Legitymacje wydawane pracownikom wewnętrznej służby ochrony.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 czerwca 2017 r.
w sprawie legitymacji wydawanych pracownikom wewnętrznej służby ochrony

Na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1432 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej wewnętrznej służby ochrony;
2)
wzór legitymacji kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego wewnętrznej służby ochrony;
3)
tryb i warunki wydawania, wymiany lub zwrotu legitymacji, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)
sposób prowadzenia ewidencji legitymacji, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  2. 
Wzory legitymacji, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, są określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  3. 
Kierownik jednostki, o którym mowa w art. 9a ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia, zwanej dalej "ustawą", przed dopuszczeniem pracownika wewnętrznej służby ochrony do wykonywania zadań związanych z ochroną osób i mienia wydaje mu legitymację kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej lub legitymację kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego, jeżeli jest on wpisany odpowiednio na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, o których mowa w art. 28 ustawy.
§  4. 
W przypadku utraty przez pracownika wewnętrznej służby ochrony, zwanego dalej "pracownikiem", legitymacji kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej lub legitymacji kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego kierownik jednostki, o którym mowa w art. 9a ustawy, wydaje pracownikowi nową legitymację.
§  5. 
1. 
Legitymacje kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej lub kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego, zwane dalej "legitymacjami", podlegają wymianie w przypadku zniszczenia lub gdy zmianie uległy:
1)
imię lub nazwisko pracownika;
2)
wizerunek twarzy pracownika;
3)
nazwa, adres lub numer telefonu jednostki, w której wewnętrzna służba ochrony sprawuje ochronę.
2. 
Legitymacje zwraca się wydającemu w przypadku:
1)
rozwiązania albo wygaśnięcia umowy o pracę zawartej przez przedsiębiorcę lub jednostkę organizacyjną z pracownikiem;
2)
udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż 2 miesiące albo urlopu wychowawczego;
3)
skreślenia pracownika z list, o których mowa w art. 28 ustawy.
§  6. 
1. 
Kierownik jednostki, o którym mowa w art. 9a ustawy, prowadzi ewidencję wydanych, wymienionych oraz zwróconych legitymacji.
2. 
W ewidencji wydanych, wymienionych oraz zwróconych legitymacji zamieszcza się informacje dotyczące:
1)
numeru legitymacji;
2)
rodzaju wydanej legitymacji;
3)
imienia i nazwiska pracownika;
4)
numeru i daty wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, o których mowa w art. 28 ustawy, ze wskazaniem organu, który dokonał wpisu;
5)
daty wystawienia legitymacji;
6)
daty wydania legitymacji;
7)
daty zwrotu legitymacji;
8)
utraty przez pracownika legitymacji ze wskazaniem czasu i okoliczności, w których nastąpiła utrata legitymacji;
9)
daty zniszczenia zwróconej legitymacji.
3. 
Zniszczenie zwróconych legitymacji kierownik jednostki dokumentuje w formie oddzielnego protokołu, który dołącza się do ewidencji.
§  7. 
1. 
Ewidencja jest prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. 
Jeżeli ewidencja jest prowadzona w postaci elektronicznej, stosuje się rozwiązania techniczne odpowiednie do ilości danych, które zapewniają właściwą rejestrację i przechowywanie dokumentacji, jej używalność i wiarygodność, co najmniej do upływu okresu przechowywania.
3. 
Strony ewidencji prowadzonej w postaci papierowej są kolejno numerowane i stanowią uporządkowaną całość.
§  8. 
Ewidencję przechowuje się przez okres 5 lat liczony od dnia zakończenia działalności przedsiębiorcy lub jednostki organizacyjnej.
§  9. 
Legitymacje wydane w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, według wzorów określonych w załącznikach do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie legitymacji wystawianych pracownikom wewnętrznej służby ochrony (Dz. U. poz. 1592), mogą być stosowane.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI KWALIFIKOWANEGO PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ WEWNĘTRZNEJ SŁUŻBY OCHRONY

wzór

Objaśnienia:

Blankiet koloru żółtego, o wymiarach 100 x 70 mm obustronnie foliowany po naniesieniu danych, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI KWALIFIKOWANEGO PRACOWNIKA ZABEZPIECZENIA TECHNICZNEGO WEWNĘTRZNEJ SŁUŻBY OCHRONY

wzór

Objaśnienia:

Blankiet koloru żółtego, o wymiarach 100 x 70 mm obustronnie foliowany po naniesieniu danych, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie legitymacji wystawianych pracownikom wewnętrznej służby ochrony (Dz. U. poz. 1592), które na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2255) traci moc z dniem 30 czerwca 2017 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1306

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Legitymacje wydawane pracownikom wewnętrznej służby ochrony.
Data aktu: 29/06/2017
Data ogłoszenia: 30/06/2017
Data wejścia w życie: 01/07/2017