Wzór zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW, INWESTYCJI I ROZWOJU 1
z dnia 21 października 2019 r.
w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego

Na podstawie art. 41 ust. 16 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 864, 1123, 1495, 1501, 1520 i 1556) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się wzór zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, przemieszczanych na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2019 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

ZGŁOSZENIE O PLANOWANYM NABYCIU WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWYM WYROBÓW AKCYZOWYCH INNYCH NIŻ OKREŚLONE W ZAŁĄCZNIKU NR 2 DO USTAWY Z DNIA 6 GRUDNIA 2008 R. O PODATKU AKCYZOWYM, OBJĘTYCH STAWKĄ AKCYZY INNĄ NIŻ STAWKA ZEROWA, PRZEMIESZCZANYCH NA TERYTORIUM KRAJU W RAMACH NABYCIA WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWEGO W CELU WPROWADZENIA ICH DO SKŁADU PODATKOWEGO

ZGŁOSZENIE O PLANOWANYM NABYCIU WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWYM WYROBÓW AKCYZOWYCH INNYCH NIŻ OKREŚLONE W ZAŁĄCZNIKU NR 2 DO USTAWY Z DNIA 6 GRUDNIA 2008 R. O PODATKU AKCYZOWYM, OBJĘTYCH STAWKĄ AKCYZY INNĄ NIŻ STAWKA ZEROWA, PRZEMIESZCZANYCH NA TERYTORIUM KRAJU W RAMACH NABYCIA WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWEGO W CELU WPROWADZENIA ICH DO SKŁADU PODATKOWEGO

Podstawa prawna: art. 41 ust. 4 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 864, z późn. zm.)
1. Naczelnik urzędu skarbowego, do którego składane

jest zgłoszenie:

2. Cel złożenia zgłoszenia:*
·złożenie zgłoszenia
·korekta zgłoszenia
3. Zgłaszający 1) : 4. Nadawca 2) :
Reprezentowany przez:
5. Miejsce dostawy 3) : 6. Data dostawy/daty dostaw (rok-miesiąc-dzień):
7. Rodzaj zabezpieczenia akcyzowego:* 8. Numer zabezpieczenia akcyzowego:
·generalne
·ryczałtowe
9. Kwota zabezpieczenia akcyzowego w zł 4) 5) słownie:
10. Adnotacje urzędu skarbowego o zabezpieczeniu:
11. Dane dotyczące wyrobów akcyzowych przewidywanych do nabycia
Lp. Opis wyrobów** Kod CN Szacowana ilość w j.m. Stawka akcyzy Kwota akcyzy podlega-jącej zawieszeniu w zł5)
Łącznie:*** Łącznie:***
12. Załączone dokumenty6): 13. Miejscowość, data (rok-miesiąc-dzień):

Imię, nazwisko, nr dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz fakultatywnie nr telefonu i e-mail:

Podpis zgłaszającego lub osoby reprezentującej zgłaszającego7):

OBJAŚNIENIA

* Właściwe zaznaczyć.

** Wystarczające jest wskazanie rodzaju wyrobów akcyzowych, np. oleje smarowe.

*** Należy wpisać odpowiednio łączną ilość w jednostkach miary nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych oraz łączną kwotę akcyzy podlegającej zawieszeniu.

1) Należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby podmiotu prowadzącego skład podatkowy, jego numer akcyzowy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP).

2) Należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby nadawcy wyrobów akcyzowych w innym państwie członkowskim oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo inny numer identyfikacyjny używany w państwie zamieszkania lub siedziby.

3) Należy podać adres i numer akcyzowy składu podatkowego, do którego wyroby będą wprowadzone.

4) Kwota zabezpieczenia akcyzowego obejmuje mogące powstać zobowiązanie/zobowiązania podatkowe albo mogące powstać zobowiązanie/zobowiązania podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty może powstać.

5) Kwotę zabezpieczenia akcyzowego i kwotę akcyzy podlegającej zawieszeniu zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych – zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.).

6) Należy uzupełnić, jeżeli zgłaszający dołącza dokumenty do zgłoszenia.

7) W przypadku złożenia zgłoszenia w wersji elektronicznej zgłoszenie to powinno być opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu celnego albo innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. poz. 1802, z późn. zm.).

1 Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz. 1841).

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024