Wykaz nieruchomości przekazywany Krajowemu Zasobowi Nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW, INWESTYCJI I ROZWOJU 1
z dnia 8 listopada 2019 r.
w sprawie wykazu nieruchomości przekazywanego Krajowemu Zasobowi Nieruchomości

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2018 r. poz. 2363 oraz z 2019 r. poz. 1309) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór wykazu nieruchomości przekazywanego Krajowemu Zasobowi Nieruchomości przez właściwe organy oraz spółki Skarbu Państwa, zwanego dalej "wykazem", sposób jego prowadzenia i przekazywania.
§  2. 
Wzór wykazu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wykaz prowadzi się dla działek ewidencyjnych, budynków i lokali.
2. 
Wykaz przekazuje się w postaci elektronicznej, w formacie XML, za pomocą urządzeń teletransmisji danych lub na informatycznych nośnikach danych.
3. 
W przypadku braku możliwości przekazania wykazu w postaci elektronicznej dopuszcza się przekazanie wykazu w postaci papierowej.
4. 
Informację o lokalizacji przestrzennej działek ewidencyjnych, budynków i lokali położonych na obszarach, dla których sporządzono mapy w formie wektorowej, przekazuje się w formacie GML, stosując typy i atrybuty obiektów przestrzennych określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Informację o lokalizacji przestrzennej działek ewidencyjnych, budynków i lokali, położonych na obszarach, dla których nie sporządzono map w formie wektorowej, przekazuje się w formacie GML, jeżeli jest to możliwe.
5. 
Informację o lokalizacji przestrzennej działek ewidencyjnych, budynków i lokali określa się w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych oznaczonym symbolem PL-2000.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  3  

Wykaz

NIERUCHOMOŚCI PRZEKAZYWANY KRAJOWEMU ZASOBOWI NIERUCHOMOŚCI PRZEZ WŁAŚCIWE ORGANY ORAZ SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA*

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Identyfikator obiektu bazy danych ewidencyjnych według ewidencji gruntów i budynków1 Adres obiektu bazy danych ewidencyjnych według ewidencji gruntów i budynków2 Numer księgi wieczystej, o ile jest założona Powierzchnia obiektu bazy danych ewidencyjnych według ewidencji gruntów i budynków3 Ustalenia lokalnych aktów planowania przestrzennego dotyczące zagospodarowania terenu nieruchomości4 Informacja o podjętych uchwałach na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. poz. 1496, z późn. zm.) oraz informacja o wydanych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu5 Informacja o ograniczonych prawach rzeczowych ustanowionych na nieruchomości6 Informacja o użytkowaniu wieczystym7 Informacja o umowach i porozumieniach dotyczących nieruchomości lub jej części8 Informacja o zgłoszonych roszczeniach wobec nieruchomości lub jej części9
2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 4.1 4.2 5.1 5.2 7.1 7.2 7.3 8.1 8.2 8.3 9.1 9.2 9.3 9.4
MPZP SUiKZP
5.1.1 5.1.2 5.2.1 5.2.2 6.1 6.2 6.3 6.4
Miejscowość i identyfikator TERYT miejscowości Dzielnica Ulica i identyfikator ulicy Numer porządkowy, jeżeli został nadany budynkowi Numer lokalu Działka, budynek, lokal Powierzchnia Przeznaczenie terenu Wskaźniki i parametry urbanistyczne Funkcje terenu (kierunki zmian w strukturze przestrzennej) Wskaźniki i parametry urbanistyczne Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej Uchwała o lokalnych standardach urbanistycznych Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu Rodzaj prawa wg słownika Rodzaj służebności Okres Sposób korzystania

z nieruchomości

Cel, na który oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste Okres Umowa czy porozumienie N – nieruchomość

Cz. – Część nieruchomości

Działki Okres obowiązywania

_________________________________

* Jeżeli poszczególne rubryki nie znajdują w konkretnym przypadku zastosowania, należy wpisać "nie dotyczy".

1 Należy wskazać identyfikator działki ewidencyjnej, identyfikator budynku i identyfikator lokalu, który stanowi atrybut opisujący lokalizację przestrzenną działki ewidencyjnej, budynku i lokalu pozwalający na określenie położenia i oznaczenia nieruchomości.

2 Należy uzupełnić w następujący sposób: w przypadku działki ewidencyjnej należy wypełnić kolumny 2.1–2.3, w przypadku budynku należy wypełnić kolumny 2.1–2.4, w przypadku lokalu należy wypełnić kolumny 2.1–2.5.

3 Należy uzupełnić w następujący sposób: w przypadku lokalu należy w kolumnie 4.1 wpisać L, a w kolumnie 4.2 pole powierzchni użytkowej lokalu w m2; w przypadku działki ewidencyjnej należy w kolumnie 4.1 wpisać D, a w kolumnie 4.2 pole powierzchni w [ha] z dokładnością do m2; w przypadku budynku należy w kolumnie 4.1 wpisać B, a w kolumnie 4.2 pole powierzchni użytkowej budynku w m2.

4 Należy uzupełnić według następujących zasad, przy czym skrót MPZP oznacza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, natomiast skrót SUiKZP oznacza studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy:

– jeżeli nieruchomość położona jest w granicach obowiązującego MPZP, to wypełnieniu podlega wyłącznie kolumna 5.1.1 oraz 5.1.2,

– jeżeli nieruchomość nie jest objęta ustaleniami MPZP, to wypełnieniu podlega wyłącznie kolumna 5.2.1 oraz 5.2.2,

– jeżeli nieruchomość jest położona w części w granicach obowiązującego MPZP, to wypełnieniu podlegają kolumny 5.1.1 i 5.1.2, a także 5.2.1 i 5.2.2.

5 W kolumnach 6. l–6.3 należy wskazać publikator uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W kolumnie 6.4 należy wskazać nr decyzji i datę jej wydania (w formacie dd.mm.rrrr) oraz rodzaj inwestycji.

6 W kolumnie 7.1 należy wskazać rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego według słownika: U – użytkowanie, S – służebność, SWPdL – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, H – hipoteka.

W przypadku gdy w kolumnie 7.1 wskazano S – służebność, w kolumnie 7.2 należy wpisać rodzaj służebności według słownika: Sg – służebność gruntowa, So – służebność osobista, Sp – służebność przesyłu, Dk – droga konieczna. W przypadku służebności gruntowej należy wpisać nieruchomość władnącą.

W kolumnie 7.3 należy wskazać okres, na który zostało ustanowione ograniczone prawo rzeczowe, w formacie dd.mm.rrrr – dd.mm.rrrr. W przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony należy wpisać według słownika: B – bezterminowa.

7 W kolumnie 8.1 należy wskazać sposób korzystania z nieruchomości wynikający z umowy.

W kolumnie 8.2 należy wskazać cel, na który nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, wynikający z umowy.

W kolumnie 8.3 należy wskazać okres, na który zostało ustanowione użytkowanie wieczyste, w formacie dd.mm.rrrr – dd.mm.rrrr.

8 Należy uzupełnić w przypadkach, gdy nieruchomość lub jej część jest przedmiotem umowy lub porozumienia w następujący sposób:

– w kolumnie 9.1 należy uzupełnić według słownika: U – umowa, P – porozumienie. Kolumnę 9.1 należy wypełnić również w przypadku oddania nieruchomości w trwały zarząd (Tz).

– w kolumnie 9.2 należy określić przedmiot umowy/porozumienia (nieruchomość czyjej część),

– w przypadku gdy umowa lub porozumienie dotyczy części nieruchomości, w kolumnie 9.3 należy wskazać numer(y) działki(-łek) ewidencyjnej(-nych),

– w kolumnie 9.4 należy wpisać okres, na który została(-ło) zawarta(-te) umowa lub porozumienie. W przypadku gdy umowa lub porozumienie są zawarte na czas nieoznaczony, należy wpisać według słownika: UB – umowa bezterminowa, PB – porozumienie bezterminowe.

9 W miarę możliwości należy wskazać podstawę prawną roszczeń(-enia) oraz informację, czy właściwy organ reprezentuje Skarb Państwa jako stronę lub jest świadkiem, czy też posiada o nich informacje. W przypadku gdy roszczenie(-enia) dotyczy(-czą) części nieruchomości, należy wskazać numer(y) działki(-łek) ewidencyjnej(-nych).

11 12 13 14 15 16 17
Informacja o toczących się postępowaniach administracyjnych dotyczących nieruchomości lub sytuowanych na nich obiektów budowlanych, w tym prowadzonych na podstawie przepisów, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 5 lit. e ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2018 r. poz. 2363, z późn. zm.)10 Informacja o toczących się postępowaniach sądowych dotyczących nieruchomości lub sytuowanych na nich obiektów budowlanych11 Informacja o podstawie prawnej nabycia nieruchomości, o ile jest znana Informacja o dotychczasowym sposobie zagospodarowania nieruchomości12 Informacja o ograniczeniach w korzystaniu z nieruchomości wynikających z przepisów prawa lub rozstrzygnięć i decyzji Informacja o wydanych pozwoleniach na budowę, pozwoleniach na rozbiórkę oraz decyzjach o zatwierdzeniu projektu budowlanego obejmujących całość lub część nieruchomości oraz zgłoszeń dotyczących domów jednorodzinnych, kontenerowych stacji transformatorowych oraz sieci, o których mowa odpowiednio w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b oraz 19a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Informacja o budowlach lub budynkach znajdujących się na nieruchomości, w szczególności budynkach, w których wyodrębniono lokale mieszkalne13
11.1 11.2 12.1 12.2 12.3 14.1 14.2 14.3 17.1 17.2 17.3
Podstawa prawna postępowania Szczegóły Podstawa prawna postępowania Rola Szczegóły Informacje o zagospodarowaniu nieruchomości Nieruchomość jest wykorzystywana na cel publiczny Rodzaj celu publicznego TAK/NIE TAK/NIE Nieruchomość jest zabudowana Rodzaj Obiektów budowlanych Czy w budynku wyodrębniono lokale mieszkalne

________________________________

10 Jeżeli toczy się postępowanie, kolumnę 11.1 należy uzupełnić o informację, na podstawie jakich przepisów, według słownika:

A – ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.),

B – ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1474 oraz z 2019 r. poz. 1716) i dotyczących zezwolenia na realizację inwestycji drogowej,

C – ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 710, z późn. zm.) i dotyczących lokalizacji linii kolejowej,

D – ustawy z dnia 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (Dz. U. z 2017 r. poz. 1372) i dotyczących lokalizacji przedsięwzięć Euro 2012,

E – ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r. poz. 2081, z późn. zm.),

F – ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1380) i dotyczących zezwolenia na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego,

G – ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz. U. z 2019 r. poz. 1554, z późn. zm.) i dotyczących lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu oraz inwestycji towarzyszącej,

H – ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2062, z późn. zm.) i dotyczących lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej,

I – ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 933) i dotyczących pozwolenia na realizację takich inwestycji,

J – ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. z 2018 r. poz. 1537, z późn. zm.) i dotyczących lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszącej,

K – ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 404 oraz z 2019 r. poz. 630) i dotyczących lokalizacji lub realizacji inwestycji w zakresie strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych,

L – ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (Dz. U. z 2019 r. poz. 1073, z późn. zm.) i realizacji inwestycji w zakresie budowy tej drogi wodnej,

M – ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra (Dz. U. poz. 990) i realizacji inwestycji w zakresie toru wodnego Świnoujście – Szczecin,

N – innych aktów prawnych.

W kolumnie 11.2 należy wskazać istotne informacje dotyczące postępowania, w szczególności informację o etapie postępowania.

11 W kolumnie 12.1 należy wpisać: TAK, jeżeli toczy się postępowanie, NIE, jeżeli nie.

W kolumnie 12.2 należy wskazać rolę, np. strona, świadek.

W kolumnie 12.3 należy wskazać istotne informacje dotyczące postępowania, w szczególności informację o etapie postępowania.

12 W kolumnie 14.1 należy opisać faktyczny sposób zagospodarowania nieruchomości, z uwzględnieniem dla działki, budynku i lokalu. W kolumnie 14.2 należy wpisać, czy nieruchomość jest wykorzystywana na cel publiczny: TAK – tak, NIE – nie. Jeżeli wpisano TAK, należy w kolumnie 14.3 wpisać rodzaj celu publicznego.

13 W kolumnie 17.1 należy wpisać, czy nieruchomość, jest zabudowana: TAK – tak, NIE – nie. W kolumnie 17.2 należy wskazać jeden z następujących rodzajów obiektów budowlanych według słownika: MJ – mieszkalny jednorodzinny, MW – mieszkalny wielorodzinny, Z – zamieszkania zbiorowego, R – rekreacji indywidualnej, U – użyteczności publicznej/usługowy, P – przemysłowy/produkcyjny, INW – inwentarski, G – gospodarczy, I – inny.

18 19 20 21 22 23 24
Nieruchomość wymaga wyłączenia grantów z produkcji rolniczej stanowiących użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych

do klas I, II, III, IIIa, IIIb

Nieruchomość wymaga wyłączenia gruntów z produkcji leśnej Nieruchomość stanowi grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty leśne zadrzewione i zakrzewione Nieruchomość jest objęta decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącą inwestycji celu publicznego Nieruchomość jest położona na terenach i obszarach określonych w art. 10 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości14 Informacja, czy korzystanie z nieruchomości wiąże się z korzystaniem z pomocy ze środków finansowych Unii Europejskiej, o ile dane takie są dostępne dla właściwego organu sporządzającego wykaz Informacja o umowach dzierżawy15
24.1 24.2 24.3
TAK/NIE Podstawowe informacje Termin zakończenia umowy
22.1 22.2
TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE Szczegóły TAK/NIE
25 26 27 28 29
Informacja o sposobie używania gruntu wraz z określeniem, czy na terenie znajdują się uprawy wieloletnie lub sady16 Informacja o położeniu nieruchomości na terenie zamkniętym17 Informacja o położeniu nieruchomości w obszarze strefy ochronnej terenu zamkniętego17 Informacja o zrealizowaniu na nieruchomości inwestycji mieszkaniowych albo o rozpoczęciu procesu realizacji takich inwestycji17 Informacja, czy dla nieruchomości sporządzono stanowisko, o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości
TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE TAK/NIE

Sporządził18

_______________________________

14 Jeżeli w kolumnie 22.1 wpisano TAK, kolumnę 22.2 należy uzupełnić według słownika:

A – na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią,

B – na terenach osuwisk oraz terenach zagrożonych ruchami masowymi ziemi,

C – w odległości od elektrowni wiatrowej, innej niż mikroinstalacja odnawialnego źródła energii, mniejszej niż dziesięciokrotność całkowitej wysokości tej elektrowni, w rozumieniu przepisów dotyczących lokalizacji i realizacji elektrowni wiatrowych,

D – na obszarze parku narodowego, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego, na obszarze chronionego krajobrazu lub na terenie obszaru Natura 2000,

E – na obszarze rewitalizacji lub w jego sąsiedztwie,

F – na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub w jej sąsiedztwie,

G – w odległości mniejszej niż bezpieczna odległość od zakładu stwarzającego zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

15 Wypełnia Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jeżeli w kolumnie 24. 1 wpisano TAK, należy wypełnić kolumnę 24.2 oraz 24.3. W kolumnie 24.3 należy wpisać termin zakończenia urnowy dzierżawy w formacie dd.mm.rrrr. W przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony należy wpisać UB – umowa bezterminowa.

16 Wypełnia Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

17 Wypełnia Prezes Agencji Mienia Wojskowego.

18 Wykaz sporządza starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, prezydent miasta naprawach powiatu wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Prezes Agencji Mienia Wojskowego i spółka Skarbu Państwa. W przypadku wykazu sporządzonego w postaci elektronicznej jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis osobisty albo podpis zaufany. W przypadku wykazu sporządzonego w postaci papierowej jest wymagany podpis z podaniem imienia i nazwiska.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  4  

TYPY I ATRYBUTY OBIEKTÓW PRZESTRZENNYCH STOSOWANYCH PRZY PRZEKAZYWANIU INFORMACJI O LOKALIZACJI PRZESTRZENNEJ DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH, BUDYNKÓW I LOKALI

Tabela 1. Typ i atrybut obiektu przestrzennego: "KZN_DzialkaEwidencyjna"
Nazwa typu (nazwa pełna) Opis Uwagi
KZN_DzialkaEwidencyjna (Działka ewidencyjna) Abstrakcyjny typ bazowy obiektu przestrzennego, który reprezentuje granicę działki ewidencyjnej Typ abstrakcyjny
Atrybuty typu przestrzennego "KZN_DzialkaEwidencyjna"
Nazwa atrybutu (nazwa pełna) Definicja Dziedzina Wymagane
idDzialki

(identyfikator działki ewidencyjnej)

Identyfikator działki ewidencyjnej nadany zgodnie z zasadami obowiązującymi w ewidencji gruntów i budynków CharacterString Tak
geometria

(geometria)

Poligon z enklawami GM_Surface Tak

Tabela 2. Typ i atrybut obiektu przestrzennego: "KZN_Budynek"

Nazwa typu (nazwa pełna) Opis Uwagi
KZN_Budynek (Budynek) Abstrakcyjny typ bazowy obiektu przestrzennego, który reprezentuje kontur budynku Typ abstrakcyjny
Atrybuty typu przestrzennego "KZN_Budynek"
Nazwa atrybutu (nazwa pełna) Definicja Dziedzina Wymagane
idBudynku

(identyfikator budynku)

Identyfikator budynku nadany zgodnie z zasadami obowiązującymi w ewidencji gruntów i budynków CharacterString Tak
geometria

(geometria)

Zbiór poligonów z enklawami GM_MultiSurface Tak

Tabela 3. Typ i atrybut obiektu przestrzennego: "KZN_LokalSamodzielny"

Nazwa typu (nazwa pełna) Opis Uwagi
KZN_LokalSamodzielny (Lokal) Abstrakcyjny typ bazowy obiektu przestrzennego, który reprezentuje położenie lokalu Typ abstrakcyjny
Atrybuty typu przestrzennego "KZN_LokalSamodzielny"
Nazwa atrybutu (nazwa pełna) Definicja Dziedzina Wymagane
idLokalu

(identyfikator lokalu)

Identyfikator lokalu nadany zgodnie z zasadami obowiązującymi w ewidencji gruntów i budynków CharacterString Tak
geometria

(geometria)

Punkt położony w konturze lokalu reprezentujący jego przybliżony środek geometryczny GM_Point Tak

Przez użyte w załączniku określenia "działka ewidencyjna" i "budynek" należy rozumieć odpowiednio "działkę ewidencyjną" i "budynek" w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2024 r. poz. 219).

Przez użyte w załączniku określenie "lokal" należy rozumieć "samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu" w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048, z późn. zm.).

1 Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz. 1841).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 15 września 2017 r. w sprawie wykazu nieruchomości przekazywanego Krajowemu Zasobowi Nieruchomości (Dz. U. poz. 1764), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1309).
3 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 marca 2024 r. (Dz.U.2024.370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2024 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
4 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 marca 2024 r. (Dz.U.2024.370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2024 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2300

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz nieruchomości przekazywany Krajowemu Zasobowi Nieruchomości.
Data aktu: 08/11/2019
Data ogłoszenia: 22/11/2019
Data wejścia w życie: 30/11/2019