Wyżywienie osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lutego 2016 r.
w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych

Na podstawie art. 109 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. poz. 557, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje posiłków i napojów wydawanych osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych;
2)
wartość odżywczą i energetyczną posiłków i napojów wydawanych osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych;
3)
minimalny dzienny koszt posiłków i napojów wydawanych osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych.
§  2. [Rodzaje posiłków i napojów wydawanych osadzonym]
1.
Ustala się następujące rodzaje posiłków wydawanych osobom osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych, zwanych dalej "osadzonymi":
1)
posiłki przygotowane dla osadzonych w wieku powyżej 18-go roku życia - zwane dalej "posiłkami podstawowymi - P";
2)
posiłki przygotowane dla osadzonych w wieku do ukończenia 18-go roku życia - zwane dalej "posiłkami dla małoletnich - M";
3)
posiłki lecznicze:
a)
lekkostrawne - zwane dalej "posiłkami lekkostrawnymi - L",
b)
cukrzycowe - zwane dalej "posiłkami cukrzycowymi - Lc",
c)
indywidualne - zwane dalej "posiłkami indywidualnymi - Li";
4)
posiłki przygotowane dla osadzonych wykonujących pracę w warunkach szczególnie uciążliwych, zwane dalej "posiłkami dodatkowymi - Pf";
5)
posiłki przygotowane z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych.
2.
Do każdego wydanego posiłku wydaje się napój, w szczególności w postaci wody zdatnej do picia, herbaty lub kawy zbożowej.
3.
Posiłki, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 i 5, mogą być wydawane w postaci suchego prowiantu.
4.
Posiłek dodatkowy - Pf wydaje się w dniach wykonywania przez osadzonych pracy w warunkach szczególnie uciążliwych.
5.
Posiłki, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, mogą być przygotowane z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych.
§  3. [Wartość odżywcza i energetyczna posiłków i napojów wydawanych osadzonym]
1.
Wartość odżywcza posiłków, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-3, wyrażona procentowo przedstawia się w następujący sposób:
1)
białko - 10-15%;
2)
tłuszcze - poniżej 30%;
3)
węglowodany - 50-65%.
2.
Wartość energetyczna posiłków, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-3, w ramach dziennego wyżywienia osadzonych zawiera nie mniej niż:
1)
2800 kcal w artykułach żywnościowych dla osadzonych w wieku do ukończenia 18-go roku życia;
2)
2600 kcal w artykułach żywnościowych dla pozostałych osadzonych.
3.
Wartość energetyczna posiłku dodatkowego - Pf zawiera nie mniej niż 1000 kcal.
4.
Ilościowa zawartość warzyw lub owoców w posiłkach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 3 lit. a i pkt 5, poza ziemniakami, wynosi co najmniej 300 g.
5.
Ilościowa zawartość warzyw i owoców w posiłkach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lit. b, poza ziemniakami, przedstawia się w następujący sposób:
1)
warzywa w ilości 350-500 g na dobę;
2)
owoce podawane codziennie do śniadania i kolacji w ilości 200-300 g na dobę.
§  4. [Zapewnienie osadzonemu dodatkowych napojów ze względu na temperaturę]
Osadzonemu przebywającemu w pomieszczeniu, w którym temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, zapewnia się dodatkowe napoje.
§  5. [Minimalny dzienny koszt posiłków i napojów wydawanych osadzonym]
1.
Minimalny dzienny koszt posiłków i napojów, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, zwany dalej "minimalną stawką dzienną", wynosi w przypadku:
1)
posiłku podstawowego - P - 4,00 zł;
2)
posiłku dla małoletnich - M - 4,40 zł;
3)
posiłku lekkostrawnego - L - 4,80 zł;
4)
posiłku cukrzycowego - Lc - 5,70 zł;
5)
posiłku indywidualnego - Li - 5,80 zł;
6)
posiłku dodatkowego - Pf - 3,20 zł.
2.
Do kalkulacji wysokości minimalnych stawek dziennych przyjmuje się ceny zakupu produktów spożywczych.
§  6. [Wyżywienie przysługujące osadzonemu w dniu przyjęcia do zakładu karnego lub aresztu śledczego]
W dniu przyjęcia do zakładu karnego lub aresztu śledczego osadzonemu przysługuje wyżywienie w postaci suchego prowiantu w porach wydawania posiłków ustalonych w porządku wewnętrznym obowiązującym w jednostce penitencjarnej oraz napój, w szczególności w postaci wody zdatnej do picia, herbaty lub kawy zbożowej.
§  7. [Wyżywienie w postaci suchego prowiantu przysługujące osadzonemu przebywającemu poza zakładem karnym lub aresztem śledczym]
Osadzony, który z przyczyn wskazanych w art. 109 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy nie może otrzymać gorącego posiłku, otrzymuje wyżywienie w postaci suchego prowiantu.
§  8. [Przyznanie osadzonemu posiłku leczniczego]
Lekarz, decydując o przyznaniu osadzonemu posiłku leczniczego, określa również czas, na jaki go zleca.
§  9. [Posiłek przysługujący osadzonemu choremu na cukrzycę]
Osadzony chory na cukrzycę insulinozależną, oprócz posiłku cukrzycowego, otrzymuje przy śniadaniu cukier w postaci stałej, w ilości 6 g/dobę.
§  10. [Posiłki indywidualne przyznawane osadzonemu ze względu na stan zdrowia]
Osadzonemu, którego stan zdrowia wymaga przyjmowania posiłków innych niż posiłki lecznicze, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lit. a i b, lekarz może zlecić posiłki indywidualne - Li, określając w szczególności:
1)
liczbę i godziny wydawania posiłków w ciągu doby;
2)
kaloryczność dobową;
3)
procentową zawartość składników odżywczych;
4)
zabronione sposoby przetwarzania produktów i przyrządzania potraw;
5)
ilościową zawartość warzyw lub owoców;
6)
listę produktów zabronionych;
7)
czas, na jaki je zleca.
§  11. [Korzystanie przez osadzonego z posiłków przygotowanych z uwzględnieniem wymogów religijnych lub kulturowych]
1.
Osadzony korzystający z posiłków przygotowanych z uwzględnieniem wymogów religijnych lub kulturowych otrzymuje takie same posiłki po przetransportowaniu do innego zakładu karnego lub aresztu śledczego, pod warunkiem możliwości ich przygotowania w tym zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
2.
Zmiana posiłków przygotowanych z uwzględnieniem wymogów religijnych lub kulturowych, z których korzysta osadzony przetransportowany z innego zakładu karnego lub aresztu śledczego, na posiłki podstawowe - P lub na inne dostępne w danym zakładzie karnym lub areszcie śledczym może nastąpić na wniosek osadzonego lub na mocy decyzji dyrektora jednostki penitencjarnej w przypadku braku możliwości zapewnienia takiego posiłku.
3.
Do określenia wartości odżywczej i energetycznej posiłków przygotowanych z uwzględnieniem wymogów religijnych lub kulturowych, a także ich minimalnego dziennego kosztu stosuje się przepisy § 3 i § 5.
§  12. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 września 2003 r. w sprawie określenia wartości dziennej normy wyżywienia oraz rodzaju diet wydawanych osobom osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz. U. poz. 1633, z 2005 r. poz. 457 oraz z 2011 r. poz. 1402), które traci moc na podstawie art. 27 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.302

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyżywienie osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.
Data aktu: 19/02/2016
Data ogłoszenia: 09/03/2016
Data wejścia w życie: 24/03/2016