Forma i tryb przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 10 kwietnia 2017 r.
w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej

Na podstawie art. 15a ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299, 615 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 768 i 791) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa formę i tryb przekazywania Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, zwanemu dalej "Generalnym Inspektorem", przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji, o których mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty (Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005, str. 9), oraz informacji zawartych w zgłoszeniu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 679), zwanym dalej "zgłoszeniem wwozu lub wywozu wartości i środków".
§  2. 
1. 
Informacje są przekazywane do Generalnego Inspektora jako dokumenty elektroniczne, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przez:
1)
organy Straży Granicznej za pośrednictwem Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
naczelników urzędów celno-skarbowych.
2. 
Dokumenty elektroniczne, o których mowa w ust. 1, zawierają dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych sporządzane oddzielnie dla każdego rodzaju wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych zgłoszonych w jednym zgłoszeniu wwozu lub wywozu wartości i środków. Format i znaczenie poszczególnych elementów danych o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Przekazywanie informacji odbywa się z wykorzystaniem schematu struktury dokumentu elektronicznego w formacie XML określonego w załączniku do rozporządzenia, z uwzględnieniem zmian struktury wynikających z szyfrowania i zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzenia kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
4. 
Generalny Inspektor udostępnia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i naczelnikom urzędów celno-skarbowych oprogramowanie umożliwiające sporządzenie dokumentów elektronicznych, o których mowa w ust. 1, w formacie XML oraz ich szyfrowanie z wykorzystaniem algorytmu asymetrycznego (algorytmu z kluczem publicznym) i podpisywanie.
5. 
Przekazywanie informacji następuje przy użyciu systemu teleinformatycznego Generalnego Inspektora, dostępnego przez stronę internetową, po ich zaszyfrowaniu i podpisaniu (łącznie) przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzeniu kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
§  3. 
Naczelnicy urzędów celno-skarbowych lub Komendant Główny Straży Granicznej mogą przekazywać odpowiednio informacje przy użyciu systemów teleinformatycznych, innych niż system, o którym mowa w § 2 ust. 5, służących do gromadzenia informacji w postaci elektronicznej, zawierających dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych, pod warunkiem że system taki umożliwia Generalnemu Inspektorowi dostęp:
1)
zapewniający poufność, integralność i niezaprzeczalność przekazu danych;
2)
pozwalający na:
a)
automatyczne powiadomienie przez Generalnego Inspektora o potrzebie pobrania nowych danych z systemu (nowych danych ze zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków zapisanych w systemie od ostatniego przekazania danych do Generalnego Inspektora),
b)
jednorazowe automatyczne pobranie dokumentu elektronicznego, przygotowanego w odpowiedzi na powiadomienie, o którym mowa w lit. a, zawierającego dane dotyczące nowych zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków.
§  4. 
1. 
Generalny Inspektor może zażądać ponownego przekazania informacji, w przypadku gdy stwierdzi, że:
1)
informacje zostały przekazane z naruszeniem przepisów rozporządzenia;
2)
otrzymany dokument elektroniczny, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest uszkodzony lub zawiera błędy.
2. 
Organ, który otrzyma żądanie Generalnego Inspektora, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty wpływu żądania, przekazać żądane informacje z zachowaniem wymogów określonych w rozporządzeniu.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

SCHEMAT STRUKTURY DOKUMENTÓW ELEKTRONICZNYCH W FORMACIE XML (ROZSZERZALNEGO JĘZYKA ZNACZNIKÓW) ORAZ FORMAT I ZNACZENIE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW DANYCH O WWOZIE LUB WYWOZIE WARTOŚCI DEWIZOWYCH I KRAJOWYCH ŚRODKÓW PŁATNICZYCH

I. 

Dane nagłówkowe (wypełniane dla każdego dokumentu elektronicznego zawierającego dane ze zgłoszenia)

Nazwa pola Objaśnienie Obowiązkowe

T/N

Format pola
OD data początkowa okresu, za który są przekazywane dane T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
DO data końcowa okresu, za który są przekazywane dane T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
IDENT numer NIP podmiotu przesyłającego dane (jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub urzędu celno-skarbowego) T 10 cyfr

II. 

Dane dotyczące wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych w zgłoszeniu (wypełniane osobno dla każdego rodzaju wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych w jednym zgłoszeniu)

Nazwa pola Objaśnienie Obowiązkowe

T/N

Format pola
1 2 3 4
LP unikalny identyfikator rekordu zgłoszenia T tekstowe 25 znaków (unikalny numer rekordu zgłoszenia w rejestrze podmiotu przesyłającego dane)
STATUS status rekordu zgłoszenia T 1 znak (stała długość), do wyboru z listy:

1 = nowy rekord zgłoszenia,

0 = korekta rekordu zgłoszenia (w tym przypadku w polu LP musi być wpisany identyfikator rekordu zgłoszenia uprzednio przesłanego do GIIF i wymagającego korekty)

uwagi dotyczące korekt:

- korekta rekordu zgłoszenia ma wypełnione wszystkie pola (wartościami prawidłowymi - po korekcie),

- nie można korygować wartości pola LP

DATA data złożenia zgłoszenia T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
NAZWISKO nazwisko składającego zgłoszenie T tekstowe 200 znaków
IMIE imię składającego zgłoszenie T tekstowe 40 znaków
RODZAJ_DOKUMENTU rodzaj dokumentu tożsamości składającego zgłoszenie T 2 znaki (stała długość), do wyboru PA (= paszport) lub DO (= inny dok.)
NR_DOKUMENTU seria i numer dokumentu tożsamości składającego zgłoszenie T tekstowe 25 znaków
OBYWATELSTWO obywatelstwo składającego zgłoszenie T symbol kraju, którego obywatelem jest osoba fizyczna (ISO 3166 dwuliterowy)
DATA_UR data urodzenia składającego zgłoszenie T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
NZ_WLASC nazwisko/nazwa właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N tekstowe 200 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
IMIE_WLASC imię właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N tekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
RODZDOK_WLASC rodzaj dokumentu tożsamości właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N 2 znaki (stała długość), do wyboru PA (= paszport) lub DO (= inny dok.); wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
NRDOK_WLASC seria i numer dokumentu tożsamości właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N tekstowe 25 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
OBYW_WLASC obywatelstwo właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N symbol kraju, którego osoba fizyczna jest obywatelem (ISO 3166 dwuliterowy); wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
DATAUR_WLASC data urodzenia właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
RODZ_DEK rodzaj deklaracji T dwuznakowe do wyboru z listy:

SL (= zgłoszona dobrowolnie)

KP (= wynik kontroli)

SID rodzaj wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych T dwuznakowe do wyboru z listy: BM (= banknoty/monety)

CZ (= czeki)

WE (= weksle)

AU (= złoto dewizowe)

PT (= platyna dewizowa)

IN (= inne)

KWOTA deklarowana kwota (dla SID = BM jest to kwota przewożonych pieniędzy, dla SID różnego od BM jest to wartość wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych wyliczona w walucie określonej w polu WALUTA) T liczba rzeczywista (dopuszczalne znaki to cyfry i "," jako separator miejsc dziesiętnych)
WALUTA waluta deklarowanej kwoty banknotów/monet (jeśli SID = BM) lub waluta użyta przy wyliczaniu wartości innych wartości dewizowych wskazanej w polu KWOTA (jeśli SID różne od BM) T symbol waluty zgodnie z symbolami walutowymi ISO 4217 (np. w przypadku polskich złotych: PLN); w szczególności dopuszczalne użycie symbolu XAU/XPT w przypadku przewozu złota/platyny dewizowej, jeśli w polu KWOTA określono wartość poprzez podanie liczby uncji metalu
PRZEJSCIE nazwa właściwego organu, któremu jest składane zgłoszenie T tekstowe 100 znaków
CEL zamierzony cel przeznaczenia T tekstowe 200 znaków
POCHODZENIE kraj, z którego pochodzą wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze i deklarowane pochodzenie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych T tekstowe 200 znaków
ZAM_ODB_NAZWISKO deklarowane nazwisko/nazwa podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N tekstowe 200 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
ZAM_ODB_IMIE deklarowane imię podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N tekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
ZAM_ODB_ADRES deklarowany adres podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N tekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
KRAJ_WYWOZU kod kraju, z którego pochodzą deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze T symbol kraju (ISO 3166 dwuliterowy)
KRAJ_TRANZYTU kod/kody kraju/krajów, przez który/które są przewożone deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N symbol kraju lub oddzielone przecinkami symbole krajów (ISO 3166 dwuliterowe)
KRAJ_PRZYWOZU kod kraju, do którego są przewożone deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze T symbol kraju (ISO 3166 dwuliterowy)
UWAGI dodatkowe informacje do rekordu zgłoszenia N pole tekstowe do 1000 znaków
NUM1 pole numeryczne do przyszłego wykorzystania N liczba dziesiętna
NUM2 pole numeryczne do przyszłego wykorzystania N liczba dziesiętna
NUM3 pole numeryczne do przyszłego wykorzystania N liczba dziesiętna
TXT1 pole tekstowe do przyszłego wykorzystania N pole tekstowe do 200 znaków
TXT2 pole tekstowe do przyszłego wykorzystania N pole tekstowe do 200 znaków
TXT3 pole tekstowe do przyszłego wykorzystania N pole tekstowe do 200 znaków

III. 

Schemat struktury dokumentów elektronicznych w formacie rozszerzalnego języka znaczników (XML)

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy celne informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (Dz. U. poz. 1526), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.814

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Forma i tryb przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.
Data aktu: 10/04/2017
Data ogłoszenia: 21/04/2017
Data wejścia w życie: 22/04/2017