Wpisywanie infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposób jej przeglądu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 3 kwietnia 2019 r.
w sprawie wpisywania infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposobu jej przeglądu

Na podstawie art. 402 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób wpisywania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, zwaną dalej "Mapą", zakres informacji zawartych we wniosku o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej, zwanej dalej "infrastrukturą", na Mapę oraz sposób przeprowadzania przeglądu Mapy.
§  2. 
Wniosek o wpisanie infrastruktury na Mapę, zwany dalej "wnioskiem", składa się w terminie wskazanym w komunikacie o naborze wniosków, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwanego dalej "ministrem", w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego.
§  3. 
1. 
Wniosek zawiera:
1)
dane wnioskodawcy: nazwę, siedzibę i adres oraz imię, nazwisko i funkcję osoby wskazanej do reprezentacji w sprawach związanych z postępowaniem dotyczącym wpisania infrastruktury na Mapę;
2)
opis koncepcji naukowo-technicznej infrastruktury;
3)
opis unikatowości infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej;
4)
opis celów i założeń infrastruktury w odniesieniu do możliwości realizacji krajowych i międzynarodowych polityk w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji;
5)
opis posiadanego potencjału instytucjonalnego oraz kadrowego wnioskodawcy;
6)
opis zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców, w szczególności w odniesieniu do etapu użytkowania infrastruktury;
7)
opis przewidywanych kosztów związanych z infrastrukturą oraz źródeł jej finansowania, w podziale na etap budowy lub rozbudowy infrastruktury oraz etap użytkowania infrastruktury;
8)
opis możliwości powstania i funkcjonowania infrastruktury we współpracy międzynarodowej;
9)
inne ważne informacje niezbędne do oceny wniosku.
2. 
Do wniosku dołącza się jego tłumaczenie na język angielski.
§  4. 
Do rozpatrzenia jest kierowany wniosek złożony w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 2, spełniający wymagania określone w § 3. W przypadku złożenia wniosku niekompletnego wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  5. 
1. 
Ocena wniosku jest dokonywana przez zespół doradczy oraz dwóch ekspertów, w tym jednego zagranicznego, powoływanych na podstawie art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Ocena wniosku polega na przyznaniu od 1 do 5 punktów w ramach każdego z kryteriów oceny, o których mowa w art. 374 ust. 5 ustawy, z uwzględnieniem wag:
1)
unikatowość infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej - 20%;
2)
zgodność celów i założeń infrastruktury z krajowymi i międzynarodowymi politykami w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji - 12%;
3)
potencjał instytucjonalny oraz kadrowy wnioskodawcy - 18%;
4)
stopień zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców - 15%;
5)
zasadność kosztów związanych z infrastrukturą - 15%;
6)
możliwość powstania infrastruktury w perspektywie krótkoi średniookresowej - 8%;
7)
perspektywa powstania infrastruktury we współpracy międzynarodowej - 12%.
3. 
Ocenę wniosku ustala się sumując 60% oceny ważonej przyznanej przez zespół doradczy oraz 40% średniej arytmetycznej ocen ważonych przyznanych przez ekspertów.
§  6. 
Zespół doradczy przedstawia ministrowi ocenę wniosku wraz z uzasadnieniem oraz rekomendacją dotyczącą wpisu infrastruktury na Mapę.
§  7. 
1. 
Przegląd Mapy odbywa się na podstawie informacji o aktualności celów i założeń istniejącej infrastruktury lub stopniu przygotowania planowanej infrastruktury, w odniesieniu do danych przedstawionych na etapie złożenia wniosku, z uwzględnieniem:
1)
sposobu zarządzania infrastrukturą, w szczególności finansowania, organizacji dostępu do infrastruktury dla użytkowników zewnętrznych oraz stopnia wykorzystania infrastruktury, w tym jego adekwatności do ponoszonych nakładów na funkcjonowanie infrastruktury - w odniesieniu do infrastruktury istniejącej,
2)
działań o charakterze merytorycznym, technicznym i organizacyjnym podjętych w celu uruchomienia infrastruktury od dnia wpisania jej na Mapę, a także działań w celu pozyskania środków finansowych niezbędnych dla sfinansowania infrastruktury - w odniesieniu do infrastruktury planowanej

- zwanej dalej "informacją".

2. 
Minister ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej, komunikat o przeglądzie Mapy, w którym określa termin przeprowadzenia przeglądu Mapy oraz termin składania informacji, oraz informuje na piśmie podmiot, który wnioskował o wpisanie infrastruktury na Mapę, o tych terminach.
3. 
Informację składa podmiot, który wnioskował o wpisanie infrastruktury na Mapę.
§  8. 
Informację składa się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego, w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  9. 
Do oceny w ramach przeglądu Mapy jest kierowana informacja złożona w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 7 ust. 2, i spełniająca wymagania, o których mowa w § 7 ust. 1. W przypadku złożenia informacji niespełniającej wymagań, o których mowa w § 7 ust. 1, wnioskodawcę wzywa się do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie informacji bez oceny.
§  10. 
1. 
W ramach przeglądu Mapy ocena funkcjonowania istniejącej infrastruktury i stopnia przygotowania planowanej infrastruktury jest dokonywana przez zespół doradczy, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Zespół doradczy, o którym mowa w § 5 ust. 1, przedstawia ministrowi ocenę funkcjonowania istniejącej infrastruktury i stopnia przygotowania planowanej infrastruktury wraz z uzasadnieniem oraz rekomendacją dotyczącą pozostawienia albo skreślenia infrastruktury z Mapy.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2317 oraz z 2018 r. poz. 1998).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpisywanie infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposób jej przeglądu.
Data aktu: 03/04/2019
Data ogłoszenia: 09/04/2019
Data wejścia w życie: 10/04/2019