Ewidencja automatów do gier.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 29 marca 2017 r.
w sprawie ewidencji automatów do gier

Na podstawie art. 15j ust. 7 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847 i 1495) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji produkowanych lub magazynowanych automatów do gier, zwanej dalej "ewidencją";
2)
dane zamieszczane w ewidencji;
3)
wzór ewidencji.
§  2. 
Ewidencja jest prowadzona w sposób ciągły.
§  3. 
1. 
Ewidencja jest prowadzona w porządku chronologicznym, w okresach rocznych.
2. 
Po zakończeniu każdego okresu rocznego podmiot prowadzący ewidencję przedstawia ją, do dnia 25 stycznia następnego roku, właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, który poświadcza zamknięcie ewidencji.
§  4. 
Wpisów do ewidencji dokonuje się niezwłocznie po wyprodukowaniu lub przyjęciu automatu do gier do miejsca magazynowania, nie później jednak niż następnego dnia roboczego.
§  5. 
1. 
Ewidencja jest prowadzona odrębnie dla każdego miejsca magazynowania automatów do gier.
2. 
Można prowadzić jedną ewidencję dla więcej niż jednego miejsca magazynowania automatów do gier, jeżeli łącznie są spełnione następujące przesłanki:
1)
ewidencja jest prowadzona w postaci elektronicznej;
2)
ewidencja jest dostępna w systemie teleinformatycznym w każdym z miejsc magazynowania automatów do gier;
3)
sposób dokonywania wpisów do ewidencji umożliwia wydruk raportów z dokonanych wpisów z podziałem na poszczególne miejsca magazynowania automatów do gier.
§  6. 
1. 
Wpisów do ewidencji w postaci papierowej dokonuje się w sposób trwały i wyraźny.
2. 
Zmiany (poprawki) w ewidencji w postaci papierowej dokonuje się w taki sposób, aby przekreślona pierwotna treść pozostała czytelna. Każdą zmianę (poprawkę) potwierdza się podpisem osoby jej dokonującej z podaniem daty jej dokonania.
§  7. 
Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji w postaci papierowej podmiot ją prowadzący numeruje strony ewidencji, umieszcza na każdej stronie dane podmiotu prowadzącego ewidencję oraz przeszywa strony, a ewidencję taką przedstawia właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego. Naczelnik urzędu celno-skarbowego zabezpiecza ewidencję zamknięciem urzędowym, a na ostatniej stronie ewidencji wpisuje liczbę jej stron i składa swój podpis.
§  8. 
Ewidencja w postaci elektronicznej jest prowadzona przy wykorzystaniu programu komputerowego, zgodnie z pisemną instrukcją obsługi tego programu, i w taki sposób, aby:
1)
umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów oraz zapewniała ochronę zamieszczonych danych przed zniekształceniem lub utratą;
2)
zapewniała ochronę przed nieuprawnionym dostępem, w szczególności poprzez zastosowanie mechanizmów uwierzytelniania i autoryzacji;
3)
umożliwiała wydruk wpisów i raportów z dokonanych wpisów, wraz z dokonanymi zmianami, w porządku chronologicznym;
4)
zapewniała identyfikację osoby dokonującej zmiany w ewidencji wraz z datą dokonania tej zmiany;
5)
uniemożliwiała usuwanie wpisów;
6)
uniemożliwiała zmianę zamieszczonych danych bez wykrycia tego zdarzenia przez program.
§  9. 
Podmiot prowadzący ewidencję w postaci elektronicznej przechowuje kopię ewidencji zapisaną na informatycznym nośniku danych w sposób zapewniający ochronę zamieszczonych danych przed zniekształceniem lub utratą lub w postaci wydruku.
§  10. 
1. 
W ewidencji, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności przez podmiot prowadzący ewidencję, zamieszcza się odpowiednio następujące dane:
1)
adres miejsca magazynowania automatów do gier;
2)
dane podmiotu prowadzącego ewidencję i rodzaj prowadzonej przez niego działalności;
3)
nazwę i rodzaj automatu do gier;
4)
numer fabryczny automatu do gier;
5)
nazwę i wersję programu gry, o ile został zainstalowany w automacie do gier;
6)
datę produkcji automatu do gier ze wskazaniem, czy jest to automat nowy czy używany;
7)
datę przyjęcia automatu do gier do miejsca magazynowania;
8)
nazwę i kraj producenta automatu do gier;
9)
dane sprzedawcy, nabywcy wewnątrzwspólnotowego lub importera automatu do gier;
10)
dane podmiotu przekazującego automat do gier do badania;
11)
datę nabycia, nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu automatu do gier;
12)
datę wyprowadzenia automatu do gier z miejsca magazynowania;
13)
dane odbiorcy automatu do gier;
14)
dane przewoźnika automatu do gier;
15)
datę i rodzaj uszkodzenia lub datę zniszczenia automatu do gier;
16)
imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu do ewidencji oraz, w przypadku ewidencji w postaci papierowej, podpis tej osoby.
2. 
Dane podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 9, 10, 13 i 14, obejmują nazwę (imię i nazwisko), adres siedziby (miejsca zamieszkania), numer identyfikacyjny REGON i identyfikator podatkowy.
§  11. 
Wzór ewidencji określa załącznik do rozporządzenia.
§  12. 
Podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia działalność określoną w art. 15j ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych mają obowiązek spełnić wymagania dotyczące prowadzenia ewidencji określone w przepisach niniejszego rozporządzenia w okresie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

Ewidencja produkowanych lub magazynowanych automatów do gier w ...........................................................................................................................................................................................
(adres miejsca magazynowania automatów do gier)
prowadzona przez .....................................................................................................................................................................................................................................................................................
(dane podmiotu prowadzącego ewidencje i rodzaj prowadzonej przez niego działalności)
Lp. Nazwa

i rodzaj

automatu

do gier

Numer

fabryczny

automatu

do gier

Nazwa

i wersja

programu gry,

o ile został

zainstalowany

w automacie

do gier

Data produkcji

automatu

do gier

(automat nowy

/używany)

Data

przyjęcia

automatu

do gier

do miejsca

magazyno-

wania

Nazwa

i kraj

producenta

automatu

do gier

Dane sprzedawcy,

nabywcy

wewnątrzwspól-

notowego

lub importera

automatu

do gier

Dane podmiotu

przekazującego

automat do gier

do badania

Data nabycia,

nabycia

wewnątrzwspól-

notowego

lub importu

automatu

do gier

Data

wyprowa-

dzenia

automatu

do gier

z miejsca

magazyno-

wania

Dane

odbiorcy

automatu

do gier

Dane

przewoźnika

automatu

do gier

Data i rodzaj

uszkodzenia lub

data zniszczenia

automatu

do gier

Imię i nazwisko

osoby

dokonującej

wpisu oraz,

w przypadku

ewidencji

w postaci

papierowej,

podpis tej osoby

1 Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju (Dz.U.2019.1841).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2312 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja automatów do gier.
Data aktu: 29/03/2017
Data ogłoszenia: 26/11/2019
Data wejścia w życie: 01/04/2017