Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lipca 2017 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych

Na podstawie art. 7b ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 826) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych (Dz. U. poz. 1446, z 2011 r. poz. 1268 oraz z 2016 r. poz. 1109) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. 1. Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych, zwany dalej "Komitetem", rozpatruje sprawy, w tym podejmuje decyzje w formie uchwał, w drodze korespondencyjnego przedstawienia stanowisk (tryb pisemny) albo na posiedzeniu.

2. Przewodniczący Komitetu decyduje o trybie, w jakim są rozpatrywane sprawy, z tym że projekt uchwały wymagający pilnego rozstrzygnięcia jest kierowany przez Przewodniczącego Komitetu do rozpatrzenia w trybie pisemnym.

3. Komitet może wybrać na posiedzeniu spośród swoich członków wiceprzewodniczącego Komitetu, w obecności wszystkich członków Komitetu, zwykłą większością głosów.

§ 2. Obsługę organizacyjno-techniczną Komitetu i Przewodniczącego Komitetu wykonuje sekretariat Komitetu.";

2)
po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:

"§ 2a. 1. Komitet rozpatruje sprawy w trybie pisemnym jednogłośnie.

2. Przewodniczący Komitetu wyznacza członkom Komitetu, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, termin na zajęcie stanowiska w sprawie projektu uchwały, nie krótszy niż siedem dni od dnia jego doręczenia.

3. Sekretariat Komitetu przesyła niezwłocznie członkom Komitetu pismo Przewodniczącego Komitetu zawierające informację o terminie, o którym mowa w ust. 2, wraz z projektem uchwały oraz wnioskiem, o którym mowa w § 4, jeżeli dołączenie wniosku jest niezbędne do podjęcia uchwały.

4. Członek Komitetu w terminie, o którym mowa w ust. 2, przesyła Przewodniczącemu, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, projekt uchwały, na którym czytelnie odnotowuje swoje stanowisko, potwierdzając je odpowiednio podpisem, datą i imienną pieczęcią albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

5. W przypadku zajęcia negatywnego stanowiska w sprawie, której dotyczy projekt uchwały, członek Komitetu załącza do projektu uchwały pisemne uzasadnienie tego stanowiska.

6. Przewodniczący Komitetu wyraża swoje stanowisko w sposób określony w ust. 4 i 5 w terminie, o którym mowa w ust. 2.

7. Członkowi Komitetu przysługuje prawo zgłoszenia w terminie, o którym mowa w ust. 2, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, uzasadnionego zastrzeżenia do trybu pisemnego rozpatrzenia sprawy, w szczególności ze względu na potrzebę uzupełnienia wniosku, o którym mowa w § 4, lub uzyskania wyjaśnień od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, zwanej dalej "Korporacją".

8. W przypadku braku jednogłośności przy rozpatrywaniu spraw, nieprzekazania stanowiska przez członka Komitetu lub niezajęcia stanowiska przez Przewodniczącego Komitetu w terminie, o którym mowa w ust. 2, albo w przypadku zgłoszenia uzasadnionego zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 7, Przewodniczący Komitetu kieruje sprawę do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu.";

3)
§ 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"§ 3. 1. Do ważności uchwał podejmowanych na posiedzeniu Komitetu jest wymagane zawiadomienie wszystkich członków Komitetu o tym posiedzeniu.

2. Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący Komitetu. Posiedzenia Komitetu prowadzi Przewodniczący Komitetu albo wiceprzewodniczący Komitetu na wniosek Przewodniczącego Komitetu.

3. Zawiadomienie o terminie, miejscu i porządku posiedzenia Komitetu jest przekazywane członkom Komitetu oraz Korporacji, nie później niż na 14 dni przed terminem posiedzenia Komitetu. Jeżeli Komitet rozpatruje na posiedzeniu wyłącznie projekty uchwał niepodjętych w trybie pisemnym w przypadkach, o których mowa w § 2a ust. 8, zawiadomienie może być przekazane w terminie krótszym.

4. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, dołącza się projekt uchwały oraz przekazany przez Korporację wniosek, o którym mowa w § 4, jeżeli dołączenie wniosku jest niezbędne do podjęcia uchwały.

5. W przypadku projektu uchwały skierowanej do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu w związku ze zgłoszeniem uzasadnionego zastrzeżenia w przypadkach, o których mowa w § 2a ust. 7, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, dołącza się przekazane przez Korporację wyjaśnienia lub uzupełniony wniosek.

6. Komitet rozpatruje projekt uchwały przekazany do rozpatrzenia na posiedzeniu w przypadkach, o których mowa w § 2a ust. 8, po otrzymaniu przez członków Komitetu oraz Korporację kopii protokołów, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4.

7. Komitet podejmuje uchwały na posiedzeniu większością trzech głosów, w obecności co najmniej czterech członków Komitetu. W przypadku równej liczby głosów o podjęciu uchwały rozstrzyga Przewodniczący Komitetu albo wiceprzewodniczący Komitetu, jeżeli prowadzi posiedzenie.

§ 4. Komitet opiniuje wnioski o ubezpieczenia eksportowe i zlecenia udzielenia gwarancji ubezpieczeniowych, które zostały mu przekazane przez Korporację wraz ze stanowiskiem Korporacji zawierającym jednoznaczną rekomendację dotyczącą propozycji załatwienia sprawy, a także oceną występującego ryzyka, w tym ryzyka finansowego.";

4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie pisemnym oraz z posiedzenia Komitetu jest sporządzany protokół, który podpisują:

1) Przewodniczący Komitetu - w przypadku rozpatrzenia sprawy w trybie pisemnym;

2) członkowie Komitetu uczestniczący w posiedzeniu Komitetu - w przypadku rozpatrzenia sprawy na posiedzeniu Komitetu.

2. Podpisane przez Przewodniczącego Komitetu albo prowadzącego posiedzenie wiceprzewodniczącego Komitetu oryginały uchwał podjętych na posiedzeniu Komitetu są przekazywane Korporacji przez sekretariat Komitetu w terminie pięciu dni roboczych od dnia, w którym odbyło się posiedzenie.

3. Kopie uchwał podjętych w trybie pisemnym oraz kopie protokołów dokumentujących przedstawione stanowiska w sprawie tych uchwał wraz z kopiami uzasadnień, o których mowa w § 2a ust. 5, lub uzasadnionych zastrzeżeń, o których mowa w § 2a ust. 7, są przekazywane przez sekretariat Komitetu członkom Komitetu w terminie pięciu dni roboczych od dnia podpisania protokołu.

4. Podpisane przez Przewodniczącego Komitetu oryginały uchwał podjętych w trybie pisemnym oraz kopie protokołów dokumentujących przedstawione stanowiska w sprawie tych uchwał, wraz z kopiami uzasadnień, o których mowa w § 2a ust. 5, lub uzasadnionych zastrzeżeń, o których mowa w § 2a ust. 7, są przekazywane Korporacji w terminie pięciu dni roboczych od dnia podpisania protokołu.";

5)
w § 8 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W związku z opiniowanymi wnioskami o ubezpieczenie eksportowe i zleceniami udzielenia gwarancji ubezpieczeniowych Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komitetu, w terminach określonych dla członków Komitetu, osoby niewchodzące w skład Komitetu, w tym przedstawicieli Korporacji. Do zaproszeń osób niebędących przedstawicielami Korporacji sekretariat Komitetu dołącza wnioski, o których mowa w § 4, przekazane przez Korporację uzupełnienia tych wniosków lub wyjaśnienia, o których mowa w § 2a ust. 7.";

6)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. Sprawozdanie z działalności Komitetu jest przyjmowane w trybie pisemnym albo na posiedzeniu większością czterech głosów w obecności co najmniej czterech członków Komitetu.".

§  2. 
Do rozpatrywania spraw wniesionych na posiedzenie Komitetu przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1415

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych.
Data aktu: 13/07/2017
Data ogłoszenia: 24/07/2017
Data wejścia w życie: 25/07/2017