Zasady i tryb powierzania mienia funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 2019 r.
w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zasady i tryb powierzania funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", mienia znajdującego się, zgodnie z przepisami regulującymi ewidencję rzeczowych składników majątkowych, w dyspozycji komórek organizacyjnych Straży Marszałkowskiej.
§  2. 
1. 
Funkcjonariuszowi mogą być powierzone, z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się, środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie niezbędne do wykonywania czynności służbowych.
2. 
Powierzenie mienia następuje na podstawie decyzji Komendanta Straży Marszałkowskiej, za pokwitowaniem.
3. 
W pokwitowaniu wyszczególnia się rodzaj, ilość i stan mienia oraz, w miarę potrzeby, określa jego wartość i cechy indywidualne. Pokwitowanie jest podpisywane przez funkcjonariusza, któremu mienie zostało powierzone, oraz opatrzone datą powierzenia mienia.
4. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, zwraca je w określonym przez Komendanta Straży Marszałkowskiej terminie i w należytym stanie albo wylicza się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
§  3. 
1. 
Powierzenie funkcjonariuszowi mienia przechowywanego w magazynie lub w innego rodzaju zamykanym pomieszczeniu, przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego funkcjonariusza, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej na pisemne polecenie Komendanta Straży Marszałkowskiej lub na żądanie funkcjonariusza.
2. 
Inwentaryzację przeprowadza się w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia funkcjonariusza o planowanym powierzeniu mu mienia, z udziałem tego funkcjonariusza.
3. 
W przypadku gdy funkcjonariusz nie może, z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, osobiście wziąć udziału w inwentaryzacji, może, za pisemną zgodą Komendanta Straży Marszałkowskiej, upoważnić na piśmie innego funkcjonariusza do wzięcia w jego imieniu udziału w inwentaryzacji.
4. 
W przypadku gdy funkcjonariusz nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie upoważni innego funkcjonariusza, jak również w przypadku niewyrażenia przez Komendanta Straży Marszałkowskiej zgody, Komendant Straży Marszałkowskiej poleca przeprowadzenie inwentaryzacji przez wyznaczoną przez siebie komisję inwentaryzacyjną.
5. 
W przypadku przewidywanego zwolnienia funkcjonariusza ze służby, inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy nie później niż w dniu zwolnienia funkcjonariusza ze służby. W przypadku gdy funkcjonariusz nie może osobiście wziąć udziału w inwentaryzacji, przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  4. 
Funkcjonariuszowi, któremu ma być powierzone mienie, oraz funkcjonariuszowi upoważnionemu w trybie określonym w § 3 ust. 3 do wzięcia udziału w inwentaryzacji przysługuje prawo wglądu w księgi rachunkowe w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mu mienia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024