Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 2017 r.
o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, mając na względzie wagę wydarzeń roku 1918, gdy po 123 latach rozbiorów wysiłek wielu pokoleń Polek i Polaków zaowocował odzyskaniem niepodległości, a Państwo Polskie ponownie pojawiło się na mapie Europy, dostrzegając potrzebę uhonorowania setnej rocznicy tych wydarzeń, uznając za Ojców Niepodległości w szczególności Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa, oraz doceniając wkład, jaki w odzyskanie niepodległości wniosła generalicja Wojska Polskiego i duchowieństwo różnych wyznań, w tym szczególnie Kościoła Katolickiego, uchwala niniejszą ustawę.
Art.  1. 

Ustawa określa zasady przygotowania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "Obchodami".

Art.  2. 
1. 
Tworzy się Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Komitetem".
2. 
Komitet, w latach 2017-2022, realizuje zadania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
3. 
W zakresie, o którym mowa w ust. 2, Komitet w szczególności:
1)
przyjmuje corocznie na dany rok plan obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską;
2)
promuje w kraju i za granicą ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską;
3)
inicjuje współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz podmiotami zainteresowanymi udziałem w Obchodach;
4)
wyraża, na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opinię w sprawach udzielenia patronatu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad uroczystościami związanymi z uczczeniem odzyskania i utrwalenia niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
4. 
Komitet po zakończeniu realizacji zadań, nie później niż w 2023 r., przyjmuje sprawozdanie z działalności Komitetu.
Art.  3. 

W zakresie zadań realizowanych przez Komitet podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 3, organizatorzy uroczystości i innych przedsięwzięć oraz inne podmioty realizujące działania niezbędne do właściwego przygotowania i przeprowadzenia Obchodów, współpracują z Komitetem.

Art.  4. 
1. 
W skład Komitetu wchodzą:
1)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - jako Przewodniczący Komitetu;
2)
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
Prezes Rady Ministrów;
5)
minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
6)
Minister Obrony Narodowej;
7)
minister właściwy do spraw administracji publicznej;
8)
minister właściwy do spraw zagranicznych;
9)
minister właściwy do spraw oświaty i wychowania;
10)
minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki;
11)
Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - jako Sekretarz Komitetu;
12)
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu;
13)
Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
W skład Komitetu wchodzą - po wyrażeniu zgody przez partię polityczną lub ugrupowanie - przewodniczący, prezes lub inny wskazany przedstawiciel:
1)
partii politycznej lub ugrupowania, które w dniu wejścia w życie ustawy tworzą klub parlamentarny albo klub poselski w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2)
partii politycznej, która w dniu wejścia w życie ustawy nie tworzy klubu parlamentarnego albo klubu poselskiego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, ale w ostatnich wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej:
a)
tworząc samodzielnie komitet wyborczy otrzymała w skali kraju co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na jej okręgowe listy kandydatów na posłów,
b)
weszła w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% ważnie oddanych głosów i została wskazana przez partie polityczne wchodzące w skład koalicji wyborczej jako ich wspólny reprezentant w pracach Komitetu.
3. 
W skład Komitetu wchodzą osoby wskazane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej spośród przedstawicieli kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególnie zasłużonych dla Państwa Polskiego.
Art.  5. 

Członków Komitetu, o których mowa w art. 4:

1)
ust. 2 - powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, po wyrażeniu zgody, o której mowa w art. 4 ust. 2;
2)
ust. 3 - powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  6. 
1. 
Członkostwo w Komitecie osób, o których mowa w art. 4 ust. 2, wygasa z dniem rozpoczęcia kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy art. 4 ust. 2 i art. 5 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
2. 
Uprawnione podmioty w terminie 21 dni od dnia rozpoczęcia kadencji Sejmu, przekazują Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej informacje o przedstawicielu wyznaczonym do pełnienia funkcji członka Komitetu albo składają oświadczenie o rezygnacji z tego uprawnienia. Niezłożenie informacji albo oświadczenia jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w pracach Komitetu.
Art.  7. 
1. 
Komitet obraduje na posiedzeniach, zwoływanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy, na wniosek Sekretarza Komitetu lub co najmniej połowy członków Komitetu.
2. 
Posiedzenia Komitetu odbywają się w miejscu wskazanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
W posiedzeniach Komitetu, za zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mogą brać udział także osoby spoza jego składu, w tym osoby zaproszone na wniosek członka Komitetu. Osobom tym nie przysługuje prawo głosu przy podejmowaniu uchwał.
4. 
Z posiedzenia Komitetu Sekretarz Komitetu sporządza protokół.
Art.  8. 
1. 
Komitet podejmuje decyzje w formie uchwał, zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy członków Komitetu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Komitet może upoważnić Sekretarza Komitetu do podejmowania działań w imieniu Komitetu w określonym zakresie.
Art.  9. 

Szczegółowe zasady i tryb działania Komitetu określa regulamin uchwalony przez Komitet.

Art.  10. 
1. 
Obsługę organizacyjną Komitetu sprawuje sekretariat Komitetu prowadzony w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Sekretariatem Komitetu kieruje Sekretarz Komitetu.
2. 
Wydatki związane z działalnością Komitetu są pokrywane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
3. 
Wydatki związane z organizacją posiedzeń Komitetu są pokrywane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  11. 
1. 
Za udział w pracach Komitetu nie przysługuje wynagrodzenie.
2. 
Członkom Komitetu, o których mowa w art. 4 ust. 3, w związku z udziałem w pracach Komitetu przysługuje zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia Komitetu na zasadach określonych w przepisach dotyczących należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
3. 
Zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w ust. 2, jest finansowany z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  12. 

Regulamin, o którym mowa w art. 9, sprawozdanie z działalności Komitetu oraz inne uchwały Komitetu wskazane przez Komitet podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Art.  13. 

Komitet znosi się z dniem przyjęcia sprawozdania, o którym mowa w art. 2 ust. 4.

Art.  14. 
1. 
W terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 2, przekażą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej informacje o przedstawicielu wyznaczonym do pełnienia funkcji członka Komitetu albo złożą oświadczenie o rezygnacji z tego uprawnienia.
2. 
Niezłożenie informacji albo oświadczenia, o których mowa w ust. 1, jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w pracach Komitetu.
Art.  15. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.866 t.j.

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 07/04/2017
Data ogłoszenia: 15/05/2020
Data wejścia w życie: 26/05/2017