OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 3 listopada 2017 r.
w sprawie mocy obowiązującej Wielostronnej umowy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, Republiką Albanii, Bośnią i Hercegowiną, Republiką Bułgarii, Republiką Chorwacji, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Republiką Islandii, Republiką Czarnogóry, Królestwem Norwegii, Rumunią, Republiką Serbii i Misją Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie w sprawie ustanowienia Wspólnego Europejskiego Obszaru Lotniczego, sporządzonej w Luksemburgu dnia 9 czerwca 2006 r.
Podaje się niniejszym do wiadomości, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 23 maja 2007 r. ratyfikował Wielostronną umowę między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, Republiką Albanii, Bośnią i Hercegowiną, Republiką Bułgarii, Republiką Chorwacji, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Republiką Islandii, Republiką Czarnogóry, Królestwem Norwegii, Rumunią, Republiką Serbii i Misją Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie w sprawie ustanowienia Wspólnego Europejskiego Obszaru Lotniczego, sporządzoną w Luksemburgu dnia 9 czerwca 2006 r.Zgodnie z art. 29 ust. 2 umowy wchodzi ona w życie w stosunku do wszystkich stron, w tym również w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 1 grudnia 2017 r.
Jednocześnie podaje się do wiadomości, że stronami powyższej umowy stają się:
Republika Albanii
Republika Austrii
Królestwo Belgii
Bośnia i Hercegowina
Republika Bułgarii
Republika Chorwacji
Republika Cypryjska
Czarnogóra
Republika Czeska
Królestwo Danii
Republika Estońska
Republika Finlandii
Republika Francuska
Republika Grecka
Królestwo Hiszpanii
Irlandia
Republika Islandii
Republika Litewska
Wielkie Księstwo Luksemburga
Republika Łotewska
Była Jugosłowiańska Republika Macedonii
Republika Malty
Misja Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie
Królestwo Niderlandów
Republika Federalna Niemiec
Królestwo Norwegii
Rzeczpospolita Polska
Republika Portugalska
Rumunia
Republika Serbii
Republika Słowacka
Republika Słowenii
Królestwo Szwecji
Unia Europejska
Węgry
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Republika Włoska
Jednocześnie podaje się do wiadomości, że w chwili składania dokumentu zatwierdzenia Unia Europejska złożyła następujące oświadczenie:
Oświadczenie:
"W rezultacie wejścia w życie w dniu 1 grudnia 2009 r. Traktatu z Lizbony Unia Europejska zastąpiła i stała się sukcesorem Wspólnoty Europejskiej i od tego dnia wykonuje wszystkie prawa oraz związana jest wszystkimi zobowiązaniami Wspólnoty Europejskiej. Tym samym każdorazowe odwołanie się w tekście umowy do "Wspólnoty Europejskiej" oznacza odwołanie się do "Unii Europejskiej".
W następstwie przystąpienia do Unii Europejskiej Republika Bułgarii, Rumunia i Republika Chorwacji stały się państwami członkowskimi Unii Europejskiej i na podstawie art. 31 ust. 2 umowy przestały stanowić strony stowarzyszone umowy.
W rezultacie Republika Bułgarii, Rumunia i Republika Chorwacji są stronami umowy jako państwa członkowskie Unii Europejskiej."