Rejestr Zastawów Skarbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 28 czerwca 2017 r.
w sprawie Rejestru Zastawów Skarbowych

Na podstawie art. 46f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, 648, 768 i 935) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
strukturę Rejestru Zastawów Skarbowych, zwanego dalej "rejestrem";
2)
sposób przesyłania wniosków o wpis zastawu skarbowego do rejestru i innych dokumentów;
3)
wzór wniosku o wpis zastawu skarbowego do rejestru;
4)
wzór wniosku o wydanie wypisu z rejestru i zaświadczenia;
5)
wysokość opłaty za wydanie wypisu z rejestru i zaświadczenia;
6)
tryb zapewnienia dostępu do rejestru organom uprawnionym do występowania o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz organom egzekucyjnym, innym niż naczelnicy urzędów skarbowych.
§  2. 
Rejestr zawiera:
1)
część pierwszą przeznaczoną do wpisu oznaczenia organu występującego z wnioskiem o wpis zastawu skarbowego do rejestru (nazwa i adres siedziby);
2)
część drugą przeznaczoną do wpisu:
a)
imienia i nazwiska lub nazwy (firmy),
b)
identyfikatora podatkowego, a w przypadku nierezydenta - numeru paszportu lub innego numeru identyfikacyjnego, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego,
c)
miejsca zamieszkania lub adresu siedziby, a w przypadku nierezydenta również znanego adresu do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej

- podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego albo osoby trzeciej, o których mowa w art. 41 § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zwanej dalej "ustawą", z wyłączeniem ich małżonków;

3)
część trzecią przeznaczoną do wpisu:
a)
imienia i nazwiska,
b)
identyfikatora podatkowego, a w przypadku nierezydenta - numeru paszportu lub innego numeru identyfikacyjnego, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego,
c)
miejsca zamieszkania, a w przypadku nierezydenta również znanego adresu do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej

- małżonka podmiotu, o którym mowa w pkt 2, jeżeli rzecz ruchoma lub zbywalne prawo majątkowe, obciążone zastawem skarbowym, stanowi współwłasność łączną tego podmiotu i jego małżonka;

4)
część czwartą przeznaczoną do wpisu danych identyfikujących przedmiot zastawu skarbowego;
5)
część piątą przeznaczoną do wpisu informacji dotyczących zastawu skarbowego obejmujących:
a)
datę ustanowienia zastawu skarbowego,
b)
podstawę prawną wniosku o wpis zastawu skarbowego do rejestru,
c)
wysokość zobowiązania podatkowego lub zaległości podatkowej zabezpieczonej zastawem skarbowym,
d)
datę wygaśnięcia zastawu skarbowego,
e)
datę wykreślenia zastawu skarbowego.
§  3. 
1. 
Wnioski o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz inne dokumenty, z wyjątkiem wniosku o wydanie wypisu z rejestru lub zaświadczenia, są przesyłane przy użyciu funkcjonalności systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr, zwanego dalej "systemem teleinformatycznym", udostępnionej na stronie internetowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2. 
Jeżeli przesłanie wniosku o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz innych dokumentów w sposób, o którym mowa w ust. 1, jest niemożliwe z przyczyn technicznych, wniosek o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz inne dokumenty przesyła się na elektroniczną skrzynkę podawczą organu prowadzącego rejestr za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
3. 
Organy Krajowej Administracji Skarbowej przesyłają wnioski, o których mowa w ust. 1, i inne dokumenty w systemie teleinformatycznym.
4. 
Wzór wniosku o wpis zastawu skarbowego do rejestru określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wniosek o wydanie wypisu z rejestru lub zaświadczenia, o którym mowa w art. 46c § 2 ustawy, wnosi się w postaci:
1)
elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą organu;
2)
papierowej - w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 1128).
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dowód uiszczenia opłaty za wydanie wypisu z rejestru lub zaświadczenia.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, za dowód uiszczenia opłaty za wydanie wypisu z rejestru lub zaświadczenia uznaje się także elektroniczną kopię dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty.
4. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
Opłata za wydanie:
1)
wypisu z rejestru,
2)
zaświadczenia, o którym mowa w art. 46c § 2 ustawy

- wynosi 50 zł.

§  6. 
1. 
Organom występującym z wnioskiem o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz organom egzekucyjnym, innym niż naczelnicy urzędów skarbowych, przydzielany jest dostęp do systemu teleinformatycznego na podstawie wniosku przesłanego na elektroniczną skrzynkę podawczą organu prowadzącego rejestr.
2. 
W celu przydzielenia dostępu do systemu teleinformatycznego organ prowadzący rejestr nadaje identyfikator organowi uprawnionemu do występowania z wnioskiem o wpis zastawu skarbowego do rejestru lub organowi egzekucyjnemu, innemu niż naczelnik urzędu skarbowego, oraz hasło.
§  7. 
Funkcjonalność systemu teleinformatycznego jest udostępniana organom uprawnionym do występowania o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz organom egzekucyjnym, innym niż naczelnicy urzędów skarbowych, na stronie internetowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WP-1 WNIOSEK

wzór

OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE WYPEŁNIANIA WNIOSKU O WPIS DO REJESTRU ZASTAWÓW SKARBOWYCH/ WYKREŚLENIE Z REJESTRU ZASTAWÓW SKARBOWYCH (WP-1)

Objaśnienia ogólne

Obowiązkowemu wypełnieniu podlegają dane określone w art. 43 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", odnoszące się do:

- nazwy i adresu siedziby organu występującego z wnioskiem o wpis zastawu skarbowego,

- podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego oraz osoby trzeciej, o których mowa w art. 41 § 1 i 3 ustawy, w tym imienia i nazwiska lub nazwy (firmy), miejsca zamieszkania lub adresu siedziby, identyfikatora podatkowego, a w przypadku nierezydenta - numeru paszportu lub innego numeru identyfikacyjnego, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego, oraz znanego adresu do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej,

- małżonka ww. podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego oraz osoby trzeciej, jeżeli rzecz ruchoma lub zbywalne prawo majątkowe, obciążone zastawem skarbowym, stanowi współwłasność łączną tego podmiotu i jego małżonka, w tym imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania, identyfikatora podatkowego, a w przypadku nierezydenta - numeru paszportu lub innego numeru identyfikacyjnego, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego, oraz znanego adresu do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej,

- oznaczenia rzeczy ruchomej lub zbywalnego prawa majątkowego, na którym ma być ustanowiony zastaw skarbowy,

- podstawy prawnej wniosku o wpis zastawu skarbowego, o której mowa w art. 44 ustawy,

- wysokości należności pieniężnej zabezpieczonej zastawem skarbowym,

- oznaczenia osoby lub jednostki, na rzecz której jest ustanowiony zastaw skarbowy.

Objaśnienia szczegółowe

Poz. 1 - w przypadku wniosku o wykreślenie z Rejestru Zastawów Skarbowych wypełnia się części od A do G.

Poz. 2 - podaje się numer nadany przez organ występujący z wnioskiem o wpis/wykreślenie zastawu.

Cześć A

Poz. 7 i 8 - w przypadku osoby fizycznej obligatoryjnemu wypełnieniu podlega jedna z pozycji; jeżeli taka osoba jest nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa dewizowego i nie posiada numeru PESEL i NIP, pozycji tych nie wypełnia się.

Poz. 10 - wypełnia się w przypadku nierezydentów w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, jeżeli nie posiadają numeru PESEL albo NIP.

Część B

Część wypełnia się danymi małżonka podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego oraz osoby trzeciej, w przypadku gdy ruchomość lub zbywalne prawo majątkowe stanowi współwłasność łączną.

Poz. 34 i 35 - obligatoryjnemu wypełnieniu podlega jedna z pozycji; jeżeli małżonek jest nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa dewizowego i nie posiada numeru PESEL i NIP, pozycji tych nie wypełnia się.

Poz. 36 - wypełnia się w przypadku nierezydentów w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, jeżeli nie posiadają numeru PESEL albo numeru NIP.

Część C

Poz. 58 - w przypadku gdy przedmiotem zastawu skarbowego jest zarejestrowany pojazd samochodowy, podaje się jego numer rejestracyjny. W przypadku innych ruchomości podaje się numer seryjny, numer partii lub inny numer ułatwiający identyfikację ruchomości.

Poz. 59 - w przypadku gdy przedmiotem zastawu skarbowego jest pojazd, podaje się jego numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy. W przypadku gdy ruchomość nie jest oznaczona jednym z wymienionych numerów, pozycji nie wypełnia się.

Poz. 60 - w przypadku gdy przedmiotem zastawu skarbowego jest pojazd samochodowy, podaje się w szczególności markę, model, wariant i wersję oraz rok produkcji.

Część D

Poz. 61 - w przypadku gdy podstawą prawną wniosku o wpis zastawu skarbowego jest deklaracja w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy lub inny niż decyzja dokument, na podstawie którego możliwy jest wpis zastawu skarbowego do Rejestru Zastawów Skarbowych, zaznacza się kwadrat 2.

Poz. 64 - uwzględnia się odsetki z tytułu niezapłacenia należności pieniężnej w terminie naliczone na dzień złożenia wniosku o wpis. Uwzględnia się również koszty upomnienia, jeżeli przepisy odrębne przewidują możliwość zabezpieczenia kosztów upomnienia zastawem skarbowym.

Część E

Poz. 70 - wypełnia się w przypadku zaznaczenia poz. 65 lub 66.

Cześć F

W przypadku zaznaczenia kwadratu "jednostka samorządu terytorialnego" obligatoryjnemu wypełnieniu podlega pozycja "oznaczenie jednostki samorządu terytorialnego".

Część G

Poz. 78 - wpisuje się NIP organu występującego z wnioskiem o wpis/wykreślenie zastawu, a jeżeli go nie posiada - urzędu obsługującego ten organ lub jednostki samorządu terytorialnego.

Poz. 79 - wpisuje się REGON organu występującego z wnioskiem o wpis/wykreślenie zastawu, a jeżeli go nie posiada - urzędu obsługującego ten organ lub jednostki samorządu terytorialnego.

Poz. 81 - datę podaje się w formacie dd-mm-rrrr.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WW-1 WNIOSEK O WYDANIE1)

wzór

OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE WYPEŁNIANIA WNIOSKU O WYDANIE WYPISU Z REJESTRU ZASTAWÓW SKARBOWYCH/ ZAŚWIADCZENIA, O KTÓRYM MOWA W ART. 46c § 2 USTAWY Z DNIA 29 SIERPNIA 1997 R. - ORDYNACJA PODATKOWA (WW-1)

Część A

Poz. 2 - w przypadku gdy przedmiotem zastawu skarbowego jest zarejestrowany pojazd samochodowy, podaje się jego numer rejestracyjny. W przypadku innych ruchomości podaje się numer seryjny, numer partii lub inny numer ułatwiający identyfikację ruchomości.

Poz. 3 - w przypadku gdy przedmiotem zastawu skarbowego jest pojazd, podaje się jego numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy. W przypadku gdy ruchomość nie jest oznaczona jednym z wymienionych numerów, pozycji nie wypełnia się.

Poz. 4 - w przypadku gdy przedmiotem zastawu skarbowego jest pojazd samochodowy, podaje się w szczególności markę, model, wariant i wersję oraz rok produkcji.

Część B

Poz. 8 i 9 - w przypadku osoby fizycznej obligatoryjnemu wypełnieniu podlega jedna z pozycji.

Poz. 11-20 - podaje się adres miejsca zamieszkania lub siedziby zainteresowanego.

Poz. 21-30 - podaje się adres do doręczeń zainteresowanego, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania lub siedziby.

Część C

Poz. 31 - wypełnia się w przypadku, gdy z wnioskiem występuje podmiot niebędący osobą fizyczną.

Poz. 32 - nie wypełnia się w przypadku wnoszenia wniosku w postaci dokumentu elektronicznego za pomocą ePUAP. Datę podaje się w formacie dd-mm-rrrr.

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 152), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1649, 2183 i 2184 oraz z 2016 r. poz. 846 i 1948).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr Zastawów Skarbowych.
Data aktu: 28/06/2017
Data ogłoszenia: 30/06/2017
Data wejścia w życie: 01/07/2017