Zmiana rozporządzenia w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 16 marca 2017 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat

Na podstawie art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1799 i 1948) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 października 2011 r. w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat (Dz. U. poz. 1399) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Dane udostępniane są przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie lub przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zwanych dalej "jednostkami udostępniającymi dane".";

2)
załącznik do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE DANYCH UZYSKANYCH W WYNIKU WYKONYWANIA ZADAŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW UNIJNYCH REGULUJĄCYCH STATYSTYKĘ DOTYCZĄCĄ OBROTU TOWAROWEGO POMIĘDZY PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ (INTRASTAT) ORAZ OBROTU TOWAROWEGO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH UNII EUROPEJSKIEJ Z POZOSTAŁYMI PAŃSTWAMI (EXTRASTAT)

wzór

DODATKOWE OBJAŚNIENIA DO WYPEŁNIANIA WNIOSKU

III. Zakres danych

Pkt 1: należy zaznaczyć właściwy kwadrat/kwadraty (przez postawienie znaku "X"). W przypadku wniosku o obrót towarowy pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz obrót towarowy państw członkowskich Unii Europejskiej z pozostałymi państwami należy zaznaczyć:

1) import - w przypadku przywozu towarów z terytorium innego niż terytorium Unii Europejskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) eksport - w przypadku wywozu towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej;

3) nabycie wewnątrzwspólnotowe - w przypadku przywozu towarów z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, innego niż Rzeczpospolita Polska, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) dostawa wewnątrzwspólnotowa - w przypadku wywozu towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, innego niż Rzeczpospolita Polska.

Pkt 2: dla "towaru/ grupy towarowej" należy:

1) zaznaczyć właściwy kwadrat/kwadraty (przez postawienie znaku "X") odpowiadający ilości cyfr kodu CN, przez który wnioskujący wskazuje interesujący go towar (sekcja, 2 cyfry, 4 cyfry, 6 cyfr, 8 cyfr);

2) wpisać, w wolne miejsce obok dokonanego wyboru, właściwy numer/kod: sekcji, 2 cyfry działu, 4 cyfry pozycji, 6 cyfr podpozycji, 8 cyfr kodu CN;

3) wskazać poziom agregacji, przez zaznaczenie właściwego kwadratu (postawienie znaku "X"),

lub

1) podać nazwę towaru/ nazwę grupy towarów, w najlepszy sposób opisując i charakteryzując towar, tak by umożliwić właściwe przypisanie kodu CN;

2) wskazać poziom agregacji, przez zaznaczenie właściwego kwadratu (postawienie znaku "X").

Pkt 2: dla "inne pola" należy:

1) w miejscu "pole wyboru" wpisać nazwę pola, dla którego ma zostać ograniczony zakres danych (np. kraj pochodzenia, kod lub nazwę jednostki organizacyjnej, kod procedury celnej);

2) w miejscu "wartości dla wybranego pola" wpisać listę wartości (np. dla wskazanego pola "kraj pochodzenia" należy wpisać nazwy krajów pochodzenia np. Chiny, Indie);

3) w przypadku gdy w zbiorze wynikowym ma być podana sumaryczna wartość dla wskazanych "wartości dla wybranego pola", w kolumnie "Agregacja dla wartości" zaznaczyć kwadrat.

Pkt 3: należy zaznaczyć właściwy kwadrat (przez postawienie znaku "X"). W przypadku wniosków o jednorazowe udostępnienie danych konieczne jest podanie okresu, jakiego udostępniane dane dotyczą.

W przypadku wniosków o cykliczne udostępnianie danych należy wybrać wymagany cykl oraz podać okres, za jaki mają być udostępniane dane. Okres ten nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

Pkt 4: wnioskodawca określa, czy dane mają być przedstawione dla wybranych okresów (nienarastająco), np. odrębnie za każdy miesiąc wnioskowanego okresu, czy też za dany okres (narastająco), np. za miesiąc, dwa miesiące, trzy miesiące itd. wnioskowanego okresu, czy też sumarycznie za cały wnioskowany okres; należy zaznaczyć właściwy kwadrat (przez postawienie znaku "X"), określając tym samym poziom agregacji dla skali czasu (okres, jakiego mają dotyczyć zagregowane dane).

Pkt 5: należy wybrać format zbioru wynikowego przez zaznaczenie właściwego kwadratu (postawienie znaku "X").

Pkt 6: podać w rubryce "Dane w zbiorze wynikowym" cyfrę określającą kolejność kolumn w zbiorze. Jeżeli w zbiorze wynikowym ma się znaleźć pole niewyszczególnione w pkt 6 wniosku, należy je dopisać w wolnym miejscu wyszczególnienia. Można wskazać "Parametr i kolejność sortowania" (do trzech poziomów) przez wpisanie cyfr 1, 2, 3 w odpowiednie kwadraty. Wybierając "Parametr i kolejność sortowania", należy wskazać sposób sortowania (malejąco/rosnąco) przy każdym z wypełnionych kwadratów - ↓ malejąco, ↑ rosnąco przez obwiedzenie właściwej strzałki. Możliwe jest wskazanie "Parametru i kolejności sortowania" wraz ze sposobem sortowania dla kolumny, która nie została wybrana do tabeli wynikowej.

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.620

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat.
Data aktu: 16/03/2017
Data ogłoszenia: 22/03/2017
Data wejścia w życie: 23/03/2017