Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Krajową Administrację Skarbową czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi obrót są zabronione, a także na przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 12 września 2017 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Krajową Administrację Skarbową czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi obrót są zabronione, a także na przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej

Na podstawie art. 119 ust. 11 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przeprowadzania i dokumentowania czynności operacyjno-rozpoznawczych zmierzających do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz wykrycia sprawców i uzyskania dowodów w sprawach o przestępstwa, o których mowa w art. 118 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej "ustawą", polegających na:
a)
dokonaniu w sposób niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi obrót są zabronione, a także na przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej,
b)
złożeniu w sposób niejawny propozycji nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów, o których mowa w lit. a, a także na złożeniu propozycji przyjęcia lub wręczenia korzyści majątkowej

- zwanych dalej "czynnościami";

2)
sposób przechowywania, przekazywania i niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności;
3)
wzory stosowanych druków i rejestrów.
§  2. 
1. 
Czynności przeprowadza się przez niejawne:
1)
nabycie lub zbycie polegające na odpłatnym lub nieodpłatnym przeniesieniu posiadania przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a;
2)
przejęcie polegające na wejściu w posiadanie przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, dokonanym stosownie do okoliczności za wiedzą lub bez wiedzy osoby posiadającej te przedmioty;
3)
przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej w postaci pieniędzy lub innych środków płatniczych, papierów wartościowych, praw majątkowych albo rzeczy ruchomych lub nieruchomości;
4)
złożenie propozycji dokonania czynności, o których mowa w pkt 1-3.
2. 
Przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej może być poprzedzone, w razie potrzeby, stosowną do okoliczności propozycją, obietnicą lub negocjacjami.
3. 
Podczas prowadzenia czynności podejmuje się przedsięwzięcia i stosuje środki konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, o których mowa w art. 113 ust. 3 ustawy, wykonujących czynności, zwanych dalej "funkcjonariuszami", i osób udzielających im pomocy.
§  3. 
1. 
Przedmioty i korzyści majątkowe zbywane lub wręczane podczas prowadzenia czynności opisuje się lub oznacza w sposób umożliwiający ich identyfikację i dokumentuje się opis oraz oznaczenie.
2. 
Przedmioty nabyte lub przejęte podczas czynności, a także przyjęte korzyści majątkowe, można w razie potrzeby poddać badaniom identyfikującym ich właściwości fizykochemiczne lub inne cechy, istotne z uwagi na cel czynności albo rodzaj nabytych lub przejętych przedmiotów lub przyjętych korzyści majątkowych, a także w celu ujawnienia i utrwalenia śladów znajdujących się na tych przedmiotach. Zakres i rodzaj badań ustala funkcjonariusz odpowiedzialny za przeprowadzenie czynności.
3. 
Po wykonaniu badań, o których mowa w ust. 2, sporządza się opis ich wyników.
§  4. 
1. 
W celu przeprowadzenia czynności kierownik komórki organizacyjnej, o której mowa w art. 113 ust. 3 ustawy, zwany dalej "kierownikiem komórki organizacyjnej", występuje do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zwanego dalej "Szefem KAS", z wnioskiem o zarządzenie prowadzenia, przedłużenia albo kontynuowania czynności, sporządzonym zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządzony przez kierownika komórki organizacyjnej, o której mowa w art. 113 ust. 3 pkt 2 ustawy, wymaga akceptacji naczelnika urzędu celno-skarbowego.
§  5.  2
1. 
Wniosek Szefa KAS do Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o wyrażenie zgody na zarządzenie prowadzenia, przedłużenia albo kontynuowania czynności, zgodę Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego na zarządzenie prowadzenia, przedłużenia albo kontynuowania czynności oraz zarządzenie Szefa KAS w sprawie czynności sporządza się na druku zarządzenia czynności, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Przekazywanie do Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego wniosku Szefa KAS o wyrażenie zgody na zarządzenie prowadzenia, przedłużenia albo kontynuowania czynności, odbywa się za pośrednictwem funkcjonariusza upoważnionego pisemnie przez Szefa KAS, który osobiście dostarcza ten wniosek wraz z materiałami uzasadniającymi potrzebę przeprowadzenia czynności i odbiera go wraz z tymi materiałami po podjęciu przez Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego decyzji w sprawie zgody.
§  6. 
1.  3
 Czynności prowadzi się przez czas oznaczony w zarządzeniu Szefa KAS w sprawie czynności, chyba że ustały przyczyny zarządzenia czynności albo Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy zarządzi ich zaniechanie.
2. 
W przypadku wystąpienia trwałego braku możliwości wykonywania czynności zaprzestaje się ich prowadzenia po akceptacji Szefa KAS uzyskanej na wniosek kierownika komórki organizacyjnej sporządzony zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
Z przeprowadzonych czynności sporządza się sprawozdanie, które zawiera:
1)
kryptonim i numer sprawy, jeżeli został nadany;
2)
określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3)
dane osób, których dotyczyły czynności;
4)
opis wyników czynności;
5)
opis i oznaczenie:
a)
przedmiotów nabytych, zbytych oraz przejętych,
b)
korzyści majątkowych przyjętych oraz wręczonych

- podczas prowadzenia czynności.

§  8.  4
 Informację Szefa KAS dla Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o przebiegu czynności i ich wyniku sporządza się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  9.  5
 Zarządzenie Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o zaniechaniu czynności sporządza się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  10. 
Przekazywanie i przechowywanie materiałów i dokumentów zgromadzonych oraz wytworzonych w związku z realizacją czynności, w szczególności nośników danych zawierających zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku, kopii wykonanych z tych nośników oraz dokumentów sporządzonych na podstawie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, odbywa się w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym.
§  11. 
1. 
Zarządzenie Szefa KAS w sprawie komisyjnego i protokolarnego zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności sporządza się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2. 
Zniszczenie materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności, niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo niemających znaczenia dla kontroli celno-skarbowej, postępowania podatkowego, postępowania w sprawach celnych lub postępowania w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, przeprowadza się przez ich fizyczne zniszczenie, a w przypadku zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, przez usunięcie tych zapisów w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
3. 
W przypadku gdy usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach nie jest możliwe, dokonuje się fizycznego zniszczenia tych nośników.
4. 
Protokół komisyjnego zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności sporządza się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
5.  6
 Informację Szefa KAS dla Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o wydaniu i wykonaniu zarządzenia w sprawie zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności sporządza się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  12. 
Dokumenty, o których mowa w:
1)
§ 3 ust. 3 i § 7 - sporządza się w jednym egzemplarzu;
2)
§ 4 ust. 1, § 5 ust. 1, § 6 ust. 2, § 8 i § 9 oraz § 11 ust. 1, 4 i 5 - sporządza się w dwóch egzemplarzach.
§  13. 
1. 
Wzór rejestru zarządzeń w sprawie czynności prowadzonego przez Szefa KAS określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2.  7
 Wzór rejestru pisemnych zgód na zarządzenie przez Szefa KAS prowadzenia, przedłużenia albo kontynuowania czynności prowadzonego przez Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

__________________________________________________________________________________

CZĘŚĆ A

....................................

(klauzula tajności)

......................................

(miejscowość, data)

.....................................................................

(nazwa wnioskującej komórki organizacyjnej)

......................................................................Egz. nr ........

(sygnatura literowo-cyfrowa)

SZEF

KRAJOWEJ ADMINISTRACJI

SKARBOWEJ

WNIOSEK NR ..................................

Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września 2017 r.

w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Krajową Administrację

Skarbową czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób

niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa,

ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi

obrót są zabronione, a także na przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej (Dz. U. poz. 1850)

wnoszę o:

ZARZĄDZENIE PROWADZENIA*)/PRZEDŁUŻENIA*)/KONTYNUOWANIA*)

na okres ................... tygodni *) ................... miesięcy *) czynności:

1)*) nabycia*), zbycia*), przejęcia*) przedmiotów: pochodzących z przestępstwa*),

ulegających przepadkowi*) albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub

którymi obrót są zabronione*);

2)*) złożenia propozycji nabycia*), zbycia*), przejęcia*) przedmiotów, o których mowa

w pkt 1;

3)*) przyjęcia*), wręczenia*) korzyści majątkowej;

4)*) złożenia propozycji przyjęcia*), wręczenia*) korzyści majątkowej.

Wnioskowane czynności będą prowadzone w sprawie nr ...........................................................

o kryptonimie ........................................ prowadzonej przez ............................................

dotyczącej przestępstwa wymienionego w art. 118 ust. 1 pkt ............................ ustawy z dnia

16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.)

i określonego w art. ...................... wobec ..............................................................................................

...........................................................................................................................................................

(dane osoby, wobec której będą prowadzone czynności, ze wskazaniem miejsca lub sposobu przeprowadzenia czynności)

w celu ..............................................................................................................................................

UZASADNIENIE: (analiza uzyskanych wiarygodnych informacji o przestępstwie uzasadniających potrzebę

zarządzenia prowadzenia*)/przedłużenia czynności*)/ analiza okoliczności uzasadniających zarządzenie kontynuowania

czynności*)

..........................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................

AKCEPTACJA NACZELNIKAKIEROWNIK WNIOSKUJĄCEJ

URZĘDU CELNO-SKARBOWEGOKOMÓRKI ORGANIZACYJNEJ

(o ile dotyczy)

.......................................................................................................................

(podpis, data, pieczęć) (imię, nazwisko, podpis)

Strona ...../.....

..................................

(klauzula tajności)

__________________________________________________________________________________

CZĘŚĆ B

.................................

(klauzula tajności)

Egz. nr ................

__________________________________________________________________________________

Akceptuję wniosek*)/ Odmawiam akceptacji wniosku*)

Uwagi .........................................................................................................................................................

SZEF

KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ

Warszawa, dnia .................. godz. .................... ...................................................

(podpis, pieczęć)

__________________________________________________________________________________

Wykonano w 2 egz.

Egz. nr 1 - ..........................

Egz. nr 2 - ..........................

Wykonał ............................

_______________________________

*) Niepotrzebne skreślić

Strona ...../.....

................................

(klauzula tajności)

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8  

WZÓR DRUKU ZARZĄDZENIA CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  3

...................................

(klauzula tajności)

.............................................

(miejscowość, data)

.............................................................

(nazwa wnioskującej komórki organizacyjnej)

..............................................................Egz. nr ............

(sygnatura literowo-cyfrowa)

SZEF

KRAJOWEJ ADMINISTRACJI

SKARBOWEJ

WNIOSEK NR ......

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września

2017 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Krajową Administrację

Skarbową czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób

niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa,

ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi

obrót są zabronione, a także na przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej (Dz. U. poz. 1850)

wnoszę o akceptację zaprzestania czynności prowadzonych na podstawie zarządzenia

Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nr ............... z dnia ......................., w sprawie

nr ..................................................... o kryptonimie ..........................................., prowadzonej

przez ........................................................................... dotyczącej przestępstwa wymienionego

w art. 118 ust. 1 pkt .................. ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji

Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) i określonego w art. ......................................................,

z powodu trwałego braku możliwości wykonywania tych czynności.

UZASADNIENIE

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

KIEROWNIK

KOMÓRKI ORGANIZACYJNEJ

PROWADZĄCEJ SPRAWĘ

..........................................................

(imię, nazwisko, podpis)

Strona ...../.....

Wykonano w 2 egz.

Egz. nr 1 - ..........................

Egz. nr 2 - ..........................

Wykonał ............................

..................................

(klauzula tajności)

ZAŁĄCZNIK Nr  4  9  

WZÓR INFORMACJI SZEFA KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ DLA PIERWSZEGO ZASTĘPCY PROKURATORA GENERALNEGO PROKURATORA KRAJOWEGO O PRZEBIEGU CZYNNOŚCI I ICH WYNIKU

ZAŁĄCZNIK Nr  5  10  

WZÓR ZARZĄDZENIA PIERWSZEGO ZASTĘPCY PROKURATORA GENERALNEGO PROKURATORA KRAJOWEGO O ZANIECHANIU CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  6

........................................

(klauzula tajności)

........................................

(miejscowość, data)

Szef

Krajowej Administracji Skarbowej

........................................................ Egz. nr ............

(sygnatura literowo-cyfrowa)

ZARZĄDZENIE NR ...........................................

(nr w rejestrze)

Na podstawie art. 123 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej

Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządzam komisyjne i protokolarne

ZNISZCZENIE

materiałów i dokumentów uzyskanych*)/ wytworzonych*) w związku z realizacją czynności,

prowadzonych na podstawie zarządzenia Szefa Krajowej Administracji Skarbowej

nr ............. z dnia ..............., w sprawie nr ....................... o kryptonimie ................................,

w okresie .................................................., prowadzonej przez .........................................................,

wobec ..........................................................................................................................................,

(dane osoby, wobec której były prowadzone czynności)

w związku z przestępstwem wymienionym w art. 118 ust. 1 pkt ......... ustawy z dnia

16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej i określonym w art. ...........................,

które nie zawierają dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania w sprawie

o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo nie mają znaczenia dla kontroli celno-

skarbowej, postępowania podatkowego, postępowania w sprawach celnych lub postępowania

w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

SZEF

KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ

...................................................

(podpis, pieczęć)

Wykonano w 2 egz.

Egz. nr 1 - .......................

Egz. nr 2 - .......................

Wykonał .........................

Strona ...../.....

.........................................

(klauzula tajności)

ZAŁĄCZNIK Nr  7

.........................................

(klauzula tajności)

.....................................

(miejscowość, data)

...........................................................

(nazwa komórki organizacyjnej)

........................................................... Egz. nr ............

(sygnatura literowo-cyfrowa)

PROTOKÓŁ KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW I DOKUMENTÓW

Komisja powołana przez ...............................................................................................................

(kierownik komórki organizacyjnej)

na podstawie zarządzenia nr ...................... z dnia ..................... w składzie (imiona, nazwiska,

stanowiskasłużbowe członków komisji):

1. ..............................................................................................................................................................,

2. ..............................................................................................................................................................,

3. ................................................................................................................................................................

dokonała w dniu ...................... zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych*)/

wytworzonych*) w związku z realizacją czynności prowadzonych na podstawie zarządzenia

Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nr .................. z dnia ...................., w sprawie

nr ................................. o kryptonimie ........................................ prowadzonej przez

.......................................................................................................................................................

Wykaz zniszczonych materiałów*)/ dokumentów*):

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

Podpisy członków komisji:

1. .................................................... 2. ................................................... 3. ...............................................

Wykonano w 2 egz.

Egz. nr 1 - ...............................

Egz. nr 2 - ...............................

Wykonał .................................

_____________________________________

*) Niepotrzebne skreślić

Strona ...../.....

..........................................

(klauzula tajności)

ZAŁĄCZNIK Nr  8  11  

WZÓR INFORMACJI SZEFA KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ DLA PIERWSZEGO ZASTĘPCY PROKURATORA GENERALNEGO PROKURATORA KRAJOWEGO O WYDANIU I WYKONANIU ZARZĄDZENIA W SPRAWIE ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW I DOKUMENTÓW UZYSKANYCH LUB WYTWORZONYCH W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  9  12  

WZÓR REJESTRU ZARZĄDZEŃ W SPRAWIE CZYNNOŚCI PROWADZONEGO PRZEZ SZEFA KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  10  13  

WZÓR REJESTRU PISEMNYCH ZGÓD NA ZARZĄDZENIE PRZEZ SZEFA KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ PROWADZENIA, PRZEDŁUŻENIA ALBO KONTYNUOWANIA CZYNNOŚCI PROWADZONEGO PRZEZ PIERWSZEGO ZASTĘPCĘ PROKURATORA GENERALNEGO PROKURATORA KRAJOWEGO

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
6 § 11 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
7 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
8 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
9 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
10 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
11 Załącznik nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
12 Załącznik nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.
13 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2689) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1850

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Krajową Administrację Skarbową czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi obrót są zabronione, a także na przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej.
Data aktu: 12/09/2017
Data ogłoszenia: 05/10/2017
Data wejścia w życie: 20/10/2017