Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 25 kwietnia 2019 r.
w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku 2

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2286, 2243 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były akcje wyłącznie spełniające łącznie następujące warunki:
1)
zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2)
są swobodnie zbywalne;
3)
wszystkie wyemitowane akcje danego rodzaju zostały objęte wnioskiem o dopuszczenie do obrotu na rynku oficjalnych notowań do właściwego organu spółki prowadzącej rynek oficjalnych notowań, zwanym dalej "wnioskiem";
4)
iloczyn liczby i prognozowanej ceny rynkowej akcji objętych wnioskiem, a w przypadku gdy określenie tej ceny nie jest możliwe - kapitały własne emitenta, wynoszą co najmniej równowartość w złotych 1 000 000 euro;
5) 3
 rozproszenie akcji objętych wnioskiem zapewnia płynność obrotu tymi akcjami.
2.  4
 Rozproszenie akcji zapewnia płynność obrotu, jeżeli akcje będące w posiadaniu akcjonariuszy lub akcje objęte w ramach subskrypcji lub sprzedaży na podstawie pierwszej oferty publicznej przez inwestorów, z których każdy odpowiednio posiada lub będzie posiadał nie więcej niż 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, stanowią:
1)
co najmniej 25% akcji spółki objętych wnioskiem lub
2)
co najmniej 500 000 akcji spółki o łącznej wartości wynoszącej co najmniej równowartość w złotych 17 000 000 euro, według ostatniej ceny emisyjnej lub ceny sprzedaży akcji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - według prognozowanej ceny rynkowej.
3. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie wymaga spełnienia, jeżeli z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, zwanej dalej "ustawą", lub innych ustaw wynika, że akcje, które nie są objęte wnioskiem, nie mogą być przedmiotem obrotu, a informacja o tym została, wraz z odpowiednim wyjaśnieniem, podana do publicznej wiadomości w trybie określonym w odrębnych przepisach.
4. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nie wymaga spełnienia, jeżeli przedmiotem wniosku są akcje emitenta, tego samego rodzaju co akcje już dopuszczone do obrotu na rynku oficjalnych notowań.
5. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie wymaga spełnienia, jeżeli:
1)
co najmniej 25% akcji tego samego emitenta objętych wnioskiem i akcji będących przedmiotem obrotu na tym samym rynku oficjalnych notowań znajduje się w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy posiada nie więcej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, lub
2) 5
 liczba akcji objętych wnioskiem oraz sposób przeprowadzenia ich subskrypcji lub sprzedaży, a w przypadku spółki, której akcje są już przedmiotem obrotu na rynku oficjalnych notowań - również liczba akcji będących przedmiotem obrotu, pozwalają uznać, że obrót tymi akcjami na rynku oficjalnych notowań uzyska wielkość zapewniającą płynność obrotu, lub.
3)
rozproszenie akcji, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, zostało osiągnięte w jednym lub większej liczbie państw członkowskich, w których akcje te są już notowane na rynku oficjalnych notowań.
6. 
Wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 2, ustala się z zastosowaniem średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu poprzedzającym datę złożenia wniosku.
§  2. 
1. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby dopuszczenie akcji do obrotu na tym rynku mogło nastąpić, jeżeli spółka będąca emitentem tych akcji ogłaszała, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, sprawozdania finansowe co najmniej przez trzy kolejne lata obrotowe poprzedzające dzień złożenia wniosku.
2. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga spełnienia, jeżeli za dopuszczeniem akcji do obrotu na rynku oficjalnych notowań przemawia uzasadniony interes spółki lub inwestorów, a spółka podała do publicznej wiadomości, w sposób określony w odrębnych przepisach, informacje umożliwiające inwestorom ocenę jej sytuacji finansowej i gospodarczej oraz ryzyka związanego z nabywaniem akcji objętych wnioskiem.
§  3. 
1. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były obligacje wyłącznie spełniające łącznie następujące warunki, z zastrzeżeniem § 4:
1)
zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2)
są swobodnie zbywalne;
3)
wnioskiem zostały objęte wszystkie obligacje tego samego rodzaju;
4)
łączna wartość nominalna obligacji objętych wnioskiem, ustalona w sposób określony w § 1 ust. 6, wyniosła co najmniej równowartość w złotych 200 000 euro.
2. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były obligacje zamienne na akcje i obligacje z prawem pierwszeństwa, wyłącznie jeżeli spełniają warunki, o których mowa w ust. 1, a akcje wyemitowane w celu realizacji uprawnień wynikających z tych obligacji są:
1)
dopuszczone do tego obrotu albo
2)
objęte wnioskiem, łącznie z tymi obligacjami.
§  4. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były obligacje i inne dłużne papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, gminy, powiaty oraz województwa, a także związki tych jednostek, jak również przez państwa członkowskie oraz jednostki władz regionalnych lub lokalnych tych państw, a także obligacje, o których mowa w art. 39p ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2014 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 730), wyłącznie jeżeli:
1)
są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2)
są swobodnie zbywalne;
3)
wnioskiem zostały objęte wszystkie papiery wartościowe tego samego rodzaju.
§  5. 
1. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były kwity depozytowe wyłącznie spełniające łącznie następujące warunki:
1)
zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2)
są swobodnie zbywalne;
3)
iloczyn liczby i prognozowanej ceny rynkowej kwitów depozytowych wynosi co najmniej równowartość w złotych 1 000 000 euro, ustaloną w sposób określony w § 1 ust. 6;
4)
papiery wartościowe, w związku z którymi kwity depozytowe zostały wyemitowane, zostały dopuszczone do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym.
2. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie wymaga spełnienia, jeżeli przedmiotem wniosku są kwity depozytowe tego samego rodzaju co kwity depozytowe już dopuszczone do obrotu na rynku oficjalnych notowań.
§  6. 
Rynek oficjalnych notowań może określić w regulaminie rynku regulowanego, o którym mowa w art. 28 ustawy, bardziej rygorystyczne niż przewidziane w rozporządzeniu warunki dopuszczenia papierów wartościowych do obrotu na rynku oficjalnych notowań.
§  7. 
1. 
Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na tym rynku, które przestały spełniać warunek:
1)
dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym,
2)
swobodnej zbywalności

- nie były przedmiotem obrotu na rynku oficjalnych notowań.

2. 
W przypadku papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku oficjalnych notowań, które przestały spełniać warunki określone w rozporządzeniu, inne niż wymienione w ust. 1, będące podstawą dopuszczenia do obrotu na rynku oficjalnych notowań, rynek oficjalnych notowań może podjąć działania mające na celu wykluczenie tych papierów wartościowych z obrotu na tym rynku i przeniesienie ich na:
1)
rynek regulowany, niebędący rynkiem oficjalnych notowań, prowadzony przez tę samą spółkę, która prowadzi rynek oficjalnych notowań;
2)
alternatywny system obrotu prowadzony przez tę samą spółkę, która prowadzi rynek oficjalnych notowań, pod warunkiem wyrażenia zgody przez emitenta;
3)
rynek regulowany niebędący rynkiem oficjalnych notowań, prowadzony przez inną spółkę, pod warunkiem wyrażenia zgody przez tę spółkę oraz przez emitenta.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 6
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2001/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie dopuszczenia papierów wartościowych do publicznego obrotu giełdowego oraz informacji dotyczących tych papierów wartościowych, które podlegają publikacji (Dz. Urz. WE L 184 z 06.07.2001, str. 1 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 4, str. 24, Dz. Urz. UE L 96 z 12.04.2003, str. 16 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 4, str. 367, Dz. Urz. UE L 345 z 31.12.2003, str. 64 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 6, str. 356, Dz. Urz. UE L 390 z 31.12.2004, str. 38 oraz Dz. Urz. UE L 79 z 24.03.2005, str. 9).
3 § 1 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 października 2024 r. (Dz.U.2024.1592) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2024 r.
4 § 1 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 października 2024 r. (Dz.U.2024.1592) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2024 r.
5 § 1 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 października 2024 r. (Dz.U.2024.1592) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2024 r.
6 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań giełdowych oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku (Dz. U. poz. 547), które utraciło moc z dniem 22 kwietnia 2019 r. zgodnie z art. 34 pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 685).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.803

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku.
Data aktu: 25/04/2019
Data ogłoszenia: 29/04/2019
Data wejścia w życie: 30/04/2019