Udzielanie wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 22 lutego 2018 r.
w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 219 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania wyróżnień, o których mowa w art. 219 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej "ustawą", funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, zwanym dalej "funkcjonariuszami".
2. 
Wyróżnienia w formie przedstawienia do odznaczenia państwowego udziela się na warunkach i w trybie określonych w ustawie z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2018 r. poz. 400).
3. 
Wyróżnienia w formie:
1)
przyznania odznaki honorowej "Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej",
2)
mianowania na wyższy stopień służbowy

- udziela się w trybie określonym w przepisach wydanych odpowiednio na podstawie art. 6 ust. 7 oraz art. 197 ust. 7 ustawy.

§  2. 
Wyróżnienia w formie dyplomu można udzielić funkcjonariuszowi pod warunkiem dokonania czynu świadczącego o wyjątkowym zaangażowaniu lub podjęcia działania kształtującego pozytywny wizerunek Służby Celno-Skarbowej.
§  3. 
1. 
Wyróżnienia w formie krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 10 dni można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:
1)
dokonania czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze;
2)
przejawienia inicjatywy w zakresie zwiększenia efektywności Służby Celno-Skarbowej;
3)
osiągnięcia wyróżniających wyników w Służbie Celno-Skarbowej.
2. 
Wyróżnienia, o którym mowa w ust. 1, udziela się w dniach służby, zgodnie z obowiązującym funkcjonariusza rozkładem czasu służby. Wyróżnienie może być zrealizowane w terminie zaproponowanym przez funkcjonariusza, jednorazowo albo w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem, pod warunkiem że nieobecność funkcjonariusza w służbie nie wpłynie na ciągłość wykonywania zadań w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia udzielenia wyróżnienia.
§  4. 
Wyróżnienia w formie nagrody pieniężnej można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:
1)
wzorowego wypełniania powierzonych zadań służbowych, jeżeli efektem tych działań jest udoskonalenie funkcjonowania lub zwiększenie skuteczności Służby Celno-Skarbowej;
2)
przejawienia inicjatywy lub osiągnięcia wyróżniających wyników w służbie, jeżeli efektem tych działań jest udoskonalenie funkcjonowania lub zwiększenie skuteczności Służby Celno-Skarbowej;
3)
wykonywania zadań za nieobecnego funkcjonariusza, w przypadku jego nieprzerwanej nieobecności w służbie dłuższej niż 21 dni, bez uszczerbku dla jakości i terminowości wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym.
§  5. 
Wyróżnienia w formie nagrody rzeczowej można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:
1)
dokonania czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze związanego z zadaniami Krajowej Administracji Skarbowej;
2)
podjęcia działania kształtującego pozytywny wizerunek Służby Celno-Skarbowej, którego efektem jest zwiększenie skuteczności tej służby.
§  6. 
Wyróżnienia w formie mianowania na wyższy stopień służbowy, w przypadku, o którym mowa w art. 197 ust. 4 pkt 3 ustawy, można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:
1)
przejawienia inicjatywy lub osiągnięcia wyróżniających wyników w służbie, których efektem jest udoskonalenie funkcjonowania lub zwiększenie skuteczności Służby Celno-Skarbowej;
2)
doskonalenia kwalifikacji zawodowych przydatnych do służby.
§  7. 
Wyróżnienia w formie przyznania odznaki honorowej "Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej" można udzielić funkcjonariuszowi w uznaniu:
1)
osiągnięć w wieloletniej i nienagannej służbie w Służbie Celno-Skarbowej,
2)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażaniu do praktyki nowych rozwiązań ekonomiczno-finansowych oraz usprawnień w dziedzinie organizacji i techniki w Służbie Celno-Skarbowej,
3)
działalności naukowej i dydaktycznej związanej z Krajową Administracją Skarbową,
4)
osiągnięć w dziedzinie rozwijania współpracy celno-skarbowej z właściwymi organami innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi i instytucjami międzynarodowymi

- pod warunkiem że funkcjonariusz przyczynił się do osiągnięć Służby Celno-Skarbowej.

§  8. 
1. 
Wyróżnień udziela kierownik jednostki organizacyjnej.
2. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu czasowo do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej wyróżnień udziela kierownik jednostki organizacyjnej, do której nastąpiło czasowe przeniesienie.
3. 
Kierownik jednostki organizacyjnej udziela wyróżnień z własnej inicjatywy albo na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza albo innego przełożonego.
4. 
Szef Krajowej Administracji Skarbowej może udzielić z własnej inicjatywy wyróżnienia każdemu funkcjonariuszowi.
§  9. 
Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej i jego zastępcom wyróżnień udziela minister właściwy do spraw finansów publicznych z własnej inicjatywy.
§  10. 
1. 
Wniosek o udzielenie wyróżnienia, o którym mowa w § 8 ust. 3, zawiera:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
2)
stanowisko i stopień służbowy funkcjonariusza;
3)
rodzaj wyróżnienia;
4)
wskazanie okoliczności uzasadniających wyróżnienie funkcjonariusza;
5)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
2. 
Udzielenie funkcjonariuszowi wyróżnienia z inicjatywy kierownika jednostki organizacyjnej wymaga uzasadnienia.
3. 
Wniosek o udzielenie wyróżnienia kieruje się z zachowaniem drogi służbowej.
§  11. 
Wyróżnień można udzielić w sposób uroczysty.
§  12. 
Wyróżnień udziela się niezwłocznie po spełnieniu warunków uzasadniających ich udzielenie.
§  13. 
1. 
Informację o udzieleniu funkcjonariuszowi wyróżnienia wraz z podaniem rodzaju wyróżnienia kierownik jednostki organizacyjnej podaje do wiadomości funkcjonariuszy komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach informację, o której mowa w ust. 1, podaje się do wiadomości wszystkich funkcjonariuszy.
3. 
W przypadku funkcjonariusza wykonującego czynności operacyjno-rozpoznawcze przepisu ust. 2 nie stosuje się.
§  14. 
W sprawach o udzielenie wyróżnienia, wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2 Zakres spraw uregulowany niniejszym rozporządzeniem był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 78 oraz z 2017 r. poz. 977) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2010 r. w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w Służbie Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 54 oraz z 2017 r. poz. 936), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.429

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej.
Data aktu: 22/02/2018
Data ogłoszenia: 27/02/2018
Data wejścia w życie: 01/03/2018