Wykaz dokumentów dołączanych przez bank do wniosku o wydanie zezwolenia na powierzenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu wykonywania pośrednictwa w zakresie niektórych czynności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 10 maja 2017 r.
w sprawie wykazu dokumentów dołączanych przez bank do wniosku o wydanie zezwolenia na powierzenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu wykonywania pośrednictwa w zakresie niektórych czynności

Na podstawie art. 6a ust. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1988, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wykaz dokumentów załączanych przez bank do wniosku o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w art. 6a ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, zwanego dalej "zezwoleniem", dotyczących działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego, który ma wykonywać powierzone przez bank czynności.
§  2. 
Do wniosku o udzielenie zezwolenia bank załącza:
1)
pisemne oświadczenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego zawierające informacje dotyczące:
a)
imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego w przypadku przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą fizyczną albo firmy, siedziby i adresu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego w przypadku przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną, jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną, albo jednostką organizacyjną, o której mowa w art. 5 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, 1948, 1997 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 460 i 819),
b)
formy prawnej wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego,
c)
miejsca, w którym będą wykonywane powierzone przez bank czynności,
d)
przedmiotu działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego;
2)
pisemne oświadczenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego o znajomości przepisów o odpowiedzialności karnej skarbowej za nieodprowadzanie podatków i o wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych w państwie, w którym podlegał lub podlega takim obowiązkom;
3)
pisemne oświadczenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego, czy zostało wobec niego wszczęte postępowanie w związku z zagrożeniem niewypłacalnością lub postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne, albo złożony został wniosek o wszczęcie takich postępowań;
4)
pisemne oświadczenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego zawierające imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zawartej z bankiem umowy powierzenia wykonywania niektórych czynności albo oznaczenie organu upoważnionego do takiego reprezentowania, jego adres oraz imiona i nazwiska osób wchodzących w jego skład;
5)
pisemne oświadczenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego, czy świadczył lub świadczy usługi na rzecz innych banków, instytucji kredytowych lub finansowych w okresie ostatnich 3 lat;
6)
odpis z właściwego rejestru, do którego wpisany jest przedsiębiorca zagraniczny, wydany nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą złożenia wniosku przez właściwy organ rejestrowy państwa miejsca zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli podlega on obowiązkowi wpisu do takiego rejestru, o ile odpowiednie informacje nie są dostępne za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, o której mowa w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, lub w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, o której mowa w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 700).
§  3. 
W przypadku przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą fizyczną do wniosku o udzielenie zezwolenia, oprócz dokumentów, w tym oświadczeń, wymienionych w § 2, bank załącza poświadczoną notarialnie, a w przypadku przedsiębiorcy zagranicznego w tożsamy sposób w rozumieniu prawa miejsca zamieszkania przedsiębiorcy zagranicznego, kopię rocznego zeznania lub deklaracji podatkowej za rok podatkowy poprzedzający złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia, sporządzone według przepisów obowiązujących w państwie, w którym podlega on obowiązkowi podatkowemu, bądź oświadczenie o braku możliwości przedłożenia wymaganych dokumentów wraz ze stosownym uzasadnieniem.
§  4. 
W przypadku przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną, jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną, albo jednostką organizacyjną, o której mowa w art. 5 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, do wniosku o udzielenie zezwolenia, oprócz dokumentów, w tym oświadczeń, wymienionych w § 2, bank załącza:
1)
pisemne oświadczenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego o rozpoczęciu postępowania zmierzającego do podziału, połączenia lub przekształcenia;
2)
opis stosowanego systemu kontroli wewnętrznej w zakresie powierzonych przez bank czynności;
3)
roczne sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy wraz z opinią biegłego rewidenta - o ile opinia taka jest wydawana - sporządzone według zasad obowiązujących w państwie siedziby przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego; w przypadku gdy przedsiębiorca lub przedsiębiorca zagraniczny nie jest obowiązany do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, należy załączyć dokument jednoznacznie wskazujący, czy przedsiębiorca lub przedsiębiorca zagraniczny w ostatnim roku obrotowym osiągnął zysk lub stratę.
§  5. 
W przypadku gdy na podstawie umowy przedsiębiorca lub przedsiębiorca zagraniczny ma świadczyć usługi informatyczne, w tym usługi przetwarzania danych, do wniosku o udzielenie zezwolenia bank dodatkowo załącza wynik specjalistycznego audytu bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznego w zakresie tych usług lub posiadany przez przedsiębiorcę lub przedsiębiorcę zagranicznego certyfikat bezpieczeństwa systemów informatycznych w zakresie tych usług.
§  6. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 2-5, w tym także oświadczenia, sporządzone w języku obcym, należy przedstawić wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski.
2. 
Zagraniczne dokumenty urzędowe, o których mowa w § 2 pkt 6, powinny być zalegalizowane przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązku legalizacji nie stosuje się, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.
§  7. 
W przypadku gdy w toku postępowania o udzielenie zezwolenia nastąpiły zmiany stanu faktycznego, stanu prawnego lub stanu wiedzy, poświadczonego w złożonych dokumentach, w tym oświadczeniach, wymienionych w § 2-5, bank przedstawia dokumenty, w tym oświadczenia, zgodne ze zmienionym stanem faktycznym, stanem prawnym lub stanem wiedzy.
§  8. 
W przypadku gdy wymagane rozporządzeniem dokumenty inne niż oświadczenia zawierają te same informacje co wymagane jednocześnie oświadczenia, oświadczeń takich bank nie załącza do wniosku.
§  9. 
W przypadku gdy przedsiębiorca zagraniczny, który ma wykonywać powierzone przez bank czynności, jest:
1)
instytucją kredytową albo
2)
podmiotem działającym w tym samym co bank holdingu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 10-11a, pkt 11b lit. a i pkt 11c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, albo
3)
podmiotem nadzorowanym przez właściwe władze nadzorcze, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe

- nie stosuje się § 2 pkt 1 lit. d, pkt 2, 3 i 5 oraz § 4 pkt 1 i 3, o ile bank przedstawi pozytywną opinię właściwych władz nadzorczych państwa siedziby przedsiębiorcy zagranicznego.

§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.960

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz dokumentów dołączanych przez bank do wniosku o wydanie zezwolenia na powierzenie przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu wykonywania pośrednictwa w zakresie niektórych czynności.
Data aktu: 10/05/2017
Data ogłoszenia: 17/05/2017
Data wejścia w życie: 18/05/2017