Szkolenie z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 20 czerwca 2008 r.
w sprawie szkolenia z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii

Na podstawie art. 46b ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia osób, o których mowa w art. 10 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii (Dz. Urz. WE L 147 z 31.05.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 32, str. 289, z późn. zm.), z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii, zwanego dalej "szkoleniem";
2)
szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania szkolenia;
3)
wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia oraz sposób przechowywania dokumentacji w tym zakresie.
§  2. 
Szkolenie jest przeprowadzane:
1)
w formie kursu, obejmującego wykłady i ćwiczenia;
2)
przez osoby, których znajomość tematów objętych szkoleniem i doświadczenie w prowadzeniu szkoleń gwarantują właściwe przeprowadzenie wykładów i ćwiczeń;
3)
w warunkach zapewniających prawidłowe i efektywne przeprowadzenie wykładów i ćwiczeń.
§  3. 
1. 
Podmiot prowadzący szkolenie, po każdym przeprowadzonym szkoleniu:
1)
sporządza listę osób, które uczestniczyły w tym szkoleniu, i przekazuje ją wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na siedzibę podmiotu prowadzącego szkolenie;
2)
wydaje osobom uczestniczącym w tym szkoleniu zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia.
2. 
Wojewódzcy lekarze weterynarii przechowują listy osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przez 5 lat od dnia zakończenia szkolenia.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest wydawane:
1)
na 5 lat od dnia jego wydania - dla osób zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej, w laboratoriach diagnostycznych niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii, urzędowych lekarzy weterynarii oraz lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu, świadczących usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt;
2)
na czas nieokreślony - dla osób zatrudnionych w uczelniach rolniczych, w rzeźniach, podmiotów utrzymujących zwierzęta z gatunków wrażliwych na niektóre gąbczaste encefalopatie oraz dozorców i treserów zwierząt tych gatunków.
§  4. 
Szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
Za zaświadczenie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, uznaje się także zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, przeprowadzonego w ramach Programu Phare PL2002/000-580.04.01 - Kontrola TSE w Polsce część I i Phare PL2003/005-710.04.03.01 - Kontrola TSE w Polsce część II, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, nie dłużej jednak niż przez 3 lata od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATÓW, JAKI POWINIEN ZAWIERAĆ PROGRAM SZKOLENIA

Zakres tematów Wykłady/ćwiczenia
Osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej Osoby zatrudnione w laboratoriach diagnostycznych niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii Osoby zatrudnione w uczelniach rolniczych Urzędowi lekarze weterynarii oraz lekarze weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt Osoby zatrudnione w rzeźniach, podmioty utrzymujące zwierzęta z gatunków wrażliwych na niektóre gąbczaste encefalopatie oraz dozorcy i treserzy zwierząt tych gatunków
1 2 3 4 5 6
Objawy kliniczne niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii:

- bydło

- owce

- kozy

- inne gatunki zwierząt

90 min/45 min 90 min/45 min 45 min/- 90 min/- 45 min/-
Epidemiologia niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii w Rzeczypospolitej Polskiej, innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i w państwach trzecich:

- bydło

- owce

- kozy

- inne gatunki zwierząt

- schorzenia prionowe zwierząt z nietypowym przebiegiem

180 min/45 min 180 min/45 min 90 min/- 270 min/90 min 45 min/-
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii:

- bydło

- owce

- kozy

- inne gatunki zwierząt

- wyniki nietypowych przypadków

90 min/90 min 180 min/90 min 45 min/- 45 min/90 min -/45 min

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

(Nazwa podmiotu prowadzącego szkolenie)

ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE UKOŃCZENIE SZKOLENIA

Pan(i)............................................................................................................................................

urodzony(-na) w.........................................................dnia .........................................................

nr ewidencyjny PESEL* .......................................................................................................................................................

w dniach ...............................................................................odbył(a) szkolenie przeprowadzone przez............................................................................................................................................ z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii.

Zaświadczenie jest wydane: na 5 lat, licząc od dnia jego wydania/na czas nieokreślony**.

.............................................................................................. ..............................................................................................
(podpis kierownika podmiotu prowadzącego szkolenie) (podpis i pieczęć wojewódzkiego lekarza weterynarii)

…………………………, dnia ……………….

(miejscowość)

* W przypadku osoby fizycznej nieposiadającej obywatelstwa polskiego i numeru ewidencyjnego PESEL – numer

paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

** Niepotrzebne skreślić.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2018.1250).

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2184 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii.
Data aktu: 20/06/2008
Data ogłoszenia: 12/11/2019
Data wejścia w życie: 22/07/2008