Wojewódzkie rady konsultacyjne do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 16 sierpnia 2017 r.
w sprawie wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych

Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. poz. 693 i 1220 oraz z 2017 r. poz. 1386) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa organizację i tryb pracy wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.
§  2. 
W skład wojewódzkiej rady konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych, zwanej dalej "radą", wchodzą:
1)
przewodniczący rady;
2)
członkowie.
§  3. 
1. 
Pierwsze posiedzenie rady zwołuje i otwiera wojewoda.
2. 
Na pierwszym posiedzeniu rada wybiera spośród swoich członków przewodniczącego rady zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustanowionego składu rady.
3. 
Odwołanie przewodniczącego rady następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustanowionego składu rady.
§  4. 
1. 
Przewodniczący rady kieruje pracami rady i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. 
Przewodniczący rady w szczególności:
1)
ustala terminy, miejsce i porządek obrad posiedzeń rady;
2)
przewodniczy posiedzeniom rady;
3)
bierze udział w głosowaniach rady;
4)
przesyła członkom rady projekty uchwał;
5)
podpisuje uchwały głosowane przez radę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
3. 
Jeżeli przewodniczący rady nie może przewodniczyć posiedzeniu rady, zastępuje go wyznaczony przez niego członek rady.
§  5. 
Członkowie rady mogą z własnej inicjatywy przygotować materiały i projekty dokumentów mających na celu integrację środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, które zostaną przedstawione na posiedzeniu rady.
§  6. 
1. 
Przewodniczący rady zwołuje posiedzenia rady:
1)
przynajmniej dwa razy w roku, nie częściej jednak niż raz na kwartał, jeżeli do rady nie wpłynął wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwanego dalej "Szefem Urzędu";
2)
w terminie 14 dni od dnia wpływu pierwszego, licząc od ostatniego posiedzenia rady, wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazanego przez Szefa Urzędu, chyba że wniosek ten podlega zaopiniowaniu przez radę w trybie określonym w § 9 ust. 4.
2. 
Rada może obradować, jeżeli jest obecna co najmniej połowa jej ustalonego składu.
§  7. 
1. 
Zawiadomienie o posiedzeniu rady wraz z porządkiem obrad rady oraz projektami uchwał lub innymi materiałami przesyła się członkom rady:
1)
za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym albo
2)
w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej na wskazany przez członka rady adres elektroniczny

- nie później niż 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia rady.

2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach projekty uchwał lub inne materiały mogą być doręczone bezpośrednio przed posiedzeniem rady.
§  8. 
1. 
Z posiedzenia rady sporządzany jest protokół podpisywany przez członków rady biorących udział w posiedzeniu rady.
2. 
Protokół z posiedzenia rady powinien zawierać porządek obrad, wykaz członków rady uczestniczących w posiedzeniu rady oraz podjęte ustalenia.
3. 
Protokół z posiedzenia rady lub wyciąg z protokołu jest doręczany członkom rady bezpośrednio przed kolejnym posiedzeniem rady.
§  9. 
1. 
Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwały lub dezyderatu.
2. 
Uchwały lub dezyderaty są podejmowane większością głosów członków rady w obecności co najmniej połowy ustalonego składu rady, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego rady.
3. 
Uchwały lub dezyderaty podjęte na posiedzeniu rady są podpisywane przez wszystkich członków rady biorących udział w głosowaniu.
4. 
Projekt uchwały w sprawie wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazanego przez Szefa Urzędu, może być rozpatrywany i głosowany przez radę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5. 
Kierując, w trybie określonym w ust. 4, projekt uchwały w sprawie wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przewodniczący rady przesyła członkom rady projekt uchwały wraz z wnioskiem i wyznacza termin, nie krótszy niż 5 dni, na zajęcie stanowiska i oddanie głosu przez członka rady.
6. 
Członek rady oddaje głos, w trybie określonym w ust. 4, przez przesłanie wiadomości na adres elektroniczny wskazany przez przewodniczącego rady i na adresy elektroniczne pozostałych członków rady oraz przez wskazanie, czy oddaje głos za, przeciw, czy wstrzymuje się od głosu.
7. 
Za dzień podjęcia uchwały z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej uważa się dzień upływu terminu, o którym mowa w ust. 5, a w przypadku gdy członkowie rady oddali głos przed jego upływem, dzień oddania ostatniego głosu.
8. 
Do sporządzenia protokołu z podjęcia uchwały z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej stosuje się odpowiednio § 8.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2015 r. w sprawie wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych (Dz. U. poz. 1156).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2017 r.
1 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1601

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wojewódzkie rady konsultacyjne do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.
Data aktu: 16/08/2017
Data ogłoszenia: 28/08/2017
Data wejścia w życie: 31/08/2017