Pełnomocnik do spraw ochrony infrastruktury krytycznej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 2017 r.
w sprawie pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej

Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2012) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb powoływania i odwoływania pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, zwanego dalej "pełnomocnikiem";
2)
sposób wykonywania przez pełnomocnika obowiązku monitorowania działalności spółki w zakresie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
minister - ministra właściwego do spraw energii;
2)
dyrektor Centrum - dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa;
3)
spółka - spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy.
§  3. 
1. 
Zarząd spółki, w terminie 5 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, wyznacza kandydata na pełnomocnika, zwanego dalej "kandydatem".
2. 
Kandydat, po wyrażeniu w postaci papierowej pisemnej zgody na objęcie stanowiska pełnomocnika, w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji od zarządu spółki o wyznaczeniu, przedstawia temu zarządowi:
1)
do wglądu dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy;
2)
oświadczenie, że korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
3)
informację o:
a)
niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
b)
obecnym zatrudnieniu wraz ze wskazaniem stanowiska służbowego,
c)
dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej oraz posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym.
3. 
Zarząd spółki sporządza dwa egzemplarze wniosku o wyrażenie zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika i przesyła je, w terminie 5 dni od dnia wyznaczenia kandydata, po jednym egzemplarzu do ministra oraz do dyrektora Centrum.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera:
1)
informacje o kandydacie, w tym:
a)
imię i nazwisko,
b)
miejsce zamieszkania,
c)
numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość,
d)
informację o obecnym zatrudnieniu wraz ze wskazaniem stanowiska służbowego,
e)
informację o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej oraz posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym,
f)
numer telefonu służbowego oraz adres poczty elektronicznej;
2)
projekt zakresu obowiązków kandydata;
3)
oświadczenie zarządu spółki o spełnieniu przez kandydata warunków, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, wraz z kopiami dokumentów i informacji potwierdzających ich spełnienie, poświadczonymi przez osobę upoważnioną przez zarząd spółki za zgodność z oryginałem.
5. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, zarząd spółki dołącza schemat struktury organizacyjnej spółki, w którym uwzględniono pełnomocnika.
6. 
Minister przekazuje niezwłocznie kopię wniosku, o którym mowa w ust. 3, do wiadomości Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przypadku zmiany w zakresie informacji, o których mowa w § 8, minister niezwłocznie informuje o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4. 
1. 
Minister rozpatruje wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, w terminie 10 dni od dnia jego otrzymania, w tym:
1)
sprawdza kompletność wniosku pod względem formalnym;
2)
analizuje informacje zawarte we wniosku;
3)
przeprowadza rozmowę z kandydatem, w trakcie której sprawdza, czy kandydat daje rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków pełnomocnika.
2. 
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, minister:
1)
wyraża zgodę na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika albo
2)
nie wyraża zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika, zwracając się do zarządu spółki o wyznaczenie innego kandydata, w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji o niewyrażeniu zgody.
3. 
W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, jest niekompletny:
1)
minister zwraca wniosek zarządowi spółki w celu jego uzupełnienia;
2)
zarząd spółki uzupełnia wniosek w zakresie wskazanym przez ministra oraz, nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania zwróconego wniosku, ponownie składa uzupełniony wniosek.
4. 
Do rozpatrzenia uzupełnionego wniosku stosuje się ust. 1, przy czym wniosek ten minister rozpatruje w terminie 5 dni od dnia jego otrzymania.
5. 
W przypadku niewyrażenia zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika minister przekazuje zarządowi spółki oraz dyrektorowi Centrum informacje o przyczynach niewyrażenia zgody. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
6. 
Zarząd spółki nie może ponownie zgłosić kandydata, na powołanie którego nie uzyskał zgody ministra.
7. 
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, przez dyrektora Centrum.
§  5. 
1. 
Po uzyskaniu zgody ministra oraz dyrektora Centrum, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, zarząd spółki powołuje pełnomocnika w drodze uchwały.
2. 
Zarząd spółki, niezwłocznie po powołaniu pełnomocnika, przekazuje ministrowi oraz dyrektorowi Centrum kopie:
1)
uchwały, o której mowa w ust. 1;
2)
zakresu obowiązków pełnomocnika.
§  6. 
1. 
Pełnomocnika odwołuje zarząd spółki, w drodze uchwały, po uzyskaniu zgody ministra oraz dyrektora Centrum.
2. 
Zarząd spółki sporządza dwa egzemplarze wniosku o wyrażenie zgody na odwołanie pełnomocnika i przesyła je, po jednym egzemplarzu, odpowiednio do ministra oraz do dyrektora Centrum. Przepis § 3 ust. 6 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko pełnomocnika;
2)
wskazanie daty powołania pełnomocnika;
3)
kopie zgód wydanych zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1, dotyczących pełnomocnika;
4)
uzasadnienie wniosku obejmujące w szczególności wskazanie przyczyn uzasadniających odwołanie pełnomocnika.
4. 
W przypadku złożenia wniosku o odwołanie pełnomocnika, zarząd spółki składa jednocześnie wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, dotyczący powołania następnego pełnomocnika, z wyjątkiem sytuacji, w której odwołanie pełnomocnika jest związane ze zniesieniem obowiązku utrzymywania takiego stanowiska w spółce.
§  7. 
1. 
Minister, w terminie 10 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2:
1)
wyraża zgodę na odwołanie pełnomocnika albo
2)
nie wyraża zgody na odwołanie pełnomocnika, przedstawiając zarządowi spółki pisemne uzasadnienie swojego stanowiska w tej sprawie, w postaci papierowej.
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2, przez dyrektora Centrum.
§  8. 
W przypadku wystąpienia zmiany w zakresie następujących informacji dotyczących pełnomocnika:
1)
imienia lub nazwiska,
2)
miejsca zamieszkania,
3)
numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość,
4)
danych o obecnym zatrudnieniu lub stanowisku służbowym,
5)
numeru telefonu służbowego lub adresu poczty elektronicznej

- pełnomocnik niezwłocznie informuje o zmianie zarząd spółki, ministra oraz dyrektora Centrum.

§  9. 
Spółka zapewnia pełnomocnikowi warunki organizacyjno-techniczne niezbędne do efektywnego wykonywania zadań.
§  10. 
1. 
Zarząd spółki zawiadamia pisemnie pełnomocnika w postaci papierowej lub elektronicznej o terminie, miejscu oraz porządku obrad posiedzenia zarządu, w przypadku planowanego rozpatrywania spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy, lub właściwego organu spółki w przypadku spraw, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, w terminie określonym w statucie, umowie spółki lub regulaminie organu spółki, jednakże nie później niż na dwa dni przed dniem posiedzenia właściwego organu.
2. 
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zarząd spółki dołącza materiały i dokumenty dotyczące spraw, o których mowa odpowiednio w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy.
3. 
Zarząd spółki udostępnia pełnomocnikowi pisemną informację w postaci papierowej o zamiarze dokonania przez spółkę czynności, o której mowa w art. 2 ust. 1 lub 2 ustawy, wraz z kopiami dokumentów dotyczących tej czynności lub zdarzenia, nie później niż na dwa dni przed planowanym dokonaniem czynności.
4. 
Pełnomocnik niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia posiedzenia organu spółki, odbycia zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, przedkłada ministrowi informacje o sprawach, o których mowa odpowiednio w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, będących przedmiotem posiedzenia, zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia.
§  11. 
1. 
Pełnomocnik występuje do organów spółki z żądaniem udostępnienia dokumentów, informacji oraz wyjaśnień dotyczących spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, w formie pisemnej w postaci papierowej.
2. 
Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami, pełnomocnik może wystąpić z żądaniem, o którym mowa w ust. 1, w formie ustnej.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, pełnomocnik, po wystąpieniu z żądaniem, w terminie nie dłuższym niż 3 dni, sporządza notatkę, w której wskazuje, w szczególności:
1)
okoliczności, o których mowa w ust. 2;
2)
formę zgłoszonego żądania;
3)
datę zgłoszenia żądania;
4)
organ spółki, do którego wystąpił z żądaniem;
5)
zakres dokumentów, informacji lub wyjaśnień objętych żądaniem.
4. 
Kopię notatki, o której mowa w ust. 3, pełnomocnik niezwłocznie przekazuje organowi, do którego wystąpił z żądaniem, oraz w przypadku gdy żądanie zostało wystosowane do organu innego niż zarząd spółki - zarządowi spółki.
§  12. 
1. 
Informacje lub wyjaśnienia, przekazywane pełnomocnikowi w związku z żądaniem, o którym mowa w § 11 ust. 1, właściwy organ spółki przekazuje pełnomocnikowi w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. 
Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami lub w przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, organ, do którego pełnomocnik wystąpił z żądaniem, o którym mowa w § 11 ust. 1, może udzielić informacji lub wyjaśnień w formie ustnej.
§  13. 
1. 
Pełnomocnik sporządza notatkę z czynności związanych z wykonywaniem obowiązków, dotyczących spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, dokonanych w formie ustnej, w szczególności w przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, odpowiednio do charakteru tej czynności, w której zawiera informację o podjętych przez siebie działaniach.
2. 
W przypadku gdy notatka, o której mowa w ust. 1, została sporządzona w związku z informacjami lub wyjaśnieniami przekazanymi w formie ustnej, osoby, które udzieliły tych informacji lub wyjaśnień, są obowiązane do jej parafowania. W przypadku odmowy jej parafowania, pełnomocnik zaznacza to na notatce wraz z podaniem daty i przyczyn tej odmowy.
§  14. 
Pełnomocnik zabezpiecza i przechowuje dokumentację dotyczącą wszystkich czynności podejmowanych przez niego w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy.
§  15. 
W sprawach dotyczących powołania i odwołania pełnomocnika, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2010 r. w sprawie pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej (Dz. U. poz. 906), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 14 września 2016 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1592).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.627

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pełnomocnik do spraw ochrony infrastruktury krytycznej.
Data aktu: 22/03/2017
Data ogłoszenia: 23/03/2017
Data wejścia w życie: 31/03/2017