Tryb zakładania i udostępniania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
w sprawie trybu zakładania i udostępniania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe

Na podstawie art. 126 § 6 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
 użytkowniku - rozumie się przez to osobę fizyczną posiadającą konto w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe;
2)
koncie - rozumie się przez to zbiór danych określających użytkownika wraz z zasobami systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, przyporządkowanymi do tego użytkownika;
3) 2
 nazwie użytkownika - rozumie się przez to niepowtarzalne i przyporządkowane do użytkownika dane wykorzystywane przez użytkownika do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe, a w przypadku nazwy użytkownika konta służącego do wnoszenia pism procesowych w postępowaniu rejestrowym - podany przez użytkownika adres poczty elektronicznej;
4)
haśle - rozumie się przez to poufne dane wykorzystywane przez użytkownika do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe;
5)
uwierzytelnieniu - rozumie się przez to proces elektroniczny, który umożliwia identyfikację elektroniczną użytkownika w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe;
6) 3
 podpisie elektronicznym - rozumie się przez to kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym e-PUAP.
§  2. 
1. 
Konto zakłada się w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe, zwanym dalej "systemem teleinformatycznym", na wniosek złożony za pośrednictwem tego systemu.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera: imię lub imiona i nazwisko wnioskodawcy, a także jego numer PESEL, jeżeli został nadany, datę i miejsce urodzenia, numer dokumentu tożsamości, adres poczty elektronicznej oraz adres pocztowy do korespondencji.
3. 
Po złożeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca określa nazwę użytkownika i hasło.
4. 
Warunki, którym odpowiada hasło, są udostępniane przez sąd za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
5. 
Konto zakłada się i udostępnia użytkownikowi po automatycznej weryfikacji imienia lub imion, nazwiska oraz numeru PESEL, jeżeli został nadany, z rejestrem PESEL.
6. 
Po założeniu konta i udostępnieniu go użytkownikowi, użytkownik może zmienić hasło za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  3. 
1.  4
 W postępowaniu wieczystoksięgowym wszczynanym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego konto dla notariusza, zastępcy notarialnego, emerytowanego notariusza, komornika, asesora komorniczego, naczelnika urzędu skarbowego lub zastępcy naczelnika urzędu skarbowego, przewodniczącego Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, zwanej dalej "Komisją", lub jej członka zakłada się w systemie teleinformatycznym na ich wniosek złożony poza systemem teleinformatycznym.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera: imię i nazwisko wnioskodawcy, a także jego numer PESEL oraz adres poczty elektronicznej.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składany przez notariusza, zastępcę notarialnego lub emerytowanego notariusza zawiera także dane kancelarii notarialnej, którą reprezentują, obejmujące jej: NIP, nazwę, adres pocztowy oraz adres poczty elektronicznej.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składany przez zastępcę notarialnego lub emerytowanego notariusza zawiera także jego oświadczenie o wyznaczeniu ich, na podstawie art. 21 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 164, z późn. zm.), do zastępowania notariusza albo o upoważnieniu zastępcy notarialnego, na podstawie art. 76a § 2 tej ustawy, do wykonywania czynności notarialnych obejmujących sporządzanie aktów notarialnych, ze wskazaniem czasu, na jaki to wyznaczenie albo upoważnienie następuje.
5. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składany przez komornika lub asesora komorniczego, zawiera także dane kancelarii komorniczej, którą reprezentują, obejmujące jej: identyfikator (GUID), NIP, nazwę, adres pocztowy oraz adres poczty elektronicznej.
6. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składany przez asesora komorniczego zawiera także jego oświadczenie o wyznaczeniu go, na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2015 r. poz. 790, z późn. zm.), zastępcą komornika, ze wskazaniem czasu, na jaki to wyznaczenie następuje. Do wniosku asesor komorniczy dołącza kopię zarządzenia prezesa właściwego sądu apelacyjnego o wyznaczeniu go zastępcą komornika.
7.  5
 Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składany przez naczelnika urzędu skarbowego lub zastępcę naczelnika urzędu skarbowego zawiera także dane właściwego urzędu skarbowego, obejmujące jego NIP, nazwę, adres pocztowy oraz adres poczty elektronicznej.
§  4. 
Wniosek niespełniający wymagań, o których mowa w § 3, pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym zawiadamia się wnioskodawcę, wraz z podaniem przyczyny. Zawiadomienie doręcza się na adres pocztowy, o ile został wskazany we wniosku.
§  5.  6
1. 
Konto, o którym mowa w § 3 ust. 1, zakłada się i udostępnia użytkownikowi po automatycznej weryfikacji danych notariusza, zastępcy notarialnego, komornika, asesora komorniczego, naczelnika urzędu skarbowego lub zastępcy naczelnika urzędu skarbowego z ich listą prowadzoną na podstawie - odpowiednio - art. 41a § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie, art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji lub art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 88 i 244).
2.  7
 Po założeniu konta notariusz, zastępca notarialny, emerytowany notariusz, komornik, asesor komorniczy, naczelnik urzędu skarbowego lub zastępca naczelnika urzędu skarbowego, przewodniczący Komisji lub jej członek otrzymują certyfikat dostępowy umożliwiający uwierzytelnienie w systemie teleinformatycznym.
§  6. 
W postępowaniu wieczystoksięgowym wszczynanym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego konto zakłada się, jeżeli nie założono w systemie teleinformatycznym konta umożliwiającego składanie wniosków o wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych w trybie art. 364 ust. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707, z późn. zm.).
§  7. 
1. 
W postępowaniu wieczystoksięgowym wszczynanym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w przypadku gdy uczestnik postępowania zażądał w akcie notarialnym zawiadomienia go o wpisie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, konto zakłada się na wniosek osoby fizycznej, na której konto ma zostać doręczone zawiadomienie o wpisie, złożony za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
2. 
Konto, o którym mowa w ust. 1, jest zakładane automatycznie po uwierzytelnieniu osoby fizycznej przez zastosowanie posiadanego przez nią profilu zaufanego ePUAP.
§  7a.  8
1. 
Konto służące do wnoszenia pism procesowych w postępowaniu rejestrowym zakłada się na wniosek złożony za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
2. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca określa adres poczty elektronicznej oraz hasło.
3. 
Wnioskodawca podpisuje wniosek podpisem elektronicznym. Dane w zakresie tożsamości wnioskodawcy są pobierane z jego podpisu elektronicznego i automatycznie zapisywane na koncie.
§  8.  9
1. 
Użytkownik niezwłocznie aktualizuje dane, o których mowa w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 2-7, o czym poucza się go po udostępnieniu mu konta.
2. 
Użytkownik konta służącego do wnoszenia pism w postępowaniu rejestrowym aktualizuje dane w zakresie tożsamości użytkownika, a także może zmienić adres poczty elektronicznej oraz hasło. Do wniosku o aktualizację danych w zakresie tożsamości użytkownika oraz zmianę adresu poczty elektronicznej stosuje się odpowiednio § 7a ust. 3.
§  9. 
1. 
Konto udostępnia się użytkownikowi po uwierzytelnieniu, które następuje przez podanie nazwy użytkownika i hasła.
2.  10
 W postępowaniu wieczystoksięgowym wszczynanym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego uwierzytelnienie notariusza, zastępcy notarialnego, emerytowanego notariusza, komornika, asesora komorniczego, naczelnika urzędu skarbowego lub zastępcy naczelnika urzędu skarbowego, przewodniczącego Komisji lub jej członka następuje przez certyfikat dostępowy, o którym mowa w § 5 ust. 2.
3. 
W postępowaniu wieczystoksięgowym wszczynanym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego uwierzytelnienie użytkownika, któremu założono konto w celu doręczenia uczestnikowi zawiadomienia o wpisie, następuje przez zastosowanie profilu zaufanego ePUAP.
§  10. 
Do dnia 23 sierpnia 2016 r. przepisy § 3 ust. 1-4, § 4, § 5, § 8 i § 9 ust. 2 stosuje się odpowiednio do zakładania i udostępniania konta asesorowi notarialnemu.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r. 11
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 9 marca 2018 r. (Dz.U.2018.533) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2018 r.
2 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 9 marca 2018 r. (Dz.U.2018.533) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2018 r.
3 § 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 9 marca 2018 r. (Dz.U.2018.533) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2018 r.
4 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 8 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 września 2017 r. (Dz.U.2017.1699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.

5 § 3 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 8 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.
7 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 września 2017 r. (Dz.U.2017.1699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
8 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 marca 2018 r. (Dz.U.2018.533) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2018 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 marca 2018 r. (Dz.U.2018.533) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2018 r.
10 § 9 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 września 2017 r. (Dz.U.2017.1699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.

11 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie trybu zakładania konta oraz sposobu posługiwania się podpisem elektronicznym w elektronicznym postępowaniu upominawczym (Dz. U. poz. 1830), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 218 i 1311 oraz z 2016 r. poz. 394).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.637

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb zakładania i udostępniania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.
Data aktu: 26/04/2016
Data ogłoszenia: 09/05/2016
Data wejścia w życie: 01/07/2016