Badania funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa po powrocie do kraju z wykonywania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kierowania go na turnus leczniczo-profilaktyczny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 marca 2020 r.
w sprawie badań funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa po powrocie do kraju z wykonywania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kierowania go na turnus leczniczo-profilaktyczny

Na podstawie art. 144a ust. 9 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 384) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
organ właściwy do kierowania funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, o którym mowa w art. 143 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej "ustawą", po powrocie do kraju, na badania lekarskie i psychologiczne, o których mowa w art. 144a ust. 1 ustawy, zwane dalej "badaniami";
2)
zakres badań;
3)
podmiot właściwy do przeprowadzania badań;
4)
rodzaje i wzory dokumentów wystawianych po przeprowadzeniu badań;
5)
tryb kierowania funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, o którym mowa w art. 143 ust. 1 ustawy, zwanego dalej "funkcjonariuszem SOP", wraz z pełnoletnim najbliższym członkiem rodziny na turnus leczniczo-profilaktyczny, zwany dalej "turnusem";
6)
podmiot kierujący na turnus;
7)
ramowy program turnusu;
8)
podmiot prowadzący turnus;
9)
rodzaje i wzory dokumentów wystawianych w związku z kierowaniem na turnus.
§  2. 
Funkcjonariusza SOP na badania kieruje, po powrocie do kraju, Komendant Służby Ochrony Państwa, zwanej dalej "SOP".
§  3. 
Zakres badań jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
Badania przeprowadzają jednostki organizacyjne podmiotów leczniczych utworzonych i nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1175), albo inne podmioty lecznicze wykonujące zadania służby medycyny pracy na podstawie umowy zawartej z SOP.
§  5. 
1. 
Badanie psychologiczne kończy się wydaniem przez psychologa informacji z badania psychologicznego.
2. 
Wzór informacji z badania psychologicznego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Badania kończą się wydaniem orzeczenia lekarskiego.
2. 
Wzór orzeczenia lekarskiego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusz SOP, który zgodnie ze wskazaniami lekarza zawartymi w orzeczeniu lekarskim może być skierowany na turnus, składa wniosek o skierowanie na turnus do kierownika komórki organizacyjnej, w której pełni służbę.
2. 
Wniosek o skierowanie na turnus jest przekazywany drogą służbową do Komendanta SOP.
3. 
Do wniosku o skierowanie na turnus dołącza się orzeczenie lekarskie oraz informację z badania psychologicznego.
4. 
Wzór wniosku o skierowanie na turnus jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Funkcjonariusza SOP na turnus kieruje Komendant SOP.
2. 
Wzór skierowania na turnus jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Turnusy są prowadzone w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w których są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
2. 
Ramowy program turnusu jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 11 marca 2020 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAKRES BADAŃ LEKARSKICH I PSYCHOLOGICZNYCH, KTÓRYM PODLEGA FUNKCJONARIUSZ SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA POWRACAJĄCY DO KRAJU PO WYKONYWANIU ZADAŃ POZA GRANICAMI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

1.
Ogólne badania lekarskie.
2.
Badania diagnostyczne i laboratoryjne bezpośrednio po powrocie do kraju:
1)
EKG spoczynkowe;
2)
RTG klatki piersiowej;
3)
badania morfologiczne krwi z rozmazem i poziomem płytek krwi;
4)
OB;
5)
CRP;
6)
badania biochemiczne krwi z uwzględnieniem poziomu: bilirubiny, kreatyniny, glukozy na czczo, aktywności ALAT, ASPAT i GGTP oraz jonogramu;
7)
badanie ogólne moczu, w tym badania na obecność substancji psychoaktywnych.
3.
Inne badania, jeżeli lekarz prowadzący uzna takie badania za niezbędne.
4.
Badania laboratoryjne po 30 dniach po powrocie do kraju - w przypadku gdy podczas wykonywania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa miał kontakt z materiałem biologicznym potencjalnie zakaźnym:
1)
anty-HCV;
2)
anty-HIV.
5.
Badanie psychologiczne bezpośrednio po powrocie do kraju - określenie poziomu funkcjonowania funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa w odniesieniu do doświadczeń z okresu wykonywania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, występowania cech zaburzeń stresowych (ASD, PTSD).
6.
Badanie psychologiczne po 30 dniach po powrocie do kraju - w przypadku gdy w pierwszym badaniu stwierdzono symptomy lub zaburzenia w funkcjonowaniu funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

INFORMACJA Z BADANIA PSYCHOLOGICZNEGO

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ORZECZENIE LEKARSKIE

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

WNIOSEK O SKIEROWANIE NA TURNUS LECZNICZO-PROFILAKTYCZNY

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

SKIEROWANIE NA TURNUS LECZNICZO-PROFILAKTYCZNY

grafika

Załącznik

INFORMACJA DLA LEKARZA SŁUŻBY MEDYCYNY PRACY*

ZAŁĄCZNIK Nr  6

RAMOWY PROGRAM TURNUSU LECZNICZO-PROFILAKTYCZNEGO

1.
W ramach turnusu leczniczo-profilaktycznego przeprowadza się:
1)
badanie lekarskie;
2)
wywiad psychologiczny;
3)
wywiad z fizjoterapeutą;
4)
zajęcia psychologiczne, które obejmują co najmniej 10 sesji relaksacyjnych trwających po 45 minut każda oraz konsultację psychologiczną (rozmowa i wsparcie psychologiczne);
5)
zajęcia rehabilitacyjne, które obejmują 30 zabiegów fizjoterapeutycznych zleconych przez lekarza;
6)
zajęcia rekreacyjne w wymiarze 10 godzin w ciągu turnusu leczniczo-profilaktycznego;
7)
zajęcia o charakterze edukacyjnym poświęcone zagadnieniom z zakresu psychoprofilaktyki, w tym relaksacji i odpoczynku, przeciwdziałania skutkom stresu, zdrowej diety, korzyści płynących z oddziaływań fizjoprofilaktycznych i balneoklimatologicznych, które obejmują 4 sesje trwające po 45 minut każda.
2.
Zajęcia są prowadzone w trybie indywidualnym.
3.
Zajęcia realizują w szczególności: psychologowie, lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy.
4.
Przy doborze zajęć rekreacyjnych i zabiegów fizjoterapeutycznych (rehabilitacyjnych) uwzględnia się stan zdrowia i możliwości psychofizyczne oraz potrzeby uczestnika turnusu.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.391

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa po powrocie do kraju z wykonywania zadań poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kierowania go na turnus leczniczo-profilaktyczny.
Data aktu: 09/03/2020
Data ogłoszenia: 10/03/2020
Data wejścia w życie: 11/03/2020