Sprawdzanie pod względem wycieków urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających substancje kontrolowane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU 1
z dnia 11 stycznia 2016 r.
w sprawie sprawdzania pod względem wycieków urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających substancje kontrolowane

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. poz. 881) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania, jakie muszą być spełnione przy przeprowadzaniu sprawdzania pod względem wycieków urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych, zwanych dalej "urządzeniami", oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych, zwanych dalej "systemami".
§  2.
1.
Przeprowadzanie sprawdzania urządzeń oraz systemów pod względem wycieków obejmuje:
1)
weryfikację dokumentacji dotyczącej urządzeń oraz systemów, w tym weryfikację Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej;
2)
przegląd urządzeń oraz systemów wraz z przyrządami zabezpieczającymi;
3)
ocenę stanu korozji poszczególnych elementów urządzeń oraz systemów;
4)
przegląd pod względem wycieków poszczególnych elementów urządzeń oraz systemów.
2.
Sprawdzaniu pod względem wycieków podlegają występujące w urządzeniach oraz systemach:
1)
złącza spajane;
2)
zawory wraz z trzpieniami;
3)
uszczelki;
4)
elementy systemu narażone na wibracje;
5)
połączenia, w szczególności z urządzeniami bezpieczeństwa i urządzeniami sterującymi.
§  3.
Podczas przeglądu urządzeń oraz systemów wraz z przyrządami zabezpieczającymi sprawdza się:
1)
w przypadku urządzeń oraz systemów:
a)
parametry działania urządzenia albo systemu,
b)
stan urządzenia albo systemu,
c)
wpływ drgań i przemieszczeń powodowanych przez temperaturę i ciśnienie na urządzenie albo system,
d)
stan techniczny:
podpór i zamocowań,
złącz spajanych i innych połączeń,
izolacji termicznej, jeżeli dotyczy,
e)
zabezpieczenia:
części ruchomych,
przed uszkodzeniami mechanicznymi,
przed oddziaływaniem ciepła,
f)
stan techniczny i rozmieszczenia zaworów,
g)
stopień zanieczyszczenia powierzchni wymiany ciepła w miejscach dostępnych do oględzin;
2)
w przypadku przyrządów zabezpieczających:
a)
prawidłowość zamontowania i działania przekaźników zabezpieczających przed nadmiernym ciśnieniem,
b)
szczelność zamknięcia zewnętrznych ciśnieniowych zaworów nadmiarowych.
§  4.
Podczas oceny stanu korozji poszczególnych elementów urządzeń oraz systemów sprawdza się stan techniczny rurociągów i wymienników ciepła oraz elastycznych elementów rurowych, z uwzględnieniem zabezpieczeń przed ich uszkodzeniami mechanicznymi.
§  5.
1.
Podczas przeglądu pod względem wycieków poszczególnych elementów urządzeń stosuje się metody pomiaru bezpośredniego lub metody pomiaru pośredniego, o których mowa w art. 6 i 7 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1516/2007 z dnia 19 grudnia 2007 r. ustanawiającego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady standardowe wymogi w zakresie kontroli szczelności w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 335 z 20.12.2007, str. 10), zwanego dalej "rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1516/2007".
2.
Jeżeli w wyniku przeprowadzania pomiaru pośredniego analiza parametrów, o których mowa w art. 7 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1516/2007 wykaże zgodność ilości substancji kontrolowanej z ilością tej substancji wskazaną w Karcie Urządzenia oraz brak prawdopodobieństwa wystąpienia wycieku, dopuszcza się możliwość nieprzeprowadzania pomiaru bezpośredniego.
3.
Podczas przeglądu pod względem wycieków poszczególnych elementów systemów stosuje się kontrole wzrokowe i ręczne, o których mowa w art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1497/2007 z dnia 18 grudnia 2007 r. ustanawiającego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady standardowe wymogi w zakresie kontroli szczelności w odniesieniu do stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 333 z 19.12.2007, str. 4).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprawdzanie pod względem wycieków urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających substancje kontrolowane.
Data aktu: 11/01/2016
Data ogłoszenia: 20/01/2016
Data wejścia w życie: 04/02/2016