Dane dotyczące wyników przeprowadzonych analiz.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 28 kwietnia 2015 r.
w sprawie danych dotyczących wyników przeprowadzonych analiz

Na podstawie art. 19a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1054 oraz z 2018 r. poz. 1616 i 1633) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb gromadzenia, przetwarzania i przekazywania danych dotyczących wyników przeprowadzonych analiz.
§  2. 
Dane dotyczące wyników przeprowadzonych analiz, zleconych przez jednostki certyfikujące, są gromadzone i przetwarzane przez laboratoria urzędowe i laboratoria referencyjne, o których mowa w art. 19a ustawy z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym, zwane dalej odpowiednio "laboratoriami urzędowymi" i "laboratoriami referencyjnymi".
§  3. 
Dane dotyczące wyników przeprowadzonych analiz są gromadzone i przetwarzane przy użyciu:
1)
centralnych baz danych prowadzonych przez laboratoria referencyjne;
2)
lokalnych baz danych prowadzonych przez laboratoria urzędowe.
§  4. 
1. 
W bazach danych gromadzi się dane dotyczące wyników przeprowadzonych analiz:
1)
nazwę laboratorium, w którym zostały przeprowadzone analizy;
2)
datę pobrania próbki;
3)
datę przyjęcia próbki do laboratorium;
4)
imię i nazwisko osoby, która pobrała próbkę;
5)
nazwę jednostki certyfikującej, która zleciła przeprowadzenie analiz;
6)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres albo nazwę oraz siedzibę i adres producenta ekologicznego, u którego została pobrana próbka;
7)
miejsce pobrania próbki (adres, numer identyfikacyjny partii, zwierzęcia lub numer ewidencyjny działki rolnej);
7a)
kraj pochodzenia produktu, z którego pobrano próbkę, jeżeli takie dane są w posiadaniu laboratorium;
8)
rodzaj produktu, z którego pobrano próbkę;
9)
wielkość próbki (ilość, masa, objętość);
10)
powierzchnię uprawy w hektarach lub wielkość partii produktu w tonach, z której została pobrana próbka;
11)
zakres zleconych analiz;
12)
wskazanie zastosowanych metod badawczych lub metod pomiaru;
13)
wyniki przeprowadzonych analiz;
13a)
najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości (NDP) dla wykrytej substancji, zgodny z rozporządzeniem (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniającym dyrektywę Rady 91/414/EWG (Dz. Urz. WE L 70 z 16.03.2005, str. 1, z późn. zm.) dla produktu, z którego próbka została pobrana;
14)
numer oraz datę sporządzenia sprawozdania z analiz;
15)
uwagi laboratorium, w tym dotyczące:
a)
nieprzekazania przez jednostkę certyfikującą danych, o których mowa w pkt 2 i 4-10 - w przypadku gdy dane te nie zostały przez nią przekazane,
b)
wykrycia substancji lub składnika zakazanych do stosowania w rolnictwie na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku gdy taka substancja lub taki składnik zostały wykryte.
2. 
Wyniki przeprowadzonych analiz, o których mowa w ust. 1 pkt 13, przed wprowadzeniem do bazy danych, potwierdza osoba odpowiedzialna za ich wykonanie.
§  5. 
1. 
Laboratoria urzędowe gromadzą dane, o których mowa § 4 ust. 1, w lokalnych bazach danych.
2. 
Laboratoria urzędowe przekazują dane, o których mowa w § 4 ust. 1, Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, zwanemu dalej "Głównym Inspektorem", oraz laboratorium referencyjnemu właściwemu ze względu na przedmiot przeprowadzonej analizy, do 10 dnia każdego miesiąca, według stanu za poprzedni miesiąc.
3. 
Laboratoria urzędowe przekazują Głównemu Inspektorowi niezwłocznie dane, o których mowa § 4 ust. 1, zgromadzone w lokalnej bazie danych, na jego wniosek, lub jeżeli wyniki przeprowadzonych analiz, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 13, wykazały obecność substancji lub składnika zakazanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub stosowanie technik produkcji niezgodnych z zasadami produkcji ekologicznej.
4. 
Przekazane przez laboratoria urzędowe dane, o których mowa w § 4 ust. 1, gromadzi się w centralnej bazie danych.
§  6. 
1. 
W przypadku przeprowadzenia analiz przez laboratorium referencyjne, laboratorium to:
1)
gromadzi dane, o których mowa w § 4 ust. 1, w centralnej bazie danych;
2)
przekazuje niezwłocznie Głównemu Inspektorowi dane, o których mowa w § 4 ust. 1, wraz z informacją o laboratorium urzędowym, w którym została przeprowadzona pierwsza analiza.
2. 
Laboratorium referencyjne przekazuje niezwłocznie Głównemu Inspektorowi, na jego wniosek, dane, o których mowa w § 4 ust. 1, zgromadzone w centralnej bazie danych.
§  7. 
1. 
Przekazywanie danych dotyczących wyników przeprowadzonych analiz, o których mowa w § 5 ust. 2 i 3 oraz § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, odbywa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Głównego Inspektora, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
2. 
W przypadku udostępnienia przez:
1)
Głównego Inspektora laboratoriom referencyjnym lub laboratoriom urzędowym,
2)
laboratorium referencyjne laboratoriom urzędowym

- oprogramowania lub systemu teleinformatycznego do przekazywania danych dotyczących wyników przeprowadzonych analiz, o którym mowa w § 5 ust. 2 i 3 oraz § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, przekazanie tych danych odbywa się z zastosowaniem tego oprogramowania lub systemu.

§  8. 
W przypadku wykrycia błędów w gromadzonych lub przekazywanych danych, o których mowa w § 4 ust. 1, laboratorium, które wykryło błąd, dokonuje niezwłocznie jego korekty i przekazuje tę korektę laboratorium lub Głównemu Inspektorowi, którym przekazano dane, których dotyczy korekta.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2018.1250).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.167 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dane dotyczące wyników przeprowadzonych analiz.
Data aktu: 28/04/2015
Data ogłoszenia: 29/01/2019
Data wejścia w życie: 30/05/2015