Komisja społeczna do spraw podziału zezwoleń zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 18 lipca 2019 r.
w sprawie komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych

Na podstawie art. 30 ust. 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 58, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb wyłaniania składu oraz tryb działania komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych między przewoźnikami drogowymi, zwanej dalej "Komisją".
§  2. 
1. 
Komisję powołuje minister właściwy do spraw transportu, zwany dalej "ministrem", spośród kandydatów zgłoszonych przez polskie organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych, zwane dalej "organizacjami".
2. 
Organizacja może zgłosić tylko jednego kandydata.
3. 
Minister zamieszcza, na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra, ogłoszenie zawierające w szczególności:
1)
termin, w którym organizacje zgłaszają kandydatów na członków Komisji;
2)
adres, na który organizacje przesyłają zgłoszenia kandydatów na członków Komisji;
3)
wykaz dokumentów, które powinny zostać załączone do tych zgłoszeń.
4. 
Kandydaci na członków Komisji powinni posiadać co najmniej 5-letnią, udokumentowaną praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego.
5. 
Kadencja członka Komisji trwa 3 lata od dnia jego powołania.
6. 
Ta sama osoba może pełnić funkcję członka Komisji nie dłużej niż przez dwie kadencje.
§  3. 
1. 
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
członkowie Komisji.
2. 
Przewodniczący Komisji jest wybierany na pierwszym posiedzeniu Komisji, zwołanym przez ministra właściwego do spraw transportu, spośród jej członków zwykłą większością głosów.
§  4. 
1. 
Członek Komisji może zostać odwołany przez ministra przed upływem kadencji w przypadku:
1)
nieuczestniczenia, bez usprawiedliwienia, w co najmniej 2 posiedzeniach Komisji;
2)
nieprzestrzegania przepisów regulujących działalność Komisji.
2. 
Minister odwołuje członka Komisji w przypadku złożenia przez niego rezygnacji z funkcji członka Komisji.
3. 
Kadencja członka Komisji wygasa w przypadku jego śmierci.
4. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1-3, minister dokonuje wyboru nowego członka Komisji, zgodnie z § 2.
§  5. 
Skargi i wnioski związane z powołaniem członka Komisji rozpatruje minister.
§  6. 
1. 
Komisja działa na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego Komisji z własnej inicjatywy, na wniosek co najmniej 2 członków Komisji lub na wniosek ministra.
2. 
O terminie posiedzenia Komisji przewodniczący Komisji zawiadamia członków Komisji, ministra oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego pisemnie lub drogą elektroniczną. Zawiadomienia dokonuje się z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
3. 
W sprawach wymagających pilnego rozstrzygnięcia przez Komisję przewodniczący Komisji zwołuje jej posiedzenie w trybie nadzwyczajnym. Przepisu ust. 2 zdanie drugie nie stosuje się.
4. 
Jeżeli posiedzenia Komisji nie można zwołać w trybie, o którym mowa w ust. 3, dopuszcza się rozpatrzenie spraw wymagających pilnego rozstrzygnięcia przez Komisję za pomocą teleinformatycznych środków łączności. W takim przypadku przewodniczący Komisji sporządza notatkę, która na najbliższym posiedzeniu Komisji podlega pisemnemu zatwierdzeniu przez członków Komisji obecnych na tym posiedzeniu. Zatwierdzona notatka stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Komisji.
5. 
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów, przy czym dla ich ważności jest wymagany udział w głosowaniu co najmniej 4 osób wchodzących w skład Komisji. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Komisji.
6. 
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komisji osoby niebędące członkami Komisji, jeżeli jest to niezbędne do wykonania zadań Komisji. Osoby te nie biorą udziału w głosowaniu.
§  7. 
Komisja uchwala regulamin działania Komisji i przekazuje go ministrowi do zatwierdzenia.
§  8. 
1. 
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący Komisji oraz członkowie Komisji obecni na tym posiedzeniu.
2. 
Kopię protokołu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący Komisji przekazuje ministrowi w terminie 7 dni od dnia posiedzenia Komisji.
§  9. 
1. 
Komisja przedstawia na wniosek ministra pisemne rekomendacje w zakresie wysokości ustalanych przez ministra kontyngentów zezwoleń zagranicznych.
2. 
Członkowie Komisji na wniosek ministra biorą udział w spotkaniach poprzedzających posiedzenia komisji mieszanych do spraw międzynarodowych przewozów drogowych.
3. 
Na wniosek ministra Komisja przedstawia pisemne raporty w zakresie określonym wnioskiem.
§  10. 
1. 
Komisja przedstawia ministrowi, w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, podpisaną przez przewodniczącego Komisji informację o sposobie realizacji zadań Komisji za poprzedni rok kalendarzowy.
2. 
Informacja zawiera również rekomendacje członków Komisji w zakresie wysokości ustalanych kontyngentów zezwoleń zagranicznych na bieżący rok.
§  11. 
1. 
W przypadku gdy przewodniczący Komisji nie przekaże ministrowi kopii protokołu z posiedzenia Komisji w terminie określonym w § 8 ust. 2, minister wzywa przewodniczącego Komisji do przekazania kopii protokołu w dodatkowym terminie 14 dni.
2. 
W przypadku gdy Komisja nie przedstawi ministrowi informacji o sposobie realizacji zadań Komisji za poprzedni rok kalendarzowy, w terminie określonym w § 10 ust. 1, minister wzywa Komisję do przedstawienia informacji w dodatkowym terminie 30 dni.
§  12. 
Obsługę techniczno-organizacyjną Komisji zapewnia Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
§  13. 
1. 
Komisja powołana i działająca w trybie przewidzianym dotychczasowymi przepisami działa do czasu powołania Komisji, zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
2. 
Osobom, które były członkami Komisji przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nie wlicza się do okresu, o którym mowa w § 2 ust. 5, dotychczasowego okresu pełnienia przez nich funkcji członka Komisji.
§  14. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych (Dz. U. poz. 751).
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101 i 176).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1477

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja społeczna do spraw podziału zezwoleń zagranicznych.
Data aktu: 18/07/2019
Data ogłoszenia: 07/08/2019
Data wejścia w życie: 22/08/2019