Pozbawianie strzeleckiej broni palnej cech użytkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 31 stycznia 2020 r.
w sprawie pozbawiania strzeleckiej broni palnej cech użytkowych 2

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1214 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty uprawnione do weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych oraz do oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych;
2)
tryb postępowania ze strzelecką bronią palną przekazaną w celu pozbawienia cech użytkowych;
3)
tryb postępowania ze strzelecką bronią palną przekazaną w celu przeprowadzenia weryfikacji zgodności pozbawienia broni cech użytkowych ze specyfikacjami technicznymi;
4)
tryb i formę oznakowania i poświadczenia pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych oraz indywidualny znak graficzny identyfikujący podmiot poświadczający właściwe pozbawienie cech użytkowych;
5)
wysokość opłaty za weryfikację zgodności pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych.
§  2. 
1. 
Podmiotami uprawnionymi do weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, oraz do oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych są Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, zwane dalej, "CLKP", oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, zwany dalej "WITU".
2. 
W CLKP i WITU weryfikację, poświadczanie i oznakowanie wykonują zespoły, odrębne od zespołów dokonujących czynności w zakresie pozbawiania cech użytkowych broni palnej, kierowane przez osoby niepozostające w podległości służbowej.
§  3. 
1. 
Przedsiębiorca, uprawniony do pozbawiania strzeleckiej broni palnej cech użytkowych, o którym mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zwanej dalej "ustawą", zwany dalej "przedsiębiorcą", przyjmujący strzelecką broń palną w celu pozbawienia jej cech użytkowych potwierdza na piśmie przyjęcie broni od osoby lub podmiotu posiadających uprawnienie do dysponowania tą bronią.
2. 
Po potwierdzeniu przyjęcia broni przedsiębiorca dokonuje demontażu strzeleckiej broni palnej przyjętej w celu pozbawienia jej cech użytkowych.
3. 
Po dokonaniu demontażu przedsiębiorca wykonuje szczegółowe czynności określone w tabeli III rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/337 z dnia 5 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/2403 ustanawiające wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku.
§  4. 
Przedsiębiorca przekazuje istotne części strzeleckiej broni palnej CLKP lub WITU w celu przeprowadzenia weryfikacji zgodności pozbawienia tych istotnych części cech użytkowych ze specyfikacjami technicznymi.
§  5. 
CLKP oraz WITU dokonują weryfikacji, że istotne części strzeleckiej broni palnej przekazane przez przedsiębiorcę w celu pozbawienia cech użytkowych zostały pozbawione cech użytkowych, w terminie 30 dni od dnia ich przekazania.
§  6. 
1. 
W przypadku potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych istotnych części strzeleckiej broni palnej ze specyfikacjami technicznymi CLKP i WITU nanoszą w sposób trwały i nieodwracalny oznakowanie pozbawienia istotnych części strzeleckiej broni palnej cech użytkowych.
2. 
Pełne oznakowanie umieszcza się na szkielecie broni palnej, a w przypadku braku takiej możliwości - na komorze zanikowej. Znak pozbawienia cech użytkowych i oznaczenie państwa, w którym nastąpiło pozbawienie cech użytkowych, umieszcza się na wszystkich pozostałych istotnych częściach strzeleckiej broni palnej. Miejsca i technika naniesienia oznakowania zależą od konstrukcji i materiału, z którego jest wykonana istotna część strzeleckiej broni palnej.
3. 
Wielkość czcionki użytej do oznakowania wynosi co najmniej 1,6 mm. Użycie mniejszej czcionki jest możliwe do oznakowania istotnych części strzeleckiej broni palnej pozbawionych cech użytkowych zbyt małych na umieszczenie oznakowania w pełnej wielkości.
4. 
CLKP i WITU zawiadamiają przedsiębiorcę o poświadczeniu pozbawienia cech użytkowych istotnych części strzeleckiej broni palnej ze specyfikacjami technicznymi, informując o możliwości odebrania istotnych części strzeleckiej broni palnej w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
5. 
Przedsiębiorca po odebraniu oznakowanych istotnych części strzeleckiej broni palnej przekazuje CLKP i WITU, które dokonały ich oznakowania, zmontowaną strzelecką broń palną z osadzonymi w niej istotnymi częściami pozbawionymi cech użytkowych do poświadczenia pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych i naniesienia właściwego oznakowania.
§  7. 
CLKP i WITU dokonują oceny pozbawienia cech użytkowych strzeleckiej broni palnej przekazanej przez przedsiębiorcę w celu pozbawienia cech użytkowych w terminie 10 dni od dnia przekazania broni.
§  8. 
1. 
W przypadku poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, CLKP i WITU nanoszą w sposób trwały i nieodwracalny oznakowanie pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych.
2. 
Wielkość czcionki użytej do oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych wynosi co najmniej 1,6 mm.
3. 
CLKP i WITU zawiadamiają przedsiębiorcę, który przekazał strzelecką broń palną w celu pozbawienia cech użytkowych, o poświadczeniu, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, informując o możliwości odebrania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
4. 
CLKP i WITU do strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych dołączają świadectwo, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy.
5. 
Wzór indywidualnego znaku graficznego identyfikującego podmiot poświadczający właściwe pozbawienie strzeleckiej broni palnej cech użytkowych jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
W przypadku niepotwierdzenia pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych przedstawionej do oceny, CLKP i WITU, które dokonały weryfikacji zgodności pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, zawiadamiają o tym przedsiębiorcę, który przekazał tę broń w celu przeprowadzenia weryfikacji.
2. 
Zawiadomienie zawiera uzasadnienie, w którym wskazuje się zakres dodatkowych prac niezbędnych do wykonania, aby dany egzemplarz strzeleckiej broni palnej został uznany za pozbawiony cech użytkowych.
§  10. 
Opłata za weryfikację zgodności pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych ze specyfikacjami technicznymi wynosi 1/10 przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 i 252).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR INDYWIDUALNEGO ZNAKU GRAFICZNEGO IDENTYFIKUJĄCEGO PODMIOT POŚWIADCZAJĄCY WŁAŚCIWE POZBAWIENIE CECH UŻYTKOWYCH STRZELECKIEJ BRONI PALNEJ

1.
CLKP

wzór

2.
WITU

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2403 z dnia 15 grudnia 2015 r. ustanawiającego wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku (Dz. Urz. UE L 333 z 19.12.2015, str. 62, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str. 56, Dz. Urz. UE L 173 z 06.07.2017, str. 12 oraz Dz. Urz. UE L 65 z 08.03.2018, str. 1).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024