Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 5 stycznia 2017 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego 2

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie

- w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu przewodnika górskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "postępowaniem", nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.

§  2.
1.
Organem właściwym do prowadzenia postępowania jest minister właściwy do spraw turystyki, zwany dalej "organem prowadzącym postępowanie".
2.
Opiekunem stażu adaptacyjnego, zwanym dalej "opiekunem", lub członkiem zespołu przygotowującego i przeprowadzającego test umiejętności mogą być wyłącznie osoby będące członkami komisji egzaminacyjnych dla przewodników górskich, powoływanych przez marszałków województw w trybie określonym w art. 25 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 187 i 1334).
3.
W przypadku gdy opiekun wybrany przez wnioskodawcę nie będzie mógł sprawować swojej funkcji, wnioskodawca wskazuje nowego opiekuna spośród osób, o których mowa w ust. 2, oraz składa nowe zobowiązanie, o którym mowa w § 5 ust. 1.
4.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zwanej dalej "ustawą", występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu albo przystąpienie do testu umiejętności.
§  3.
1.
Organ prowadzący postępowanie udostępnia na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw turystyki:
1)
imiona i nazwiska osób, o których mowa w § 2 ust. 2;
2)
informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla przewodników górskich;
3)
zakresy programowe szkoleń na przewodnika górskiego;
4)
informacje o wymaganiach dla osób ubiegających się o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego, zamierzających świadczyć usługi transgraniczne przewodnika górskiego albo ubiegających się o wydanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej (ELZ).
2.
Spośród osób, o których mowa w § 2 ust. 2:
1)
wnioskodawca wybiera opiekuna;
2)
organ prowadzący postępowanie powołuje członków zespołu przygotowującego i przeprowadzającego test umiejętności.
§  4.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie i wniosek, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej wnioskodawcy, odpowiednio do:
1)
opiekuna;
2)
zespołu przygotowującego i przeprowadzającego test umiejętności, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 2.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  5.
1.
Wnioskodawca dołącza do wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem", zobowiązanie opiekuna do zorganizowania i przeprowadzenia stażu dla wnioskodawcy.
2.
Wniosek wraz z zobowiązaniem opiekuna mogą być złożone w postaci elektronicznej.
3.
W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zobowiązania opiekuna, złożonego zgodnie z ust. 2, organ prowadzący postępowanie może wezwać wnioskodawcę do przedstawienia oryginału tego zobowiązania.
4.
Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera informacje dotyczące:
1)
rodzaju stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
imienia (imion) i nazwiska wnioskodawcy;
3)
terminu, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
okresu, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
5)
obowiązków, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
6)
imienia (imion) i nazwiska opiekuna;
7)
kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu.
5.
W przypadku gdy opiekun jest członkiem stowarzyszenia zrzeszającego przewodników górskich lub innej jednostki zatrudniającej przewodników górskich, wnioskodawca może nawiązać, w ramach zorganizowania i przeprowadzenia stażu, stosunek prawny z tym stowarzyszeniem lub z tą jednostką.
§  6.
1.
Koszt odbywania przez wnioskodawcę stażu jest ustalany przez opiekuna na podstawie rzeczywistych kosztów odbywania stażu, z uwzględnieniem zakresu i czasu jego trwania.
2.
Do rzeczywistych kosztów odbywania stażu zalicza się w szczególności:
1)
koszty organizacyjno-techniczne;
2)
koszty materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych;
3)
koszty zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu;
4)
wynagrodzenie opiekuna.
§  7.
1.
Opłata pokrywająca koszty odbywania stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych ratach na rachunek bankowy wskazany przez opiekuna lub - w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 5 ust. 5 - na rachunek bankowy wskazany przez stowarzyszenie zrzeszające przewodników górskich lub jednostkę zatrudniającą przewodników górskich.
2.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
3.
W przypadku gdy staż nie odbędzie się z winy opiekuna lub stowarzyszenia zrzeszającego przewodników górskich lub innej jednostki zatrudniającej przewodników górskich, wnioskodawcy zwraca się opłatę na wskazany przez niego rachunek.
4.
W przypadku odstąpienia wnioskodawcy od odbycia stażu opłata nie podlega zwrotowi.
§  8.
1.
Staż obejmuje w szczególności zajęcia praktyczne, w zależności od posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacji i doświadczenia w wykonywaniu zawodu przewodnika górskiego.
2.
Staż rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z opiekunem. Wnioskodawca zawiadamia pisemnie organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia stażu.
§  9.
Organ prowadzący postępowanie może na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu przedłużyć okres trwania stażu na czas określony, nieprzekraczający łącznie z odbytym już stażem 3 lat.
§  10.
1.
Staż jest realizowany na podstawie zakresu ustalonego przez organ prowadzący postępowanie w postanowieniu, wydanym na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy, zgodnie z zakresem zagadnień niezbędnych dla danego rodzaju uprawnień przewodnika górskiego, o którym mowa w art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.
2.
Staż organizuje i przeprowadza opiekun, do którego zadań należy:
1)
określenie zadań dla wnioskodawcy;
2)
kontrola realizacji powierzonych wnioskodawcy zadań;
3)
przygotowanie oceny nabytych w trakcie stażu umiejętności wnioskodawcy.
§  11.
1.
Opiekun sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji powierzonych wnioskodawcy zadań;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności wnioskodawcy w czasie stażu;
4)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu oraz o okolicznościach istotnych dla przebiegu stażu.
2.
Opiekun dokumentuje przebieg stażu w dzienniku stażu, który zawiera w szczególności:
1)
imię (imiona) i nazwisko wnioskodawcy;
2)
imię (imiona) i nazwisko opiekuna stażu;
3)
datę rozpoczęcia stażu;
4)
tygodniowy wykaz czynności wykonywanych przez wnioskodawcę;
5)
okresowe oceny, przygotowane w oparciu o informacje, o których mowa w ust. 1.
§  12.
Opiekun przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie dziennik stażu wraz z końcową oceną nabytych w trakcie stażu umiejętności wnioskodawcy w terminie 5 dni roboczych od dnia zakończenia stażu.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  13.
1.
Test umiejętności, zwany dalej "testem", jest realizowany na podstawie zakresu ustalonego przez organ prowadzący postępowanie w postanowieniu, wydanym na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy, zgodnie z zakresem zagadnień niezbędnych dla danego rodzaju uprawnień przewodnika górskiego, o którym mowa w art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.
2.
Zespół, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, składa się z przewodniczącego i dwóch członków.
3.
Do zadań zespołu należy:
1)
przygotowanie zestawów pytań do części teoretycznej testu;
2)
określenie zadań do realizacji w ramach części praktycznej testu;
3)
przeprowadzenie testu;
4)
ocena testu;
5)
sporządzenie protokołu z przebiegu testu.
§  14.
1.
Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy oraz udostępnia na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 4 miesiące przed terminem testu.
2.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uznaje się za odstąpienie od testu. Wnioskodawca niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący postępowanie o przyczynach uzasadniających nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie.
3.
W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę o terminie, w którym może on ponownie przystąpić do testu.
4.
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie organ prowadzący postępowanie dokonuje, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia planowanego terminu i miejsca przeprowadzenia testu, zawartego w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 2, kierując się odpowiednio przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
§  15.
1.
Koszt przeprowadzenia testu jest ustalany kwotowo przez organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych przez ten organ w związku z przeprowadzeniem testu.
2.
Na koszty przeprowadzenia testu składają się:
1)
koszty podróży służbowych członków zespołu przeprowadzającego test umiejętności;
2)
koszty wynajęcia pomieszczenia do przeprowadzenia części teoretycznej testu;
3)
koszt druku materiałów egzaminacyjnych;
4)
wynagrodzenie członków zespołu niebędących członkami korpusu służby cywilnej za realizację zadań, o których mowa w § 13 ust. 3.
3.
Opłata pokrywająca koszty przeprowadzenia testu jest wnoszona przez wnioskodawcę na rachunek organu prowadzącego postępowanie.
4.
Wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 3, na 3 miesiące przed przystąpieniem do testu.
5.
W przypadku gdy test nie odbędzie się z winy jednostki, która go przeprowadza, wnioskodawcy zwraca się opłatę, o której mowa w ust. 3, na wskazany przez niego rachunek.
6.
W przypadku odstąpienia wnioskodawcy od testu w terminie krótszym niż 2 miesiące przed terminem testu opłata, o której mowa w ust. 3, nie podlega zwrotowi.
7.
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy na teście opłata, o której mowa w ust. 3, jest zaliczana na poczet ponownego przystąpienia do testu z potrąceniem kosztów faktycznie poniesionych do czasu otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w § 14 ust. 2.
§  16.
O wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę nie później niż na 4 miesiące przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  17.
1.
Test składa się z dwóch części:
1)
teoretycznej, przeprowadzanej w formie pisemnej i ustnej;
2)
praktycznej.
2.
Część teoretyczna testu przeprowadzana w formie pisemnej na każdy obszar górski z osobna trwa 120 minut i składa się z 30 pytań, w tym nie więcej niż 3 pytań o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego zawiera nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.
3.
Do teoretycznej części testu przeprowadzanej w formie ustnej dopuszcza się osoby, które otrzymały więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania z teoretycznej części przeprowadzanej w formie pisemnej.
4.
Teoretyczna część testu przeprowadzana w formie ustnej trwa 30 minut dla każdego obszaru górskiego z osobna.
5.
Do praktycznej części testu dopuszcza się osoby, które otrzymały więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania z teoretycznej części testu przeprowadzanej w formie ustnej. Część praktyczna trwa nie dłużej niż 8 godzin na każdy obszar górski z osobna.
6.
Część teoretyczna testu odbywa się stacjonarnie, w województwie właściwym dla obszaru uprawnień. Część praktyczna testu odbywa się na obszarze uprawnień, o które ubiega się wnioskodawca.
§  18.
1.
Ocena testu jest dokonywana w terminie 3 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Ocena testu odbywa się w następujący sposób:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4)
zaliczenie testu następuje w przypadku gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania z każdej części testu.
§  19.
1.
Z przebiegu testu niezwłocznie po dokonaniu oceny testu sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
2.
W protokole wskazuje się wnioskodawcę, obszary uprawnień, skład zespołu, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz podaje się ocenę testu w rozbiciu na poszczególne części testu oraz łącznie.
3.
Organowi prowadzącemu postępowanie protokół, podpisany przez członków zespołu, jest przekazywany w terminie 5 dni od dnia przeprowadzenia testu.
4.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy informację o ocenie testu w terminie 3 dni od dnia otrzymania protokołu.
§  20.
Do ponownego przystąpienia do testu przepisy § 13-19 stosuje się odpowiednio.
§  21.
Do przygotowania i przeprowadzenia oraz ponownego przystąpienia do testu w ramach postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do:
1)
świadczenia usług transgranicznych przewodnika górskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 4 ustawy,
2)
ubiegania się o Europejską Legitymację Zawodową dla przewodnika górskiego, w przypadku, o którym mowa w art. 45 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy

- przepisy § 13, § 14 ust. 2-4, § 15 ust. 1-3 i 5-7 oraz § 17-19 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 3
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 1911).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str. 12, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354, z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego (Dz. U. z 2016 r. poz. 12), które utraciło moc na podstawie art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.113

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego.
Data aktu: 05/01/2017
Data ogłoszenia: 17/01/2017
Data wejścia w życie: 18/01/2017