Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy i ustalenie liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH 1
z dnia 27 listopada 2020 r.
w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy i ustalenia liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników

Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników (Dz. U. z 2019 r. poz. 2181 oraz z 2020 r. poz. 284, 875 i 1709) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników;
2)
spółka - spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;
3)
uprawnieni pracownicy - osoby, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy;
4)
akcje - akcje lub udziały w spółce będące przedmiotem udostępnienia uprawnionym pracownikom.
§  2. 
1. 
Spółka, w terminie miesiąca od dnia komercjalizacji przedsiębiorstwa albo od dnia wejścia w życie umowy rozporządzającej przedsiębiorstwem poprzez jego wniesienie do spółki, wzywa uprawnionych pracowników do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.
2. 
Wezwania dokonuje się przez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, na głównej stronie internetowej spółki i przez wywieszenie ogłoszenia w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Wezwanie może być także rozpowszechnione w inny, zwyczajowo przyjęty sposób.
3. 
W przypadku gdy podmiot inny niż minister właściwy do spraw aktywów państwowych wykonuje uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa wobec spółki, ogłoszenie zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego podmiotu.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, podmiot wykonujący uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych informację o ogłoszeniu, która jest zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.
5. 
Wezwanie zawiera co najmniej:
1)
firmę (nazwę), siedzibę oraz adres spółki;
2)
termin i miejsce składania oświadczeń;
3)
informację o skutkach niezłożenia oświadczeń w terminie;
4)
informacje zawarte w art. 2 pkt 5 ustawy;
5)
informację o terminie i miejscu udostępnienia do wglądu list uprawnionych pracowników oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia i rozpatrzenia reklamacji;
6)
informację, że prawo do nieodpłatnego nabycia akcji może być wykorzystane przez uprawnionych pracowników tylko w jednej spółce.
§  3. 
1. 
Uprawnieni pracownicy, w terminie 6 miesięcy od dnia komercjalizacji przedsiębiorstwa albo od dnia wejścia w życie umowy rozporządzającej przedsiębiorstwem poprzez jego wniesienie do spółki, składają spółce pisemne oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji, zawierające:
1)
imię (imiona), nazwisko uprawnionego pracownika;
2)
numer ewidencyjny PESEL, a w przypadku gdy osobie nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu albo numer identyfikacyjny innego dokumentu, na podstawie którego możliwe jest ustalenie danych osobowych;
3)
miejsce zamieszkania i adres;
4)
zamiar nieodpłatnego nabycia akcji od Skarbu Państwa;
5)
datę złożenia oświadczenia;
6)
podpis uprawnionego pracownika.
2. 
Wraz z oświadczeniem o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji uprawniony pracownik składa pisemne oświadczenie o nieskorzystaniu z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji lub udziałów w innej spółce.
§  4. 
1. 
W terminie miesiąca po upływie terminu wskazanego w § 3 ust. 1 spółka sporządza listę uprawnionych pracowników, którzy złożyli oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji, zawierającą:
1)
imię (imiona) i nazwisko uprawnionego pracownika;
2)
okresy zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku.
2. 
Spółka niezwłocznie po sporządzeniu listy uprawnionych pracowników udostępnia ją do wglądu osobom uprawnionym w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Lista uprawnionych pracowników jest udostępniana przez okres miesiąca.
§  5. 
1. 
Osoby, które zostały pominięte na liście, o której mowa w § 4 ust. 1, lub którym wadliwie określono ich okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku, w terminie miesiąca od dnia udostępnienia do wglądu listy, mogą złożyć pisemną reklamację.
2. 
Reklamację składa się w spółce, dołączając do niej dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, bądź poświadczające okres zatrudnienia.
3. 
Reklamację rozpatruje, w terminie 14 dni od dnia jej złożenia, powołana przez zarząd spółki komisja, w której skład wchodzi co najmniej jeden przedstawiciel związków zawodowych, o ile takie działają w spółce. Rozpatrzenie reklamacji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
4. 
Niezwłocznie po rozpatrzeniu reklamacji spółka powiadamia na piśmie wnoszącego reklamację o sposobie jej rozpatrzenia.
§  6. 
Po zakończeniu postępowań reklamacyjnych spółka dokonuje, w miarę potrzeby, w terminie 14 dni, odpowiedniej korekty listy, o której mowa w § 4 ust. 1.
§  7. 
1. 
Minister właściwy do spraw aktywów państwowych, niezwłocznie po zbyciu przez Skarb Państwa pierwszych akcji lub udziałów na zasadach ogólnych, przekaże spółce informacje o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia uprawnionym pracownikom.
2. 
Spółka, po otrzymaniu informacji o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania, sporządza w terminie 14 dni listę uprawnionych pracowników obejmującą okresy zatrudnienia tych osób w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce oraz łączny okres zatrudnienia w tych podmiotach.
3. 
Okres zatrudnienia w spółce jest liczony od dnia jej komercjalizacji do dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych.
4. 
Przy ustalaniu okresów zatrudnienia, o których mowa w ust. 2, uprawnionych pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zaliczania okresów zatrudnienia przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury.
§  8. 
1. 
Spółka, w terminie 14 dni od dnia otrzymania od ministra właściwego do spraw aktywów państwowych informacji o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia uprawnionym pracownikom, ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, na głównej stronie internetowej spółki i przez wywieszenie ogłoszenia w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach, o terminie udostępnienia do wglądu listy, o której mowa w § 7 ust. 2, oraz o terminie, miejscu i sposobie składania reklamacji co do okresu zatrudnienia w spółce. Ogłoszenie za-wiera również informację o terminie wygaśnięcia prawa. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
2. 
Informacja o terminie, miejscu i sposobie składania reklamacji co do okresu zatrudnienia w spółce, o terminie udostępnienia do wglądu listy, o której mowa w § 7 ust. 2, oraz terminie wygaśnięcia prawa może zostać przekazana uprawnionym pracownikom pisemnie przesyłkami poleconymi.
§  9. 
Uprawnieni pracownicy, którym wadliwie określono ich okres zatrudnienia w spółce, w terminie 14 dni od dnia udostępnienia do wglądu listy, o której mowa w § 7 ust. 2, mogą złożyć pisemną reklamację. Przepisy § 5 ust. 2-4 i § 6 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
1. 
Uprawnieni pracownicy nabywają akcje Skarbu Państwa w równej liczbie w ramach grupy wyodrębnionej ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
2. 
Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uwzględnia się także okres zarządzania przedsiębiorstwem państwowym przez osoby fizyczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 lit. b ustawy.
§  11. 
1. 
Grupy uprawnionych pracowników wyodrębnia się ze względu na następujące okresy zatrudnienia:
1)
do 1 roku;
2)
powyżej 1 roku do 3 lat;
3)
powyżej 3 lat do 6 lat;
4)
powyżej 6 lat do 9 lat;
5)
powyżej 9 lat do 12 lat;
6)
powyżej 12 lat do 15 lat;
7)
powyżej 15 lat do 18 lat;
8)
powyżej 18 lat do 21 lat;
9)
powyżej 21 lat do 24 lat;
10)
powyżej 24 lat.
2. 
Zaliczenie uprawnionych pracowników do grupy następuje na podstawie łącznego okresu zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
§  12. 
1. 
Niezwłocznie po korekcie listy, o której mowa w § 9, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jej dokonania, spółka sporządza listę uprawnionych pracowników z podziałem na grupy wyodrębnione ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
2. 
Zarząd spółki w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w spółce określa liczbę akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup.
3. 
W spółkach, w których nie działają związki zawodowe, zarząd spółki w porozumieniu z członkami rady nadzorczej wybranymi przez pracowników określa liczbę akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup.
4. 
Liczba akcji przypadających na każdą z grup ma być podzielna w liczbach całkowitych przez liczbę pracowników tworzących grupę.
§  13. 
Niezwłocznie po dokonaniu czynności określonych w § 7-12 zarząd spółki sporządza ostateczną listę uprawnionych pracowników uzupełnioną o dane dotyczące liczby akcji przysługujących uprawnionym pracownikom i przekazuje ją ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych, w terminie 14 dni od dnia jej sporządzenia, wraz z oświadczeniem zarządu spółki o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu listy.
§  14. 
1. 
Po przekazaniu przez zarząd spółki listy, o której mowa w § 13, minister właściwy do spraw aktywów państwowych zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwowych ogłoszenie o przystąpieniu do zbywania akcji uprawnionym pracownikom. Spółka zamieszcza ogłoszenie na głównej stronie internetowej spółki oraz wywiesza je w widocznym, publicznie dostępnym miej-scu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Ogłoszenie może być także rozpowszechnione w inny, zwyczajowo przyjęty sposób. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
2. 
Ogłoszenie zawiera:
1)
firmę (nazwę), siedzibę oraz adres spółki, której akcje będą udostępniane;
2)
liczbę akcji przeznaczonych do zbycia;
3)
termin i miejsce zawierania umów;
4)
datę wygaśnięcia prawa do akcji;
5)
inne informacje mogące usprawnić wydawanie akcji, z wyłączeniem informacji zawierających dane osobowe.
§  15. 
1. 
Minister właściwy do spraw aktywów państwowych zawiera w imieniu Skarbu Państwa z uprawnionym pracownikiem umowę nieodpłatnego zbycia akcji. Dokument umowy zbycia akcji sporządza spółka.
2. 
Przed zawarciem umowy uprawniony pracownik ponownie składa pisemne oświadczenie o nieskorzystaniu, do dnia zawarcia umowy, z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji lub udziałów w innej spółce oraz oświadczenie o zapoznaniu się z ograniczeniami wynikającymi z art. 38 ust. 3 i 4 ustawy. Oświadczenia te stanowią załączniki do umowy zbycia akcji.
§  16. 
Po dokonaniu czynności z zakresu udostępnienia akcji uprawnionym pracownikom spółka przekazuje ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych pisemne sprawozdanie z dokonanych czynności.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Aktywów Państwowych kieruje działem administracji rządowej - aktywa państwowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz. U. poz. 2256 oraz z 2020 r. poz. 496 i 1746).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 listopada 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy i ustalenia liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników (Dz. U. poz. 2283), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 284).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.2222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy i ustalenie liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.
Data aktu: 27/11/2020
Data ogłoszenia: 11/12/2020
Data wejścia w życie: 26/12/2020