Sztandar Służby Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 24 kwietnia 2018 r.
w sprawie sztandaru Służby Ochrony Państwa

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące sztandaru Służby Ochrony Państwa, zwanego dalej "sztandarem", oraz jego wzór;
2)
wzór aktu nadania sztandaru oraz wzór aktu jego wręczenia;
3)
tryb i warunki nadania sztandaru oraz sposób jego wręczania;
4)
sposób przechowywania sztandaru.
§  2. 
Sztandar składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  3. 
1. 
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku o długości 100 cm, barwy karmazynu polskiego po stronie głównej, a barwy granatowej po stronie odwrotnej. Jeden bok płata sztandaru jest wszyty w białą skórę, przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte złotą frędzlą o długości 5 cm.
2. 
Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego o wysokości 51 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony - haftowane złotym szychem. Wokół wizerunku orła białego jest umieszczony haftowany złotym szychem o średnicy 78 cm i wykonany wielkimi literami o wysokości 7,2 cm napis "BÓG HONOR OJCZYZNA".
3. 
Wzór strony głównej płata sztandaru jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór haftu na stronie głównej płata sztandaru jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5. 
Na stronie odwrotnej płata sztandaru jest umieszczony centralnie, haftowany granatowym szychem znak graficzny Służby Ochrony Państwa o wysokości 19 cm i szerokości 27 cm, znajdujący się na srebrnym tle, zwany dalej "znakiem graficznym SOP". Znak graficzny SOP jest otoczony okręgiem barwy granatowej o średnicy 51,5 cm i szerokości 7,5 cm, w którym jest umieszczony haftowany srebrnym szychem i wykonany wielkimi literami o wysokości 4,5 cm napis "SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA".
6. 
W rogach strony odwrotnej płata są umieszczone wieńce z gałązek dębiny i wawrzynu, haftowane złotym szychem o wysokości 26 cm i szerokości 32 cm. W polach wieńców są umieszczone kolejno: data "1924", litery "SOP", jako skrót nazwy "Służba Ochrony Państwa", data "2018", haftowane srebrnym szychem o wysokości 5 cm oraz haftowany srebrnym szychem Znak Polski Walczącej z dodaną cyfrą 1 o wysokości 13 cm, haftowaną czerwonym szychem, zastępującą trzon kotwicy tego znaku.
7. 
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
8. 
Wzór haftu na stronie odwrotnej płata sztandaru jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
9. 
Wzór haftu znaku graficznego SOP na odwrotnej stronie płata sztandaru jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
10. 
Wzór haftu wieńców z gałązek dębiny i wawrzynu na stronie odwrotnej płata sztandaru jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego.
2. 
Front głowicy sztandaru jest usytuowany po stronie głównej płata sztandaru.
3. 
Na przedniej ścianie podstawy są umieszczone litery "SOP", jako skrót nazwy "Służba Ochrony Państwa". Wewnątrz podstawy głowicy jest umieszczona zminiaturyzowana kopia aktu nadania sztandaru.
4. 
Wzór głowicy sztandaru jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Drzewce sztandaru, o średnicy 4 cm i długości 200 cm, jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca jest osadzona głowica, dolnym brzegiem tulei dochodząca do górnego płata, a na dolnym końcu drzewca jest osadzone stożkowe okucie z metalu białego.
2. 
Na drzewcu sztandaru mogą być umieszczone gwoździe pamiątkowe upamiętniające ważne wydarzenia. Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać napisy z datami i wydarzeniami odnoszącymi się do historii i tradycji Służby Ochrony Państwa.
3. 
Komendant Służby Ochrony Państwa występuje drogą służbową do ministra właściwego do spraw wewnętrznych z wnioskiem o wyrażenie zgody na wbicie gwoździ pamiątkowych.
4. 
Uroczystość wbijania gwoździ pamiątkowych przebiega zgodnie z ceremoniałem Służby Ochrony Państwa.
§  6. 
1. 
Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej o szerokości 15 cm jest związana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy po stronie płata sztandaru. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata.
2. 
Wzór szarfy sztandaru jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych nadaje Służbie Ochrony Państwa sztandar aktem nadania.
2. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych lub w jego imieniu inna upoważniona osoba wręcza Służbie Ochrony Państwa sztandar wraz z aktem nadania.
3. 
Wręczenie sztandaru odbywa się zgodnie z ceremoniałem Służby Ochrony Państwa.
4. 
Wzór aktu nadania sztandaru jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
5. 
Wzór aktu wręczenia sztandaru jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Sztandar jest przechowywany w siedzibie Służby Ochrony Państwa, w pomieszczeniu służbowym, w przeszklonej, zamykanej gablocie, w położeniu poziomym - rozwinięty.
2. 
Każdorazowe wydanie sztandaru do udziału w uroczystościach następuje na podstawie zgody Komendanta Służby Ochrony Państwa.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STRONA GŁÓWNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR HAFTU NA STRONIE GŁÓWNEJ PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  3

STRONA ODWROTNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR HAFTU NA STRONIE ODWROTNEJ PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR HAFTU ZNAKU GRAFICZNEGO SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA NA ODWROTNEJ STRONIE PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR HAFTU WIEŃCÓW Z GAŁĄZEK DĘBINY I WAWRZYNU NA STRONIE ODWROTNEJ PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR GŁOWICY SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR SZARFY SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

AKT NADANIA SZTANDARU

z dnia ........

SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, z późn. zm.) stosownie do wniosku złożonego przez

KOMENDANTA SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA

......................................................................

z dniem ......... nadaję

SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA

SZTANDAR

.......................................................

(podpis Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji)

ZAŁĄCZNIK Nr  10

WZÓR

AKT

WRĘCZENIA SZTANDARU

W DNIU ...................... W WARSZAWIE

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

....................................................

WRĘCZYŁ UROCZYŚCIE KOMENDANTOWI

SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA

....................................................

SZTANDAR

SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA

.................................................

(podpis Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji)

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.835

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sztandar Służby Ochrony Państwa.
Data aktu: 24/04/2018
Data ogłoszenia: 07/05/2018
Data wejścia w życie: 08/05/2018