Sposób informowania o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego takim paliwem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU 1
z dnia 27 sierpnia 2020 r.
w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego takim paliwem 2

Na podstawie art. 41 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 908 i 1086) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób:
1)
formułowania i udostępniania informacji o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego umieszczanej:
a)
w instrukcji obsługi tego pojazdu,
b)
na korkach wlewu paliwa lub gniazdach pojazdowych lub w pobliżu tych korków lub tych gniazd,
c)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych;
2)
oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego paliwem alternatywnym, w tym urządzeń służących do tankowania lub ładowania.
§  2. 
1. 
Do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju paliwa typu gazowego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania paliwem tego rodzaju, w tym stacji gazu ziemnego i znajdujących się na nich punktów tankowania, stosuje się identyfikator w kształcie rombu o kącie 90°, w środku którego zamieszcza się symbol w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle, przy czym symbol ten oznacza się w przypadku:
1)
gazu płynnego skrótem "LPG";
2)
sprężonego gazu ziemnego, w tym pochodzącego z biometanu, skrótem "CNG";
3)
skroplonego gazu ziemnego, w tym pochodzącego z biometanu, skrótem "LNG";
4)
wodoru skrótem "H2".
2. 
Długość boku identyfikatora umieszczonego:
1)
w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;
2)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na urządzeniu, przez które paliwo jest dostarczane do pojazdu samochodowego, zwanym dalej "dystrybutorem", wynosi co najmniej 30 mm.
§  3. 
1. 
Do formułowania i udostępniania informacji o energii elektrycznej jako paliwie alternatywnym wykorzystywanym do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania ogólnodostępnej stacji ładowania stosuje się identyfikator w kształcie sześciokąta foremnego o kącie wewnętrznym 120°, w środku którego zamieszcza się symbol "C", przy czym symbol ten:
1)
w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na gnieździe pojazdowym lub w jego pobliżu oznacza się kolorem białym lub srebrnym i zamieszcza na czarnym tle;
2)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych, na gnieździe punktu ładowania lub w jego pobliżu oraz na wtyczce punktu ładowania oznacza się kolorem czarnym i zamieszcza na białym albo srebrnym tle.
2. 
Średnica okręgu opisanego na sześciokącie stanowiącym identyfikator umieszczony:
1)
w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na gnieździe pojazdowym lub w jego pobliżu wynosi co najmniej 13 mm;
2)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych, na gnieździe punktu ładowania lub w jego pobliżu oraz na wtyczce punktu ładowania wynosi co najmniej 30 mm.
§  4. 
1. 
Do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju biopaliwa ciekłego typu oleju napędowego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania biopaliwem ciekłym tego typu stosuje się identyfikator w kształcie kwadratu, w środku którego zamieszcza się symbol "BX" w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów wyrażoną w procentach objętościowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 lit. b ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1233).
2. 
Długość boku identyfikatora umieszczonego:
1)
w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;
2)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na dystrybutorze wynosi co najmniej 30 mm.
§  5. 
1. 
Do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju biopaliwa ciekłego typu benzyny silnikowej wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania biopaliwami ciekłymi tego typu stosuje się identyfikator w kształcie okręgu, w środku którego zamieszcza się symbol "EX" w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów lub eterów wyrażoną w procentach objętościowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 lit. a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
2. 
Średnica identyfikatora umieszczonego:
1)
w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;
2)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na dystrybutorze wynosi co najmniej 30 mm.
§  6. 
1. 
Do formułowania i udostępniania informacji o parafinowym oleju napędowym pochodzącym z procesów syntezy lub uwodornienia wykorzystywanym do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania tego rodzaju paliwem stosuje się identyfikator w kształcie kwadratu zawierającego symbol "XTL" w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle.
2. 
Długość boku identyfikatora umieszczonego:
1)
w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;
2)
na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na dystrybutorze wynosi co najmniej 30 mm.
§  7. 
Grubość linii zewnętrznej identyfikatora wynosi:
1)
1,4 punktu w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, § 3 ust. 2 pkt 1, § 4 ust. 2 pkt 1, § 5 ust. 2 pkt 1 i § 6 ust. 2 pkt 1;
2)
3,2 punktu w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, § 3 ust. 2 pkt 2, § 4 ust. 2 pkt 2, § 5 ust. 2 pkt 2 i § 6 ust. 2 pkt 2.
§  8. 
Rozmiar czcionki danego symbolu dostosowuje się do wielkości identyfikatora i nie może być mniejszy niż 14 punktów.
§  9. 
Wzory identyfikatorów określa załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3, który wchodzi w życie z dniem 20 marca 2021 r. 3

ZAŁĄCZNIK

WZORY IDENTYFIKATORÓW

Lp. RODZAJ PALIWA WZÓR IDENTYFIKATORA
1 Gaz płynny wzór
2 Sprężony gaz ziemny, w tym pochodzący z biometanu wzór
3 Skroplony gaz ziemny, w tym pochodzący z biometanu wzór
4 Wodór wzór
5 Energia elektryczna wzór
6 Biopaliwo ciekle typu oleju napędowego zawierające biokomponenty, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów wzór
7 Biopaliwo ciekle typu benzyny silnikowej zawierające biokomponenty lub etery, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów lub eterów wzór
8 Parafinowy olei napędowy pochodzący z procesów syntezy lub uwodornienia wzór
1 Minister Klimatu kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu (Dz. U. poz. 495).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 29 kwietnia 2020 r. pod numerem 2020/268/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informatycznego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów używanych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych do biopaliw ciekłych (Dz. U. poz. 830), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1527).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1560

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób informowania o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego takim paliwem.
Data aktu: 27/08/2020
Data ogłoszenia: 10/09/2020
Data wejścia w życie: 11/12/2020, 20/03/2021