Zmiana rozporządzenia w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi w zakresie projektowania systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 20 maja 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi w zakresie projektowania systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot

Na podstawie art. 13hb ust. 1n i 1o ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 470 i 471) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi w zakresie projektowania systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot (Dz. U. poz. 1492) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule rozporządzenia określenie przedmiotu rozporządzenia otrzymuje brzmienie:

"w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi z zakresu projektowania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz okreś-lenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot";

2)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Wyznacza się Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie do świadczenia usług z zakresu:

1) projektowania urządzeń i elementów,

2) budowy elementów,

3) wdrożenia elementów

- systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 13hb ust. 1k ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanego dalej "systemem".";

3)
w § 2 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Usługi, o których mowa w § 1 pkt 1, obejmują opracowanie i przekazanie podmiotowi pobierającemu opłatę elektroniczną, o którym mowa w art. 13hb ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanemu dalej "podmiotem pobierającym opłatę", dokumentacji technicznej wysokopoziomowej systemu składającej się z:";

4)
po § 2 dodaje się § 2a-2d w brzmieniu:

"§ 2a. Usługi, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, obejmują:

1) moduł przetwarzania danych strumieniowych,

2) moduł wirtualnych bramownic,

3) moduł map

- zwane dalej "modułami".

§ 2b. Usługi, o których mowa w § 1 pkt 2, obejmują wykonanie na rzecz podmiotu pobierającego opłatę następujących czynności:

1) stworzenie oprogramowania realizującego wymagania wysokopoziomowe oraz niskopoziomowe modułów, w tym:

a) opisanie dedykowanej infrastruktury na potrzeby działania modułów,

b) opracowanie modelu architektury modułów,

c) opracowanie modelu integracji modułów z innymi elementami systemu,

d) opisanie logicznego i fizycznego modelu danych,

e) wytworzenie modułów,

f) zintegrowanie modułów w zakresie realizacji funkcji biznesowych i poprawnego funkcjonowania w ramach systemu,

g) wytworzenie interfejsów na potrzeby integracji modułów z innymi elementami systemu;

2) skonfigurowanie udostępnionych przez podmiot pobierający opłatę środowisk produkcyjnych oraz nieprodukcyjnych na potrzeby zainstalowania i uruchomienia modułów;

3) udział w integracji systemu w zakresie modułów;

4) zaprojektowanie oraz wykonanie testów i prób określonych przez podmiot pobierający opłatę, obejmujących:

a) przygotowanie dokumentacji testowej,

b) konfigurację środowisk testowych udostępnionych przez podmiot pobierający opłatę;

5) wykonanie czynności wstępnych poprzedzających dostarczenie modułów, obejmujących:

a) wykonanie instalacji dostarczanej wersji modułów w środowiskach testowych,

b) przeprowadzenie testów po wykonaniu instalacji modułów w środowiskach testowych,

c) zasilenie środowisk testowych danymi testowymi;

6) dostarczenie modułów.

§ 2c. Usługi, o których mowa w § 1 pkt 3, obejmują wykonanie na rzecz podmiotu pobierającego opłatę następujących czynności:

1) wykonanie harmonogramu wdrożenia modułów;

2) przeprowadzenie wdrożenia modułów;

3) przekazanie do utrzymania przez podmiot pobierający opłatę:

a) działających modułów i ich konfiguracji,

b) kodów źródłowych oraz bibliotek,

c) haseł i kluczy dostępowych;

4) wykonanie i przekazanie:

a) dokumentacji technicznej modułów,

b) procedur konfiguracji modułów w przypadku rozszerzania odcinków dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną,

c) instrukcji i procedur dotyczących administracji i utrzymania modułów,

d) instrukcji użytkowników,

e) procedur instalacyjnych,

f) procedur testowych;

5) przekazanie wiedzy z zakresu modułów i instrukcji ich obsługi w formie przeprowadzonych warsztatów dedykowanych dla pracowników podmiotu pobierającego opłatę.

§ 2d. Usługi, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, obejmują także wykonanie na rzecz podmiotu pobierającego opłatę usługi zarządzania technologicznego przeprowadzeniem procesu budowy i wdrożenia elementu systemu odpowiedzialnego za proces naliczania opłaty elektronicznej. Usługa ta obejmuje:

1) opracowanie założeń, zakresu i harmonogramu prac deweloperskich zespołu programistów wytwarzającego elementy systemu odpowiedzialne za naliczanie opłaty elektronicznej;

2) kontrolę wykonywania prac, o których mowa w pkt 1, w oparciu o know-how podmiotu, o którym mowa w § 1;

3) weryfikację prac, o których mowa w pkt 1, przez testy;

4) przygotowanie założeń integracji elementu systemu odpowiedzialnego za proces naliczania opłaty elektronicznej z innymi elementami systemu oraz nadzór nad jej realizacją w toku testów integracyjnych i testów zapewniających prawidłowość działania procesu i systemu.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.948

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi w zakresie projektowania systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot.
Data aktu: 20/05/2020
Data ogłoszenia: 27/05/2020
Data wejścia w życie: 28/05/2020