Nadawanie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 5 września 2018 r.
w sprawie nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości (Dz. U. poz. 1546) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, zwanego dalej "Medalem", w tym terminy przedkładania wniosków o nadanie Medalu oraz terminy wręczania odznak nadanego Medalu;
2)
tryb postępowania w przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki Medalu lub legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu;
3)
wzory wniosku o nadanie Medalu, wykazu przedstawianych wniosków, zawierającego zestawienie zbiorcze osób proponowanych do odznaczenia, legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu oraz jej wtórnika;
4)
sposób i okoliczności noszenia odznaki Medalu.
§  2. 
Zadania związane z nadawaniem Medalu wykonuje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej "Kancelarią".
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie Medalu, zwany dalej "wnioskiem", przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej: Prezes Rady Ministrów, minister, kierownik urzędu centralnego lub wojewoda, nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki nadanego Medalu.
2. 
Wniosek zawiera szczegółowe informacje o zasługach i osiągnięciach uzasadniających nadanie Medalu oraz informację o karalności osoby, której dotyczy wniosek.
3. 
Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wnioski przedstawia się wraz z wykazem wniosków o nadanie Medalu, zwanego dalej "wykazem", zawierającym zestawienie zbiorcze osób proponowanych do odznaczenia. Nazwiska w wykazie zamieszcza się w porządku alfabetycznym, przy czym liczba nazwisk w jednym wykazie nie powinna przekraczać dwustu.
2. 
Wzór wykazu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku przedstawienia więcej niż stu wniosków, wykaz przedstawia się dodatkowo w postaci zapisu na informatycznym nośniku danych.
§  5. 
Wnioski oraz wykazy sporządzone z uchybieniem przepisów rozporządzenia zwraca się wnioskodawcy do uzupełnienia albo ponownego sporządzenia.
§  6. 
1. 
Kancelaria przekazuje wnioskodawcy odznakę Medalu oraz legitymację potwierdzającą nadanie Medalu.
2. 
Odznakę Medalu wraz z legitymacją potwierdzającą nadanie Medalu wręcza się osobie odznaczonej w terminie sześciu miesięcy od dnia wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o jego nadaniu.
3. 
Wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki Medalu, Kancelaria, na prośbę osoby odznaczonej lub członka jej najbliższej rodziny, ponownie wydaje odznakę Medalu. Ponowne wydanie odznaki Medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zgubienia lub zniszczenia legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu. W takim przypadku Kancelaria wydaje nieodpłatnie wtórnik legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu.
3. 
O ponowne wydanie odznaki Medalu lub wtórnika legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu może również wystąpić, na prośbę osoby odznaczonej, wnioskodawca.
4. 
Wzór wtórnika legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Odznakę nadanego Medalu nosi się na lewej stronie piersi, po odznakach orderów i odznaczeń wymienionych w ustawie z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2018 r. poz. 400, 730 i 1567) oraz po odznakach odznaczeń niewymienionych w tej ustawie, a otrzymanych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
2. 
Odznakę Medalu nosi się w szczególności podczas:
1)
uroczystości państwowych z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu lub Prezesa Rady Ministrów;
2)
uroczystych obchodów świąt narodowych i wojskowych;
3)
uroczystości wręczania odznak orderów i odznaczeń;
4)
innych uroczystości państwowych, stosownie do zaleceń zawartych w zaproszeniu.
§  9. 
1. 
We wszystkich okolicznościach, kiedy nie zakłada się odznaki Medalu, można nosić jego miniaturkę, baretkę lub wstążeczkę.
2. 
Odznaki Medalu, jego miniaturki, baretki i wstążeczki nie nosi się na ubiorach roboczych i ochronnych, a także na ubiorach o charakterze sportowym.
3. 
Na mundurze, zamiast odznaki Medalu, można nosić tylko jego baretkę.
§  10. 
Miniaturkę odznaki Medalu o średnicy 15-17 mm nosi się na wstążeczce w kolorach określonych w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, o długości 25-30 mm i szerokości 11-13 mm, na lewej klapie ubioru z kołnierzem wykładanym, na wysokości butonierki lub na lewej stronie piersi na tej samej wysokości.
§  11. 
Baretkę Medalu ze wstążki określonej w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, o wysokości 8-10 mm, nosi się na lewej stronie piersi, nakładając ją na podkładkę sukienną lub aksamitną koloru czarnego albo na podkładkę metalową. Podkładka powinna być o 2 mm szersza i wyższa od baretki.
§  12. 
Wstążeczkę o szerokości 4 mm w kolorach określonych w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przeciąga się przez dziurkę w lewej klapie ubioru z kołnierzem wykładanym, ukośnie w dół, mocując oba końce na wewnętrznej stronie klapy.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE MEDALU STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR WYKAZU WNIOSKÓW O NADANIE MEDALU STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Przewidywany termin wręczenia odznak Medalu...............................

Przedstawia się ogółem.......................... wniosków.

Lp. Nazwisko Imiona K - kobieta

M - mężczyzna

Rok urodzenia

str..../...

(numer kolejnej strony wykazu / liczba stron całego wykazu)

druga i kolejne strony wykazu

nr egzemplarza..................

(należy podać numer egzemplarza lub umieścić napis: "egzemplarz pojedynczy")

Lp. Nazwisko Imiona K - kobieta

M- mężczyzna

Rok urodzenia

str..../...

(numer kolejnej strony wykazu / liczba stron całego wykazu)

ostatnia strona wykazu

nr egzemplarza................

(należy podać numer egzemplarza lub umieścić napis: "egzemplarz pojedynczy")

Lp. Nazwisko Imiona K - kobieta

M- mężczyzna

Rok urodzenia

Załącznik: .............wypełnionych dwustronnie wniosków

Nr:......................................................................................................................

(należy podać numery, pod jakimi zostały zarejestrowane załączone wnioski)

........................ .........................................

(pieczęć) (podpis wnioskodawcy)

str..../...

(numer ostatniej strony wykazu / liczba stron całego wykazu)

nazwisko, imię i nr telefonu osoby, która sporządziła wykaz:...................................

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE MEDALU STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR WTÓRNIKA LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE MEDALU STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1741

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadawanie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Data aktu: 05/09/2018
Data ogłoszenia: 07/09/2018
Data wejścia w życie: 08/09/2018