Uregulowanie niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

USTAWA
z dnia 15 marca 2019 r.
o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej

Art.  1.  [Zakres regulacji]

Ustawa reguluje sprawy związane z:

1)
uznawaniem kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych, nabytych w:
a)
Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zwanym dalej "Zjednoczonym Królestwem",
b)
innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, zwanych dalej "państwami członkowskimi", przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 293), zwanej dalej "ustawą o wjeździe na terytorium RP",
2)
świadczeniem usług transgranicznych przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP,
3)
europejskimi legitymacjami zawodowymi wydawanymi obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP

- w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. poz. 864).

Art.  2.  [Utrzymanie w mocy decyzji związanych z uznawaniem w RP kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności regulowanej]
1. 
Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w Zjednoczonym Królestwie:
1)
przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2272 oraz z 2019 r. poz. 534 i 577), zwanej dalej "ustawą o uznawaniu kwalifikacji",
2)
przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP

- zachowują moc.

2. 
Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, zachowują moc.
Art.  3.  [Dalsze prowadzenie oraz umorzenie niezakończonych postępowań w sprawach uznawania w RP kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności regulowanej]
1. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie, oraz postępowania w sprawie uznania tych kwalifikacji w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, prowadzone wobec osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, prowadzi się na podstawie przepisów ustawy o uznawaniu kwalifikacji, a w przypadku zawodów, o których mowa w załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.) - również przepisów regulujących dostęp do tych zawodów, jednak nie dłużej niż przez okres 42 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Po upływie tego okresu niezakończone postępowania umarza się.
2. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, prowadzone wobec obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, umarza się.
Art.  4.  [Wygaśnięcie decyzji o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy]

Decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy wydane przed dniem wejścia w życie ustawy na podstawie art. 34 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, których stroną jest obywatel Zjednoczonego Królestwa albo członek jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, wygasają.

Art.  5.  [Dalsze prowadzenie oraz umorzenie niezakończonych postępowań w sprawach uznawania kwalifikacji zawodowych usługodawcy]
1. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych usługodawcy, o których mowa w art. 34 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, prowadzi się na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji.
2. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych usługodawcy, o których mowa w art. 34 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, nabytych w państwach członkowskich przez obywateli Zjednoczonego Królestwa albo członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP umarza się.
3. 
Opłata za wydanie decyzji, o której mowa w art. 34 ust. 6 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, wniesiona w postępowaniu umorzonym zgodnie z ust. 2, podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Art.  6.  [Utrata ważności europejskich legitymacji zawodowych]

Europejskie legitymacje zawodowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP tracą ważność. Przepisu art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o uznawaniu kwalifikacji nie stosuje się.

Art.  7.  [Umorzenie niezakończonych postępowań w sprawach wydania europejskiej legitymacji zawodowej]
1. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie wydania europejskiej legitymacji zawodowej prowadzone wobec obywateli Zjednoczonego Królestwa albo członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, w tym postępowania w sprawie aktualizacji, cofnięcia, przedłużenia okresu ważności oraz przekazania do innych państw członkowskich europejskiej legitymacji zawodowej zastępującej oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej, umarza się.
2. 
Opłata za wydanie europejskiej legitymacji zawodowej, o której mowa w art. 43 ust. 3 i art. 45 ust. 8 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, wniesiona w postępowaniu umorzonym zgodnie z ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Art.  8.  [Przejściowe stosowanie zasad uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności regulowanej]
1. 
W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r. osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, mogą ubiegać się o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji. Postępowanie prowadzi się na tych zasadach nie dłużej niż przez okres 42 miesięcy od dnia jego wszczęcia.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów, o których mowa w załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, nabytych w Zjednoczonym Królestwie.
Art.  9.  [Ogłoszenie daty wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej]

Minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", dzień wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej.

Art.  10.  [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.621

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Uregulowanie niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.
Data aktu: 15/03/2019
Data ogłoszenia: 02/04/2019
Data wejścia w życie: 01/02/2020