Szczegółowy zakres współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII 1
z dnia 2 stycznia 2019 r.
w sprawie szczegółowego zakresu współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 649 i 1293) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług, w tym zadania właściwych organów wykonujących tę współpracę międzynarodową oraz system teleinformatyczny wykorzystywany do jej realizacji.
§  2. 
Współpraca międzynarodowa w zakresie świadczenia usług, zwana dalej "współpracą międzynarodową", odbywa się z wykorzystaniem udostępnionego przez Komisję Europejską teleinformatycznego Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym IMI, zwanego dalej "systemem IMI".
§  3. 
W ramach współpracy międzynarodowej właściwy organ pełni funkcje:
1)
organu udzielającego odpowiedzi i zwracającego się o informacje lub
2)
właściwego organu do spraw ostrzeżeń, lub
3)
instytucji powiązanej, lub
4)
koordynatora delegowanego, lub
5)
koordynatora do spraw ostrzeżeń, lub
6)
koordynatora do spraw usług.
§  4. 
Pełniąc funkcję organu udzielającego odpowiedzi i zwracającego się o informacje, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1)
występuje z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących usługodawcy lub przeprowadzenie kontroli działalności usługodawcy do właściwego organu z innego państwa członkowskiego;
2)
udziela właściwemu organowi z innego państwa członkowskiego informacji dotyczących usługodawcy i świadczonych przez niego usług, wyników kontroli przeprowadzonych na wniosek tego organu oraz działań podjętych wobec usługodawcy;
3)
udziela właściwemu organowi z innego państwa członkowskiego informacji, o których mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", i niezwłocznie powiadamia o tym fakcie usługodawcę, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy.
§  5. 
Pełniąc funkcję właściwego organu do spraw ostrzeżeń, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1)
występuje z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu usunięcie zagrożenia, o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy, do właściwego organu z innego państwa członkowskiego;
2)
podejmuje działania niezbędne do usunięcia zagrożeń, o których mowa w art. 36 ust. 1 oraz art. 37 ust. 1 ustawy;
3)
przekazuje informacje, o których mowa w art. 38 ustawy;
4)
informuje właściwy organ z innego państwa członkowskiego lub ministra właściwego do spraw gospodarki, lub Komisję Europejską, zgodnie z art. 34 ust. 2, art. 35 ust. 2, art. 36 ust. 1, 2 i 5, art. 37 oraz art. 38 ustawy.
§  6. 
Pełniąc funkcję instytucji powiązanej, właściwy organ ma prawo wglądu do informacji wymienianych w ramach współpracy międzynarodowej w systemie IMI przez inne organy, z którymi jest powiązany ze względu na swoją właściwość. Instytucja powiązana nie bierze udziału w wymianie informacji.
§  7. 
Pełniąc funkcję koordynatora delegowanego, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1)
monitoruje i koordynuje realizację zadań podległych mu w strukturze systemu IMI właściwych organów;
2)
zapewnia przeszkolenie podległych mu w strukturze systemu IMI właściwych organów w zakresie sposobu korzystania z systemu IMI i jego obsługi.
§  8. 
Pełniąc funkcję koordynatora do spraw ostrzeżeń, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1)
przekazuje informacje, o których mowa w art. 38 ustawy;
2)
zapewnia przeszkolenie podległych mu w strukturze systemu IMI właściwych organów w zakresie sposobu korzystania z systemu IMI i jego obsługi.
§  9. 
Pełniąc funkcję koordynatora do spraw usług, minister właściwy do spraw gospodarki wykonuje następujące zadania:
1)
monitoruje i koordynuje współpracę międzynarodową, w tym współpracę między właściwymi organami wykonującymi współpracę międzynarodową, terminowość wykonywania zadań oraz prawidłowość i sprawność przepływu informacji;
2)
przekazuje informacje, o których mowa w art. 38 ustawy;
3)
analizuje otrzymane informacje i zawiadomienia, o których mowa w art. 36 ust. 1, 2 i 5, art. 37 ust. 1 oraz art. 38 ustawy;
4)
zapewnia przeszkolenie podległych mu w strukturze systemu IMI właściwych organów w zakresie sposobu korzystania z systemu IMI i jego obsługi;
5)
współpracuje z Komisją Europejską oraz organami koordynującymi współpracę międzynarodową w innych państwach członkowskich.
§  10. 
Wnioski o udzielenie informacji dotyczących usługodawców i świadczonych przez nich usług oraz o przeprowadzenie kontroli działalności usługodawców powinny być uzasadnione poprzez wskazanie przyczyn i celu wystąpienia z takim wnioskiem.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego zakresu współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług (Dz. U. z 2011 r. poz. 33), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 235 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 650).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług.
Data aktu: 02/01/2019
Data ogłoszenia: 16/01/2019
Data wejścia w życie: 31/01/2019