Minimum szkoleniowe komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposób dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 stycznia 2019 r.
w sprawie minimum szkoleniowego komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposobu dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 590 i 614) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa minimum szkoleniowe komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposób dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych;
2)
komorniku - należy przez to rozumieć komornika sądowego w rozumieniu ustawy;
3)
asesorze - należy przez to rozumieć asesora komorniczego w rozumieniu ustawy.
§  3. 
Wypełnianie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy, ustala się na podstawie systemu punktowego polegającego na uzyskiwaniu określonej liczby punktów szkoleniowych przysługujących za poszczególne formy doskonalenia zawodowego.
§  4. 
1. 
Obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych uważa się za wypełniony, jeżeli w każdym dwuletnim cyklu szkoleniowym komornik uzyska minimalną liczbę 40 punktów szkoleniowych, a asesor - w pierwszych dwóch cyklach szkoleniowych trwania asesury - 60 punktów szkoleniowych, a następnie 40 punktów szkoleniowych. Cykl szkoleniowy liczy się w pełnych latach kalendarzowych. W jednym cyklu szkoleniowym, w sposób przewidziany w § 7 pkt 1a, jest możliwe uzyskanie maksymalnie 16 punktów szkoleniowych.
2. 
Komornicy albo asesorzy powołani na stanowisko w trakcie cyklu szkoleniowego są obowiązani do uzyskania punktów szkoleniowych w liczbie proporcjonalnej do okresu pozostałego do końca tego cyklu, liczonego w pełnych miesiącach kalendarzowych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
3. 
W przypadkach, w których osoba powołana na stanowisko komornika była bezpośrednio przed powołaniem zatrudniona na stanowisku asesora, przepisu ust. 2 nie stosuje się. Punkty szkoleniowe uzyskane podczas zatrudnienia na stanowisku asesora w danym cyklu szkoleniowym podlegają zaliczeniu na poczet minimum wymaganego od komornika w tym samym cyklu szkoleniowym.
§  5. 
Wymaganą minimalną liczbę punktów szkoleniowych w odniesieniu do komorników albo asesorów zmniejsza się proporcjonalnie:
1)
o okres wykorzystanego w danym cyklu szkoleniowym urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych;
2)
o okres przypadającej w danym cyklu szkoleniowym niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 6 miesięcy, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych.
§  6. 
Wypełnianie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych odbywa się poprzez rozwój zawodowy lub przez rozwój naukowy.
§  7. 
Przez rozwój zawodowy rozumie się:
1)
udział w charakterze słuchacza, uczestnika, prowadzącego zajęcia lub wykładowcy w szkoleniach, wykładach, seminariach lub zajęciach warsztatowych prowadzonych w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowanych przez:
a)
samorząd komorniczy,
b)
organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,
c)
organy samorządu zawodowego wolnych zawodów innych niż wymienione w lit. b, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
d)
prezesów sądów powszechnych i administracyjnych,
e)
krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników,
f)
wydawnictwa, o których mowa w art. 265 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742), o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
g)
Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące;
1a)
udział w charakterze uczestnika w szkoleniach prowadzonych przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych innych niż wymienione w pkt 1, organizowanych przez:
a)
samorząd komorniczy,
b)
organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,
c)
organy samorządu zawodowego wolnych zawodów innych niż wymienione w lit. b, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
d)
krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników,
e)
uczelnie w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
f)
uczelnie mające siedzibę na terenie krajów Unii Europejskiej, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
g)
wydawnictwa, o których mowa w art. 265 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
h)
Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące;
2)
ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa, o ile organizowane lub współorganizowane są przez:
a)
uczelnię w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, o ile posiada ona uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora,
b)
uczelnię mającą siedzibę na terenie krajów Unii Europejskiej,
c)
Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk;
3)
(uchylony).
§  8. 
1. 
Przez rozwój naukowy rozumie się:
1)
publikowanie artykułów, glos, recenzji lub sprawozdań w naukowych czasopismach prawniczych;
2)
autorstwo lub współautorstwo monografii lub komentarza z zakresu prawa;
3)
udział w seminariach i konferencjach naukowych z zakresu prawa;
4)
uzyskanie stopnia naukowego doktora z zakresu nauk prawnych;
5)
uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych lub tytułu profesora z zakresu nauk prawnych.
2. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, uważa się za spełniony, jeżeli publikacja nastąpiła w czasopiśmie umieszczonym w wykazie czasopism naukowych, o którym mowa w art. 265 ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
3. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uważa się za spełniony, jeżeli publikacja odpowiada wymogom określonym w art. 265 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
4. 
W razie spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nadwyżka uzyskanych w danym okresie rozliczeniowym punktów ponad wymagany limit przechodzi na okres kolejny.
5. 
Spełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, zwalnia z wykazywania wywiązywania się przez komornika z obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych w kolejnych latach.
§  9. 
1. 
Liczbę punktów szkoleniowych należnych za udział w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego określa tabela będąca załącznikiem do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli ta sama forma realizacji obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych odpowiada kilku odmiennym pozycjom tabeli, o której mowa w ust. 1, ustala się liczbę punktów właściwą dla pozycji wyżej ocenianej.
3. 
Punkty za udział w charakterze prowadzącego zajęcia lub wykładowcy w szkoleniach, wykładach, seminariach lub zajęciach warsztatowych prowadzonych przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku na zasadzie następczego odtwarzania całości treści zalicza się jednokrotnie, niezależnie od liczby udostępnień materiału utrwalonego w ten sposób.
§  10. 
Ewidencję zgromadzonych przez komorników i asesorów punktów szkoleniowych prowadzi właściwa rada izby komorniczej, która dokonuje potwierdzenia uzyskania punktów szkoleniowych.
§  11. 
Każdorazowy udział w którejkolwiek formie doskonalenia zawodowego wymaga potwierdzenia przez jej organizatora.
§  12. 
1. 
Po zakończeniu formy doskonalenia zawodowego organizowanej przez samorząd komorniczy każdy uczestnik otrzymuje na wniosek zaświadczenie określające organizatora, formę doskonalenia zawodowego, tematykę oraz termin i liczbę zdobytych punktów szkoleniowych.
2. 
Zaświadczenia mogą być wydawane w formie elektronicznej.
3. 
W terminie miesiąca od zakończenia szkolenia organy samorządu komorniczego zawiadamiają o jego przeprowadzeniu Ministra Sprawiedliwości. W zawiadomieniu należy wskazać tematykę szkolenia, jego czas trwania oraz ramowy program szkolenia ze wskazaniem osób prowadzących lub wykładowców.
§  13. 
1. 
W celu potwierdzenia uzyskania punktów szkoleniowych uczestnicy form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 7 pkt 1, organizowanych przez podmioty inne niż samorząd komorniczy, obowiązani są przedłożyć właściwej radzie izby komorniczej dokument potwierdzający uczestnictwo i jego charakter, tematykę oraz liczbę godzin.
2. 
Warunek, o którym mowa w § 7 pkt 2, uważa się za spełniony, jeżeli uczestnik przedstawi świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
3. 
Uczestnicy seminariów lub konferencji naukowych z zakresu prawa przedkładają właściwej radzie izby komorniczej dokument potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu i jego charakter oraz tematykę.
4. 
W celu potwierdzenia uzyskania punktów szkoleniowych uczestnicy szkoleń, o których mowa w § 7 pkt 1a, organizowanych przez podmioty inne niż samorząd komorniczy, są obowiązani przedłożyć właściwej radzie izby komorniczej dokument potwierdzający ukończenie szkolenia ze wskazaniem jego tematyki oraz daty ukończenia.
§  14. 
Potwierdzeniem wypełnienia obowiązku, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2, jest wskazanie danych bibliograficznych publikacji.
§  15. 
1. 
Po zakończeniu każdego cyklu szkoleniowego rady izb komorniczych, w ciągu trzech miesięcy, składają Krajowej Radzie Komorniczej sprawozdania ze stanu wykonania obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez komorników i asesorów należących do tych izb. Kopię sprawozdań przesyła się do wiadomości Ministra Sprawiedliwości.
2. 
Załącznikiem do sprawozdania jest wykaz komorników i asesorów, którzy nie osiągnęli minimum szkoleniowego.
3. 
Wykaz komorników i asesorów, którzy nie osiągnęli minimum szkoleniowego, rady izb komorniczych przekazują również rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  16. 
(uchylony).
§  17. 
Pierwszy dwuletni cykl szkoleniowy w rozumieniu § 4 ust. 1 niniejszego rozporządzenia rozpoczyna się z dniem, o którym mowa w § 18.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

LICZBA PUNKTÓW NALEŻNYCH ZA UDZIAŁ W POSZCZEGÓLNYCH FORMACH DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

I. Rozwój zawodowy
Lp. Forma doskonalenia zawodowego Liczba punktów
1 Godzina lekcyjna w charakterze słuchacza lub uczestnika w szkoleniu, wykładzie, seminarium lub zajęciach warsztatowych prowadzonych w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowanych przez:

- samorząd komorniczy,

- organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,

- prezesów sądów powszechnych i administracyjnych,

- wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe,

- Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące

2
2 Godzina lekcyjna w charakterze słuchacza lub uczestnika w szkoleniu, wykładzie, seminarium lub zajęciach warsztatowych prowadzonych w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowanych przez:

- organy samorządu zawodowego innych wolnych zawodów,

- krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników

1
3 Godzina lekcyjna w charakterze wykładowcy lub prowadzącego szkolenie, wykład, seminarium lub zajęcia warsztatowe w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowane przez:

- samorząd komorniczy,

- organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,

- prezesów sądów powszechnych i administracyjnych,

- wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe,

- Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące

4
4 Godzina lekcyjna w charakterze wykładowcy lub prowadzącego szkolenie, wykład, seminarium lub zajęcia warsztatowe w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowane przez:

- organy samorządu zawodowego innych wolnych zawodów,

- krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników

3
5 Udział w szkoleniu prowadzonym przy użyciu innego rodzaju technologii informatyczno-komunikacyjnych, organizowanym przez:

- samorząd komorniczy,

- organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów, doradców restrukturyzacyjnych,

- organy samorządu zawodowego innych wolnych zawodów,

- krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników,

- uczelnie w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742),

- uczelnie mające siedziby na terenie krajów Unii Europejskiej,

- wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe,

- Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące

4
6 Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa 30
II. Rozwój naukowy
Lp. Forma działalności naukowej Liczba punktów
1 Udział w konferencji lub seminarium naukowym z zakresu prawa w charakterze słuchacza 5
2 Udział w konferencji lub seminarium naukowym z zakresu prawa w charakterze prelegenta lub prowadzącego 8
3 Publikacja artykułu lub glosy w naukowym czasopiśmie prawniczym 10
4 Publikacja recenzji lub sprawozdania w naukowym czasopiśmie prawniczym 5
5 Samodzielna naukowa publikacja książkowa o tematyce prawniczej adresowana do prawników (monografia lub komentarz) 25
6 Współautorstwo naukowej publikacji książkowej o tematyce prawniczej adresowanej do prawników 15
7 Samodzielna popularnonaukowa publikacja książkowa o tematyce prawniczej 15
8 Współautorstwo popularnonaukowej publikacji książkowej o tematyce prawniczej 10
9 Uzyskanie stopnia naukowego doktora z zakresu nauk prawnych 60

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.921 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Minimum szkoleniowe komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposób dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Data aktu: 24/01/2019
Data ogłoszenia: 16/05/2023
Data wejścia w życie: 06/02/2019