Uregulowanie niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

USTAWA
z dnia 15 marca 2019 r.
o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej

Art.  1.  [Zakres regulacji]

Ustawa reguluje sprawy związane z:

1)
uznawaniem kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych, nabytych w:
a)
Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zwanym dalej "Zjednoczonym Królestwem",
b)
innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, zwanych dalej "państwami członkowskimi", przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 293), zwanej dalej "ustawą o wjeździe na terytorium RP",
2)
świadczeniem usług transgranicznych przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP,
3)
europejskimi legitymacjami zawodowymi wydawanymi obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP

- w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. poz. 864).

Art.  2.  [Utrzymanie w mocy decyzji związanych z uznawaniem w RP kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności regulowanej]
1. 
Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w Zjednoczonym Królestwie:
1)
przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2272 oraz z 2019 r. poz. 534 i 577), zwanej dalej "ustawą o uznawaniu kwalifikacji",
2)
przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP

- zachowują moc.

2. 
Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, zachowują moc.
Art.  3.  [Dalsze prowadzenie oraz umorzenie niezakończonych postępowań w sprawach uznawania w RP kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności regulowanej]
1. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie, oraz postępowania w sprawie uznania tych kwalifikacji w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, prowadzone wobec osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, prowadzi się na podstawie przepisów ustawy o uznawaniu kwalifikacji, a w przypadku zawodów, o których mowa w załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.) - również przepisów regulujących dostęp do tych zawodów, jednak nie dłużej niż przez okres 42 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Po upływie tego okresu niezakończone postępowania umarza się.
2. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, prowadzone wobec obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, umarza się.
Art.  4.  [Wygaśnięcie decyzji o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy]

Decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy wydane przed dniem wejścia w życie ustawy na podstawie art. 34 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, których stroną jest obywatel Zjednoczonego Królestwa albo członek jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, wygasają.

Art.  5.  [Dalsze prowadzenie oraz umorzenie niezakończonych postępowań w sprawach uznawania kwalifikacji zawodowych usługodawcy]
1. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych usługodawcy, o których mowa w art. 34 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, prowadzi się na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji.
2. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych usługodawcy, o których mowa w art. 34 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, nabytych w państwach członkowskich przez obywateli Zjednoczonego Królestwa albo członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP umarza się.
3. 
Opłata za wydanie decyzji, o której mowa w art. 34 ust. 6 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, wniesiona w postępowaniu umorzonym zgodnie z ust. 2, podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Art.  6.  [Utrata ważności europejskich legitymacji zawodowych]

Europejskie legitymacje zawodowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP tracą ważność. Przepisu art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o uznawaniu kwalifikacji nie stosuje się.

Art.  7.  [Umorzenie niezakończonych postępowań w sprawach wydania europejskiej legitymacji zawodowej]
1. 
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie wydania europejskiej legitymacji zawodowej prowadzone wobec obywateli Zjednoczonego Królestwa albo członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, w tym postępowania w sprawie aktualizacji, cofnięcia, przedłużenia okresu ważności oraz przekazania do innych państw członkowskich europejskiej legitymacji zawodowej zastępującej oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej, umarza się.
2. 
Opłata za wydanie europejskiej legitymacji zawodowej, o której mowa w art. 43 ust. 3 i art. 45 ust. 8 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, wniesiona w postępowaniu umorzonym zgodnie z ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Art.  8.  [Przejściowe stosowanie zasad uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności regulowanej]
1. 
W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r. osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, mogą ubiegać się o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji. Postępowanie prowadzi się na tych zasadach nie dłużej niż przez okres 42 miesięcy od dnia jego wszczęcia.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów, o których mowa w załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, nabytych w Zjednoczonym Królestwie.
Art.  9.  [Ogłoszenie daty wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej]

Minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", dzień wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej.

Art.  10.  [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.621

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Uregulowanie niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.
Data aktu: 15/03/2019
Data ogłoszenia: 02/04/2019
Data wejścia w życie: 01/02/2020