Postępowanie ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, nowymi substancjami psychoaktywnymi, prekursorami kategorii 1, lub ich preparatami, oraz środkami zastępczymi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 2019 r.
w sprawie postępowania ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, nowymi substancjami psychoaktywnymi, prekursorami kategorii 1, lub ich preparatami, oraz środkami zastępczymi

Na podstawie art. 24a ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2018 r. poz. 1030, 1490 i 1669) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty uprawnione do niszczenia środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, prekursorów kategorii 1, lub ich preparatów, oraz środków zastępczych, uzyskanych w drodze czynności i działań przez jednostki organizacyjne administracji rządowej i Żandarmerii Wojskowej wykonujące czynności operacyjno-rozpoznawcze oraz przez jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej przy wykonywaniu zadań określonych ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508, z późn. zm.), zwanych dalej "środkami narkotycznymi";
2)
szczegółowy tryb i warunki przechowywania oraz niszczenia środków narkotycznych.
§  2. 
Podmiotami uprawnionymi do niszczenia środków narkotycznych są:
1)
jednostki organizacyjne Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej wykonujące czynności operacyjno-rozpoznawcze oraz jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej wykonujące zadania określone ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwane dalej "jednostkami organizacyjnymi";
2)
przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie przetwarzania odpadów, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie tej działalności zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701 i 730), zwany dalej "przedsiębiorcą", jeżeli jednostka organizacyjna powierzy mu zniszczenie środków narkotycznych.
§  3. 
Środki narkotyczne, po ich zaewidencjonowaniu, przechowuje się w jednostkach organizacyjnych, w warunkach, w których:
1)
nie stanowią one zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego;
2)
są zabezpieczone przed kradzieżą lub zniszczeniem oraz dostępem osób nieuprawnionych, przez umieszczenie ich w odpowiednio chronionych pomieszczeniach oraz w zamkniętych i zaplombowanych metalowych szafach lub pojemnikach przymocowanych trwale do podłoża.
§  4. 
1. 
Jednostki organizacyjne ewidencjonują przechowywane środki narkotyczne w formie zestawu kart trwale połączonych i kolejno ponumerowanych, sporządzonych pod względem graficznym w sposób ustalony przez kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej czynności i zadania, w trakcie których zostały uzyskane środki narkotyczne.
2. 
Ewidencja przechowywanych środków narkotycznych zawiera na karcie tytułowej nazwę i adres jednostki organizacyjnej, która przechowuje środki narkotyczne, a na pozostałych kartach:
1)
w zakresie przychodu środków narkotycznych:
a)
liczbę porządkową,
b)
datę przyjęcia,
c)
nazwę środka narkotycznego,
d)
ilość przyjętą, wyrażoną w gramach, sztukach lub w innych jednostkach miary odpowiednich ze względu na rodzaj środka narkotycznego,
e)
numer sprawy, w związku z którą uzyskano środki narkotyczne,
f)
stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza lub żołnierza:
prowadzącego sprawę, w związku z którą uzyskano środki narkotyczne,
przekazującego środki narkotyczne na przechowanie,
przyjmującego środki narkotyczne na przechowanie,
g)
uwagi;
2)
w zakresie rozchodu środków narkotycznych:
a)
datę wydania,
b)
nazwę środka narkotycznego,
c)
ilość wydaną, wyrażoną w gramach, sztukach lub w innych jednostkach miary odpowiednich ze względu na rodzaj środka narkotycznego,
d)
powód wydania środka narkotycznego,
e)
wskazanie decyzji, na podstawie której następuje niszczenie środków narkotycznych,
f)
stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza lub żołnierza, który:
wydaje środki narkotyczne,
pobiera środki narkotyczne,
g)
uwagi.
§  5. 
Ewidencja przechowywanych środków narkotycznych może być prowadzona w postaci elektronicznej, przy zastosowaniu oprogramowania identyfikującego dokonywane operacje i zapewniającego, że żadne wpisy nie zostaną usunięte, a korekty wpisów będą dokonywane wyłącznie na podstawie dokumentów, w których są określone osoby dokonujące korekty, oraz z zachowaniem zakresu informacji określonego w § 4 ust. 2.
§  6. 
Jednostki organizacyjne niszczą środki narkotyczne w oparciu o procedury, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44 ust. 9 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub powierzają ich zniszczenie przedsiębiorcy.
§  7. 
1. 
Niszczenie środków narkotycznych następuje na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej, która powinna zawierać następujące informacje:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej;
2)
datę i miejsce wydania oraz podstawę prawną decyzji;
3)
stopień służbowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe wydającego decyzję;
4)
numer sprawy, w związku z którą uzyskano środki narkotyczne;
5)
nazwę środka narkotycznego;
6)
powód zniszczenia;
7)
wskazanie jednostki organizacyjnej, która dokonuje niszczenia, albo przedsiębiorcy.
2. 
Przed zniszczeniem środka narkotycznego sprawdza się, czy jest to środek narkotyczny, którego nazwę podano w decyzji, o której mowa w ust. 1.
3. 
Przy czynności niszczenia środka narkotycznego przez przedsiębiorcę jest obecny przedstawiciel jednostki organizacyjnej, która powierzyła mu zniszczenie środków narkotycznych.
§  8. 
1. 
Z czynności zniszczenia środków narkotycznych przedstawiciel jednostki organizacyjnej, która dokonuje zniszczenia, sporządza niezwłocznie protokół zniszczenia, w którym zamieszcza się:
1)
oznaczenie decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1;
2)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
3)
datę i miejsce dokonania zniszczenia;
4)
informację o nazwie i ilości zniszczonych środków narkotycznych;
5)
informację o sposobie dokonania zniszczenia środków narkotycznych;
6)
imiona i nazwiska oraz stopnie lub stanowiska służbowe osób, które dokonały zniszczenia oraz obecnych przy tej czynności.
2. 
Jeżeli czynność zniszczenia środków narkotycznych została powierzona przedsiębiorcy, protokół zniszczenia sporządza przedstawiciel jednostki organizacyjnej, która powierzyła mu zniszczenie środków narkotycznych.
3. 
Decyzję o zniszczeniu środków narkotycznych i protokół zniszczenia dołącza się do akt sprawy, w związku z którą uzyskano te środki narkotyczne.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 marca 2017 r. w sprawie postępowania ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich preparatami oraz prekursorami kategorii 1, uzyskanymi podczas wykonywania zadań ustawowych przez uprawnione służby państwowe (Dz. U. poz. 598), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. poz. 1490).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.738

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, nowymi substancjami psychoaktywnymi, prekursorami kategorii 1, lub ich preparatami, oraz środkami zastępczymi.
Data aktu: 17/04/2019
Data ogłoszenia: 19/04/2019
Data wejścia w życie: 27/04/2019