Tryb wyznaczania podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne, oraz czynności tych podmiotów w zakresie wykonywania pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 21 sierpnia 2017 r.
w sprawie trybu wyznaczania podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne, oraz czynności tych podmiotów w zakresie wykonywania pracy

Na podstawie art. 123a § 8 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 665, 666, 768 i 1452) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Definicje]
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
podmiocie - należy przez to rozumieć podmiot wyznaczony przez właściwy organ gminy do przyjęcia skazanych w celu wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne;
2)
właściwym organie gminy - należy przez to rozumieć właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta;
3)
pracy - należy przez to rozumieć nieodpłatne prace na cele społeczne, o których mowa w art. 123a § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy;
4)
osobie wyznaczonej - należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną przez podmiot, odpowiedzialną za organizowanie i kontrolowanie pracy skazanych, o której mowa w § 7.
§  2.  [Coroczna informacja o możliwości wykonywania pracy przez skazanych]
1. 
Dyrektor zakładu karnego sporządza corocznie, nie później niż do dnia 15 października, informację o możliwości wykonywania pracy przez skazanych i przesyła ją właściwemu organowi gminy.
2. 
Informacja zawiera w szczególności:
1)
przewidywaną na kolejny rok kalendarzowy liczbę skazanych, których można skierować do wykonywania pracy;
2)
przewidywaną na kolejny rok kalendarzowy liczbę godzin pracy w przeliczeniu na jednego skazanego lub wymiar czasu pracy, w jakim mogą być zatrudniani skazani;
3)
wymagania co do miejsca i rodzaju pracy, jeżeli jest to niezbędne do prawidłowego jej wykonywania;
4)
wykaz organów gmin, do których jest kierowana.
§  3.  [Zgłoszenie zapotrzebowania na przyjęcie skazanych do pracy]
1. 
Zapotrzebowanie na przyjęcie do pracy, o którym mowa w art. 123a § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy, zawiera informacje o miejscu i rodzaju pracy, liczbie skazanych, liczbie godzin pracy w przeliczeniu na jednego skazanego, a także imię i nazwisko oraz dane teleadresowe osoby wyznaczonej.
2. 
Zapotrzebowanie zgłasza się najpóźniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.
§  4.  [Wyznaczenie podmiotów, które zgłosiły zapotrzebowanie na przyjęcie skazanych do pracy]
1. 
Właściwy organ gminy wyznacza podmioty, które zgłosiły zapotrzebowanie lub wyraziły na to zgodę.
2. 
Informację o podmiotach właściwy organ gminy przekazuje dyrektorowi zakładu karnego w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji, o której mowa w § 2 ust. 1. W tym samym terminie właściwy organ gminy przedstawia radzie gminy informację, o której mowa w § 2 ust. 1, oraz informację o liczbie i treści zgłoszonych zapotrzebowań oraz o podmiotach.
3. 
Informacja o podmiotach zawiera co najmniej listę podmiotów oraz dane, o których mowa w § 3 ust. 1, przyporządkowane do każdego podmiotu.
4. 
Zmiany w zakresie informacji, o której mowa w ust. 3, właściwy organ gminy przesyła dyrektorowi zakładu karnego niezwłocznie, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zmiany.
§  5.  [Umowa określająca szczegółowe warunki organizowania i wykonywania pracy; przyjęcie skazanego do pracy]
1. 
Szczegółowe warunki organizowania i wykonywania pracy określa się w umowie zawartej przez dyrektora zakładu karnego z podmiotem.
2. 
Podmiot przyjmuje skazanego skierowanego przez dyrektora zakładu karnego w celu wykonywania pracy i poucza go o obowiązku sumiennej i wydajnej pracy oraz o konieczności przestrzegania dyscypliny i regulaminu pracy, przepisów porządkowych, przeciwpożarowych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dbania o porządek w miejscu pracy, jak również o stan obsługiwanych maszyn i urządzeń.
3. 
Podmiot:
1)
informuje skazanego o sposobie wykonywania przydzielonej pracy;
2)
zapoznaje skazanego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisami przeciwpożarowymi oraz przepisami dotyczącymi obsługi maszyn i urządzeń w zakresie odpowiednim do wykonywanej pracy;
3)
zapewnia skazanemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy, środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, przewidziane na danym stanowisku pracy.
§  6.  [Przydział pracy skazanemu]
1. 
Przy przydziale pracy skazanemu podmiot określa wymiar godzin i dokonuje podziału godzin pracy na dni w sposób uprzednio uzgodniony z dyrektorem zakładu karnego, odpowiadający organizacji wykonywanej pracy.
2. 
Skazanemu nie przydziela się pracy wspólnie ze skazanymi skierowanymi do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w ramach kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian za grzywnę, której egzekucja okazała się bezskuteczna.
§  7.  [Harmonogram pracy skazanych; obowiązki informacyjne wobec dyrektora zakładu karnego]
1. 
Osoba wyznaczona ustala harmonogram pracy skazanych, określający czas, miejsce i rodzaj pracy na okres co najmniej jednego miesiąca. Odpis harmonogramu przekazuje się dyrektorowi zakładu karnego.
2. 
Osoba wyznaczona przekazuje dyrektorowi zakładu karnego w terminach przez niego wyznaczonych, nie rzadziej niż raz w miesiącu, informację dotyczącą:
1)
wykonania harmonogramu pracy;
2)
liczby godzin przepracowanych przez skazanych;
3)
rodzaju wykonywanej przez nich pracy;
4)
dnia rozpoczęcia i zakończenia pracy.
3. 
Osoba wyznaczona niezwłocznie informuje dyrektora zakładu karnego o przypadkach:
1)
niezgłoszenia się do pracy;
2)
niepodjęcia przydzielonej pracy;
3)
opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia.
§  8.  [Ewidencja prac wykonanych przez skazanych]
Podmiot wyznaczony prowadzi ewidencję prac wykonanych przez skazanych, w szczególności dotyczącą zbiorczego wymiaru godzin przepracowanych przez skazanych. Informacje z ewidencji przekazuje się dyrektorowi zakładu karnego w terminach przez niego wyznaczonych.
§  9.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1676

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wyznaczania podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne, oraz czynności tych podmiotów w zakresie wykonywania pracy.
Data aktu: 21/08/2017
Data ogłoszenia: 01/09/2017
Data wejścia w życie: 02/09/2017