Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców 2

Na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1268 i 1517) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego prowadzonego w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwanego dalej "badaniem lekarskim";
2)
zakres:
a)
badań lekarskich,
b)
konsultacji u lekarzy specjalistów,
c)
pomocniczych badań diagnostycznych;
3)
jednostki uprawnione do przeprowadzania badań lekarskich, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3-5, 7 i 8 oraz w art. 79 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zwanej dalej "ustawą";
4)
wzory stosowanych dokumentów oraz wzór pieczątki uprawnionego lekarza;
5)
dodatkowe kwalifikacje, o których mowa w art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy;
6)
podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń lekarzy w zakresie badań kierowców oraz ramowy program ich szkolenia;
7)
wysokość opłaty za wpis do ewidencji, o którym mowa w art. 77 ust. 2 pkt 1 ustawy.
§  2. 
Osoba posiadająca skierowanie zgłasza się na badanie lekarskie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania na to badanie.
§  3. 
1. 
Badanie lekarskie przeprowadza się po sprawdzeniu tożsamości osoby badanej i złożeniu oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia, o którym mowa w art. 78 ustawy.
2. 
Wzór oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia, o którym mowa w art. 78 ustawy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w zakresie:
1)
narządu wzroku;
2)
narządu słuchu;
3)
układu ruchu;
4)
układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
5)
układu nerwowego, w tym padaczki;
6)
obturacyjnego bezdechu podczas snu;
7)
czynności nerek;
8)
cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
9)
stanu psychicznego;
10)
objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
11)
objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie;
12)
stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
13)
innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.
2. 
W zakresie badania lekarskiego uprawniony lekarz uwzględnia u osoby badanej obecność i rodzaj schorzenia, stopień zaawansowania objawów chorobowych i ich dynamikę, z uwzględnieniem możliwości rozwoju choroby, jak i cofania się jej objawów, oraz rozważa zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jakie mogą mieć miejsce w przypadku kierowania przez tę osobę pojazdami.
§  5. 
Szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie:
1)
narządu wzroku - określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
2)
narządu słuchu - określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
3)
układu ruchu, układu oddechowego, czynności nerek, stanu psychicznego, objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie, objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie oraz stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami - określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
4)
układu sercowo-naczyniowego - określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
5)
układu nerwowego, w tym padaczki - określa załącznik nr 6 do rozporządzenia;
6)
obturacyjnego bezdechu podczas snu - określa załącznik nr 7 do rozporządzenia;
7)
cukrzycy - określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Uprawniony lekarz może skierować osobę badaną na konsultację do lekarza posiadającego specjalizację w określonej dziedzinie medycyny lub psychologa albo zlecić przeprowadzenie pomocniczych badań diagnostycznych, w zakresie, o którym mowa w § 4 ust. 1, w celu oceny schorzenia lub stopnia zaawansowania objawów chorobowych.
2. 
Konsultacja u lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki jest obligatoryjna w odniesieniu do osób ubiegających się o wydanie lub posiadających prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, po 6-miesięcznym okresie adaptacji w przypadku powstania jednooczności lub diplopii. Przed upływem okresu adaptacji uprawniony lekarz stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Po upływie okresu adaptacji uprawniony lekarz może orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem przedstawienia przez osobę badaną opinii lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki potwierdzającej adaptację.
3.  3
 Konsultacja u lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki jest obligatoryjna w odniesieniu do:
1)
osób ubiegających się o wydanie lub posiadających prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
osób, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 ustawy,
3)
kierowców, o których mowa w art. 39j ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140), oraz przedsiębiorców lub innych osób osobiście wykonujących przewóz drogowy, o których mowa w art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
4)
osób, o których mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy

- po 6-miesięcznym okresie adaptacji w przypadku powstania znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko.

3a. 
Przed upływem okresu adaptacji, o którym mowa w ust. 3, uprawniony lekarz stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Po upływie tego okresu uprawniony lekarz może orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem przedstawienia przez osobę badaną opinii lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki potwierdzającej adaptację.
4. 
W przypadku diplopii u osób, o których mowa w ust. 3, uprawniony lekarz stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
§  7. 
1. 
Uprawniony lekarz, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, wystawia orzeczenie lekarskie, którego wzór określają odpowiednio załączniki nr 9 i 10 do rozporządzenia.
2. 
Oryginał orzeczenia lekarskiego otrzymuje osoba badana, a kopię orzeczenia lekarskiego dołącza się do dokumentacji badania prowadzonej w formie karty badania lekarskiego, której wzór określa załącznik nr 11 do rozporządzenia.
§  8. 
Wzór pieczątki uprawnionego lekarza określa załącznik nr 12 do rozporządzenia.
§  9. 
Jeżeli osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami albo kierowca podlega jednocześnie badaniom lekarskim dla więcej niż jednej kategorii prawa jazdy, przeprowadza się jedno badanie lekarskie obejmujące swoim zakresem wszystkie wymagania związane z tymi kategoriami.
§  10. 
1. 
Jednostkami uprawnionymi do przeprowadzania badań lekarskich:
1)
osób, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3-5 ustawy, są wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej;
2)
osób, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy, są jednostki organizacyjne służby medycyny pracy, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1175).
2. 
Osoba zgłaszająca się na badanie lekarskie na podstawie decyzji starosty, o której mowa w art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy, przekazuje uprawnionemu lekarzowi kopię orzeczenia stwierdzającego niepełnosprawność.
§  11. 
Jednostkami uprawnionymi do przeprowadzenia ponownego badania lekarskiego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 i 5 ustawy, są w przypadku orzeczenia lekarskiego wydanego przez:
1)
uprawnionego lekarza - wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, a w przypadku kandydatów, uczniów lub słuchaczy, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy - wojewódzkie ośrodki medycyny pracy;
2)
uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy:
a)
Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej w Warszawie,
b)
Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi,
c)
Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
d)
Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni,
e)
Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie.
§  12. 
1. 
Za dodatkowe kwalifikacje, o których mowa w art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, uznaje się:
1)
posiadanie specjalizacji w dziedzinie medycyny: przemysłowej, kolejowej, lotniczej, morskiej i tropikalnej, sportowej, ogólnej, rodzinnej lub chorób wewnętrznych oraz
2)
ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia w zakresie badań kierowców.
2. 
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, w wymiarze łącznym co najmniej 60 godzin, w zakresie:
1)
podstaw prawnych orzecznictwa o zdolności do kierowania pojazdami;
2)
zasad orzecznictwa lekarskiego o zdolności do kierowania pojazdami;
3)
metodyki badań narządu wzroku, narządu słuchu i równowagi oraz układu nerwowego;
4)
oceny fizycznej i psychicznej zdolności do kierowania pojazdami w zakresie określonym w § 4 ust. 1;
5)
problematyki alkoholizmu i oddziaływania środków działających podobnie do alkoholu;
6)
wypadkowości drogowej.
3. 
Podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania szkoleń lekarzy w zakresie badań kierowców są jednostki, o których mowa w § 11 pkt 2.
4. 
Dokumentem potwierdzającym ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia w zakresie badań kierowców jest zaświadczenie wydane przez jednostkę przeprowadzającą szkolenie. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 13 do rozporządzenia.
§  13. 
Opłata za wpis do ewidencji, o którym mowa w art. 77 ust. 2 pkt 1 ustawy, wynosi 50 zł.
§  14. 
1. 
Postępowania w sprawie wydania orzeczenia lekarskiego wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przeprowadza się na podstawie przepisów dotychczasowych.
2. 
Orzeczenia lekarskie wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
3. 
Zaświadczenia potwierdzające odbycie szkolenia, o którym mowa w art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r. 4

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE STANU ZDROWIA1)

OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE STANU ZDROWIA1)

I. Dane osoby podlegającej badaniu lekarskiemu

Nazwisko: Imię:
Adres zamieszkania:
Data urodzenia: Telefon lub adres e-mail:
Kategoria prawa jazdy: Nr PESEL, a w przypadku osoby, której nie

nadano nr PESEL – nazwa i numer dokumentu

stwierdzającego tożsamość ..........................................

.......................................................................................

II. Instrukcja wypełnienia ankiety

Proszę odpowiedzieć na poniższe pytania wstawiając znak X w odpowiednią rubrykę. Jeżeli pytanie jest

niezrozumiałe należy poprosić o pomoc uprawnionego lekarza i uzupełnić odpowiedź.

Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia jest poufne i po przekazaniu uprawnionemu lekarzowi będzie

przechowywane w dokumentacji medycznej.

III. Dane dotyczące stanu zdrowia

TAK NIE
1. Czy korzysta Pan/Pani z opieki zdrowotnej z powodu jakiejkolwiek

choroby, przebytych urazów lub niepełnosprawności?

2. Czy przyjmuje Pan/Pani leki przepisane na receptę, dostępne bez recepty

lub suplementy diety?

Jeżeli tak – to jakie?

...........................................................................................................................

...........................................................................................................................

3. Czy kiedykolwiek wystąpiły lub stwierdzono u Pan/Pani niżej wymienione choroby,

dolegliwości, objawy lub został/a Pan/Pani poinformowany/a o nich przez lekarza:

3.1. Wysokie ciśnienie krwi
3.2. Choroby serca
3.3. Ból w klatce piersiowej, choroba wieńcowa
3.4. Zawał serca
3.5. Choroby wymagające operacji serca
3.6. Nieregularne bicie serca
3.7. Zaburzenia oddychania
3.8. Zaburzenia funkcji nerek
3.9. Cukrzyca
3.10. Urazy głowy, urazy kręgosłupa
3.11. Drgawki, padaczka
3.12. Omdlenia
3.13. Udar mózgu/wylew krwi do mózgu
3.14. Nudności, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi
3.15. Utraty pamięci lub trudności z koncentracją
3.16. Inne zaburzenia neurologiczne
3.17. Choroby szyi, pleców lub kończyn
3.18. Podwójne widzenie, kłopoty ze wzrokiem
3.19. Zaburzenia rozpoznawania barw (daltonizm)
3.20. Trudności w widzeniu po zmierzchu i częste uczucie oślepienia przez

światła innych pojazdów

3.21. Ubytek słuchu, głuchota lub operacja ucha
3.22. Choroby psychiczne, depresję lub zaburzenia nerwicowe
4. Czy kiedykolwiek miał Pan/Pani operację lub wypadek, lub był/a

Pan/Pani w szpitalu z jakiegokolwiek powodu?

Jeżeli tak, to proszę opisać

...........................................................................................................................

...........................................................................................................................

5. Czy używa lub kiedykolwiek używał/a Pan/Pani aparatu słuchowego?

Jeżeli tak, to proszę podać kiedy?

...........................................................................................................................

...........................................................................................................................

6. Czy kiedykolwiek był/a Pan/Pani badany/a z powodu zaburzeń snu lub

lekarz informował, że ma Pan/Pani zaburzenia snu, zespoły bezdechu

nocnego lub narkolepsję?

7. Czy ktokolwiek mówił Panu/Pani o zaobserwowanych u Pana/Pani

epizodach zatrzymania oddechu w czasie snu?

8. Czy kiedykolwiek potrzebował/a Pan/Pani pomocy lub wsparcia

z powodu nadużycia alkoholu lub środków działających podobnie do

alkoholu?

9. Czy używa Pan/Pani narkotyków lub innych substancji

psychoaktywnych?

Jeżeli tak, to jakich?

.........................................................................................................................

10. Jak często pije Pan/Pani alkohol (piwo, wino, wódka i inne alkohole)?
Nigdy albo rzadziej niż raz w miesiącu
Raz w miesiącu
Dwa do czterech razy w miesiącu
Dwa do trzech razy w tygodniu
Cztery i więcej razy w tygodniu
11. Czy był/a Pan/Pani sprawcą/uczestnikiem wypadku drogowego od dnia

zdania egzaminu na prawo jazdy?

12. Czy pobiera Pan/Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Jeżeli tak, to z jakiego powodu?

...........................................................................................................................

...........................................................................................................................

13. Czy posiada Pan/Pani orzeczenie stwierdzające niepełnosprawność?

Jeżeli tak, to jakie i z jakiej przyczyny?

...........................................................................................................................

...........................................................................................................................

IV. Oświadczam, że jestem świadomy/a konieczności zgłoszenia się do ponownej oceny stanu

zdrowia w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania

pojazdami w przypadku:

1) wystąpienia u osób chorych na cukrzycę w porze czuwania epizodu ciężkiej hipoglikemii,

także niezwiązanego z kierowaniem pojazdami;

2) wystąpienia napadu padaczki lub drgawek.

Podpis osoby składającej oświadczenie Data

1) Zgodnie z art. 78 ustawy z dnia 5 stycznia 2018 r. o kierujących pojazdami osoba podlegająca badaniu

lekarskiemu, a w przypadku niepełnoletniego kandydata, ucznia i słuchacza, o których mowa w art. 75 ust. 1

pkt 7 i 8 tej ustawy – rodzic w rozumieniu art. 4 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe

(Dz. U. z 2020 r. poz. 910, z późn. zm.) są obowiązani wypełnić oświadczenie dotyczące stanu zdrowia pod

rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444, z późn.

zm.). Oświadczenie składa się uprawnionemu lekarzowi.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE NARZĄDU WZROKU

Lp. Osoby Ostrość wzroku Korekcja Rozpoznawanie

barw

Pole widzenia Widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie Wrażliwość na kontrast1)
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
1 Ubiegające się o wydanie lub posiadające prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T Obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5 po korekcji.

W przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

1) ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,5 z korekcją;

2) poziome pole widzenia oka widzącego powinno wynosić co najmniej 120°, a jego zakres powinien wynosić co najmniej 50° na lewo i na prawo; pionowe pole widzenia powinno wynosić 20° w górę i w dół; w obrębie kąta 20° od punktu fiksacji nie powinny występować żadne ubytki pola widzenia2);

3) od powstania jednooczności lub

diplopii upłynęło co najmniej 6 miesięcy

Rodzaj korekcji

bez ograniczeń:

okularowa,

soczewkami

kontaktowymi,

wewnątrzgałkowymi, pod

warunkiem dobrej tolerancji i adaptacji do korekcji.

Niewymagane rozpoznawanie barw Poziome pole widzenia powinno wynosić co najmniej 120°, a jego zakres powinien wynosić co najmniej 50° na lewo i na prawo; pionowe pole widzenia powinno wynosić 20° w górę i w dół; w obrębie kąta 20° od punktu fiksacji nie powinny występować żadne ubytki pola widzenia2) Badanie niewymagane3)
2 Ubiegające się o wydanie lub posiadające: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1,D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem Obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,8 po korekcji.

Oka lepiej widzącego nie mniej niż 0,8 i oka gorzej widzącego nie mniej niż 0,1 po korekcji.

W przypadku stwierdzenia znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

1) od powstania znacznej utraty możliwości widzenia na jedno oko upłynęło

6 miesięcy;

2) przedstawienia opinii lekarza specjalisty w dziedzinie okulistyki potwierdzającej adaptację.

W przypadku stwierdzenia diplopii orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Rodzaj korekcji

bez ograniczeń:

okularowa,

soczewkami

kontaktowymi,

wewnątrzgałkowymi, pod

warunkiem dobrej tolerancji i adaptacji do korekcji. Dopuszczalna wielkość korekcji w granicach: ±8,0 D.

Prawidłowe rozpoznawanie barwy: czerwonej, zielonej, żółtej Poziome pole widzenia powinno wynosić co najmniej 160°, a jego zakres powinien wynosić co najmniej 70° na lewo i na prawo; pionowe pole widzenia powinno wynosić 30° w górę i w dół; w obrębie kąta 30° od punktu fiksacji nie powinny występować żadne ubytki pola widzenia2) Prawidłowe
3 Występujące o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub

przewożącym wartości pieniężne albo

o przedłużenie ważności tego zezwolenia

4 Podlegające badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym
5 Wymienione w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
Objaśnienia:

1) Brak odchyleń w zakresie badania zmierzchowego jest równoznaczny z prawidłowym wynikiem badania wrażliwości na kontrast.

2) Wymagane badanie pola widzenia - orientacyjne; w przypadku stwierdzenia jaskry lub zmian zwyrodnieniowych siatkówki jest wskazane wykonanie badania pola widzenia perymetrycznie.

3) Badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie należy wykonać, jeżeli osoba badana ma wszczepione soczewki wewnątrzgałkowe lub jest po laserowej korekcji wad wzroku lub z innych powodów wynikających z badania lekarskiego; w przypadku zaburzeń widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie możliwe jest określenie ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami, wynikające ze stanu zdrowia, o których mowa w art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE NARZĄDU SŁUCHU

Częściowy ubytek słuchu, o którym mowa w art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, stwierdza się, jeżeli przeprowadzone badanie lekarskie potwierdzi upośledzenie słuchu uniemożliwiające rozumienie mowy wymawianej szeptem z odległości 1 metra i mniejszej w uchu lepiej słyszącym, w tym przy zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu słuchowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE UKŁADU RUCHU, UKŁADU ODDECHOWEGO, CZYNNOŚCI NEREK, STANU PSYCHICZNEGO, OBJAWÓW WSKAZUJĄCYCH NA UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU LUB JEGO NADUŻYWANIE, OBJAWÓW WSKAZUJĄCYCH NA UZALEŻNIENIE OD ŚRODKÓW DZIAŁAJĄCYCH PODOBNIE DO ALKOHOLU LUB ICH NADUŻYWANIE ORAZ STOSOWANIA PRODUKTÓW LECZNICZYCH MOGĄCYCH MIEĆ WPŁYW NA ZDOLNOŚĆ DO KIEROWANIA POJAZDAMI

1.
W zakresie chorób układu ruchu uwzględnia się nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami. W uzasadnionych przypadkach uprawniony lekarz wskazuje, przez wpisanie właściwego kodu i subkodu, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, ograniczenia w kierowaniu pojazdami lub informacji dodatkowych w zakresie dostosowania pojazdu do niepełnosprawności.
2.
W zakresie chorób układu oddechowego orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w przypadku chorób, które mogą stwarzać ryzyko nagłej niewydolności układu oddechowego i osłabienie funkcji mózgowych stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.
3.
Oceniając stan zdrowia osoby badanej w zakresie stanu psychicznego uwzględnia się:
1)
poważne zaburzenia psychiczne wrodzone lub spowodowane chorobą, urazem lub operacją neurochirurgiczną;
2)
poważny niedorozwój umysłowy;
3)
poważne zaburzenia zachowania spowodowane wiekiem lub zaburzenia osobowości mające negatywny wpływ na ocenę sytuacji, zachowanie lub zdolności adaptacyjne.
4.
W przypadku istnienia u osoby badanej zaburzeń, o których mowa w ust. 3, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli wskazuje na to opinia lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii lub psychologa, oraz osoba ta przeprowadza regularne kontrolne badania lekarskie, właściwe dla każdego przypadku.
5.
W przypadku stwierdzenia uzależnienia od alkoholu lub niemożności powstrzymania się od picia alkoholu i kierowania pojazdem lub uzależnienia od środków działających podobnie do alkoholu orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
6.
W przypadku stwierdzenia w przeszłości uzależnienia od alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli osoba badana:
1)
udokumentuje co najmniej roczny okres abstynencji;
2)
przedstawi opinię lekarza lub terapeuty prowadzącego leczenie odwykowe potwierdzającą leczenie i utrzymywanie abstynencji oraz przeprowadza regularne kontrolne badania lekarskie.
7.
Oceniając stan zdrowia osoby badanej w zakresie uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu uwzględnia się środki wymienione w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 129j ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695, 1087 i 1517).
8.
Oceniając stan zdrowia osoby badanej w zakresie zaburzeń psychicznych, uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, w przypadku osoby:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- uwzględnia się dodatkowe ryzyka, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.

9.
W przypadku niewydolności nerek, jeżeli stopień zaawansowania choroby może stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami, orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W innych przypadkach niewydolności nerek można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli osoba badana przeprowadza regularne kontrolne badania lekarskie, właściwe dla każdego przypadku.
10.
W przypadku osoby z przeszczepionym organem albo sztucznym wszczepem można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli stan zdrowia tej osoby nie ma negatywnego wpływu na zdolność do kierowania pojazdami i poddaje się ona regularnym kontrolnym badaniom lekarskim, właściwym dla każdego przypadku.
11.
Oceniając stan zdrowia osoby badanej, w zakresie o którym mowa w ust. 9 i ust. 10 w przypadku osoby:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- uwzględnia się dodatkowe ryzyka, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.

12.
W przypadku regularnego stosowania produktu leczniczego, który u osoby badanej obniża zdolność do bezpiecznego kierowania pojazdami, stwierdza się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE UKŁADU SERCOWO-NACZYNIOWEGO

CZĘŚĆ  I

1.
W przypadku osoby, u której stwierdzono schorzenia określone w ust. 2:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, Al, A2, A, B1, B, B+E lub T,
2)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
3)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
4)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
5)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli są spełnione warunki określone w ust. 3.

2.
Schorzenia to:
1)
bradyarytmie (zaburzenia funkcji węzła zatokowego i zaburzenia przewodzenia) i tachyarytmie (arytmie nadkomorowe i komorowe) z przypadkami omdleń lub epizodów omdleniowych spowodowanymi arytmiami w wywiadzie;
2)
tachyarytmie (arytmie nadkomorowe i komorowe) w połączeniu ze strukturalną chorobą serca oraz trwałym częstoskurczem komorowym;
3)
objawy dusznicy bolesnej;
4)
omdlenia (czasowa utrata przytomności i napięcia mięśniowego charakteryzująca się nagłym początkiem, krótkim trwaniem i spontanicznym powrotem do prawidłowego stanu, spowodowane całkowitą hipoperfuzją mózgu, prawdopodobnie powstającą spontanicznie, z nieznanej przyczyny, przy braku stwierdzonej choroby serca);
5)
ostry zespół wieńcowy;
6)
stabilna dusznica bolesna, jeżeli objawy nie występują przy niewielkim wysiłku fizycznym;
7)
stan po przezskórnej interwencji wieńcowej;
8)
stan po zabiegu pomostowania tętnic wieńcowych;
9)
udar lub przemijający atak niedokrwienny;
10)
stan po przeszczepie serca;
11)
stan po operacji zastawek serca;
12)
nadciśnienie złośliwe (podwyższenie skurczowego ciśnienia tętniczego ≥ 180 mmHg lub rozkurczowego ciśnienia tętniczego ≥ 110 mmHg związane z grożącym lub postępującym uszkodzeniem narządów);
13)
wrodzona wada serca.
3.
Warunkami umożliwiającymi orzeczenie braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami u osób, o których mowa w ust. 1, u których stwierdzono schorzenia określone w ust. 2, są:
1)
przedstawienie opinii lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie o wdrożeniu skutecznego leczenia w stopniu zapewniającym zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zalecanej częstotliwości badań kontrolnych;
2)
przeprowadzanie regularnych kontrolnych badań lekarskich, właściwych dla każdego przypadku.

CZĘŚĆ  II

1.
W przypadku osoby, u której stwierdzono schorzenia określone w ust. 2, ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli są spełnione warunki określone w ust. 3.
2.
Schorzenia to:
1)
stan po wszczepieniu lub wymianie kardiowertera-defibrylatora albo stan po interwencji kardiowertera-defibrylatora;
2)
niewydolność serca klasy I, II, III w skali NYHA (New York Heart Association);
3)
niewydolność serca wymagająca urządzenia wspomagającego pracę serca;
4)
kardiomiopatia przerostowa, jeżeli nie występują omdlenia;
5)
zespół długiego QT z omdleniami, częstoskurcz typu torsade des pointes lub odstęp QTc > 500 ms.
3.
Warunkami umożliwiającymi orzeczenie braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami u osób, o których mowa w ust. 1, u których stwierdzono schorzenia określone w ust. 2, są:
1)
przedstawienie opinii lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie o wdrożeniu skutecznego leczenia w stopniu zapewniającym zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zalecanej częstotliwości badań kontrolnych;
2)
przeprowadzanie regularnych kontrolnych badań lekarskich, właściwych dla każdego przypadku.

CZĘŚĆ  III

1.
W przypadku osoby, u której stwierdzono schorzenia określone w ust. 2:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
wymienionej w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli są spełnione warunki określone w ust. 3.

2.
Schorzenia to:
1)
bradyarytmie: zaburzenia funkcji węzła zatokowego i zaburzenia przewodzenia w połączeniu z blokiem przedsionkowo-komorowym II stopnia typu Mobitz II, blokiem III stopnia albo naprzemiennym blokiem odnóg pęczka Hisa;
2)
tachyarytmie (arytmie nadkomorowe i komorowe) w połączeniu z nietrwałym polimorficznym częstoskurczem komorowym, trwałym częstoskurczem komorowym lub ze wskazaniem do stosowania defibrylatora;
3)
niewydolność serca wymagająca wszczepienia lub wymiany stałego rozrusznika serca;
4)
znaczne zwężenie tętnicy szyjnej;
5)
maksymalna średnica aorty przekraczająca 5,5 cm;
6)
niewydolność serca klasy I II w skali NYHA, pod warunkiem że frakcja wyrzutowa lewej komory wynosi co najmniej 35%;
7)
nadciśnienie tętnicze 3. stopnia (rozkurczowe ciśnienie tętnicze > 110 mmHg lub skurczowe ciśnienie tętnicze ≥ 180 mmHg).
3.
Warunkami umożliwiającymi orzeczenie braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami u osób, o których mowa w ust. 1, u których stwierdzono schorzenia określone w ust. 2, są:
1)
przedstawienie opinii lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie o wdrożeniu skutecznego leczenia w stopniu zapewniającym zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zalecanej częstotliwości badań kontrolnych;
2)
przeprowadzanie regularnych kontrolnych badań lekarskich, właściwych dla każdego przypadku.

CZĘŚĆ  IV

1.
W przypadku osoby, u której stwierdzono schorzenia określone w ust. 2:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, Al, A2, A, B1, B, B+E lub T,
2)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
3)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
4)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
5)
wymienionej w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

2.
Schorzenia to:
1)
choroba naczyń obwodowych - tętniak aorty piersiowej i brzusznej, kiedy maksymalna średnica aorty predysponuje do znacznego ryzyka nagłego pęknięcia i wystąpienia nagłej niezdolności do kierowania pojazdem;
2)
zespół Brugadów z omdleniami lub stan po zatrzymaniu akcji serca.

CZĘŚĆ  V

1.
W przypadku osoby, u której stwierdzono schorzenia określone w ust. 2, ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
2.
Schorzenia to:
1)
niewydolność serca klasy IV w skali NYHA;
2)
choroba zastawek serca łącznie z niedomykalnością zastawki aortalnej, zwężeniem zastawki aortalnej, niedomykalnością zastawki mitralnej lub zwężeniem zastawki mitralnej, jeżeli stan funkcjonalny ocenia się na klasę IV w skali NYHA lub jeżeli występowały epizody omdleniowe.

CZĘŚĆ  VI

1.
W przypadku osoby, u której stwierdzono schorzenia określone w ust. 2:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

2.
Schorzenia to:
1)
wszczepienie defibrylatora;
2)
niewydolność serca klasy III i IV w skali NYHA;
3)
niewydolność serca wymagająca urządzenia wspomagającego pracę serca;
4)
choroba zastawek serca w niewydolności serca klasy III lub IV w skali NYHA lub przy frakcji wyrzutowej poniżej 35%, zwężeniu zastawki mitralnej i ciężkim nadciśnieniu płucnym lub znacznym zwężeniu zastawki aortalnej w obrazie echokardiografii, bądź zwężeniu zastawki aortalnej powodującym omdlenia - z wyjątkiem całkowicie bezobjawowego ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej, jeżeli zostały spełnione wymogi próby wysiłkowej;
5)
strukturalne i elektryczne kardiomiopatie - kardiomiopatia przerostowa z przypadkami omdleń w wywiadzie lub jeżeli występują co najmniej dwie z następujących sytuacji: grubość ściany lewej komory serca > 3 cm, nietrwały częstoskurcz komorowy, historia nagłego zgonu w rodzinie (krewny pierwszego stopnia), ciśnienie tętnicze nie podnosi się w wyniku wysiłku fizycznego;
6)
zespół długiego QT z omdleniami, częstoskurcz typu torsade des pointes i odstęp QTc > 500 ms.

CZĘŚĆ  VII

1.
W przypadku osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub kierowców, u których stwierdzono schorzenia określone w ust. 2, ocenia się ryzyko wystąpienia nagłych zdarzeń uniemożliwiających kierowanie pojazdem.
2.
Schorzenia to:
1)
kardiomiopatie (np. arytmogenna kardiomiopatia prawej komory, kardiomiopatia gąbczasta, polimorficzny częstoskurcz komorowy zależny od katecholamin i zespół krótkiego QT) lub
2)
inne kardiomiopatie dotychczas nieopisane.
3.
W przypadku ocenienia ryzyka wystąpienia nagłych zdarzeń uniemożliwiających kierowanie pojazdem osobom, o których mowa w ust. 1, wymagana jest opinia lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie o stabilnym przebiegu choroby z małym ryzykiem zaostrzeń i warunkach utrzymania stabilności stanu zdrowia oraz zalecanej częstotliwości badań kontrolnych, z uwzględnieniem cech prognostycznych dla poszczególnych kardiomiopatii.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE UKŁADU NERWOWEGO, W TYM PADACZKI

1.
Określenie:
1)
padaczka - oznacza wystąpienie przynajmniej dwóch napadów padaczkowych w odstępie mniejszym niż 5 lat;
2)
prowokowany napad padaczkowy - oznacza napad spowodowany rozpoznawalnym czynnikiem przyczynowym, którego można uniknąć.
2.
W zakresie układu nerwowego uwzględnia się choroby obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego oraz zaburzenia neurologiczne związane z interwencją chirurgiczną skutkującą uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, w zależności od skutków czynnościowych (zaburzeń świadomości, zaburzeń czucia, zaburzeń motorycznych, zaburzeń postawy ciała, zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej, dysfunkcji percepcji wzrokowej i słuchowej). W ocenie należy również uwzględnić zagrożenia wynikające z charakteru schorzenia, niebezpieczeństwo progresji zaburzeń neurologicznych i pogorszenia się stanu zdrowia.
3.
W przypadku schorzeń neurologicznych może być wymagana opinia lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii, w przypadku padaczki opinia tego lekarza jest konieczna.
4.
W przypadku wystąpienia u osoby ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy innej utraty świadomości, zaburzenia świadomości lub napadowych zaburzeń ruchowych o symptomatologii padaczkowej, konieczne jest dokonanie oceny, z uwzględnieniem ryzyka ponownego wystąpienia tych zaburzeń podczas kierowania pojazdami. Lekarz specjalista w dziedzinie neurologii określa wymagania dotyczące dalszej obserwacji lekarskiej oraz może wskazać okres, w którym osoba posiadająca prawo jazdy nie może kierować pojazdami.
5.
Zdolność do kierowania pojazdami osoby ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy, u której stwierdzono strukturalną zmianę śródmózgową lub śródczaszkową, podlega ocenie indywidualnej przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii. Lekarz ten może określić wymagania dotyczące dalszej obserwacji lekarskiej oraz wskazać okres, w którym osoba posiadająca prawo jazdy nie może kierować pojazdami.
6.
U osoby, u której rozpoznano padaczkę i przyjmującej leki przeciwpadaczkowe, ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, Al, A2, A, B1, B, B+E lub T można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli osoba ta przedstawi opinię lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii potwierdzającą brak napadów padaczkowych w ciągu ostatniego roku leczenia oraz pod warunkiem późniejszego przeprowadzania badań kontrolnych co pół roku przez okres dwóch kolejnych lat, następnie co rok przez kolejne trzy lata, a następnie w zależności od wskazań tego lekarza.
7.
W przypadku odstawienia leczenia przez osobę, o której mowa w ust. 6, kierowanie pojazdami jest przeciwwskazane od początku odstawienia leczenia do upływu 6 miesięcy od dnia zaprzestania leczenia. Po tym okresie osoba ta podlega regularnym kontrolnym badaniom przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii, co pół roku przez okres dwóch lat, następnie co rok przez kolejne trzy lata, a następnie w zależności od wskazań tego lekarza. Opinię lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii osoba badana przedstawia uprawnionemu lekarzowi.
8.
W przypadku zmiany sposobu leczenia lekarz specjalista w dziedzinie neurologii może wskazać okres, w którym osoba, o której mowa w ust. 6, nie może kierować pojazdami.
9.
W przypadku wystąpienia pierwszego lub pojedynczego nieprowokowanego napadu o symptomatologii padaczkowej orzeka się brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez osobę ubiegającą o wydanie lub posiadającą prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, jeżeli osoba ta przedstawi opinię lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii potwierdzającą sześciomiesięczny okres bez napadów.
10.
W przypadku wystąpienia prowokowanego napadu padaczkowego wywołanego rozpoznawalnym czynnikiem prowokującym, którego wystąpienie podczas kierowania pojazdami jest mało prawdopodobne, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez osobę ubiegającą o wydanie lub posiadającą prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, jeżeli wskazuje na to przedłożona przez osobę badaną opinia lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii.
11.
Osobie ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, która nie miała napadów padaczkowych poza napadami padaczkowymi podczas snu lub nie miała napadów poza napadami padaczkowymi, co do których wykazano, że nie wpływają na świadomość i nie powodują żadnego upośledzenia czynnościowego, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem, że ustalono obecność tego wzorca objawów w okresie nie krótszym niż dwa lata. Jeżeli osoba badana miała ataki lub napady jakiegokolwiek innego rodzaju można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem, że upłynął roczny okres bez kolejnego ataku lub napadu padaczkowego i po przedstawieniu opinii lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii.
12.
W przypadkach, o których mowa w ust. 6-8, orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli wystąpił napad padaczkowy w ciągu ostatniego roku choroby.
13.
Padaczka u osób niewymagających leczenia farmakologicznego nie stanowi uzasadnienia orzeczenia istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez osobę ubiegającą się o wydanie lub posiadającą prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T po upływie jednego roku bez kolejnych napadów pod warunkiem przedstawienia opinii lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii oraz przeprowadzania regularnych kontrolnych badań lekarskich przez okres przynajmniej pięciu lat.
14.
W przypadku osoby:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- u której rozpoznano padaczkę lub wystąpił napad o symptomatologii padaczkowej, orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania tymi pojazdami.

15.
W przypadku osoby, o której mowa w ust. 14, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami po przedstawieniu przez nią opinii lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii potwierdzającej:
1)
co najmniej 10-letni okres bez napadu padaczkowego lub o symptomatologii padaczkowej bez konieczności leczenia farmakologicznego;
2)
niestwierdzenie patologii mózgu właściwej dla padaczki i niewykrycie aktywności padaczkopodobnej na elektroencefalogramie (EEG).
16.
Osoba badana przedstawia uprawnionemu lekarzowi opinię lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii w formie karty konsultacyjnej neurologicznej, według wzoru określonego poniżej.
17.
Do osób po operacyjnym leczeniu padaczki stosuje się przepisy ust. 1-16.

WZÓR

KARTA KONSULTACYJNA NEUROLOGICZNA

Oznaczenie podmiotu leczniczego/praktyki zawodowej lekarza
KARTA KONSULTACYJNA NEUROLOGICZNA
Dane osobowe pacjenta
imię i nazwisko badanego
numer

PESEL

nazwa i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby,

której nie nadano numeru PESEL

adres

zamieszkania:

miejscowość kod pocztowy
ulica numer domu / mieszkania
kandydat na kierowcę kierowca
Padaczka data

rozpoznania:

lekarz prowadzący

leczenie padaczki:

podmiot wykonujący

działalność

leczniczą:

poradnia

neurologiczna:

zespół padaczkowy rodzaj napadów
dane dotyczące przeprowadzonej diagnostyki (wyniki przeprowadzonych badań obrazowych)
czas trwania choroby
przebieg choroby (w tym data ostatniego napadu)
przebieg i rodzaj leczenia, a jeżeli odstawiono leczenie – data odstawienia leczenia
współistniejące schorzenia mające wpływ na przebieg choroby
uwagi dotyczące przewlekłych powikłań choroby
okres, w którym badany nie może kierować pojazdem od .............................................................................. do ................................................................................................................
wymagania dalszej obserwacji
Inne uwagi (np. inna utrata świadomości lub zaburzenia świadomości lub napadowe zaburzenia ruchowe o symptomatologii padaczkowej, strukturalna zmiana śródmózgowa lub

śródczaszkowa lub itp.):

...................................................................................... ..............................................................................................
(data sporządzenia opinii) (podpis, imię i nazwisko

oraz numer prawa wykonywania zawodu

lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii)

ZAŁĄCZNIK Nr  7

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE OBTURACYJNEGO BEZDECHU PODCZAS SNU

1.
Określenie:
1)
obturacyjny bezdech podczas snu w postaci umiarkowanej - oznacza liczbę epizodów zatrzymania lub spłycenia oddychania na godzinę (wskaźnik AHI) wynoszącą między 15 a 29 oddechów, z uwzględnieniem nadmiernej senności dziennej;
2)
obturacyjny bezdech podczas snu w postaci ciężkiej - oznacza liczbę epizodów zatrzymania lub spłycenia oddychania na godzinę (wskaźnik AHI) równą lub przekraczającą 30 oddechów, z uwzględnieniem nadmiernej senności dziennej.
2.
W przypadku osoby:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T,
2)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
3)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
4)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
5)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- u której podejrzewa się obturacyjny bezdech podczas snu w postaci umiarkowanej lub ciężkiej kieruje się ją na specjalistyczne badanie lekarskie. Do czasu potwierdzenia lub wykluczenia powyższego rozpoznania można orzec istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

3.
W przypadku osoby:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T,
2)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
3)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
4)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
5)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- u której rozpoznano obturacyjny bezdech podczas snu w postaci umiarkowanej lub ciężkiej, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli osoba badana przedstawi opinię lekarza prowadzącego leczenie potwierdzającą wdrożenie leczenia i przestrzega zaleceń lekarskich w zakresie zapobiegania senności oraz przeprowadza regularne kontrolne badania lekarskie.

4.
W przypadku osoby ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, Al, A2, A, B1, B, B+E lub T, która leczy się z powodu obturacyjnego bezdechu podczas snu w postaci umiarkowanej lub ciężkiej, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem, że podlega co trzy lata kontrolnym badaniom lekarskim, w celu ustalenia poziomu zgodności z leczeniem oraz konieczności dalszego leczenia.
5.
W przypadku osoby:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

- która leczy się z powodu obturacyjnego bezdechu podczas snu w postaci umiarkowanej lub ciężkiej, orzeka się brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem, że podlega co rok kontrolnym badaniom lekarskim, w celu ustalenia poziomu zgodności z leczeniem oraz konieczności dalszego leczenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BADANIA LEKARSKIEGO W ZAKRESIE CUKRZYCY

1.
Określenie:
1)
ciężka hipoglikemia - oznacza spadek stężenia glukozy powodujący konieczność pomocy innej osoby w celu uzyskania ustąpienia objawów oraz normalizacji glikemii;
2)
nawracająca hipoglikemia - oznacza co najmniej drugi przypadek ciężkiej hipoglikemii w okresie 12 miesięcy;
3)
nieświadomość hipoglikemii - oznacza nieodczuwanie patologicznie niskich (< 70 mg/dl, tj. < 3,9 mmol/1) wartości glikemii, będące istotnym powikłaniem częstego występowania epizodów hipoglikemii.
2.
Osobie leczonej farmakologicznie z powodu cukrzycy ubiegającej się o wydanie lub posiadającej prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:
1)
przeprowadzania regularnych kontrolnych badań lekarskich, właściwych dla każdego przypadku, przy czym okres pomiędzy badaniami nie może przekraczać pięciu lat;
2)
wykazania przez osobę badaną pełnej świadomości ryzyka hipoglikemii, w szczególności zagrożenia utratą przytomności, oraz poinformowania jej o konieczności zgłoszenia się na ponowne badanie w przypadku wystąpienia w porze czuwania epizodu ciężkiej hipoglikemii, nawet niezwiązanego z kierowaniem pojazdami;
3)
prowadzenia kontroli nad przebiegiem choroby przez osobę badaną, zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy.
3.
W przypadku niewystarczającej świadomości hipoglikemii orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez osobę, o której mowa w ust. 2.
4.
W przypadku stwierdzenia nawracającej ciężkiej hipoglikemii u osoby, o której mowa w ust. 2, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:
1)
przedstawienia opinii lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy o przebiegu cukrzycy w stopniu zapewniającym zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2)
przeprowadzania regularnych kontrolnych badań lekarskich.
5.
W przypadku nawracającej ciężkiej hipoglikemii w porze czuwania orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Ponowne badanie lekarskie osoby, o której mowa w ust. 2, przeprowadza się po upływie 3 miesięcy od ostatniego takiego epizodu.
6.
Osobie leczonej farmakologicznie z powodu cukrzycy:
1)
ubiegającej się o wydanie lub posiadającej: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem,
2)
podlegającej badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
3)
występującej o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego zezwolenia,
4)
o której mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:
a)
przedstawienia pozytywnej opinii lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy, w tym o braku innych przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami związanych z cukrzycą,
b)
przeprowadzania regularnych kontrolnych badań lekarskich, właściwych dla każdego przypadku, przy czym okres pomiędzy badaniami nie może przekraczać trzech lat, a w przypadku insulinoterapii - roku,
c)
wykazania przez osobę badaną pełnej świadomości ryzyka hipoglikemii, w szczególności zagrożenia utratą przytomności, oraz poinformowanie jej o konieczności zgłoszenia się do ponownej oceny braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przypadku wystąpienia w porze czuwania epizodu ciężkiej hipoglikemii, także niezwiązanego z kierowaniem pojazdami,
d)
prowadzenia kontroli nad przebiegiem choroby przez osobę badaną, zgodnie ze wskazaniami lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy, w tym przez regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi, przynajmniej dwa razy dziennie oraz w porach dnia związanych z kierowaniem pojazdami,
e)
udokumentowania kontroli nad przebiegiem choroby przez lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy.
7.
W przypadku ciężkiej hipoglikemii, nieświadomości hipoglikemii oraz innych powikłań związanych z cukrzycą, orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez osobę, o której mowa w ust. 6.
8.
Osoba badana przedstawia uprawnionemu lekarzowi opinię lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy w formie karty konsultacyjnej diabetologicznej, według wzoru określonego poniżej.

WZÓR

KARTA KONSULTACYJNA DIABETOLOGICZNA

Oznaczenie podmiotu leczniczego/praktyki zawodowej lekarza KARTA KONSULTACYJNA DIABETOLOGICZNA
Dane osobowe pacjenta
imię i nazwisko

badanego

numer

PESEL

nazwa i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby, której

nie nadano numeru PESEL

adres zamieszkania: miejscowość kod

pocztowy

ulica numer domu / mieszkania
kandydat na kierowcę kierowca –
Cukrzyca data

rozpoznania:

typ

cukrzycy:

lekarz

prowadzący

leczenie

cukrzycy:

podmiot

wykonujący

działalność

leczniczą:

poradnia

diabetolo-

giczna:

Wiedza pacjenta dotycząca jego choroby, leczenia i powikłań: wysoka dostateczna niedostateczna
Umiejętność kontrolowania glikemii: dobra akceptowalna niska
Świadomość hipoglikemii, umiejętność zapobiegania i przeciwdziałania: dobra niedostateczna
występowanie objawów prodromalnych hipoglikemii: tak nie
Ryzyko hipoglikemii: niskie akceptowalne wysokie
obecność przewlekłych powikłań cukrzycy brak przewlekłych powikłań cukrzycy
ze strony narządu wzroku ze strony układu nerwowego ze strony układu sercowo-naczyniowego
Uwagi dotyczące przewlekłych powikłań cukrzycy:
Ocena zdolności do prowadzenia pojazdu:
Inne uwagi:
........................................................................................................................................................
(podpis, imię i nazwisko, numer prawa wykonywania zawodu

lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii albo innego lekarza prowadzącego

leczenie cukrzycy oraz data sporządzenia opinii)

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

........................................................................ .............................................................
(oznaczenie jednostki przeprowadzającej badanie lekarskie) (miejscowość, data)
ORZECZENIE LEKARSKIE nr ............/(rok) ..........

W wyniku badania lekarskiego przeprowadzonego na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 1/ pkt 2/ pkt 3/

pkt 4/ pkt 5/pkt 7/pkt 81) ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U.

z 2020 r. poz. 1268, z późn. zm.)

u Pana/Pani ................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL – nazwa i numer

dokumentu stwierdzającego tożsamość .....................................................................................................

zamieszkałego (-łej) ...................................................................................................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, nr lokalu)

Stwierdzam

1. Brak/istnienie1) przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, do których jest

wymagane:

1) prawo jazdy kategorii:2)

a) [ ] AM, Al, A2, A, B1, B, B+E, T,

b) [ ] C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E,

c) [ ] C1, C1+E, C, C+E;3)

2) [ ] pozwolenie na kierowanie tramwajem2).

2. Ograniczenie w zakresie:

1) pojazdów, którymi może kierować osoba badana, ich wyposażenia, oznakowania lub

przystosowania4);

2) specjalnych wymagań wobec osoby kierującej pojazdem4)

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

Termin następnego badania .......................................................................................................................

............................................................................................................

(podpis, imię i nazwisko oraz numer wpisu do ewidencji uprawnionych lekarzy

i numer prawa wykonywania zawodu uprawnionego lekarza)

POUCZENIE:

1. Osoba badana lub podmiot kierujący na badanie lekarskie, którzy nie zgadzają się z treścią orzeczenia lekarskiego,

mogą – w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego – za pośrednictwem uprawnionego lekarza,

który je wydał, wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego odpowiednio5):

1) w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza – do wojewódzkiego ośrodka medycyny

pracy, a w przypadku kandydatów, uczniów lub słuchaczy, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy –

do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na siedzibę szkoły;

2) w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku

medycyny pracy do:

a) Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej w Warszawie,

b) Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi,

c) Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,

d) Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni albo

e) Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

2. Orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest ostateczne.

Objaśnienia:

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Zaznaczyć właściwe poprzez umieszczenie znaku X w odpowiednim polu przy właściwej grupie kategorii prawa

jazdy. Pozostałe grupy kategorii prawa jazdy należy skreślić. Nie określa się żadnej kategorii w ramach grupy

kategorii prawa jazdy, przy której został zamieszczony znak X.

3) Dotyczy jedynie przypadków, o których mowa w art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących

pojazdami.

4) Wpisać właściwe kody i subkody określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy

z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Kody należy oddzielić znakiem "/”.

5) Skreślić w przypadku orzeczenia lekarskiego wydanego w trybie odwoławczym.

ZAŁĄCZNIK Nr  10 

.......................................................................... .....................................................
(oznaczenie jednostki przeprowadzającej badanie lekarskie) (miejscowość, data)
ORZECZENIE LEKARSKIE nr .........../(rok) ...........

W wyniku badania lekarskiego przeprowadzonego na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia

5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1268, z późn. zm.)

u Pana/Pani ...................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL – nazwa i numer

dokumentu stwierdzającego tożsamość .......................................................................................

zamieszkałego (-łej) .....................................................................................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, nr lokalu)

Stwierdzam

1. Brak/istnienie1) przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub

przewożącym wartości pieniężne, określonym w prawie jazdy kategorii2):

1) [ ] A1, A2, A;

2) [ ] B1, B, B+E;

3) [ ] C1, C1+E, C, C+E;

4) [ ] D1, D1+E, D, D+E.

2. Ograniczenie w zakresie:

1) pojazdów, którymi może kierować osoba badana, ich wyposażenia, oznakowania lub

przystosowania3);

2) specjalnych wymagań wobec osoby kierującej pojazdem3).

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

Termin następnego badania .........................................................................................................

.......................................................................

(podpis i oznaczenie uprawnionego lekarza4))

POUCZENIE:

1. Osoba badana lub podmiot kierujący na badanie lekarskie, którzy nie zgadzają się z treścią

orzeczenia lekarskiego, mogą – w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego –

za pośrednictwem uprawnionego lekarza, który je wydał, wystąpić z wnioskiem

o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego odpowiednio5):

1) w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza do wojewódzkiego

ośrodka medycyny pracy;

2) w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza zatrudnionego

w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy do:

a) Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej w Warszawie,

b) Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi,

c) Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,

d) Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni albo

e) Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

2. Na ponowne badanie lekarskie należy się zgłosić w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku

o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego.

3. Orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest

ostateczne.

Objaśnienia:

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Zaznaczyć właściwe poprzez umieszczenie znaku X w odpowiednim polu przy właściwej grupie kategorii prawa

jazdy. Pozostałe grupy kategorii prawa jazdy należy skreślić. Nie określa się żadnej kategorii w ramach grupy

kategorii prawa jazdy, przy której został zamieszczony znak X.

3) Wpisać właściwe kody i subkody określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy

z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Kody należy oddzielić znakiem "/”.

4) Pieczątka albo imię i nazwisko, numer wpisu do ewidencji uprawnionych lekarzy, numer prawa wykonywania

zawodu.

5) Skreślić w przypadku orzeczenia lekarskiego wydanego w trybie odwoławczym.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  11

.............................................................................

(oznaczenie jednostki przeprowadzającej badanie)

KARTA BADANIA LEKARSKIEGO

Data badania
dzień miesiąc rok

1. DANE IDENTYFIKACYJNE OSOBY BADANEJ

Imię i nazwisko Data urodzenia Dzień Miesiąc Rok
Płeć1) M/K
Numer PESEL2) Rok uzyskania

uprawnienia do

kierowania pojazdami

Adres miejsca zamieszkania kod pocztowy -
Organ właściwy do wydania

dokumentu uprawniającego do

kierowania pojazdami (nazwa i adres)

kod pocztowy -
2. PODLEGA BADANIU LEKARSKIEMU Z TYTUŁU1) kategoria prawa jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem
ubiegania się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem,

pojazdami silnikowymi lub uprawnienia do kierowania tramwajem

przedłużenia ważności prawa jazdy określonej kategorii lub pozwolenia

na kierowanie tramwajem

ubiegania się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem

cofniętego ze względu na stan zdrowia

kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem

w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka

działającego podobnie do alkoholu

uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do stanu zdrowia osoby

posiadającej prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem

występowania o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego

dokumentu

kandydata do szkoły ponadpodstawowej lub ucznia szkoły

ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego

podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego,

o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1

ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r.

poz. 910, z późn. zm.), przewiduje przygotowanie do uzyskania

umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub do uzyskania

kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy

i umiejętności kierowania pojazdem silnikowym

kandydata na kwalifikacyjny kurs zawodowy lub słuchacza

kwalifikacyjnego kursu zawodowego, w zakresie kwalifikacji

wyodrębnionej w zawodzie, dla której podstawa programowa kształcenia

w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach

wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. -

Prawo oświatowe, przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności

kierowania pojazdem silnikowym lub do uzyskania kwalifikacji do

wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i umiejętności kierowania

pojazdem silnikowym.

3. BADANIE OGÓLNE STANU ZDROWIA

Badanie podmiotowe

Lp. Podstawowe problemy zdrowotne TAK NIE Uwagi lekarza
1. Dolegliwości zgłaszane przez osobę badaną
2. Urazy czaszki
3. Urazy kończyn górnych (kkg), kończyn dolnych

(kkd), kręgosłupa

4. Incydenty nagłej utraty świadomości
5. Choroby układu nerwowego, w tym padaczka
6. Choroby psychiczne
7. Choroby układu ruchu
8. Choroby układu krążenia
9. Cukrzyca
10. Choroby układu oddechowego, w tym

zaburzenia oddychania podczas snu

11. Choroby układu pokarmowego
12. Choroby endokrynologiczne
13. Choroby układu moczowego
14. Zawroty głowy, zaburzenia równowagi
15. Przebyte hospitalizacje, w tym zabiegi

operacyjne

16. Leczenie w poradni specjalistycznej

(jeżeli tak, to w jakiej? od kiedy?)

17. Inne dane z wywiadu

B. Badanie przedmiotowe3)

Lp. Narząd (układ) Brak zmian

patologicznych

Opis stwierdzonej patologii
1. Budowa ciała
1.1. Głowa
1.2. Blizny skórne i ubytki kostne czaszki,
1.3. Ruchomość gałek ocznych, kształt

i reakcje źrenic

1.4. Asymetria twarzy, zbaczanie języka
2. Tarczyca
3. Układ oddechowy:
- szmer oddechowy

.................................................................

4. Układ krążenia
4.1. Miarowość
4.2. Tony serca: szmery
4.3. Tętno ....../min.
4.4. RR (w spoczynku) ........... mmHg
5. Brzuch
5.1. Bolesność; opory patologiczne
5.2. Przepukliny
5.3. Wątroba
6. Układ ruchu
6.1. Badanie sprawności kończyn

górnych:

6.1.1. siła mięśniowa
6.1.2. chwytność rąk
6.1.3. ograniczenie ruchomości stawów:
a) palców i nadgarstków

......................................................

b) łokciowych

......................................................

c) barkowych

......................................................

6.2. Badanie sprawności kończyn dolnych
6.2.1 ograniczenie ruchomości stawów:
a) stopy i skokowego

......................................................

b) kolanowego i biodrowego

......................................................

6.3. Ruchomość kręgosłupa:
a) odcinka szyjnego
b) odcinka lędźwiowego
6.4. Badanie chodu
6.5. Anomalie wrodzone lub pourazowe
7. Układ nerwowy
7.1. Niedowłady, porażenia kończyn górnych
7.2. Niedowłady, porażenia kończyn dolnych
7.3. Zaniki mięśniowe
7.4. Zaburzenia równowagi i koordynacji

ruchowej

8. Stan psychiczny

C. Skierowania na badania pomocnicze albo konsultacje specjalistyczne: ..........................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

................................. .....................................................................

(data) (podpis i oznaczenie uprawnionego lekarza)4)

4. BADANIE NARZĄDU WZROKU

Imię i nazwisko badanego ............................................................................................................................................................................................................

Numer PESEL2) ............................................................................................................................................................................................................................

Adres miejsca zamieszkania .........................................................................................................................................................................................................

Podlega badaniu lekarskiemu z tytułu (wpisać na podstawie części 2 karty badania lekarskiego – tylko w przypadku badania wykonywanego przez

lekarza specjalistę w dziedzinie okulistyki)

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

Wywiad chorobowy

Lp. TAK NIE Jeżeli TAK, to podać dane
1. Przebyte choroby, urazy i operacje
2. Korekcja okularowa od ilu lat?
3. Soczewki kontaktowe od ilu lat?

Badanie przedmiotowe

Lp. Oko prawe Oko lewe Opis patologii
1. Ostrość wzroku bez korekcji
2. Ostrość wzroku z korekcją

(podać korekcję i uzyskaną ostrość)

3. Obuoczna ostrość wzroku po korekcji
4. Pole widzenia
5. Rozpoznawanie barw
6. Widzenie obuoczne
7. Widzenie zmierzchowe
8. Wrażliwość na olśnienie
9. Wrażliwość na kontrast

Rozpoznanie:

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

Wnioski:

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

................................................... ...................................................................................

(data) (podpis i oznaczenie lekarza uprawnionego lub lekarza

specjalisty w dziedzinie okulistyki)4)

5. BADANIE NARZĄDU SŁUCHU

Imię i nazwisko badanego ............................................................................................................................................................................................................

Numer PESEL2) ............................................................................................................................................................................................................................

Adres miejsca zamieszkania .........................................................................................................................................................................................................

Podlega badaniu lekarskiemu z tytułu (wpisać na podstawie części 2 karty badania lekarskiego - tylko w przypadku badania wykonywanego przez

lekarza specjalistę w dziedzinie laryngologii) ..............................................................................................................................................................................

Wywiad chorobowy

Lp. Przebyte choroby lub dolegliwości TAK NIE Jeżeli TAK, to podać dane
1. Upośledzenie słuchu: od ilu lat?
- ubytek słuchu jednostronny
- ubytek słuchu obustronny
- posługiwanie się aparatem/implantem słuchowym

Badanie akumetryczne słuchu (szeptem)

Ucho prawe Ucho lewe
Odległość
Z zastosowaniem aparatu słuchowego lub implantu słuchowego
Odległość

Rozpoznanie: ...............................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

Wnioski: .......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

......................... ........................................................................

(data) (podpis i oznaczenie lekarza uprawnionego

lub lekarza specjalisty w dziedzinie laryngologii)4)

6. KONSULTACJE SPECJALISTYCZNE

Należy dołączyć wyniki wszystkich przeprowadzonych konsultacji specjalistycznych według schematu:

Badanie ..........................................................................................................

Rozpoznanie ..................................................................................................

Opinia .............................................................................................................

Data ............................................

Podpis i oznaczenie lekarza4)

Badanie ..........................................................................................................

Rozpoznanie ..................................................................................................

Opinia .............................................................................................................

Data ............................................

Podpis i oznaczenie lekarza4)

Badanie .........................................................................................................

Rozpoznanie ...................................................................................................

Opinia .............................................................................................................

Data ............................................

Podpis i oznaczenie lekarza4)

Badanie ..........................................................................................................

Rozpoznanie ..................................................................................................

Opinia ............................................................................................................

Data ............................................

Podpis i oznaczenie lekarza4)

7. BADANIA POMOCNICZE

Należy dołączyć wyniki badań pomocniczych

.......................................................................................................................................................................................................................................................

ROZPOZNANIE KOŃCOWE:

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

WNIOSKI:

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................

................................. ................................................................................

(data) (podpis i oznaczenie uprawnionego lekarza)4)

Objaśnienia:

1) Odpowiednie podkreślić.

2) W przypadku osoby, której nie nadano numer PESEL – nazwa i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość.

3) W przypadku prawidłowego wyniku badania postawić znak X w rubryce "Brak zmian patologicznych", a w przypadku stwierdzonej patologii – podać

szczegółowy jej opis.

4) Pieczątka albo imię i nazwisko, numer wpisu do ewidencji uprawnionych lekarzy, numer prawa wykonywania zawodu.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  12

ZAŁĄCZNIK Nr  13

........................................................................ ......................................................
(oznaczenie jednostki przeprowadzającej szkolenie) (miejscowość, data)
ZAŚWIADCZENIE NR .................../ .................................
(rok)

Na podstawie § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie

badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców

(Dz. U. z 2020 r. poz. 0000)

stwierdza się, że Pan/Pani ..........................................................................................................................

(imię i nazwisko lekarza)

posiadający/a prawo wykonywania zawodu lekarza numer ......................................................................

wydane przez .................................................... ukończył/a z wynikiem pozytywnym szkolenie

lekarzy w zakresie badań kierowców, o którym mowa w art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia

5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1268, z późn. zm.).

..............................................................

(podpis i oznaczenie kierownika

jednostki przeprowadzającej szkolenie)1)

Objaśnienia:

1) Pieczątka albo imię i nazwisko.

)

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz.U.2020.1470).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) (Dz. Urz. UE L 403 z 30.12.2006, str. 18, Dz. Urz. UE L 223 z 26.08.2009, s. 31, Dz. Urz. UE L 314 z 29.11.2011, s. 31, Dz. Urz. UE L 321 z 20.11.2012, s. 54, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, s. 356, Dz. Urz. UE L 261 z 03.10.2013, s. 29, Dz. Urz. UE L 194 z 02.07.2014, s. 10, Dz. Urz. UE L 107 z 25.04.2015, s. 68, Dz. Urz. UE L 126 z 14.05.2016, s. 85, Dz. Urz. UE L 183 z 07.08.2016, s. 59 oraz Dz. Urz. UE L 112 z 02.05.2018, s. 29).
3 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2019 r. (Dz.U.2020.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2020 r.
4 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz.U.2017.250), które traci moc z dniem 31 sierpnia 2019 r. zgodnie z art. 169 ust. 5 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2018.2245).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.2213 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.
Data aktu: 29/08/2019
Data ogłoszenia: 11/12/2020
Data wejścia w życie: 01/09/2019