Przekazywanie staroście informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierowców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 27 czerwca 2016 r.
w sprawie przekazywania staroście informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierowców

Na podstawie art. 105 ust. 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2016 r. poz. 627 i 904) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przekazywania staroście informacji, o których mowa w art. 92 ust. 2, art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. b oraz w art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
§  2.
Administrator centralnej ewidencji kierowców, nie później niż w ciągu 24 godzin od przekazania do centralnej ewidencji kierowców danych o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 182a § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. poz. 557, z późn. zm.) lub naruszeniu przepisów ruchu drogowego stwierdzonym mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, przekazuje staroście właściwemu do wydania decyzji administracyjnej informację o kierowcy lub osobie posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem:
1)
który w okresie próbnym popełnił drugie wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
2)
który w okresie próbnym popełnił trzecie wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
3)
który przekroczył liczbę 24 punktów, liczonych w okresie rocznym, otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
4)
który ponownie przekroczył liczbę 24 punktów, liczonych w okresie rocznym, otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów, o którym mowa w pkt 3;
5)
który kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
6)
wobec którego orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów;
7)
który kierował pojazdem w przedłużonym okresie, o którym mowa w art. 102 ust. 1d ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami;
8)
wobec którego uchylono sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 182a § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy.
§  3.
1.
Przekazanie staroście informacji z centralnej ewidencji kierowców następuje poprzez jej automatyczne udostępnienie przez system teleinformatyczny obsługujący centralną ewidencję kierowców do pobrania za pomocą systemu teleinformatycznego, z wykorzystaniem którego starosta wykonuje zadania związane z wydawaniem dokumentów stwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami.
2.
Przekazana staroście informacja może mieć postać pojedynczego powiadomienia albo zbiorczego zestawienia generowanego cyklicznie, nie rzadziej niż raz dziennie, przez system teleinformatyczny obsługujący centralną ewidencję kierowców.
3.
System teleinformatyczny, z wykorzystaniem którego starosta wykonuje zadania związane z wydawaniem dokumentów stwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, pobiera informację automatycznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od jej udostępnienia przez system teleinformatyczny obsługujący centralną ewidencję kierowców.
§  4. 2
 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 czerwca 2018 r.
1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1910 i 2090).
2 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024