Egzaminy eksternistyczne z zakresu szkół artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 9 września 2019 r.
w sprawie egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych

Na podstawie art. 10a ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
typy szkół artystycznych, których dyplom ukończenia można uzyskać na podstawie egzaminów eksternistycznych;
2)
warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych;
3)
wysokość opłat za egzaminy eksternistyczne;
4)
warunki wynagradzania osób wchodzących w skład państwowej komisji egzaminacyjnej.
§  2. 
Na podstawie egzaminów eksternistycznych można uzyskać dyplom ukończenia:
1)
ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia;
2)
liceum sztuk plastycznych;
3)
ogólnokształcącej szkoły baletowej;
4)
szkoły muzycznej II stopnia;
5)
szkoły sztuki tańca;
6)
szkoły sztuki cyrkowej;
7)
szkoły policealnej muzycznej;
8)
szkoły policealnej plastycznej.
§  3. 
Do egzaminów eksternistycznych z zakresu:
1)
szkoły, o której mowa w § 2 pkt 1-6, może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej albo świadectwo ukończenia gimnazjum;
2)
szkoły, o której mowa w § 2 pkt 7 i 8, może przystąpić osoba, która posiada świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły potwierdzające posiadanie wykształcenia średniego.
§  4. 
1. 
Osoby niewidome, słabowidzące, niesłyszące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, przystępują do egzaminów eksternistycznych w warunkach i formie dostosowanych do rodzaju ich niepełnosprawności, na podstawie zaświadczenia potwierdzającego występowanie danej dysfunkcji wydanego przez lekarza lub orzeczenia niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, 1495 i 1696).
2. 
Specjalistyczna jednostka nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680 i 1681), zwana dalej "Centrum Edukacji Artystycznej", opracowuje szczegółową informację o sposobach dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminów eksternistycznych do potrzeb i możliwości osób niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, i podaje ją do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej nie później niż do dnia 1 września roku poprzedzającego rok, w którym są przeprowadzane egzaminy eksternistyczne.
3. 
Na podstawie zaświadczenia lub orzeczenia, o których mowa w ust. 1, oraz szczegółowej informacji, o której mowa w ust. 2, przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej powołanej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanej dalej "komisją egzaminacyjną", wskazuje sposób lub sposoby dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminów eksternistycznych do potrzeb i możliwości osoby, o której mowa w ust. 1.
4. 
Zaświadczenie lub orzeczenie, o których mowa w ust. 1, dołącza się do wniosku, o którym mowa odpowiednio w § 6 ust. 1 i § 20 ust. 2.
§  5. 
Egzaminy eksternistyczne obejmują:
1)
egzaminy eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły artystycznej;
2)
egzamin eksternistyczny dyplomowy.
§  6. 
1. 
Osoba zamierzająca zdawać egzaminy eksternistyczne składa wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych do Centrum Edukacji Artystycznej w terminie do dnia 31 października roku szkolnego, w którym zamierza rozpocząć zdawanie tych egzaminów.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
adres zamieszkania;
5)
typ szkoły artystycznej, z zakresu którego wnioskodawca zamierza zdawać egzaminy eksternistyczne;
6)
zawód, specjalność i specjalizację, w których wnioskodawca zamierza uzyskać dyplom ukończenia szkoły artystycznej;
7)
nazwę i adres szkoły artystycznej prowadzącej kształcenie w zawodzie, o którym mowa w pkt 6, w której wnioskodawca chciałby przystąpić do egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
8)
określenie zajęć edukacyjnych, z których wnioskodawca zdał egzamin eksternistyczny lub które zrealizował w szkole lub uczelni, jeżeli ubiega się o zaliczenie tych egzaminów lub zajęć.
3. 
Do wniosku dołącza się:
1)
świadectwo lub dyplom, o którym mowa w § 3, uprawniający do przystąpienia do egzaminów eksternistycznych z zakresu danego typu szkoły artystycznej;
2)
dokumenty potwierdzające zdanie egzaminów eksternistycznych lub zrealizowanie zajęć, o których mowa w ust. 1 pkt 8;
3)
zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 142 ust. 2 albo 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
4. 
W uzasadnionych przypadkach Centrum Edukacji Artystycznej może przedłużyć termin złożenia wniosku.
§  7. 
1. 
Centrum Edukacji Artystycznej występuje do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "ministrem", z wnioskiem o powołanie komisji egzaminacyjnej w szkole artystycznej wskazanej przez wnioskodawcę lub w innej szkole artystycznej prowadzącej kształcenie w danym zawodzie, uwzględniając dogodną dla wnioskodawcy lokalizację szkoły, zakres prowadzonych przez szkołę specjalności i specjalizacji, zatrudnionych w szkole nauczycieli oraz to, aby zadania związane z przeprowadzeniem egzaminów eksternistycznych nadmiernie nie utrudniły realizacji statutowych zadań szkoły. Centrum Edukacji Artystycznej we wniosku proponuje także skład komisji egzaminacyjnej, w tym jej przewodniczącego.
2. 
Minister, na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, powołuje komisję egzaminacyjną na czas niezbędny do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych.
3. 
Akt powołania komisji egzaminacyjnej określa w szczególności: imiona i nazwiska przewodniczącego i członków komisji, zawód, specjalność i specjalizację, w których zakresie komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne, oraz szkołę artystyczną, w której komisja została powołana.
§  8. 
1. 
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą nauczyciele zatrudnieni w szkole artystycznej, w której zostaje powołana komisja egzaminacyjna, w liczbie niezbędnej do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych. Na przewodniczącego komisji egzaminacyjnej minister powołuje dyrektora szkoły artystycznej, wicedyrektora lub nauczyciela, któremu powierzono inne stanowisko kierownicze, albo w uzasadnionych przypadkach innego nauczyciela tej szkoły.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek Centrum Edukacji Artystycznej, minister może powołać w skład komisji egzaminacyjnej nauczycieli zatrudnionych w innej szkole, a także osoby niebędące nauczycielami, posiadające przygotowanie w zakresie, w jakim komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne.
3. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej kieruje pracami komisji, odpowiada za organizację i przebieg egzaminów eksternistycznych oraz za prowadzenie dokumentacji tych egzaminów.
4. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego komisji egzaminacyjnej zastępuje go wyznaczony przez niego członek komisji.
5. 
Jeżeli przewodniczący lub członek komisji egzaminacyjnej ze względu na stan zdrowia lub z innych przyczyn nie może wykonywać swoich obowiązków, minister, na wniosek Centrum Edukacji Artystycznej, dokonuje odpowiednio zmiany przewodniczącego lub członka komisji.
6. 
Komisja egzaminacyjna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
7. 
Obsługę administracyjną komisji egzaminacyjnej zapewnia szkoła artystyczna, w której została powołana komisja.
§  9. 
Centrum Edukacji Artystycznej niezwłocznie po powołaniu komisji egzaminacyjnej przekazuje dyrektorowi szkoły artystycznej, w której została powołana komisja, wniosek, o którym mowa odpowiednio w § 6 ust. 1 i § 20 ust. 2, i informuje o tym wnioskodawcę.
§  10. 
1. 
Okres zdawania egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz egzaminu eksternistycznego dyplomowego nie może być dłuższy niż 3 lata, a w przypadku szkół o dwuletnim cyklu kształcenia - dłuższy niż rok, licząc od dnia powołania komisji egzaminacyjnej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby zdającej, przewodniczący komisji egzaminacyjnej może przedłużyć okres zdawania egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w ust. 1, nie więcej jednak niż o rok.
§  11. 
1. 
Komisja egzaminacyjna może zaliczyć poprzednio zdane egzaminy eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu danego typu szkoły artystycznej lub zrealizowane w szkole lub uczelni zajęcia edukacyjne w zakresie odpowiadającym zajęciom edukacyjnym objętym egzaminami eksternistycznymi.
2. 
Egzaminy eksternistyczne lub zajęcia edukacyjne, o których mowa w ust. 1, zalicza się na podstawie odpowiednio odpisu protokołu egzaminów eksternistycznych, świadectwa promocyjnego, indeksu, świadectwa ukończenia szkoły, dyplomu ukończenia szkoły artystycznej lub dyplomu ukończenia studiów.
3. 
W przypadku zaliczenia egzaminów eksternistycznych lub zajęć edukacyjnych, o których mowa w ust. 1, w protokole egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w § 13 ust. 4, jako oceny z egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych wpisuje się odpowiednio oceny uzyskane ze zdanego egzaminu eksternistycznego z tych zajęć lub zrealizowanych zajęć edukacyjnych, potwierdzone dokumentami, o których mowa w ust. 2.
4. 
Wniosek o zaliczenie egzaminu eksternistycznego lub zajęć edukacyjnych, o których mowa w ust. 1, można składać do komisji egzaminacyjnej przez cały okres zdawania egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
§  12. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje pisemnie w postaci papierowej osobę zainteresowaną o rozstrzygnięciu komisji w sprawie dopuszczenia do egzaminów eksternistycznych oraz o zakresie uwzględnionych zaliczeń, o których mowa w § 11 ust. 1.
§  13. 
1. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, z uwzględnieniem zaliczeń, o których mowa w § 11 ust. 1, ustala wykaz egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych obowiązujący osobę dopuszczoną do egzaminów eksternistycznych.
2. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, w terminie 60 dni od dnia złożenia do Centrum Edukacji Artystycznej wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 1, ustala z osobą dopuszczoną do egzaminów eksternistycznych terminy, kolejność i zakres zdawanych egzaminów objętych wykazem, o którym mowa w ust. 1, oraz informuje ją o obowiązującej podstawie programowej, podręcznikach i innych materiałach służących do nauki.
3. 
Osoba dopuszczona do egzaminów eksternistycznych może, za zgodą dyrektora szkoły artystycznej, w której została powołana komisja egzaminacyjna, uczęszczać na wybrane grupowe zajęcia edukacyjne w tej szkole.
4. 
Dla osoby dopuszczonej do egzaminów eksternistycznych zakłada się protokół egzaminów eksternistycznych według wzoru określonego w przepisach w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych szkół i placówek artystycznych. Odpowiednich wpisów do protokołu dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub upoważniony przez niego członek komisji.
§  14. 
1. 
W celu przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych przewodniczący komisji egzaminacyjnej powołuje spośród członków komisji zespoły egzaminacyjne.
2. 
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą:
1)
przewodniczący zespołu, którym jest nauczyciel danej specjalności;
2)
dwóch członków zespołu, którymi są nauczyciele tej samej lub pokrewnej specjalności lub osoby niebędące nauczycielami, o których mowa w § 8 ust. 2.
3. 
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego kieruje pracami zespołu i odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminów eksternistycznych z zakresu danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
§  15. 
1. 
Egzaminy eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych przeprowadza się w formie pisemnej, ustnej lub praktycznej. Formę egzaminu ustala komisja egzaminacyjna.
2. 
Zespół egzaminacyjny opracowuje tematy egzaminu eksternistycznego z danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, które zatwierdza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
3. 
Zespół egzaminacyjny ustala czas trwania egzaminu eksternistycznego z danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
4. 
Tematy egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych są przygotowywane i przechowywane w warunkach zapewniających ochronę przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.
§  16. 
Przed rozpoczęciem każdego z egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych sprawdza się tożsamość osoby zdającej oraz wniesienie opłaty, o której mowa w § 27 ust. 1.
§  17. 
1. 
Egzaminy eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych ocenia się według zasad oraz w stopniach według skali obowiązujących dla ocen klasyfikacyjnych, określonych w przepisach w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w publicznych szkołach artystycznych.
2. 
Ocenę z egzaminu eksternistycznego z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych przeprowadzonego w formie pisemnej proponuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego i opatruje pracę osoby zdającej recenzją, która jest uzasadnieniem proponowanej oceny. Ocenę zatwierdza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
3. 
Ocenę z egzaminu eksternistycznego z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych przeprowadzonego w formie ustnej lub praktycznej ustala zespół egzaminacyjny zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
4. 
Oceny z egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych wpisuje się do protokołu egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w § 13 ust. 4.
§  18. 
1. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, na wniosek osoby, która nie przystąpiła do egzaminu eksternistycznego z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych w wyznaczonym terminie, przerwała ten egzamin albo nie zdała tego egzaminu, wyznacza jej termin ponownego egzaminu.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie odwołania komisji egzaminacyjnej lub zmiany przez osobę zdającą miejsca zamieszkania, osoba zdająca może przystąpić do pozostałych egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych przed inną komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez ministra.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, a jeżeli komisja została odwołana - dyrektor szkoły artystycznej, przekazuje odpis protokołu egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w § 13 ust. 4, komisji egzaminacyjnej, przed którą osoba zdająca będzie zdawać pozostałe egzaminy eksternistyczne.
§  19. 
1. 
Osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych objętych wykazem, o którym mowa w § 13 ust. 1, może przystąpić do egzaminu eksternistycznego dyplomowego.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie odwołania komisji egzaminacyjnej lub zmiany przez osobę zdającą miejsca zamieszkania, osoba zdająca może przystąpić do egzaminu eksternistycznego dyplomowego przed inną komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez ministra.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, osoba zdająca składa do ministra pisemnie w postaci papierowej deklarację o przystąpieniu do egzaminu eksternistycznego dyplomowego przed inną komisją egzaminacyjną. Deklaracja zawiera uzasadnienie zmiany komisji egzaminacyjnej.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, a jeżeli komisja została odwołana - dyrektor szkoły artystycznej, przekazuje odpis protokołu egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w § 13 ust. 4, komisji egzaminacyjnej, przed którą osoba zdająca będzie zdawać egzamin eksternistyczny dyplomowy, na wniosek tej komisji lub osoby zdającej.
§  20. 
1. 
Do egzaminu eksternistycznego dyplomowego może przystąpić także osoba, która w szkole artystycznej nie przystąpiła do egzaminu dyplomowego, przerwała egzamin dyplomowy albo nie zdała egzaminu dyplomowego w części lub w całości, oraz osoba, która zdała egzamin dyplomowy w zakresie danego zawodu, danej specjalności albo specjalizacji i zamierza zdawać egzamin dyplomowy w zakresie tego samego zawodu, ale innej specjalności albo specjalizacji.
2. 
Osoba, o której mowa w ust. 1, składa do Centrum Edukacji Artystycznej wniosek o dopuszczenie do egzaminu eksternistycznego dyplomowego w terminie do dnia 31 października roku szkolnego, w którym zamierza zdawać ten egzamin.
3. 
Wniosek zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
adres zamieszkania;
5)
typ szkoły artystycznej, z zakresu którego wnioskodawca zamierza zdawać egzamin eksternistyczny dyplomowy;
6)
zawód, specjalność i specjalizację, w których wnioskodawca zamierza uzyskać dyplom ukończenia szkoły artystycznej;
7)
nazwę i adres szkoły artystycznej prowadzącej kształcenie w zawodzie, o którym mowa w pkt 6, w której wnioskodawca chciałby przystąpić do egzaminu eksternistycznego dyplomowego.
4. 
Do wniosku dołącza się:
1)
odpowiednio odpis arkusza ocen, dyplom ukończenia szkoły artystycznej, a jeżeli wnioskodawca zdał w części egzamin dyplomowy - również odpis protokołu egzaminu dyplomowego;
2)
zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 142 ust. 2 albo 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
5. 
W uzasadnionych przypadkach Centrum Edukacji Artystycznej może przedłużyć termin złożenia wniosku.
§  21. 
1. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, w terminie 60 dni od dnia złożenia do Centrum Edukacji Artystycznej wniosku, o którym mowa w § 20 ust. 2, ustala z osobą dopuszczoną do egzaminu eksternistycznego dyplomowego terminy, kolejność zdawanych części tego egzaminu i zakres egzaminu oraz informuje ją o obowiązującej podstawie programowej, podręcznikach i innych materiałach służących do nauki.
2. 
Osoba dopuszczona do egzaminu eksternistycznego dyplomowego może, za zgodą dyrektora szkoły artystycznej, w której została powołana komisja egzaminacyjna, uczęszczać na wybrane grupowe zajęcia edukacyjne w tej szkole.
§  22. 
Dla osoby, o której mowa w § 19 ust. 2 lub § 20 ust. 1, zakłada się protokół egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w § 13 ust. 4, do którego przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub upoważniony przez niego członek komisji wpisuje jako oceny z egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych odpowiednio oceny wpisane do dokumentów, o których mowa w § 19 ust. 3 lub § 20 ust. 4 pkt 1.
§  23. 
1. 
Komisja egzaminacyjna, na wniosek osoby, która w szkole artystycznej zdała w części egzamin dyplomowy, lub osoby, która zamierza zdawać egzamin dyplomowy w zakresie tego samego zawodu, ale innej specjalności albo specjalizacji, może zaliczyć część egzaminu dyplomowego zdaną w szkole artystycznej.
2. 
Rozstrzygnięcie komisji egzaminacyjnej dotyczące zaliczenia części egzaminu dyplomowego jest podejmowane na co najmniej miesiąc przed terminem egzaminu eksternistycznego dyplomowego. Rozstrzygnięcie wpisuje się do protokołu egzaminu eksternistycznego dyplomowego. W przypadku zaliczenia części egzaminu dyplomowego w protokole egzaminu eksternistycznego dyplomowego jako ocenę z danej części tego egzaminu wpisuje się odpowiednio ocenę wpisaną do protokołu egzaminu dyplomowego lub ocenę uzyskaną z egzaminu dyplomowego w zakresie innej specjalności albo specjalizacji, wpisaną na dyplomie ukończenia szkoły artystycznej.
§  24. 
Termin egzaminu eksternistycznego dyplomowego wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
§  25. 
1. 
W zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu do egzaminu eksternistycznego dyplomowego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminu dyplomowego w szkołach artystycznych.
2. 
Do osoby przystępującej do egzaminu eksternistycznego dyplomowego przepis § 16 stosuje się odpowiednio.
3. 
Szkoła, w której została powołana komisja egzaminacyjna, wydaje osobie, która zdała egzamin eksternistyczny dyplomowy, dyplom ukończenia szkoły artystycznej według wzoru określonego w przepisach, o których mowa w § 13 ust. 4.
§  26. 
1. 
Kwestie sporne między osobą zdającą a komisją egzaminacyjną, wynikające ze stosowania przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, rozstrzyga minister. Rozstrzygnięcie ministra jest ostateczne.
2. 
W przypadku stwierdzenia, że w czasie egzaminów eksternistycznych naruszono przepisy dotyczące ich przeprowadzania i mogło to mieć wpływ na wynik tych egzaminów, minister może unieważnić egzaminy eksternistyczne w całości lub w części i zarządzić ponowne ich przeprowadzenie.
3. 
W przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości w pracy komisji egzaminacyjnej minister może odwołać komisję lub poszczególne osoby wchodzące w skład komisji.
§  27. 
1. 
Opłata za egzamin eksternistyczny z zakresu jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz opłata za każdą część egzaminu eksternistycznego dyplomowego wynosi 8% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, określonego na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730 i 1287), zwanej dalej "stawką".
2. 
Osoba zdająca wnosi opłatę w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 1 na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora szkoły artystycznej przed przystąpieniem do każdego z egzaminów eksternistycznych.
3. 
Dyrektor szkoły artystycznej, za zgodą organu prowadzącego, może zwolnić z całości lub z części opłat za egzaminy eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych ze wszystkich lub niektórych tych zajęć lub z opłat za części egzaminu eksternistycznego dyplomowego osobę zdającą o niskich dochodach, na jej wniosek.
4. 
Osoba zdająca ubiegająca się o zwolnienie z całości lub z części opłat za egzaminy eksternistyczne dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Wniosek i dokumenty składa się odrębnie w każdym roku szkolnym.
5. 
Osoba, która przystąpiła do egzaminu eksternistycznego i go nie zdała lub przerwała jego zdawanie, przed ponownym przystąpieniem do tego egzaminu, wnosi opłatę w pełnej wysokości.
6. 
Opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli osoba zdająca nie przystąpiła do egzaminu eksternistycznego.
§  28. 
1. 
Członkom komisji egzaminacyjnej przysługuje wynagrodzenie za przeprowadzenie egzaminów eksternistycznych odpowiednio w wysokości:
1)
dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej i przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego - 3% stawki za każdy egzamin z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za każdą część egzaminu eksternistycznego dyplomowego;
2)
dla członka komisji egzaminacyjnej - 2% stawki za każdy egzamin z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za każdą część egzaminu eksternistycznego dyplomowego.
2. 
Wynagrodzenie wypłaca się w terminie 30 dni po każdym przeprowadzonym egzaminie eksternistycznym.
§  29. 
Do osób, które przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały dopuszczone do egzaminów eksternistycznych lub złożyły wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych z zakresu dotychczasowych typów szkół artystycznych, określonych w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 2306), z wyjątkiem ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i szkoły muzycznej I stopnia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  30. 
Do osób, które w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały dopuszczone do egzaminów eksternistycznych lub złożyły wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych, o których mowa w § 2 pkt 1 i 3-8, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  31. 
Komisje egzaminacyjne powołane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych dla osób, o których mowa w § 29 lub § 30, działają do czasu zakończenia zdawania egzaminów eksternistycznych przez te osoby.
§  32. 
1. 
W latach szkolnych 2019/2020 - 2021/2022 na podstawie egzaminów eksternistycznych można uzyskać dyplom ukończenia dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych.
2. 
W latach szkolnych 2019/2020 - 2022/2023 na podstawie egzaminów eksternistycznych można uzyskać dyplom ukończenia dotychczasowego liceum plastycznego.
3. 
Do egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 4-8.
4. 
Do egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1 lub 2, może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej albo świadectwo ukończenia gimnazjum.
5. 
Wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych:
1)
o których mowa w ust. 1 - składa się do Centrum Edukacji Artystycznej w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
2)
o których mowa w ust. 2 - składa się do Centrum Edukacji Artystycznej nie później niż do dnia 16 sierpnia 2020 r.
6. 
W uzasadnionych przypadkach Centrum Edukacji Artystycznej może przedłużyć termin złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 5.
7. 
Komisje egzaminacyjne przeprowadzające egzaminy eksternistyczne, o których mowa w ust. 1 lub 2, powołuje się odpowiednio w dotychczasowej ogólnokształcącej szkole sztuk pięknych lub liceum sztuk plastycznych prowadzącym klasy dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub klasy dotychczasowego liceum plastycznego.
8. 
Minister na podstawie wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 1, powołuje w szkole, o której mowa w ust. 7, komisję egzaminacyjną na czas niezbędny do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych:
1)
w terminie 14 dni od dnia, w którym upływa termin, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 - w przypadku egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1;
2)
w terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r. - w przypadku egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 2.
§  33. 
Wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych z zakresu liceum sztuk plastycznych składa się począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  34. 
Informację, o której mowa w § 4 ust. 2, dotyczącą egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych w 2019 r. i 2020 r. Centrum Edukacji Artystycznej ogłasza w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  35. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 lipca 2015 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych (Dz. U. poz. 1330 oraz z 2018 r. poz. 2318).
§  36. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 2321).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1774

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy eksternistyczne z zakresu szkół artystycznych.
Data aktu: 09/09/2019
Data ogłoszenia: 18/09/2019
Data wejścia w życie: 19/09/2019