu nasienia sześciocyfrową datę produkcji nasienia składającą się z dwóch cyfr oznaczających rok produkcji nasienia, a po myślniku z trzech cyfr oznaczających kolejny dzień roku kalendarzowego, w którym wyprodukowano nasienie wykorzystane do zabiegu.

6) Należy podać numer wpisu do księgi stada, z którego pochodzi samiec dawca nasienia wykorzystanego do wykonania zabiegu sztucznego unasienniania, lub numer wpisu tego samca do rejestru.

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR ŚWIADECTWA POKRYCIA KLACZY, Z WYJĄTKIEM KLACZY CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ, KLACZY PEŁNEJ KRWI ANGIELSKIEJ I KLACZY SZETLANDZKIEJ

(strona 1)
Data pokrycia

Punkt kopulacyjny

w

(miejscowość)

Data pokrycia

Punkt kopulacyjny

ŚWIADECTWO POKRYCIA

KLACZY

w

(miejscowość)

Nr................. ŚWIADECTWO POKRYCIA KLACZY
Ogier

(numer identyfikacyjny i numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze)

Nr .......................

Ogier.................................... rasy .......................

(numer identyfikacyjny i numer wpisu
Pokrył klacz

(numer identyfikacyjny i numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze*)

w księdze hodowlanej lub rejestrze i nazwa)
.............................................................................

(nazwa)

Maść ...........................................

............................................................

pokrył klacz

(numer identyfikacyjny i numer wpisu w księdze hodowlanej lub

rejestrze*)

Rodowód klaczy: nazwa rasy
Ojciec

(nazwa i numer identyfikacyjny)

Matka

(nazwa i numer identyfikacyjny)

ur maść

............................................................................

Rodowód klaczy:

M. O.

Daty kolejnych skoków 1).........2)...........

3)........... 4)........... 5)........... 6)...........

.................................................................

(imię i nazwisko właściciela klaczy)

........................................................

(adres)

M.M. M.O. O.M. O.O.

Daty kolejnych skoków 1) 2) 3)

4) 5) 6)

Właściciel klaczy:

(imię i nazwisko)

Podmiot prowadzący

punkt kopulacyjny

Adres:

(miejscowość, gmina, poczta)

Podmiot prowadzący

punkt kopulacyjny

......................................................... ...................................................................................................................

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo pieczęć imienna

i podpis osoby upoważnionej do wystawienia świadectwa)

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo pieczęć imienna i podpis osoby upoważnionej do wystawienia świadectwa)
* Wpisuje się, gdy klacz jest wpisana do księgi hodowlanej lub rejestru. * Wpisuje się, gdy klacz jest wpisana do księgi hodowlanej lub rejestru.
Część przeznaczona dla prowadzącego księgę hodowlaną lub rejestr .

Część przeznaczona dla właściciela klaczy

(strona 2)

POŚWIADCZENIE URODZENIA ŹREBIĘCIA
Wymieniona na odwrocie klacz .....

...............................................................................................

(numer identyfikacyjny i numer wpisu w księdze hodowlanej lub rejestrze* i nazwa)

ogierka

urodziła w dn. ........ m-c. .......... ...........r. źrebię **

klaczkę

Świadectwo pokrycia

klaczy otrzymałem

..................................

(data)

......................................

(podpis)

Właściciel klaczy w dniu jej wyźrebienia

.............................................................................................................

(imię i nazwisko oraz adres zamieszkania)

* Wpisuje się, gdy klacz jest wpisana do księgi hodowlanej lub rejestru.
** Niepotrzebne skreślić.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WZÓR ŚWIADECTWA POKRYCIA KLACZY CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ I KLACZY PEŁNEJ KRWI ANGIELSKIEJ

Świadectwo pokrycia klaczy Nr ......... (egz. A)
Ogier (nazwa i nr identyfikacyjny)............................................................ rasy: .........................
Wpisany do księgi hodowlanej ................................ ur. w roku ................ kraj urodz. ..............
Pokrył w dniu (daty skoków) ......................................................................................................
Klacz (nazwa i nr identyfikacyjny) ........................................................... rasy: .........................
Wpisana do księgi hodowlanej ........................... ur. w roku ...................... kraj urodz. .............
Ojciec: ............................................................. Matka: ..............................................................
Imię i nazwisko (lub nazwa) i adres właściciela klaczy ..............................................................
....................................................................................................................................................
Data i podpis właściciela lub dzierżawcy ogiera ........................................................................
Świadectwo pokrycia klaczy Nr ......... (egz. B)
Ogier (nazwa i nr identyfikacyjny) ........................................................... rasy: .........................
Wpisany do księgi hodowlanej ................................ ur. w roku ................ kraj urodz. ..............
Pokrył w dniu (daty skoków) ......................................................................................................
Klacz (nazwa i nr identyfikacyjny) .......................................................... rasy: ..........................
Wpisana do księgi hodowlanej ........................... ur. w roku ...................... kraj urodz. .............
Ojciec: ............................................................. Matka: ..............................................................
Imię i nazwisko (lub nazwa) i adres właściciela klaczy ..............................................................
....................................................................................................................................................
Data i podpis właściciela lub dzierżawcy ogiera ........................................................................
Świadectwo pokrycia klaczy Nr ......... (egz. C)
Ogier (nazwa i nr identyfikacyjny) ........................................................... rasy: .........................
Wpisany do księgi hodowlanej ................................ ur. w roku ............... kraj urodz. ...............
Pokrył w dniu (daty skoków) ......................................................................................................
Klacz (nazwa i nr identyfikacyjny) .......................................................... rasy: ..........................
Wpisana do księgi hodowlanej ........................... ur. w roku ...................... kraj urodz. .............
Ojciec: ............................................................. Matka: ..............................................................
Imię i nazwisko (lub nazwa) i adres właściciela klaczy ..............................................................
....................................................................................................................................................
Data i podpis właściciela lub dzierżawcy ogiera ........................................................................
)

ZAŁĄCZNIK Nr  10 

WZÓR ŚWIADECTWA POKRYCIA KLACZY SZETLANDZKIEJ

Świadectwo pokrycia klaczy Nr ......... część A*
Zaświadczam, że klacz szetlandzka ................................. Nr identyfikacyjny ....................................
Imię i nazwisko (lub nazwa) i adres właściciela klaczy ........................................................................
..............................................................................................................................................................
została pokryta ogierem szetlandzkim ...................... Nr identyfikacyjny ............................................
daty skoków ....................................... lub w okresie** od dnia ......................... do dnia ....................
Imię, nazwisko i podpis właściciela lub dzierżawcy** ogiera ...............................................................
..............................................................................................................................................................
* Część A dla właściciela klaczy.

** Niepotrzebne skreślić.

Świadectwo pokrycia klaczy Nr ......... część B*
Zaświadczam, że klacz szetlandzka ................................. Nr identyfikacyjny ....................................
Imię i nazwisko (lub nazwa) i adres właściciela klaczy ........................................................................
..............................................................................................................................................................
została pokryta ogierem szetlandzkim ...................... Nr identyfikacyjny ............................................
daty skoków ....................................... lub w okresie** od dnia ......................... do dnia ....................
Imię, nazwisko i podpis właściciela lub dzierżawcy** ogiera ...............................................................
..............................................................................................................................................................
* Część B właściciel/dzierżawca** ogiera przekazuje do prowadzącego księgę dla rasy kuc szetlandzki.

** Niepotrzebne skreślić.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  11 

WZÓR ŚWIADECTWA POKRYCIA BUHAJEM, KNUREM, TRYKIEM ALBO KOZŁEM

ŚWIADECTWO POKRYCIA

buhajem, knurem, trykiem, kozłem* Nr ...........

Data pokrycia...................

Nazwa posiadacza rozpłodnika Nazwa samicy ...................................gatunek rasa

ostatnie wycielenie**

Numer w

rejestrze

pokryć1

numer identyfikacyjny
Posiadacz samicy

(imię i nazwisko lub nazwa)

numer siedziby stada2)
Adres
.............................................................................................
numer stada pod oceną3)
Numer zabiegu Samiec – nazwa gatunek rasa
Reinseminacja Numer identyfikacyjny samca
.........................................................................

(podpis posiadacza samicy)

* Niepotrzebne skreślić.

** Jeżeli jest znane.

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo pieczęć imienna i podpis osoby upoważnionej do wystawienia świadectwa)
Objaśnienia do zaświadczenia pokrycia buhajem, knurem, trykiem, kozłem:

1) Należy wpisać numer kolejnego wydawanego świadectwa pokrycia, który informuje o liczbie samic pokrytych po raz pierwszy w danym roku w danym punkcie kopulacyjnym.

2) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

3) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy stado, z którego pochodzi samica, jest poddawane ocenie wartości użytkowej.

)

Objaśnienia do zaświadczenia pokrycia buhajem, knurem, trykiem, kozłem:

1) Należy wpisać numer kolejnego wydawanego świadectwa pokrycia, który informuje o liczbie samic pokrytych po raz pierwszy w danym roku w danym punkcie kopulacyjnym.

2) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

3) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy stado, z którego pochodzi samica, jest poddawane ocenie wartości użytkowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  12 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O PRZENIESIENIU ZARODKA

ZAŚWIADCZENIE O PRZENIESIENIU ZARODKA Nr .............................

Data przeniesienia zarodka............................

Nazwa podmiotu i numer weterynaryjny zespołu wykonującego zabieg1 Nazwa biorczyni gatunek rasa
Numer identyfikacyjny
Posiadacz biorczyni

(imię i nazwisko lub nazwa)

numer siedziby stada2
Adres
numer stada pod oceną3
Numer weterynaryjny producenta

zarodka

Numer zarodka
Nazwa dawczyni rasa
Nazwa dawcy nasienia rasa Numer identyfikacyjny dawczyni zarodka
Numer identyfikacyjny dawcy nasienia
Poświadczenie skuteczności zabiegu:
Data badania (czytelny podpis zawierający imię i nazwisko

albo pieczęć imienna i podpis osoby dokonującej poświadczenia)

....................................................................

(podpis posiadacza biorczyni)

(czytelny podpis zawierający imię i nazwisko albo

pieczęć imienna i podpis osoby wykonującej zabieg)

Objaśnienia:

1) Należy wpisać uzgodniony z powiatowym lekarzem weterynarii numer weterynaryjny zespołu ET, zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu produkcji, pozyskiwaniu, konserwacji, obróbce, przechowywaniu, wprowadzaniu do obrotu lub wykorzystywaniu materiału biologicznego.

2) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

3) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

)

Objaśnienia:

1) Należy wpisać uzgodniony z powiatowym lekarzem weterynarii numer weterynaryjny zespołu ET, zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu produkcji, pozyskiwaniu, konserwacji, obróbce, przechowywaniu, wprowadzaniu do obrotu lub wykorzystywaniu materiału biologicznego.

2) Należy wpisać numer siedziby stada nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

3) Należy wpisać numer stada nadany przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej, w przypadku gdy zabieg jest wykonywany w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2020.1721).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 11 marca 2009 r., pod numerem 2009/0150/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz.U.2003.239.2039), które wdraża dyrektywę 98/34/WE z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337, z późn. zm.).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.34 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Materiał biologiczny wykorzystywany w rozrodzie zwierząt gospodarskich.
Data aktu: 26/11/2009
Data ogłoszenia: 07/01/2021
Data wejścia w życie: 10/12/2009