Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 maja 2019 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych

Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2013 r. w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych (Dz. U. poz. 1088) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) Rejestrze - rozumie się przez to prowadzony przez agenta emisji system rejestracji bonów skarbowych, w którym agent emisji dokonuje rejestracji stanu i zmian stanu posiadania bonów;",

b)
dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9) DSPW - rozumie się przez to banki, instytucje kredytowe lub instytucje finansowe, a także ich oddziały, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2187, 2243 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 326, 730 i 875), z którymi Minister Finansów zawarł umowę w sprawie pełnienia funkcji Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.";

2)
w § 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Bony są nabywane i zbywane w drodze przetargu z dyskontem, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 28a ust. 1.";

3)
w § 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przetargach mogą brać udział:

1) DSPW,

2) banki państwowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, nieposiadające statusu DSPW

- zwani dalej "uczestnikami przetargu".";

4)
w § 20 w ust. 1 w pkt 12 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 13 w brzmieniu:

"13) godziny, w jakich można składać oferty w ramach sprzedaży dodatkowej.";

5)
uchyla się rozdział 5;
6)
po rozdziale 5 dodaje się rozdział 5a w brzmieniu:

"Rozdział 5a

Sprzedaż dodatkowa

§ 28a. 1. DSPW, którzy nabyli bony na przetargu sprzedaży, mogą nabywać dodatkowe bony poza przetargiem sprzedaży (sprzedaż dodatkowa) na zasadach określonych w niniejszym rozdziale.

2. Sprzedaż dodatkowa jest organizowana w dniu przetargu sprzedaży.

3. Do sprzedaży dodatkowej przepisy rozdziału 3 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że minimalna wartość nominalna oferty wynosi 10 000 (dziesięć tysięcy) złotych.

§ 28b. W ramach sprzedaży dodatkowej bony o danym terminie wykupu są sprzedawane:

1) po średniej ważonej cenie przetargowej, w przypadku gdy bony były sprzedawane na przetargu wielu cen;

2) po minimalnej cenie sprzedaży, w przypadku gdy bony były sprzedawane na przetargu jednej ceny.

§ 28c. 1. Każdy DSPW może nabyć w ramach zakupu dodatkowego dowolne bony oferowane na przetargu sprzedaży, w kwocie odpowiadającej iloczynowi wartości nominalnej wszystkich bonów nabytych przez tego DSPW na przetargu sprzedaży i procentowego mnożnika odpowiadającego miejscu tego DSPW w ostatnim opublikowanym rankingu DSPW. Kwota, o której mowa w zdaniu pierwszym, jest zaokrąglana w górę do najbliższej wielokrotności 1 000 000 (jednego miliona) złotych.

2. Minister Finansów publikuje w sposób, o którym mowa w § 7, zestawienie zawierające mnożniki, o których mowa w ust. 1, wraz z odpowiadającymi im miejscami w rankingu DSPW.

3. Ranking DSPW na dany kwartał ustalany jest według kryteriów określonych w regulaminie pełnienia funkcji Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, stanowiącym integralną część umowy w sprawie pełnienia funkcji Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, zawieranej przez Ministra Finansów z DSPW, i na jego podstawie ogłaszany przez Ministra Finansów na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

§ 28d. 1. DSPW może składać oferty w ramach sprzedaży dodatkowej w godzinach określonych w komunikacie, o którym mowa w § 20 ust. 1.

2. Oferta zakupu bonów składana przez DSPW w ramach sprzedaży dodatkowej powinna zawierać w szczególności:

1) adres agenta emisji;

2) termin wykupu i kod ISIN bonów;

3) liczbę oraz wartość nominalną bonów będących przedmiotem oferty;

4) numer rachunku bonów, który jest prowadzony w Rejestrze i na który uczestnik nabywa bony;

5) upoważnienie dla agenta emisji do obciążenia rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, wraz z podaniem jego numeru, kwotą:

a) wynikającą z ceny zakupu, o której mowa w § 29 ust. 1, uwzględniającą liczbę bonów i cenę przetargową, wraz z naliczonymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia - w sytuacji, o której mowa w § 30,

b) odstępnego - w sytuacji, o której mowa w § 31.

3. Łączna wartość nominalna ofert zakupu złożonych w ramach sprzedaży dodatkowej przez jednego DSPW nie może być większa od wartości, o której mowa w § 28c ust. 1.

4. Oferta złożona przez danego DSPW w ramach sprzedaży dodatkowej przekraczająca wartość, o której mowa w ust. 3, zostaje odrzucona.

§ 28e. Po zakończeniu sprzedaży dodatkowej Minister Finansów ogłasza komunikat o jej wynikach, zawierający w szczególności:

1) datę przeprowadzenia sprzedaży dodatkowej;

2) datę i godzinę rozrachunku sprzedaży dodatkowej;

3) okresy, na jakie bony będą emitowane;

4) termin wykupu i kod ISIN bonów;

5) cenę, o której mowa w § 28b;

6) wartość nominalną sprzedanych bonów.";

7)
tytuł rozdziału 6 otrzymuje brzmienie:

"Rozrachunek przetargu sprzedaży i sprzedaży dodatkowej";

8)
w § 29 w ust. 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Zapłata ceny zakupu następuje przez obciążenie rachunku, o którym mowa w § 18 pkt 5, a w przypadku sprzedaży dodatkowej - rachunku, o którym mowa w § 28d ust. 2 pkt 5.";

9)
w § 31 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Odstępne jest pobierane z rachunku, o którym mowa w § 18 pkt 5, a w przypadku sprzedaży dodatkowej z rachunku, o którym mowa w § 28d ust. 2 pkt 5 - w następnym dniu roboczym po dniu, o którym mowa w ust. 1.";

10)
§ 32 otrzymuje brzmienie:

"§ 32. W przypadku sprzedaży dodatkowej przepisy § 29-31 stosuje się odpowiednio.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1002

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych.
Data aktu: 22/05/2019
Data ogłoszenia: 29/05/2019
Data wejścia w życie: 01/06/2019