Określenie organów emerytalno-rentowych właściwych do przyznawania i wypłacania świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 9 maja 2019 r.
w sprawie określenia organów emerytalno-rentowych właściwych do przyznawania i wypłacania świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1373 oraz z 2019 r. poz. 752) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa właściwość organów emerytalno-rentowych w zakresie przyznawania i wypłacania świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, a także tryb przyznawania i wypłacania tych świadczeń osobom:
1)
niemającym ustalonego prawa do emerytury lub renty;
2)
pobierającym świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych.
2. 
Osobom, o których mowa w ust. 1, świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny przyznaje i wypłaca właściwy, ze względu na miejsce zamieszkania tych osób, oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwany dalej "oddziałem ZUS".
3. 
Osobom zamieszkałym za granicą świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny przyznaje i wypłaca wyznaczona przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  2. 
1. 
Przyznanie i wypłata świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego następuje na pisemny wniosek osoby uprawnionej zgłoszony w oddziale ZUS.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera dane wnioskodawcy obejmujące:
1)
imię lub imiona i nazwisko;
2)
datę urodzenia;
3)
numer PESEL, a w przypadku nieposiadania numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
adres miejsca zamieszkania i adres do korespondencji, w przypadku gdy jest inny niż adres miejsca zamieszkania;
5)
numer telefonu lub adres poczty elektronicznej;
6)
wskazanie sposobu wypłaty świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego;
7)
adres, na który ma być przekazywane świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny, w przypadku wskazania takiego sposobu wypłaty;
8)
nazwę banku i numer rachunku bankowego lub nazwę spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i numer rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który ma zostać przekazywane świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny, w przypadku wskazania takiego sposobu wypłaty;
9)
zaświadczenie organu wojskowego potwierdzającego rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, zwanej dalej "ustawą";
10)
oświadczenie o niepobieraniu z innego organu emerytalno-rentowego lub innego oddziału ZUS:
a)
emerytury lub renty,
b)
świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego na podstawie ustawy,
c)
świadczenia wypłacanego w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego,
d)
świadczenia pieniężnego przysługującego, na podstawie odrębnych przepisów, z tytułu pracy przymusowej lub innych represji,
e)
ryczałtu energetycznego z innych tytułów
w przypadku osoby, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1;
11)
oświadczenie o pobieraniu świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, w przypadku osoby, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
§  3. 
Oddział ZUS wypłaca świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny kwartalnie, w trzecim miesiącu kwartału.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 maja 2019 r. 2
1 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2329).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2000 r. w sprawie określenia organów emerytalno-rentowych właściwych do przyznawania świadczenia pieniężnego i ryczałtu energetycznego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu oraz zasad i trybu ich wypłacania (Dz. U. z 2013 r. poz. 1085), które utraciło moc na podstawie art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 752) z dniem wejścia w życie tej ustawy.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.859

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie organów emerytalno-rentowych właściwych do przyznawania i wypłacania świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Data aktu: 09/05/2019
Data ogłoszenia: 09/05/2019
Data wejścia w życie: 10/05/2019